aA
Rašau Jums, nes nebežinau ar teisingai elgiuosi savo būsimo vyro atžvilgiu. Pradėsiu nuo to, kad kartu esame jau ketverius metus, ir ruošiamės prisiekti amžiną meilę Dievo akivaizdoje. Na, draugystės metu buvo visko - ir pykčių, ir gražių akimirkų, ir skyrybų, tačiau viską ištvėrėme ir nusprendėm susituokti.
Pora
© Shutterstock nuotr.

Kai mylimas vyras pasipiršo, keletą mėnesių viskas buvo nuostabu, tačiau laikui bėgant pradėjome dažniau pyktis, rodos, nebėra tokios pagarbos vienas kitam kaip anksčiau... Pradėjau ir pyktį labiau ant jo išlieti...

Nežmoniška neapykanta jam užplūdo ir vieną dieną, kai sužinojau, jog slapčiomis rūko. Tai mane įžeidė, kad melavo man ir prisiekinėjo, jog nerūko, o kai sužinojau, jis dedasi nieko blogo nepadaręs ir net nemelavęs man... Bandau jam paaiškinti, kad mane įžeidė, kad man skauda širdį, kad taip pasielgė, bet jis nesupranta to... Iš to pykčio vis radus cigarečių pakelį pas jį jas sulaužau ir išmetu jo akivaizdoje, tačiau jo reakcija į tai pašiepianti...

Mane užplūsta mintys, kad jei sugebėjo meluoti man jog nerūko, tai sugebės meluoti ir dėl ištikimybės ir dėl kitokių dalykų... O gal aš perdedu viską? Gal nėra čia taip skaudu, kaip aš įsivaizduoju?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Miela laiško autore. Jei jums skauda, vadinasi, tai yra vertas dėmesio klausimas. Nes jei sunku tverti santykius dabar, po santuokos jie gali būti dar sudėtingesni. Dėl to džiugu, kad jūs stabtelite ir ieškote atsakymų, pagalbos.

Vyro ir moters santykiai gali pakelti itin aukštai ir iš šių aukštybių drėbtelti ant žemės. Juose galima augti ir atsiskleisti arba mirti ir uždusinti kitą. Tačiau žinodami visas jų galimybes, vis vien renkamės būti dviese ir tverti vienas kitą. Ir, sakyčiau, teisingai darome, nes žmogui sunku būti vienam, tik dėl to atsižadėti savęs nė kiek ne lengviau.

Jūs visa tai puikiai iliustravote rašydama, kad nuostabus laikas po pasiryžimo būti kartu pamažu apaugo pykčiais, nepagarba, noru pasislėpti ir kitais slogiais jausmais, kurie kelia abejones, ar esate tie žmonės, kurie gali būti kartu, kuriems pavyks atsiverti ir likti ištikimiems vienas kitam. Žinoma labai gaila, kad prieš vestuves atsiranda tiek klausimų ir nesaugumą keliančių situacijų, tačiau jos yra neišvengiamos.

Pirmiausia tai susiję su dideliu nerimu. Kad ir kaip vienas kitą mylite ir norite dovanoti save, negalite apeiti bandymo apsaugoti savojo”Aš”. Santuoka, tai yra atidavimas savęs kitam asmeniui, pasiryžimas (bent jau turėtų būti), kad šis ryšys truks visą gyvenimą. Ir jei jūs nei vienas to nebijotumėte ir neabejotumėte, ar tai pavyks įvykdyti - dovanoti save kitam ir būti jam ištikimam iki mirties - tuomet sakyčiau, kad arba nesate tam pasiryžę arba sau meluojate. Būtent šis nerimas prieš vestuves visomis savo spalvomis iškelia jūsų provokuojantį elgesį.

Kartais atrodo, kad sužadėtiniai vienas kitą egzaminuoja, parodydami save vis sudėtingesnį, su vis daugiau ydų. O po tuo slypi klausimas: “Ar tu mane mylėsi ir tokį?”, “Ar tokią mane vis dar rinksies į savo žmonas?”. Ir šie klausimai yra labai svarbūs.

Kaip sakė porų konsultantas J. Dobsonas, prieš vestuves svarbu būti atmerktomis akimis, kad galėtume aiškiai matyti, ką renkamės. O po jų tenka daug kur užsimerkti, nuolat sau kartojant, kad visi esame be galo netobuli ir, kad mūsų užduotis ne kitą auklėti ir jį perkeisti, o dovanoti save taip, kad kitas šalia mūsų galėtų augti.

Taigi jūsų atveju vienas iš svarbių dalykų suvokti, kad tai, kas dabar vyksta jūsų poroje, labai susiję su nerimu, baime, nežinia, naujumo nuojauta. Tačiau taip, kaip jūs elgiatės, rodo, jog ir tokios jūsų pusės egzistuoja. Ir pagrindinis klausimas jums abiem ir būtų: „Ar aš noriu sieti savo gyvenimą su žmogumi, kuris nesaugumo akimirką apgina save melu?“, „Ar aš noriu sieti gyvenimą su žmogumi, kuris bijodamas ima demonstruoti man nepagarbą?“, „Ar aš galiu priimti, kad mano žmona pyksta, kai jaučiasi nesaugi?“. Visi šie klausimai apie tai, ar jūs galite, esate pasirengę priimti šiuos vienas kito netobulumus ir galvoti, kad jūsų santuoka bus erdvė jiems gyti.

Nežinau ar pastebėjote, tačiau visi aukščiau užduoti klausimai prasidėjo „Ar aš...“. Kai mes tuokiamės, dažniausiai galvojame „Ar jis mane padarys laiminga?“, „Ar jis bus geras vyras?“, „Ar jis pasikeis?“ ir panašiai. Gyvenime, o ypatingai santuokos akivaizdoje, labai svarbu galvoti apie save. Kad ir už ko jūs ištekėtumėte, santykyje jums bus svarbūs tik tie dalykai, kurie yra jūsų pačios žaizdos. Vyras ir moteris į bendrystę ateina su savo asmeniniais ribotumais, nuoskaudomis, išgyventomis kančiomis ir likusiais randais. Dėl to matant kitą žmogų, labai svarbu savęs paklausti, kokius mano trūkumus jis atskleidžia ir kokius man sunkius dalykus jis parodo.

Dėl to ir klausimai yra apie save, o ne apie kitą. „Ar aš turėdama vienokią ar kitokią patirtį, kentėjusi nuo vienokių ar kitokių dalykų, turinti vienokias ar kitokias baimes, sugebėsiu auginti šį ryšį ir jame esantį asmenį?“, „Ar mano sužeistumai, kurie atsiskleidžia šitame santykyje, neužgoš artimo vaizdo, jo poreikių, jo jausmų?“, „Ar mano vidiniai silpnumai netrukdys mylėti duodančia, o ne reikalaujančia meile?“

Tai, ką čia surašiau, žinoma yra ilgo buvimo kartu ir darbo su savimi rezultatas. Tačiau dar prieš santuoką svarbu pamatyti, kas jums bus iššūkis. Dėl to santuokai be galo svarbu ruoštis. Mokytis kalbėtis ne tik apie išorinius nepasitenkinimus ir nusiskundimus vienas kitu, bet ir apie vidines baimes, nerimus, nesaugumus. Padėti vienas kitam atpažinti savo netobulumą ir dovanas. Kalbėtis apie dalykus, kurie gali būti išbandymas jūsų bendrystei, santuokos stabilumui, atvirumui.

Šiuo metu tiems, kurie tuokiasi bažnyčioje (Vilniuje ir Kaune) yra siūlomos ne pasiruošimo paskaitos, o darbas mažomis grupėmis, kuriose yra dėstoma ne tik teorija, bet ir duodamos užduotys sužadėtiniams. Tai leidžia kalbėtis svarbiomis temomis, iš esmės mokytis aptarti sunkumus, juos spręsti.

Jei gyvenate ne viename iš minėtų miestų, drąsinčiau paieškoti žmogaus, šeimos, kuris jums padėtų ruoštis šiam svarbiam žingsniui. Nes atsakymas, ar verta likti kartu su žmogumi, kuris slepia rūkymą, ar su kuriuo nepavyksta išlaikyti pagarbaus santykio, nėra vienareikšmiškas. Ir jūs pati tai greičiausiai jaučiate. Dėl to sugebėjimas pamatyti vienas kito tikresnį, nuogesnį asmenį, būtų dovana jums ir padėtų aiškiau pasirinkti arba nepasirinkti santuokos.

Drąsos ieškant pagalbos ir žvelgiant į santuoką kaip į gyvenimo egzaminą, kuriam reikia pasiruošti.

Vaida

***************************************************************
Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (13)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (116)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Kraupus 14-metės iš Lietuvos nužudymas apauga vis naujomis detalėmis: tarnyboms buvo žinomas ir žudikas, ir jo auka (116)

16-metis, kaltinamas išžaginęs 14 m. Viktoriją, o paskui mirtinai uždaužęs ją į plaktuką...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (364)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Gudaitis po rungtynių susimušė su varžovu (29)

Artūras Gudaitis sekmadienį Italijos krepšinio čempionate surengė sėkmingą pasirodymą, tačiau...

Kaip meluoja filmų kūrėjai: kas iš tiesų nutinka, kai į automobilį pataiko kulka (32)

Automobiliai yra dažnas veiksmo filmų motyvas. Suderinkite automobilių gaudynes su susišaudymu...

Kaip pasirinkti – kaupti II ar III pakopos pensijų fonduose? (120)

Lietuvoje egzistuoja trys pensijų pakopos ir kiekviena iš jų suteikia skirtingas kaupimo galimybes....

Rimvydas Valatka. Septyni kiaulių ūkio principai (693)

Eina į pabaigą trečiasis Džiaugsmo sekmadienis su valstiečiais ant altoriaus. Plėsdami vidinę...

Universiteto profesorė pasisiūlė pavaduoti streikuojančius mokytojus – reakcija nustebino (669)

Prasidėjus ketvirtajai pedagogų streiko savaitei tėvai ėmė širsti ne tik ant šalies valdžios,...