Rašau jums, nes jaučiu patekusi į meilės medų, kaip vapsva, kuris ją jau baigia nuskandinti. Man 34, esu banko tarnautoja. Gyvenime esu pasiekusi tokį tarpsnį, kada susidėliojo viskas į gražias lentynėles: išsilavinimas, darbo patirtis, geras užmokestis, jauki namų aplinka, atrasti bei išieškoti pomėgiai. Ir, žinoma, svarbiausias ir esminis dalykas - džiaugiuosi, kad pagaliau atradau žmogų, su kuriuo norėčiau nugyventi likusį gyvenimą...
Pora
© Shutterstock nuotr.

Tik vienas bet - jo apsisprendimas dėl bendros ateities ir noras susilaukti vaikučių tęsiasi jau bemaž 7 metus, neskaitant mūsų pirmų pažinties mėnesių.

Jis yra ganėtinai konservatyvus žmogus, augęs nuostabioje šeimoje, kurioje tarpusavio santykiai ir gražus bendravimas, pagarba vienas kitam užėmė svarbų vaidmenį. Aš kilusi iš provincijos, mano šeimą galima priskirti tradicinei lietuviškai, kur pasitaiko visko: ir saulėtų, ir lietingų dienų, tačiau po šiai dienai, nors vienas kitą pakumščiuodami, mano tėvukai gyvena sykiu, nes, įtariu, kitaip ir negalėtų.

Mano draugas šiuo metu, kaip ir daugelis jo kartos atstovų, bando kurti nuosavą verslą, bando daryti kažką pats, bet jam sunkiai sekasi. Aš jį morališkai palaikau, sakau, kad tau pavyks, juk esi protingas ir gabus žmogus, kad viskas juk yra gerai, stengiuosi jį apgaubti moteriška šiluma ir meile, ko dažniausiai dabar vyrams taip trūksta šiuolaikinėse moteryse.

Mūsų buvimas drauge, kaip vyro ir moters, nuneša mus į begalinę meilės ir jautrumo slėnį, iš kurio mums taip dažnai nesinori pakilti, nes kasdienybė sujaukia ir bando sudraskyti tai.

Mano mylimasis teigia, kad aš esu nuostabi moteris, smagi pašnekovė, nors turiu ir savo moteriškų keistenybių, bet kuri jų neturime? Tačiau jis negali sau atsakyti į klausimą, ar aš iš tiesų esu tas žmogus su kuriuo jis nugyventų laimingą ir gražų gyvenimą ir sulauktų senatvės?!
Tiek jis, tiek aš į santuoką žiūrime labai atsakingai, jam jau greit 37. Noriu jūsų paklausti, kiek dar reikia laukti, kad žmogus, bendrąja to žodžio prasme suvoktų, kada jau laikas?

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

KAI VAPSVA PATENKA Į MEDŲ

Manau, kad jūsų situacijai pavydėtų nemažai moterų. Ir nemažai vapsvų, musių bei bičių. Juk štai jau septyni metai, kaip jūs, jūsų žodžiais tariant, gyvenate „patekusi į meilės medų“. Jūs su draugu labai poetiškai aprašote“ begalinę meilės ir jautrumo slėnį, iš kurio mums taip dažnai nesinori pakilti“. Žinoma, tai saldus išgyvenimas, tačiau jį apkartina jūsų draugo abejonės. Jis abejoja, ar jūs iš tiesų esate tas žmogus, su kuriuo jis nugyventų gražų ir laimingą gyvenimą. Taip pat jūs pati pastebite, kad „kasdienybė sujaukia ir bando sudraskyti tai“, kas jums abiems taip gražu. Taigi viskas, ką jūs išgyvenate, iš tiesų panašu į fantastišką sapną, iš kurio tikrai nesinori pabusti.

Nenuostabu, kad jūsų draugas delsia dėl santuokos ir vaikų. Juk tikrovė neretai įneša į mūsų saldžias svajas ir sunkumų, ir kančios. Santuokoje neretai tenka nuolat taikytis vienam prie kito, vaikai - tai rūpesčiai, išgyvenimai bei nerimas. Tikrai abu šie dalykai negarantuoja nuolatinio grožio, harmonijos, jau nekalbant apie meilę. O tai, kad ateityje dar reikės pasenti, dar papildomai neramina: juk seni žmonės nebūtinai lieka labai kūniškai patrauklūs. Tad ko stebėtis, kai jūsų draugas nežino, ar sulauktų su jumis senatvę?

Jums, be abejo, norėtųsi, kad sulauktumėt. Ir jūs, matyt, esate tikra, kad norite vaikų, o taip pat žinote, kad nuolatos sugebėsite apgaubti savo vyrą moteriška šiluma. Akivaizdu, kad jūs laikote save tinkamu žmogumi šiai misijai: jis augo nuostabioje šeimoje, ir jūsų tėvai taip pat nugyveno kartu darniai.

Taigi pasakykite, prašome: štai dviem žmonėms viskas yra labai gražu ir nuostabu. O aplinkui juos gyvena labai daug ne tokių nuostabių porų. Ir ko gi labiausiai bijotų tokį gražų gyvenimą gyvenantys žmonės?

Žinoma, ko: kad visas šis grožis ir harmonija vieną dieną nesudužtų. Kad gyvenimas neatimtų visos šios laimės. Ir kad medus neapkarstų. Ir jei kalbėti jūsų metafora: jei jau vapsva pateko į medų, ar labai jai norisi iš to medaus išlipti?

Kad ji norėtų išlipti iš to medaus, jai, matyt, tektų padaryti tokį pasirinkimą: aš iš medaus išlipu, bet medaus atsižadu: tegul jis lieka kitoms vapsvoms. Aš sau skraidysiu ten, kur medaus gal ir mažiau, tačiau skraidysiu laisvėje. Jūsų atvejų tai reikštų, kad jūs pasakote draugui: mums su tavimi buvo išties labai gerai, tačiau man jau trisdešimt ketveri ir aš noriu vaikų bei santuokos - žinai, aš, ko gero, susituoksiu su kitu vyriškiu, kuris irgi nori vaikų ir santuokos.

Toks pasirinkimas reikštų, kad jūs iš garantuoto medaus apsisprendžiate išlipti į laisvę - ir tai, žinoma, negarantuotų jums nei grožio, nei harmonijos. Jūsų vaikų tėvas ir vyras anaiptol nebūtų toks geras, gražus, ir jūs vargu ar sulauktumėte su juo nuostabių vaikų bei puikios santuokos. Užtat sulauktumėte normalių vaikų ir normalios santuokos. Kodėl aš taip manau?

Todėl, kad visa tai, ką jūs rašote apie savo, jūsų draugo ir jūsų pačių gyvenimą, nė iš tolo gyvenimo neprimena. Gyvenime nebūna tiek tikro grožio, tiek tikros meilės ir tiek tikros darnos, kiek nebūtų jame bjaurasties, neapykantos bei chaoso. Ačiū Dievui, pastarųjų dalykų gyvenime visgi kiek mažiau. Todėl pasaulyje ir verta gyventi.

Tačiau tokio idealizuoto gyvenimo, kokį jūs aprašote, negalima nugyventi kitaip, nei sapne ar fantazijoje. Ir tame nėra nieko nuostabaus: labai daug žmonių bevelija kurti idealizuotą pasaulį, kuriame atseit, gyvena, bet gyvena labai idealizuotą – virtualų - gyvenimą. Ir ženklas, kad tai idealizuotas, o ne tikras gyvenimas, yra tai, kad jie labai bijo:

tuoktis;
gimdyti vaikus;
pastebėti bjaurastį;
pykti ir nekęsti;
atsiduoti chaosui;
mirti.

Ir tik tada, kai jie pripažįsta visus šiuos dalykus, jie ir surizikuoja tuoktis ir gimdyti, labai nesirūpindami, kad jų sutuoktiniai ir vaikai būtų „nuostabūs bei gražūs“. Jie pasirašo galimybei, kad gyvenime bus ir kančios, nes ir vaikai kartais gimsta kančiose. O tam, kad nugyventumei su tuo pačiu sutuoktiniu daug metų, reikia daug metų mokytis kurti meilę ir pakęsti kitą žmogų. Ką jūs puikiai žinote iš jūsų tėvų pavyzdžio.

Taigi jei jūsų draugas ir jūs pati norite normalaus gyvenimo, jums teks labai aiškiai paklausti jo ir savęs: ar mes pasiruošę priimti karčiąją ir negražią gyvenimo pusę? Jei nepasiruošę - jūsų pasirinkimas – tęsti gyvenimą meduje. Ir dėkoti Dievui už tai, kad jis jums tą medų atsiuntė. O jei pasiruošę – pirmyn į laisvę!

Sėkmės
Olegas Lapinas

***************************************************************
Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (264)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (70)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

Buvusio Janukovyčiaus apsauginio pasakojimas: Ukrainos teritorijoje – Rusijos sraigtasparniai

Buvęs buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus apsaugos darbuotojas, Valstybės apsaugos...

Mokslininkai išsiaiškino, kokio mikroelemento trūkumas itin svarbus vėžio išgyvenamumui (19)

Neseniai su krūties vėžiu sergančiomis lenkėmis atlikto tyrimo metu atskleista, kad moterys,...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (146)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja rekordo link, atnaujinta 06.59 (284)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Portlande Sabonio pastangos neišgelbėjo „Pacers“ nuo nesėkmės

NBA čempionate ketvirtadienį vakare penkių pergalių seriją siekė pratęsti Indianos „Pacers“...

10 problemų, kurias lengvai išspręs nagų lako valiklis

Dauguma vyrų moteriškas kosmetikos priemones arba visiškai ignoruoja, arba žiūri į jas įtariai....

Kodėl skandinaviškas stilius tampa keiksmažodžiu? (5)

Kai išgirstu ar pamatau žodžius „skandinaviškas stilius“ ar „skandinaviškas interjeras“,...

Kaip lietuviškoje fermoje veikia melžimo robotas ir kodėl karvės jį myli (2)

„Viskas yra robotizuota, ateini į tvartą ir nėra su kuo pasibarti“ – juokauja Žemės ūkio...