aA
Esu ištekėjusi, turim du mažus vaikus. Jaučiuosi laiminga, su vyru puikiai sutariam. Tačiau kiekvieną dieną jaučiu didžiulį nerimą, kad tik vyrui kas neatsitiktų. Mintyse įsivaizduoju įvairiausias situacijas, kaip reikėtų gyventi be jo, ar sugebėčiau išlaikyti vaikus, kaip elgčiaus vienu ar kitu atveju. Kartais įsivaizduoju viską iki smulkmenų. Rodos, net maloniomis akimirkomis užplūsta negeros mintys. Stengiuosi save įtikinti, kad nieko jam neatsitiks, tačiau vyrui nesant namuose jaučiu nuolatinį nerimą. Taip pradėjau jaustis gimus antram kūdikiui. Esu girdėjusi, kad mintys gali materializuotis. Prieš kokius septynerius ar daugiau metų buvau pas būrėją, kuri pasakė, kad tapsiu našle, turėsiu dar vieną ar du vyrus. Kažkaip viskas iškilo atmintyje ir neduoda ramybės. Ką galėtumėt patarti?
Būrėja
© Corbis

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Gyvenime viskas turi savo kainą. Toks viliojantis noras sužinoti savo ateitį šiuo metu neleidžia džiaugtis dabartimi ir mėgautis mylimo žmogaus artumu, buvimu šalia, galimybe kartu auginti vaikus ir jausti pilnatvę. O tai labai natūralu. Net nežinodami savo likimo, mes išgyvename nerimą, kad tik jis būtų kuo palankesnis, tikimės, kad mus aplenks skaudžios nelaimės ir netikėtos netektys. Greičiausiai vis dažnesnė svajonė yra mirti pasenus, atlikus gyvenimo užduotis ir kiek galima ilgiau išbuvus kartu.

Visgi aplink mus vyksta daug dalykų, kurie duoda žinią, jog gyvenimas gali baigtis bet kurią minutę: ligos, avarijos, užpuolimai ir panašiai. Dar baisiau turėtų būti, kai kažkas jums yra žadėjęs gyvenimo, kurį dabar turite, pabaigą. Dabartinė situacija, kai jaučiatės su vyru besidalinanti atsakomybe, augindama du mažus vaikučius, pati savaime sukelia klausimus, o kas būtų, jei kuris nors mirtų, sunkiai susirgtų ir panašiai. Kita vertus, artimumas visuomet susijęs su baime prarasti, netekti, nebeturėti. Nereikia nei būrėjų pranašysčių.

Kaip su tuo gyventi? Žinojimas, jog mylimas žmogus yra labai trapus ir laikinas, turėtų padėti dar labiau džiaugtis tomis akimirkomis, kai būnate kartu. Mintys yra mūsų galioje ir mūsų realybė labai susijusi su jomis. Net jei kitas žmogus nemirs, nebūtinai baimė ir nerimas nenumarins jūsų santykių. Pabandykite kontroliuoti savo mintis, labiau galvoti ne apie tai, kas bus, o apie tai, kas yra. Šiuo metu jums duotas laikas auginti vaikus, rūpintis ir džiaugtis vienas kitu. Vietoj nuolatinio galvojimo „ar jis vakare grįš?“, pabandykite „užversti“ save kitomis mintimis – „Kaip galiu jį grįžusį nustebinti?“, „Kaip šiandien parodysiu, koks jis man yra svarbus?“, „Ką jam pasakysiu, kai susitiksim?“

Jei nerimas kartais tampa labai stiprus, pabandykite apie jį pasikalbėti su sutuoktiniu ar kitu jums artimu žmogumi. Bet kokie jausmai yra labai ryškūs ir gyvi, kai būname su jais vienumoje. Jūsų vyras tikrai yra mirtingas, kaip ir mes visi. Norime nenorime, turėtume priimti savo gyvenimo baigtinumo faktą. Tačiau mintis geriau nukreipti apie tai, kas yra, o ne apie tai, kas bus. Būtų labai gaila, jei jūsų baimės neleistų jums išgyventi džiaugsmo, kurį patirti galite dabar.

Mano močiutė, jau daug metų nugyvenusi moteris, labiau nei savo mirties bijojo savo vyro mirties, nes „žinojo“, jog jam mirus, tais pačiais metais mirs ir ji (taip sakė seneliui pranašavusi čigonė). Greičiausiai tie metai, kai mirė jos gyvenimo vyras, jai buvo mirties laikas, nes jie praslinko dideliame liūdesyje. Tačiau net jei jos širdis buvo apmirusi, ji jau daug metų našlauja... Taigi... Jau pasidavėte pagundai nueiti išgirsti savo ateitį, neatiduokite likimo spėjėjams savo dabarties.

Vaida

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Išskirtinis darbu Seime nusivylusios Rimos Baškienės interviu vyksta apklausa (1)

Išskirtinis Seimo vicepirmininkės Rimos Baškienės interviu: kodėl politikė nusivylusi darbu...

R.I.T.A. Sostinės uniformų detektyvas: vietoj pasiūtų striukių – dukart brangesnės iš Lenkijos? (58)

Vilniaus miesto savivaldybė perka darbuotojams uniformas. Iš dizainerio ir bent dviejų mados...

Du iš trijų kandidatų į ministrus tikrinami: vieno dar ieško

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad dvi iš trijų ministrų kandidatūros yra tikrinamos, o...

Jokių išimčių: iš Lukiškių iškeliami kaliniai, vaikžudė Bružaitė bus įkalinta su moterimis daugiau kaip tūkstantis kalinių liks laisvėje (142)

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas su daugiau kaip 600 kalinių iš Vilniaus centre...

Kandidatų į prezidentus diskusijoje – kandžios replikos: norite atidaryti vartus į Rytus (73)

Rytų Europos studijų centro jau ketvirtą kartą organizuotoje „Diplomatijos šefo“ Stasio...

Lietuvoje daugėja susirgimų pavojinga liga: vienas ligonis gali užkrėsti aštuoniolika asmenų (27)

Šiemet Lietuvoje užregistruota 17 susirgimų tymais. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ( ULAC )...

Plungės eglutė – tikra karalienė: puošia veidrodžiai ir žybsinčios kaskados (2)

Plungėje sutviskusią elgę sunku pavadinti žaliaskare – jos kūrėjai panaudojo nemažai...

Aistė Paškevičiūtė papasakojo, kodėl pasitraukė iš televizijos: man pasidarė gėda dėl to, ką darau (54)

Jau kurį laiką buvusio modelio ir televizijos laidų vedėjos Aistės Paškevičiūtės...

Vilnietis, kurį policininkai ketino atvesdinti į teismą, gyvas pareigūnams nepasidavė (113)

Ketvirtadienį, 11.17 val., Vilniuje, S. Dariaus ir S. Girėno g., vyriškis į savo butą neįsileido...