aA
Skaitydama Jūsų patarimus, nusprendžiau parašyti ir aš. Jau beveik ketverius metus gyvenu su vaikinu, myliu jį, jaučiu didelę meilę ir iš jo pusės, tačiau kamuoja keli klausimai, į kuriuos iš jo negaunu rimto atsakymo. Dėl to nesu tikra dėl mūsų ateities, nors pasipiršta buvo ir sutikimas duotas, bet vestuvių neplanuojam (mums po 27 m.), kol neturim tiek išminties ir finansų, kad užtikrintumėm būsimų vaikų gerovę.
Buitis, namai, tvarka
© Corbis/Scanpix
Taigi ne kartą Jūs minėjote, kad tik išsiaiškinus abiejų nuomonę santykių klausimu, galima daugmaž prognozuoti, į kurią pusę links mūsų santykiai. Kad klausimai nebūtų „iš lempos“, vis papasakoju kokią nors istoriją, gudriai įpynusi į dienos įvykių pasakojimą.

Pavyzdžiui, kaip šiandien skaičiau straipsnį apie moterį, kurios vyras iš darbo grįžęs klesteli į fotelį, čiumpa alaus butelį, o ji turi rūpintis vaiku, neturi laiko sau, išvargusi. Tada klausiu: „Klausyk, o kai mes turėsim vaikų, ar man padėsi?“ Tada jis sako (nesuprantu, juokais ar rimtai): „Nu tai aš gi irgi pavargęs būčiau, juk visą dieną dirbęs, o tu juk namie būtum... Nu neklausinėk nesąmonių. Matau, kad jau lėliuko nori, taip?“ Tai aš įsivaizduoju, kad tuo lėliuku man vienai reikėtų rūpintis, ko labai nenorėčiau, pasiklausius istorijų apie asmeninį gyvenimą praradusias žmonas.

Ir apskritai, kai pradedu aiškintis jo požiūrį vienu ar kitu su moters ir vyro santykiais susijusiu klausimu, kažkaip labai dažnai nuskamba frazė, palydėta a la humoro gaidele: „Boba turi žinoti savo vietą“.

Kai imu prašyti, kad man padėtų sutvarkyti kambarius, vėlgi nuskamba kažkas panašaus, jog tai mano pareiga, jis esą plauna indus – nuolat, prisipažįstu, to aš nedarau – ir taip neva perima normalią dalį buities rūpesčių naštos. Tada jam sakau, kad norėčiau, jog man padėtų, kad tada geriau jausčiausi, nes ir pati esu pavargusi po darbų, norėčiau užuot tvarkiusis užsiimti kuo maloniu kaip ir jis, ir kad jaučiu, jog mano indėlis į namų tvarkymą yra didesnis: valau kilimus, dulkes, vonią, tualetą ir pan.

Tada gaunu atsakymą, kad pati ir apsiverčiu (jis turi omeny mano brėžinius ir kt. dalykus, kurie, įkvėpimui pagavus, iš tiesų okupuoja pusę kambario ir ilgai iš jo nesitraukia...) Bet logiškai pamąsčius, jis irgi nėra šventoji dvasia, taigi irgi tikimybė, kad jis apkuičia namus yra: tai švarko į vietą nepadeda, tai stalą apkrauna savo darbo lagamino turiniu ir pan. O nepaisant mano indėlio į namų netvarką, dulkės tai savaime kaupiasi...

Jo argumentas: jis organizuoja mūsų laisvalaikį („Taigi kad tu daugiau pamatytum ir patirtum“), tai aš galėčiau paorganizuoti kovą su netvarka namie...

Vakare grįžta, aišku, išplauna indus, žiūri filmus, kai mano akis bado neplauta vonios kriauklė, iš mūsų abiejų tikriausiai besijuokiantys dulkių kamuoliai, nelygintų drabužių krūva ir t.t.. Aišku, kartais netikėtai ima ir padeda susitvarkyti. Arba kai pati sutvarkau, imasi katiniškos motyvacijos: „Tu pati geriausia ir šauniausia mergina“.

Galbūt problema slypi skirtinguose įsivaizdavimuose, koks turi būti vyras ir kokia žmona. Labai įdomi jo pozicija (kaip iš visko pati galiu spręsti): žmona tai ir namų kampų laikytoja, ir gerai uždirbanti (jis už mane gerokai daugiau uždirba, bet už viską mokam, sakyčiau, po lygiai, neskaičiuojant visokių dovanų man, kurių ir iš mano pusės būna. Abiejų atlygiai kur kas didesni nei vidutiniai). O jis pats – šeimos galva, maždaug, tas, kurio žodis turi būti paskutinis. Jis čia vyras, o aš, mat, boba...

Tiesą sakant, manau, kad vyras ne tik pinigus turi uždirbti, bet ir kai kurias, stereotipiškai moteriškas, pareigas galėtų vykdyti, - bent jau vieną kampą iš esmės palaikyti galėtų, o ne tik už neplauto puodelio krašto. Manau, rankos nenulūžtų...

Žodžiu, bijau, kad susituokus man teks užguitos žmonos dalia: tu tik dirbk, žinok savo vietą, vaikus prižiūrėk, o aš irgi dirbsiu, bet vakarai ir visi malonumai (kurie man pačiai, atsiradus vaikams ir kt. rūpesčiams, bijau, gali dingti) bus mano.

Gal abu tiesiog esame pernelyg susikoncentravę į save, pernelyg norintys gauti dėmesio, ir mažiau jo ( kol kas – mes dar tik mokomės to) duoti kitam, galbūt nesubrendę šeimai, todėl tie pamąstymai ir baigiasi apsižodžiavimais: „Boba turi turėti savo vietą“, „Tu greičiau tą medį sodink ir namą statyk...“

Išsakykite, prašau, savo nuomonę šiuo klausimu.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Suprantu jūsų nerimą ir klausimus, o kas bus po vestuvių? Ar neteks pamiršti savo darbo, pomėgių ir tapti vien mama ir namų šeimininke? Ar nepaliks vyras vienos visoje šitoje didžioje gyvenimo misijoje, o pats nepasitrauks su alaus buteliu prie televizoriaus? Kodėl jis ramiai žiūri į purviną vonią, o tvarkydamas kambarius nepamato didelių kamuolių dulkių? Ką reiškia tie posakiai: „Boba turi turėti savo vietą”...

Jei nebūtų buities ir atsakomybių, nemažai išsiskyrusių porų vis dar gyventų gražiai ir laimingai. Tačiau valgyti norisi, namus irgi smagu matyti švarius bei tvarkingus, o lakstantys ir pokštus krečiantys mažyliai - ne vieno poros svajonė. Tik kaip tos svajonės nepavertus pragaru? Ir vėl paprastas atsakymas – kalbėkitės.

Dar prieš susituokiant svarbu kalbėtis ir dalintis savo įsivaizdavimais. Nagrinėti situacijas, kelti klausimus, derinti savo nuostatas. Ir ne paslapčia, įpynus į gudrius pasakojimus, o tiesiog dalinantis savo baimėmis ir kitokiu situacijos suvokimu.

Jei jaučiate, kad šalia esančio žmogaus išsakomos mintis jus gąsdina, tai kodėl gi apie tai neprabilus?. Neretai išsakomi pastebėjimai ar komentarai yra kito požiūrio išraiška. Gali būti, kad jūsų draugas turi įsivaizdavimą, jog šalia jo bus viską sugebanti, spėjanti, besišypsanti žmona. Bet tai nereiškia, kad tokio vaizdo negalima koreguoti ir į jį įterpti jūsų numatymų.

Kalbant apie namų pareigas, vėlgi svarbu tartis. Jei tai nepavyksta paprastuoju būdu, tuomet verta raštu surašyti visus darbus ir pasiskirstyti atsakomybėmis – kada ir kas jas atliks. Toks sąrašiukas padeda sumažinti žodinius priminimus, priekaištavimus ir panašiai.

Tik svarbu, jog visą tai atliktumėte abu ir atrastumėte abiem geriausią situaciją. Minėjote, kad abu uždirbate daugiau nei vidutiniškai. Tuomet galite pasirūpinti, kad jūsų atsakomybes atliktų kas nors kitas, pavyzdžiui, namų tvarkytoja.

Kaip ten bebūtų, moteris jaučiasi labiau atsakinga už namus, jų jaukumą, tvarką. Vyras nėra toks jautrus ne vietoje padėtiems daiktams ar nešvariai voniai. Yra sakoma, kad namai yra moteriai darbo vieta, o vyrui – poilsio. Tai yra vienas iš lyčių skirtumų. Tad šioje vietoje tiesiog svarbu įsivardinti ir arba siekti mažesnio jautrumo tvarkos atžvilgiu, arba prisiimti tai kaip savo atsakomybę, o vyro pagalbą priimti kaip dovaną.

Ir pabaigai. Surepetuoti gyvenimo ir jam pasiruošti gyvenant kartu neįmanoma. Santuoka pareikalaus jūsų mokymosi, derinimosi vienas prie kito, nuostatų laužymo visą jos egzistavimo laiką. Šeima kaip gyvas organizmas nuolatos kinta. Tai, kas yra svarbu viename etape, visai nereikšminga – kitame.

Bet kokias iškilusias problemas, nesusipratimus labiausiai padeda išvengti pagarba vienas kitam pagrįstas atviras pokalbis. Sutuoktiniai, išmokę kalbėtis nežemindami vienas kito, nereikalaudami, nekaltindami, nepriekaištaudami, nemeluodami, drįsdami būti silpni ir pažeidžiami, gali įveikti net ir pačius didžiausius santuokos mestus iššūkius.

Gražaus jums mokymosi bendrauti.

Vaida

Rašykite: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (663)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (200)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (344)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (1619)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Orai: snigs beveik visur (2)

Artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems pamažu nykstantis ciklonas. Ketvirtadienį dangus...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (508)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo (69)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė trečiadienį vakare atlaikė balsavimą dėl...

Grybauskaitė: skambinau ir Petrauskienei, ir Skverneliui, tačiau premjeras žadėjo susitvarkyti pats (341)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susirūpinusi dėl etatinio mokėjimo reformos ir siūlė pagalbą...

„Olympique“ paskutinis pro pūgą prasibrovė į Čempionų lygos aštuntfinalį

UEFA Čempionų lygoje baigėsi grupių etapas. Trečiadienį buvo likęs tik vienas nežinomasis –...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (43)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...