Daug prirašyta apie moterų jausmus gyvenant, besiskiriant ir išsiskyrus. O aš noriu sužinoti, kaip iš tikro jaučiasi vyras, turėdamas draugę ir dukrą... Bet susitikinėjantis su kita moterimi ir taip atkakliai tvirtinantis, kad ją myli. Ką iš tikro ir kam jis jaučia? Ar apskritai toks žmogus gali jausti? Juk kasdien grįžta pas draugę ir kasdien susitinka su moterim, kurią „myli“. Rašau kabutėse, nes labai neįtikėtina.
© Corbis

Bent jau aš taip negaliu - matyti, jausti šalia, nuvogtas minutes būti kartu, ilgėtis, o grįžti namo ir lyg niekur nieko kurti šeimos idilę.

Ką iš tikro tas žmogus jaučia? Ir kaip susitvarko su jausmais... Kaip iš tikro jis gyvena? Ar vyrai sugeba mylėti?

Atsako psichoterapeutas Olegas Lapinas

Ar vyrai sugeba mylėti?

Jūsų klausimas skamba retoriškai. Klausdama, ką iš tikro ir kam jis jaučia; ar apskritai toks žmogus gali jausti, jūs iš tikrųjų teigiate, kad vyras negali jausti meilės dviem žmonėms iš karto, o greičiausiai myli kitą, ir jums dėl to yra apmaudu. Panašu, kad jus ši situacija liečia asmeniškai. Ir natūralu, kad jums nepriimtina, jog žmogus yra emociškai neištikimas, o be to, dar imituoja meilę, meluodamas abiem moterims, jog ji yra vienintelė. Ir jums sunku patikėti, kad tai - meilė.

Ar mes čia kalbame vis apie tą pačią meilę? Meilė – tai tik žodis, o reiškia jis ir geismą, ir susižavėjimą, ir prisirišimą, ir atleidžiančią meilę. Kurios, be visa ko, dar persipina ir keičiasi dienomis, mėnesiais, o kartais ir metais.

Tuo tarpu situacija, kurią jis aprašote, yra labai dažna, ir kartais joje atsiduria ne tik vyrai, bet ir moterys. Dažniausiai būtent atsiduria, kadangi nei susižavėjimo, nei geismo žmogus negali sukurti dirbtinai. Potraukiai ir jausmai apima mus, ir mes dažniausiai būtent atsiduriame toje ar kitoje geismo ar emocinėje būklėje.

Tikriausiai, daug kam norėtųsi, kad būtų kitaip, dėl to atsiranda įsakymas „Negeisk” ir posakis „Valdyk save”. Tačiau nei įsakymas, nei „savęs valdymo“ technologijos niekada nestabdė žmonių, nors ir įėjo į etikos vadovėlius kaip „vidinės kontrolės” mechanizmai. Kurių priešprieša „išorinė kontrolė”- griežti ištikimybės papročiai, tradicijos, teisinės nuobaudos bei moralinis pasmerkimas už neištikimybę.

Ir netgi labai griežta išorinė kontrolė taip pat nebūdavo pakankamai galinga, kad žmonės imtų savo jausmus ir potraukius visam gyvenimui nukreipti tik į vieną asmenį. Pirmiausia tai, žinoma, seksualiniai „nuotykiai” arba epizodinė neištikimybė.

Paimkime kaip pavyzdį apie moterų lytinį potraukį. Mėnesinių ciklo viduryje nemaža dalis moterų gali pajausti stiprų potraukį vyriškiui, kuris kitomis dienomis jai atrodo atstumiantis. Ji gali būti prisirišusi prie ištikimo ir jautraus vyro ar draugo, tačiau kartais joje pabunda „laukinė aistra” grubiam ir brutaliam vyrui.

Vyrams gali atsitikti kažkas panašaus, ir vyrų lytinio skonio svyravimai neretai vyksta pagal „mergelė”- „mergšė” polius. Tai reiškia, kad vyras, ilgam išsirenkantis sau vieną moters tipą („mergelė”- skaisti, dvasinga Nuostabioji dama), staiga užsinori kito („mergšė”- paprasta, juslinga, pasileidusi) ir atvirkščiai.
Jūsų aprašytam atvejui, matyt, tokia paprasta schema netinka.

Čia panašu ne į epizodinį meilės nuotykį, bet į prisirišimą, kuris galbūt prasidėjo kaip toks nuotykis. Prisirišantis vyras ar moteris patenkina savo geismą, gal net ir neseksualinį, o emocinį, intelektualinį, tačiau patenkinęs ir toliau ilgisi šio žmogaus ir bijo likti be jo. Todėl atsiranda didelis impulsas susitikti vėl, netgi prisižadant išsiskirti, kai iš tikrųjų išsiskirti nebūna lengva.

Prisirišančio žmogaus jausmus dažniausiai stipriai įtakoja vaikystė - jei partneris kažkuo primena moteriai tėvą, o vyrui - motiną, tai prieraišumas būna ypač dramatiškas. Šalia to prisirišantis žmogus bijo netekti ir kitos savo pusės, kadangi ir ten jis patenkina dalį savo poreikių.

Beje, monarchų gyvenime tokia situacija būdavo įteisinta: karalienės ir neprivalėdavo mylėti savo vyrų, kadangi per santuoką išspręsdavo savigarbos ir politinės naudos klausimus, o meilę ar tik gesimą jausdavo „favoritams”. Karalius turėdavo žmoną ir oficialią meilužę, kurios aiškiai žinodavo savo įtakos ribas.

Žinoma, šiuolaikiniai vyrai ir moterys, kaip ir jūs, nenori pripažinti, jog iš „vienintelės ir nepakartojamos” pozicijos labai skaudu nuslinkti į „favoritės” ar „politinės priedangos” vietą. Tačiau būtent tai labiausiai ir skaudina - menkesnės, žemesnės padėties pavojus, iškylantis, kai mūsų sutuoktinis ar draugas prisiriša ar tik patiria nuotykį ne su mumis, o su kuo nors kitu. Tai mūsų užgauta savimeilė gimdo siaubingą nuoskaudą.
Na, o ką daryti, jei taip atsitiko?

Pasakyti, kad jūsų tai netenkina ir kad jums reikia tokios pat laisvės. Žinoma, jei jūs tos laisvės nebijote. Juk kartais smagu prisidengti prisirišimu, bijant savo pačios laisvės mylėti ir savo seksualumo. Užtat leisdama sau pačiai tokią laisvę, jūs apsisaugojate nuo „aukos” vaidmens. Tuomet vietoj priekaištų ir kančių jūs gaunate šansų sutikti naują, galbūt labiau ištikimą draugą.

Kaip matote, jūsų klausimas apie tai, ką jaučia jūsų draugas, ir smerkimas jo už tai, kad jis toks, pasikeičia kitu klausimu: ką jaučiate jūs pati ir ar galite jūs priimti savyje tai, ką smerkiate kitame? Manau, kad šis klausimas kažkaip natūraliai iškyla, atslūgus nuoskaudai ir apmaudui, kurie, be jokios abejonės, iš pradžių užpildo sielą, ir kurių taip pat mes nesirenkame. Mes „atsiduriame” nuoskaudoje ir turime joje išbūti tiek, kiek reikia.

Sėkmės.
Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (44)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...

Egzotiškas pasiūlymas Palangoje: vietoj įprastų saldumynų – drakono vaisių, kinkanų ir karališkų uogų (5)

Vaisiais iš Tailando, Kosta Rikos, Izraelio, Turkijos bei Lenkijos Palangoje pirmus metus...

Sekmadienį – dar viena proga pasidžiaugti šiluma (4)

Sekmadienio naktis numatoma nepastoviai debesuota, be lietaus. Vėjas silpnas. Antroje nakties pusėje...

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (29)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (63)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Minią sujaudino „The Prodigy“ narių poelgis pasirodymo metu (2)

Ko gero labiausiai lauktas pasirodymas „ Positivus “ festivalyje pateisino visus lūkesčius. „...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (294)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (145)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Išskyrė 9 akivaizdžiausius partnerių neištikimybės ženklus: juos pajutus, reiktų sunerimti (13)

Vyrus ir moteris į neištikimybę pastūmėja skirtingos priežastys, tačiau ir vieni, ir kiti...

Suskambo vienintelis solinis Jazzu koncertas pajūryje: atlikėja neslėpė kvapą gniaužiančio jaudulio (71)

Palanga šį savaitgalį tapo Lietuvos centru – čia ne tik vyko „Aurum 1006 km“ lenktynės, bet...