Esu jaunas, nevedęs, todėl dar sunku atsakyti net pačiam sau: ar du žmonės, nusprendę būti gyvenimo partneriais visą gyvenimą, gali likti ištikimi lytiniuose santykiuose? Galbūt žmogus, stengdamasis būti atsidavęs savo vieninteliam gyvenimo partneriui, prieštarauja pats sau, prieštarauja gamtai, instinktams? Tenka išgirsti, jog tai nieko blogo, nes kitaip būtų neįmanoma išsaugoti santuokos.
Pora
© Corbis

Net mano mergina sako, kad nuėjimas į kairę man būtų atleistas, kai pats sakau, jog aš ją palikčiau, jei permiegočiau su kita. Juk jei sugebėčiau paslysti, reiškia, ji ne man. Juk jei būtų man skirta, aš nepaslysčiau.
Bet dabar galvoju, galbūt aš iš tikrųjų mąstau kažkaip visai kitaip ir santuoka, vykstanti bažnyčioje, Dievo namuose, duodant vienas kitam priesaikas būti ištikimiems vienas kitam, yra farsas ir galbūt kiekvienas gali juos interpretuoti kaip tinkamas. Tad ar yra ištikimybė visomis prasmėmis, ar lytiniai santykiai nepatenka į šią sąvoką?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Labai džiugu skaityti jūsų klausimą. Jame jaučiasi noras nepasiduoti visuomenėje paplitusiai nuomonei, jog ištikimybė vargiai įmanoma. Tai nereiškia, jog plačiai naudojami dalykai yra prasti, visgi svarbu juos įvertinti prieš priimant arba atmetant. Panašu, jog tai ir darote.

Ištikimybė priklauso žmogaus vertybių sričiai. Taigi apie jos įmanomumą galima kalbėti tiek, kiek konkretus asmuo sugeba išsaugoti bei išlaikyti savo požiūrį net ir tokiose situacijose, kurios vilioja atsisakyti savo nuostatų. Tam tikros normos, kurias suvokiame kaip teisingas, neretai yra perimtos iš šeimos, aplinkos, susijusios su įvairiomis religinėmis, politinėmis, visuomeninėmis pažiūromis. Dėl to natūralu, jog skirtingose erdvėse susiformavę asmenys, turi skirtingą požiūrį į tuos pačius dalykus.

Kad nuostatos būtų stiprios, asmeniui jos turi būti vienaip ar kitaip naudingos. Kalbant apie ištikimybę, kuri yra nemenkas iššūkis sutuoktiniams, ji vargiai gali būti gyva tais atvejais, kai nesuvokiama jos prasmė, reikalingumas bei jos nebuvimo pasekmės arba visa tai neigiama.

Šiuo metu žmogaus seksualinio gyvenimo ribos yra gana plačios. Visuomenė yra pakankamai tolerantiška įvairiems santykiams ir jų skaičiui vienu metu. Tačiau tai nereiškia, jog konkretus asmuo nuo to tampa laisvesnis, o juo labiau priartėjęs prie tikrosios savo prigimties ar harmonijos.

Kai kurie autoriai neištikimybės toleravimo pliusais įvardina gebėjimą nesisavinti asmens ir nepririšti jo prie savęs. Visgi žmogui, santuokai yra svarbus saugumo, pasitikėjimo jausmas, kuriuos vargiai galima išlaikyti nepakitusius išdavystės atveju. Kad ir kaip plačiai plistų bandymas gyventi be įsipareigojimų ir atsisakant valios pastangų būti tik su vienu asmeniu, nesu aptikusi tyrimų, kurie pagrįstų neištikimybės naudą vyro ir moters bendrystei.

Svarbu įvardinti ir tai, kad viena iš dažnesnių klaidų, yra noras atriboti seksualinį gyvenimą nuo likusio. Lytiniai santykiai yra sutuoktinių ar partnerių ryšio dalis. Jie yra tiesiogiai susiję su bendra poros harmonija. Dėl to seksualinę neištikimybę vargiai galėtume atskirti nuo emocinės neištikimybės. Juo labiau kad daugelis nuklydimų įvyksta tuomet, kai partneriai yra nutolę, išgyvena santykių krizę, nuobodulį dviese ir panašiai.

Bandydama sureaguoti į jūsų abejonę, ar ištikimybės siekimas trukdo šeimyniniam gyvenimui, norėčiau jums pačiam leisti atsakyti. Kuris pasirinkimas gali duoti daugiau naudos šeimai: sunkumų sprendimas kartu ar paguodos ieškojimas kito glėbyje?

Norėčiau dar kiek stabtelėti prie vienos jūsų minties “<...>jei sugebėčiau paslysti, reiškia, ji ne man, nes jei ji būtų man, aš nepaslysčiau...” Aš kiek kitaip suvokiu vyro ir moters buvimą kartu bei gebėjimą likti ištikimam. Neišduoti partnerio, kuomet visa savo esybe jį suvoki kaip dalį savęs yra gana lengva. Kaip jau minėjau, išdavystės dažniausiai susijusios su poros patiriamais sunkumais.

Paslydimas nebūtų rodiklis, jog kitas žmogus buvo skirtas ne jums. Tai labiau ženklas, jog pritrūko valios, problemas spręsti kitaip ar nepasiduoti aplinkos stimulams, kurių apstu, jei tik mūsų žvilgsnis nukrypsta į šalį.

Taigi savo pasvarstymus baigsiu tuo, kuo pradėjau: ištikimybė įmanoma tiek, kiek asmuo suvokia ją kaip vertingą ir turi valios apginti savo vertybes. Ir bažnyčioje tariamą priesaiką netikra gali padaryti tik pats žmogus, kuris ją sakydamas jau žino, jog jos nesiruošia laikytis.

Vaida

Rašykite psichologui: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Praėjus 13 metų po tėvo mirties – staigmena iš banko (28)

Prieš 13 metų tėvą palaidoję vaikai šį pavasarį gavo velioniui tėvui adresuotą banko...

Kaip sumokėta bauda virto skola mokesčių inspekcijai (12)

Jeigu kelyje viršijote leistiną greitį, tačiau laiku sumokėjote baudą, tai dar nereiškia, kad...

Atvežti vaikai suglumino net visko mačiusius: kaip tai galėjo atsitikti? (415)

Apdaužyti malkomis, sukandžioti gyvių, purvini, žaizdoti, apatiški. Tokios būklės į Raseinių...

Komentatorius Čeponis prisipažįsta: gėda, kad prieš sezoną nurašiau „Žalgirį“ (99)

„Turėčiau dabar raudonuoti. Prieš sezoną Eurolygos apžvalgoje „Žalgiriui“ su nemažu...

Donatas Katkus: Tuminas yra konformistas ir turi atidirbti Rusijai (619)

Režisierius Rimas Tuminas yra konformistas, sovietiško teatro vadovas, kuris, norėdamas...

Legendinių siaubo filmų herojų veidai: pamatykite, kas slėpėsi po gąsdinančiomis kaukėmis

Į kino sales plūstantys žiūrovai puikiai supranta, kad tai tėra fikcija, tačiau ši išgalvota...

Orai: savaitgalio laukti bus verta (4)

Antroje savaitės pusėje per šalį slinks krituliai: sniegas, šlapdriba. Visgi, orai subjurs...

Lietuviai pagarsėjo ir Slovakijoje: sudaužęs vogtą BMW dėjo į kojas (30)

Slovakijoje esančiame Košicės mieste pareigūnai vaikėsi vogtą BMW automobilį, šiam atsitrenkus...

Rezultatyvus Valančiūnas ir „Raptors“ neatsilaikė prieš karjeros rekordą pasiekusį LeBroną

Neabejotina trečiadienio naktį NBA pirmenybėse vykusių rungtynių puošmena tapo Rytų...

Kompromisas pagal Urbšį – geriau komisijos imitacija, negu jokios komisijos (77)

Ketvirtadienį Seimas apsispręs, ar sudaryti specialią komisiją, kuri tirtų padėtį šalies...