aA
Tikriausiai daug kam keistai nuskambės mano noras, bet aš noriu nustoti Mylėti ir klausiu jūsų patarimo, kaip tai padaryti? Su žmona esame vedę 8 metus, turime 3 metų vaiką. Pirmuosius 3-4 metus po vedybų žmona mane tikrai Mylėjo ir aš tai jaučiau. Pastaruoju metu labai kankinuosi, nes žmonos Meilė man išblėso ir ji manęs nebemyli, su manim apie tai nekalba, nenori kreiptis pas šeimos psichologą ir mieliau apie tai šneka man nebūnant šalia su savo draugėmis ir draugais.
Pora
© Corbis/Scanpix

Neseniai sužinojau, kad ji apie mūsų šeimynines problemas šnekėdavosi telefonu su mano geru draugu, būdama darbe arba namuose, tada, kai manęs nebūdavo šalia. Tai išsiaiškinęs viename vakarėlyje pas bendrus draugus pastebėjau, kad jinai labai aktyviai flirtuoja su tuo mano draugu (sėdi šalia jo, dažnai abu kažkur dingsta, parūkius lauke abu lieka dviese, netgi glaustosi vienas prie kito..).

Galbūt tai vyko ir ankščiau bet tiesiog to nepastebėdavau. Paklausus, kodėl taip vyksta, buvau apšauktas, kad man paranoja, ir man žmona paaiškino, kad tiesiog su tuo mano draugu lengvai randa bendrą kalbą, nors su manim vengia pokalbių apie problemų sprendimą.

Vėliau pasižiūrėjęs žmonos pokalbių išklotinę, pamačiau visą krūvą skambučių ir sms žinučių mano „draugui" tuo metu, kai manęs vėlgi nebūdavo šalia. Galiausiai radau jų pokalbį per skype, kuriame buvo kalbama apie tai, ką pameluoti man dėl visų mano rastų pokalbių ir sms žinučių...

Atsakymo kodėl tai vyko, negavau iki šiol. Ar jums tai atrodo taip pat, lyg man būtų paranoja? Kaip paaiškinti tai, kad žmona nenori su manim kalbėtis, o tai mieliau daro su kitais, nors aš esu jai sakęs ir prašęs, kad nenoriu, jog mūsų šeimos problemos būtų aptarinėjamos su kitais. Problemas reikia spręsti patiems, o ne užkrauti kitiems.

Aš vis dar Myliu savo žmoną net ir po tokių įvykių, bet noriu nustoti Mylėti ir kankintis, nes, kaip žinia, Meilei reikia dviejų žmonių. Nežinau, kodėl mano žmonos meilė dingo. Nerandu atsakymo, nors ir sakau jai, kad Myliu, dažnai be jokios progos nuperku gėlę, nusivedu į restoraną, nuperku gražią suknelę, bet pats nebeatsimenu, kada patyriau dėmesį iš jos pusės, kada girdėjau, kad pasakytų, jog ji mane Myli.

Mes vis dar kartais mylimės, bet iniciatyva būna tik iš mano pusės ir mano darosi nebemiela kiekvieną kartą būti prašančiuoju, glamonėjančiuoju ir lendančiu prie jos, tarsi norint išprašyt šilumos ir Meilės sau. Aš irgi noriu, kad mane Mylėtų ir paMylėtų, bet to seniai nebėra. Dažnai pagalvoju apie „pabėgimą" iš Lietuvos ir manau, kad tai padėtų nustoti Mylėti, bet yra vaikas, kurį labai Myliu ir neįsivaizduoju gyvenimo be jo. Tad ar įmanoma nustoti Mylėti?

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas
APIE MEILĘ IŠ DIDŽIOSIOS RAIDĖS

Atkreipiau dėmesį, kad žodį „meilė“ jūs visur rašote iš didžiosios raidės. Akivaizdu, kad meilės idėja jums yra labai brangi, todėl jūs ir rašote taip pagarbiai apie savo jausmą.

Tačiau tokioje pagarboje galima pamatyti ir problemą, o taip pat - atsakymą į jūsų užduodamus klausimus.

Kartais žmonės, kurie taip pagarbiai vertina kokią nors idėją, negali tiek pat pagarbiai elgtis su gyvu žmogumi. Tai reiškia, kad jei aš garbinu Meilę, aš galiu visai nepastebėti žmogaus, kuriam aš tą Meilę skiriu. Man pasidaro svarbesnė už žmogų meilės idėja.

Galima mylėti ne žmogų, bet pačią Meilę. Ir dovanos, gėlės, naujos suknelės - visa tai - aukos į Meilės altorių. Toks požiūris labai gražus ir viduramžiais vadindavosi Nuostabios Damos garbinimu. Ji sėdėdavo pilyje prie langelio, o riteris jos net nematydavo. Jis tik turėdavo jos portretą. Vardan meilės jis darydavo žygdarbius. Ir siųsdavo jai dovanas.

O tuo metu ta Nuostabioji Dama, kuriai jis atseit skirdavo tas dovanas, natūraliai pasijusdavo nepastebėta ir susirasdavo paprastą žmogų, kuris skirdavo dėmesį ne idėjai, o pačiai Damai. Jie iš tiesų gerai susišnekėdavo, ir jam ji būdavo įdomi tokia, kokia yra, be jokios Meilės idėjos. Žinoma, kad su tokiu pašnekovu Damai būdavo žymiai maloniau leisti laiką.

Tokia pat situacija susidaro, jei žmogus vietoj to, kad pasišnekėtų, pažaistų ar praktiškai ką nors gero nuveiktų su kitu žmogumi, ima garbinti Gėrio idėją. Tuomet vardan tos Gėrio idėjos jis gali net pražudyti savo artimą, nes idėja yra tokia aukšta ir graži, kad už jos paprasto žmogaus tiesiog nesimato. Arba jis ima ardyti susikurtą Gėrio altorių. Ir tuomet esi priverstas elgtis su juo žiauriai.

Jūs klausiate, ar galima nustoti Mylėti? Jei jūs rašote šį žodį iš didžiosios raidės, tai, be abejo, taip mylėti nustoti ne tik galima, bet ir būtina. Kitaip jūs nepamatysite gyvo žmogaus.

O kaip išvis galima mylėti gyvą žmogų ir ar tai praeina?

Meilė - tai tik toks jausmas, suvokimas, veiksmas ir požiūris į žmogų, kuris kitam duoda laisvę būti savimi. Tai - toks priimantis požiūris. Jei jums pavyksta jį išauginti, tai dažniausiai lieka ilgam.

Žinoma, patekęs į tokio požiūrio spindulį, žmogus gali mums imti atrodyti ypatingas, nuostabus ir puikus - tai reiškia, kad be visa ko, mes jį dar įsimylėjome. Įsimylėjimas dažniausiai pats prigęsta per kelis mėnesius ar metus. O jei mes su tuo žmogumi būname pakankamai daug laiko, tai mes dar labiau prie jo prisirišame ir kenčiame, jei toks žmogus ima tolti ar leidžia laiką su kitu žmogumi.

Toks prieraišumas kartais yra kankinantis, nes įmanomas net kai žmogus mus niekina, tuomet mes imame menkėti kaip asmenybės. Bet bijome jo netekti, nes mums atrodo, kad tik jis gali mums pažadėti kažkokią, kad ir labai menką ir žiaurią meilę. Iš tokio prieraišumo, kur nėra abipusės pagarbos ir meilės, reikia mokytis išeiti. Ir tam reikalingas kankinantis, bet įmanomas atpratimo procesas, primenantis gydymą nuo alkoholizmo.

Jūsų atveju, be jokios abejonės, jau išsivystė prieraišumas, nes jūs rašote, kad priverstas „kiekvieną kartą būti prašančiuoju, glamonėjančiuoju ir lendančiu prie jos, tarsi norint išprašyt šilumos ir Meilės sau“. Taigi, jūs tarsi maldaujate meilės ir maldaujate iš žmogaus, kurio , kaip jūs rašote, „meilė dingo“. Taigi jūs nesate jos įsimylėjimo objektas, apie jos priimančios meilės galimybes mes nieko nežinome, o štai prieraišumo laipsnį parodytų jos atsakymas į jūsų klausimą: „Kam mums būti kartu?“

Galbūt ji taip pat prie jūsų prisirišusi ir pasakys: „Aš nenoriu tavęs prarasti“.
O galbūt ji pasakys: „Gerai, skiriamės“.

Abiem atvejais jūs išlošiate. Bet antruoju atveju jums skaudės.

Tik prieš užduodant abu klausimus reiktų, jog jūs atskirtumėte Meilę iš didžiosios raidės nuo žmogiškos meilės, o dar geriau – kad pradėtumėte pažinti, ko iš tiesų norite. Juk ir jums kai ko reikia gyvenime, o žmonių, kurie gali jums padėti tikrai yra, tik deja, jūs jiems nestatote Meilės altorių.

Antras klausimas - tai jūsų žmona, koks ji žmogus. Manau, kad šiuo metu jums nėra lengva objektyviai ją suprasti, nes jūs esate suinteresuotas ir prisirišęs asmuo. Todėl natūralu, kad žmonos elgesys sukelia jums pasipiktinimą, o gal net ir nerimą. Pažinti žmoną įmanoma, bet tam reikia sugriauti Meilės altorių ir pradėti tiesiog žiūrėti į žmoną taip, lyg jūs matytumėte ją pirmą kartą. Tiesiog kaip gyvą moterį su trūkumais.

Aš apskritai noriu su jumis pasidalinti viena mintimi: man ko nors garbinimas atrodo labai gražus, tačiau paviršutiniškas dalykas. Žymiai įdomiau patirti realybę tokią, kokia ji yra, ir tam reikia pereiti per skausmą. O po skausmo dažniausiai būna naujas gimimas. Kas tikrai rodo, jog pasaulyje veikia Meilė, tik ji yra gyva ir padeda mums jaustis gyvais. O tam kartais reikia atsižadėti to, kas mus daro negyvais.

Jei jūs tuo tikite, tai mes abu esame bendraminčiai.

Sėkmės jums
Olegas Lapinas

Turite problemą, kurios negalite išspręsti? Rašykite psichologui@delfi.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ukrainos kariuomenės karininkas: rusai į Ukrainą važiuoja kaip į safarį – pašaudyti į „chacholus“ (404)

Atskridus į Kijevą įtarti tai, kad šalis kariauja, galima dėl sugriežtintos patikros oro uoste...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (44)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Įstrigusi auklėtinių pažanga Jasikevičiaus mintis sugrąžino į vasarą (63)

„Aš jau kartosiuosi“, – pats žurnalistus perspėjo Šarūnas Jasikevičius. Kauno...

Orai: nesušalkite, atkeliauja šlapdriba (8)

Po žiemiškos šeštadienio nakties kuklios 7 °C šilumos įdienojus sulauks tik pajūrio...

Sostinėje „eTransport“ automobilis aplamdė stovinčias mašinas ir apvirto (16)

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23 val., Vilniuje, Mindaugo g. apvirto pavėžėjimo įmonės „...

Keli faktai apie Marko Zuckerbergo santuoką ją paverčia išties keista: nuo neįprasto susitarimo iki dramos vestuvių dieną (5)


 „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas ir Priscilla Chan neabejotinai yra įtakingos...

Sunkiai suvokiamas atvejis: penkiametė tapo mama (80)

1939 metais Liną Mediną motina nuvežė į Peru esančio Pisko miesto ligoninę. Iš atokiame...

Apmaudus vakaras Kaune: pratęsimą išplėšęs „Žalgiris“ jame nesulaikė Pangoso ir krito prieš „Barcą“ (607)

Penktadienio vakarą kovos lauke Nemuno saloje susigrūmė dvi šlovingą istoriją turinčios...

Visi rodikliai – į vieną pusę: kodėl moterys Lietuvoje nebenori gimdyti (619)

Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva . Pernai...

Unikauskas rekomenduoja: valgykite šią košę kasdien – kilogramai tirps, sveikata gerės (147)

Ir žmonės, sergantys virškinimo trakto ligomis, ir moterys, norinčios numesti svorio, ir kareiviai...