aA
Norėčiau paprašyti Jūsų patarimo - gyvename su vyru santuokoje 20 metų. Jis visą laiką eidavo į „kairę“, bet tai būdavo laikinas susižavėjimas. Bet dabar sužinojau, kad jis turi pastovią partnerę apie 5 metus ir kai aš tai sužinojau - jis nebesigynė. Norėjau skirtis, tačiau jis prašo, kad to nedaryčiau ir sako labai pasistengs ją pamiršti. Nežinau, ar verta tikėtis ir kankintis toliau ar geriau viską nutraukti dabar. Žinau, kad mano istorija neįdomi, tačiau esu labai įskaudinta ir labai reikia pagalbos.
Pora
© Corbis/Scanpix

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas
AR VERTA TIKĖTIS?

Jūsų situacija pakankamai dažna: žmonės neretai atranda slaptą sutuoktinių gyvenimo pusę. Ir tai labai skaudina. Matyt, jūs esate pati tokių istorijų girdėjusi, todėl ir sakote, kad ji - neįdomi. Kitaip sakant, nieko naujo.

Tačiau jums ši istorija atsitinka pirmą kartą ir jums ji reiškia ne tik skausmą. Jums atėjo apsisprendimo laikas. Po jo gyvenimas pasikeistų. Ir klausimas, ar viską nutraukti, iš dalies reiškia klausimą apie kainą, kurią jūs už šį pasikeitimą sumokėsite. Šią kainą nusako nerimas, kurį jūs jaučiate. Kas jus labiau neramina, tas jums ir vertingiausia.
Jeigu jūs nenutraukiate santuokos, tai greičiausiai jūsų nerimas reiškia štai ką: aš gyvensiu su juo toliau, jis žadės man, kad tarp jo ir tos moters viskas baigta. Jūs nežinosite, ar juo tikėti, ar ne.

Pavyduliausite, ieškosite įrodymų. Paaiškėjus, kad jis jus apgaudinėja ir toliau, pyksite. Atradusi, kad nepaisant pykčio, vis dar esate prie jo prisirišusi, jausite pažeminimą. Ir baisiausia čia yra tai, kad niekas nesikeis - jis vis žadės, o jūs vis svyruosite tarp pasitikėjimo ir nepasitikėjimo. Nemaloniausia dalis šioje istorijoje – susvyravęs pasitikėjimas vyru.

Jeigu jūs santuoką nutrauksite, tai jūsų nerimas bus kiek kitoks. Jis bus susijęs su nežinia, su perspektyva gyventi kurį laiką vienai. Kaip jums reiks gyventi be vyro? Juk tiek buvo pragyventa. Ar pajėgi jūs išsilaikyti, ypač jei yra vaikų ir finansinių įsipareigojimų? Ar nekankins jūsų vienatvė, ar patiksite jūs dar kuriam nors vyrui ir ar lengva jums būti pasitikėti naujai sutiktu? Ir nemaloniausia dalis čia - išsiskyrus gyvenimas pasikeistų taip, kad jūs negalėtumėte pasitikėti ateitimi. Ateitis būtų nenusakoma.

Žinoma, yra tarpinių variantų – nesiskirti, tačiau gyventi, lyg būtumėte svečiai viešbutyje; turėti draugą, o su vyru palaikyti formalius santykius, ir netgi retai pasitaikantys – santuoka trise, santuoka keturiese. Mūsų laikais žmonės leidžia vieni kitiems daugiau, negu leisdavo seneliai. Taip gyventi nėra labai paprasta ir aišku, tačiau žmogus ne visuomet turi sekti tradicijas. Čia nerimas dar kitoks - tapti keistuole, nueiti netradiciniu keliu ir išmokti nepaisyti aplinkinių nuomonės.

Taigi jūs matote, kad visiškai išvengti nerimo neįmanoma - tam reiktų arba prisigerti stiprių vaistų ar numirti. Klausimas toks: kaip jūs, atsidūrusi nerimą keliančioje situacijoje, galite pasinaudoti ja savo „aš“ išsaugojimui ir augimui? Juk jei negali išlaikyti ryšio su artimu žmogumi, bet išlaikai ryšį su savimi, tai skyrybos - ne bėda. O štai jei prarandi save, tuomet ar tu skiriesi, ar gyveni kartu- jautiesi blogai. Negali judėti ir tiesiog sėdi ar guli, depresijos prislėgtas.

Kadangi jūs negalite padaryti taip, kad jaustumėtės gerai, jūs galite rūpintis tik tuo, kad išlaikytumėte savigarbą. Savigarba reiškia, kad jūs priimate save, t.y. leidžiate sau jaustis visaip ir atvirai sakyti vyrui, ko iš jo norite, kas jums patinka ir nepatinka. Per dvidešimt bendro gyvenimo metų sutuoktiniai būna prikaupę nemažai nuoskaudų ir pretenzijų, o jų neišsakant abiem, netgi išsiskyrus, tenka tempti tą naštą ant savo pečių. Todėl JAV per vestuves jauniesiems dovanoja ne tik žiedus, bet ir žaislinį vagonėlį. Jis simbolizuoja santuoką - riedant vagonėliui vieškeliais į jį prisirenka daug akmenukų, ir kai jų pasidaro daug, vagonėlis negali važiuoti. Kai jūs jį ištuštinate, atsiranda daugiau laisvės. Laisvė neša pasirinkimų galimybę.

Ką jūs pasirinksite, priklauso nuo jūsų vertybių, temperamento, gyvenimo situacijos, giminės požiūrio. Visa tai svarbu, nes jūs priklausote ne tik sau vienai ir ne vien nuo savo pačios planų. Tačiau tiek, kiek rodo panašių situacijų istorija, skirtis po tiek metų sutuoktiniai dažniausiai nenori. Keturiasdešimtmečiams vyrams ir moterims kartais būna vadinama amžiaus vidurio krizė, kuomet norisi spėti padaryti tai, ko anksčiau nedrįsdavai. Kartais tai virsta naujais susižavėjimais ir prisirišimais. Tačiau tuo pat metu išlieka ir prisirišimas prie sutuoktinio, ir jei būtų kitaip, kodėl jūsų vyras norėtų likti su jumis?

Greičiausiai jis vertina tai, ką davė jums bendras gyvenimas. Ir jo naujas prisirišimas, matyt, nesusideda vien iš dorybių. Gali būti, jis papasakos jums daugiau apie savo situaciją, jei jūs būsite pasiruošusi ne tik reaguoti į savo skausmą, bet ir priimti jo pasakojimą. Tam, kad jis nekeltų jums priešiškumo, venkite imti iš jo pažadus ir duokite jam suprasit, kad nespausite jo priimant sprendimą.

Gali būti, kad sielos gilumoje jūs žinote, kodėl be jūsų jam prireikė kitos moters, ko jums abiem trūko bendravimo ir sekso srityje. Tad ir pasakykite jam savo hipotezę. Ir paprašykite pabūti atviru. Jūs daug laimėsite, jei nepulsite jo kaltinti, o tiesiog išklausysite.

Atslūgus pykčiui ir nuoskaudai, tai įmanoma. Gerbti save ir gerbti vyrą - dvi to paties dalyko pusės.

Pagarbiai,
Olegas Lapinas

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (22)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (147)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Pažadai nesutilpo į mokytojo piniginę: atlyginimų žirklės stulbina (1)

Geresnių laikų mokytojams dar teks palaukti. Iš prognozuoto iki 17 proc. atlyginimų šuolio...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (137)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (109)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (93)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis (1)

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (107)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (7)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...