aA
Ar visuomet sėkmingai santuokai užtenka tik meilės – aistringos ir nežemiškos? Ar galima ant jos pamato sukurti ilgalaikius santykius? Ir ar ne geriau dar prieš einant į Santuokų rūmus pagalvoti apie tai, kiek tinkate vienas kitam? Kaip tik apie psichologinį suderinamumą ir pasikalbėsime.
Pasimatymas
Pasimatymas
© Corbis
Taigi jūs seniai svajojote apie tai, kaip imsite gyventi kartu. Galiausiai tikslas pasiektas. Tačiau romantiški jausmai palaipsniui praranda savo galią, užleisdami vietą kasdienybei. Vyksta tai, ką psichologai vadina adaptacija. Mylimas žmogus pasirodo visai ne toks (arba ne visai toks), koks atrodė rožiniu įsimylėjimo laikotarpiu.

Dingsta „paties geriausio pasaulyje“ aureolė. O be jos su meile, kuri atrodė amžina, ima vykti keisti dalykai: ji arba dingsta visiškai, arba tampa kažkokia visai kitokia. Romantiškos būtybės tam visai nebūna pasirengusios. Kuo aistringesnė liepsnojo meilė, tuo sunkiau mylimieji išgyvena tai, kas vyksta dabar, ir ima ieškoti naujų jaudinančių išgyvenimų už šeimos ribų.

Todėl prognozuodami santuokos trukmę psichologai kalba ne tiek apie meilę, kiek apie dviejų žmonių psichologinio suderinamumo ypatumus, rašo rol.ru. O tai savo ruožtu charakterizuojama pagal kelis pagrindinius parametrus.

Pirmoji suderinamumo charakteristika – biologinė. Visi mes nuo gimimo pasižymime skirtingu temperamento tipu. Tai taip pat neatsiejama nuo mūsų ir duota visam gyvenimui, kaip, pavyzdžiui, akių spalva ar nosies forma.

Žinoma, skirtingų temperamento tipų derinys turės didelės įtakos suderinamumui santuokoje. Esti keturi pagrindiniai temperamento tipai.

Pirmasis tipas – melancholikai

Tai giliai jaučiantys ir emociškai pažeidžiami žmonės, dažnai visiškai pasinėrę į savo vidinių išgyvenimų pasaulį. Todėl jiems sunku ištverti stiprius psichologinius ir fizinius sukrėtimus. Tai altruistai, pasiaukojantys, kilnūs žmonės. Šeimoje – ištikimi, rūpestingi ir jautrūs vyrai bei žmonos. Tačiau materialinė gerovė jiems nėra pagrindinis dalykas, o tokį požiūrį gali suprasti ne visi.

Antrasis tipas – flegmatikai

Tai ramūs, santūrūs žmonės, viską darantys lėtai, bet racionaliai. Jie ir kalba taip pat lėtai, lyg pasverdami visus savo žodžius. Jei į užduotą klausimą atsakymą gaunate po gan ilgos pauzės (žmogus lyg sau mintyse pakartoja jūsų klausimą ir suformuluoja savo atsakymą), prieš jus – flegmatikas.

Labiausiai toks žmogus vertina ramybę ir komfortą, tvarką ir pastovumą. Taip, jie lėti, bet užtat patikimi. Netikėtų, spontaniškų protrūkių iš tokio žmogaus nesulauksite. Užtat bet kokie gyvenimiški sukrėtimai su tokiu žmogumi išgyvenami lengvai ir ramiai: visada galite atsiremti į tvirtą petį. Nors kažkam toks gyvenimas gali pasirodyti nuobodus...

Trečiasis tipas – cholerikai

Tai energingi ir valingi žmonės. Jų gyvenimas – nesiliaujanti kova. Norėdami pasiekti kokį nors tikslą, jie pasirengę sutelkti didžiulę energiją ir sunaikinti bet kokias kliūtis savo kelyje. Kol jie kovoja dėl jūsų jausmų, toks atkaklumas daro didžiulį įspūdį, bet vis dėlto cholerikams neišeina ilgai džiaugtis ir ilsėtis po pasiekto tikslo. Greitai jo energija persijungs į ką nors kita. Gerai, jei jūsų norai ir tikslai sutampa...

Ketvirtasis tipas – sangvinikai

Jie linksmi ir geri, mėgsta linksmas šventes, kompanijas. Jiems svetimas gilinimasis į save, savo jausmus, o štai tapti didelės ir triukšmingos kompanijos siela – mielai. Toks žmogus visada turi daug draugų ir pažįstamų, kuriuos patraukia linksmas sangviniko charakteris, sugebantis pradžiuginti net labiausiai užkietėjusį pesimistą.

Jie, kaip ir cholerikai, visiškai atsiduoda kokiam nors tikslui, bet... iki pirmos nesėkmės. Vietoje atkaklios kovos su sunkumais sangvinikai renkasi veiksmų krypties pakeitimą.

Ar tinkate vienas kitam?

Pora
© Corbis

Kad ir kaip būtų keista, bet labai prastas prognozes turi derinys „sangvinikas – sangvinikas“ ir „cholerikas – cholerikas“. Tai atvejis, kai abu ims „tempti antklodę į save“ ir kasdien įrodinėti, „kas namie viršininkas“. O kova dėl pirmenybės ir teisės elgtis savaip šeimos aplinkoje gali būti pražūtinga.

Dėl reakcijų į gyvenimo įvykius greičio skirtingumo sunkiai seksis porai „sangvinikas – flegmatikas“. Nors tokia sąjunga visai gali išlikti, jei abu apsišarvuos kantrybe ir neims reikalauti vienas iš kito neįmanomų dalykų.

Beje, norėtume priminti, kad temperamentas – tai įgimta charakteristika ir jo pakeisti nepavyks. Tik veltui sugaišite laiką ir sugadinsite nervus. O juk daug porų, ypač jaunų, nepasižyminčių gyvenimiškąja patirtimi, nuo pat pradžių siekia būtinai „perdaryti“ mylimąjį, ištaisyti visus jo „trūkumus“ ir blogus įpročius. O tikslas tik vienas – paversti mylimąjį „patogiu“ sau.

Lengviausia melancholikams. Jie turi puikią savybę prisiderinti prie bet kokio temperamento tipo. Gal tik su cholerikais jiems seksis kiek sunkiau. Bet ir čia įgimtas altruizmas padės jiems išsaugoti šią sąjungą.

Labai didelę reikšmę dviejų žmonių suderinamumui turi „papildymo principas“. Čia svarbiausia – kaip kiekvienas šeimos narys gali patenkinti kito psichologinius poreikius. Tas, kuris nuolat nori būti lyderis ir prisiimti atsakomybę už sprendimus, noriai bendrauja su vengiančiu atsakomybės ir pripratusiu klausytis.

Tas, kam svarbiausia – rūpintis kažkuo ir taip išreikšti savo meilę, labai patogiai jausis su tuo, kuris nori, kad juo rūpintųsi ir jį globotų.

Yra dar vienas svarbus dalykas, kuris daro įtaką dviejų žmonių suderinamumui. Tai bendra asmenybių orientacija.

Ji būna trijų tipų: orientacija į save, į kitus ir į veiklą.

Pasimatymas
© Corbis

Žmogus, orientuotas į save, visą energiją nukreipia savo poreikiams patenkinti. O visi aplinkiniai, juo labiau artimi žmonės tam – tik priemonė. Šie žmonės – patys gudriausi manipuliuotojai. Beje, frazė „Aš be tavęs negaliu gyventi“ arba „Mirsiu, jei manęs nebemylėsi“ tokioje sąjungoje labai daug pasakanti ir charakteringa...

Žmogus, orientuotas į kitus, jaučia nesavanaudišką džiaugsmą darydamas kažką kitiems žmonėms. Šie žmonės lanksčiai keičia savo elgesį priklausomai nuo padėties, kurioje atsiduria su jais bendraujantis žmogus, visada pasirengę pasidalinti tiek svetimu skausmu, tiek ir svetimu džiaugsmu.

Šeimyninis gyvenimas su tokiu žmogumi lengvas ir malonus, svarbiausia – nesistengti suvaržyti jo altruistinių protrūkių, kurie gali būti nukreipti nebūtinai vien tik į šeimos narius.

Orientuotas į veiklą žmogus svarbiausiais dalykais laiko ne jausmus ar išgyvenimus, o tvarką, tikslų buities organizavimą. Jis gali atidėti romantiškus jausmus, jei nuspręs, kad tai trukdo reikalui. Su tokiu žmogumi gali būti nuobodoka, bet užtat namuose nieko nestinga ir buitis sutvarkyta iki smulkmenų. Beje, daug šeimos psichologų konsultantų, dirbančių su šeimyninėmis poromis, norėdami apibrėžti partnerių suderinamumą ir orientaciją, naudoja vaikišką žaidimą – geležinkelį. Atrodytų, paprastas žaidimas, o kaip patikimai demonstruoja dviejų žmonių suderinamumo ypatumus...

Esmė paprasta: du žaidėjai valdo kiekvienas savo traukinuką, kuris turi kaip galima greičiau pravažiuoti per tiltus, tunelius, sankryžas. Žaidimo metu kažkuriam žaidėjui neišvengiamai tenka užleisti kelią kitam traukiniui, o tai mažina jo šansus laimėti.

Ir čia aiškiai matomi poros kasdienio bendravimo subtilumai: kova už lyderystę ir tikslo siekimas spaudžiant kitą, mokėjimas nusileisti, mokėjimas priimti bendrus sprendimus ir panašiai.

Reikia pastebėti, kad labai nedaug porų oriai atlaiko šį išbandymą iki galo, neretai viskas baigiasi konfliktais. Gaila, kad ne visi turi galimybę laikas nuo laiko pažaisti tokį žaidimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (271)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus papildyta Gaižausko komentaru (1094)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (147)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (100)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (99)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (55)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (68)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (123)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

Dizaineriai neria į naują nišą: kaukes parduoda po 200 dolerių (28)

Gwyneth Paltrow pirmadienį instagrame paskelbė nuotrauką, kurioje ji grįžta iš ūkininkų...

|Maža didelių žinių kaina