Protas ir Širdis… Kaip dažnai mes esame draskomi vidinių prieštaravimų, kai širdis, rodos, sako vienaip, o protas liepia dar kitaip. Kodėl jie kužda įtaigiais balsais, siūlydami skirtingus kelius? Kaip pasielgti? Ko paklausyti? Psichoterapeuto Olego Lapino komentaras.
Sena, apdainuota meno kūriniuose ši proto ir širdies priešprieša. Žinoma, ji pirmiausiai susidaro mūsų pačių viduje. Jus gali labai traukti žmogus už šeimos ribų (teigiamas, uždegantis jausmas), o protas sako, kad su juo jūs daug ką prarasite (neigiama, atšaldanti mintis) . Jūs galite iš ryto nenorėti eiti į darbą (neigiamas, slopinantis jausmas) , bet protas pasako, kad tai pragyvenimo šaltinis (teigiama, stimuliuojanti mintis).

Šitokie konfliktai yra vidiniai ir todėl iš šono nematomi. Realizuoja juos skirtinos smegenų dalys: protą – smegenų žievė, primenanti plėvės formos kompiuterį, o jausmus - limbinė sistema, panaši į seną Makedoniečių šalmą. Žievė funkcionuoja diskretiniu principu: arba - arba. O limbinė sistema analoginiu principu: ir - ir. Protui sunku suprasti priešybių vienovę ( ir kaip ją suprasdavo Hėgelis?)

Liūdna

Tarkime, išdidumas kaip sąvoka prieštarauja drovumui, ar ne? Tačiau pažiūrėkite, kaip atrodo nusižengęs buldogas. Jis, kaip visada, labai išdidžiai laiko savo galvą ir nasrus. Tačiau jo uodega ir žvilgsnis rodo, kad jis nusikalto ( sudaužė šeimininko daiktą). Prieštaringi jausmai realybėje puikiai dera tarpusavyje. O protui jie nedera.

“- Ar tu mane myli?
- Aš …. Hmm… aš manau, kad tu esi tikrai labai…
- Klausiu, ar tu mane myli ?
- Žiūrint kaip suprasti tą žodį. Ši sąvoka yra labai plati …
- Eik tu. Taip ir sakyk, kad nemyli….”

Paprasčiau įsitikinti proto ir jausmų susidūrimu stebint kraštutinių tipų žmones.

Pirmiausiai pažvelkime į tai vienos kultūros rėmuose. Surinkę kartu kokį dvidešimt žmonių ir pabuvę su jais apie savaitę, nesunkiai pastebėsime, kad jų tarpe yra priešybių.

Romantikai, ypač jauni, labai mėgsta kviesti žmones sekti savo širdies judesius. Jie groja su gitaromis, dainuoja dainas, skaito eiles ir žavisi laukine gamta. Jie nežino, kur nakvos kitą savaitę, ir ar turės pinigų šį vakarą. Sutiks draugą - turės. Būtent jie sukūrė frazes “ All you need is love” ir “ Make love not war”. O protingieji , t.y. konservatyvieji, ypač pagyvenę žmonės, linkę sakyti: ”pirma pagalvok, po to veik”.

Moteris verkia

Jie taupo pinigus, vaikšto į darbą, laikosi vienodo ritmo ir dirba sodo sklypuose. Tai jie sugalvojo bankus, blokinius namus ir daugybos lentelę. Atrodo, jausmų žmonės galėtų įkvėpti protingiems gyvenimo skonio. Ir galbūt racionalieji galėtų įnešti pastovumo į romantikų gyvenimą. Tačiau kai sueina kartu šių dviejų stovyklų atstovai, mes matome didelį nesusipratimą. Pavyzdžiui, susikuria šeima, kurioje moteris - emocinga ir siekianti meilės natūra, o vyras - sausas ir racionalus pedantas.

Ji vadovaujasi nuotaikomis, vyrą tai vargina. Jis viską apskaičiuoja, jai tai atrodo negyva. Su ašaromis moteris pasako: “tu nežinai, kas yra meilė, nes tu iš vis nieko nejauti. Aš ištekėjau už mašinos. “Slopindamas savo suirzimą, vyras atsako: “tu nevertini mano pastangų ir nesuvoki, kad visus tavo kaprizus reikia apmokėti. Aš pavargau nuo tavo nepastovumo. Tu nieko nepasieksi gyvenime, nes neturi tikslo ir nežinai, ko nori “.

Aš manau, kad keičiant dėmenų vietas suma nesikeičia. Galu gale nusistovi dinaminė pusiausvyra, kai vienas žmogus pakenčia kitą, gyvena su kitu ir netgi paslapčia kitą vertina. Kažkokiame giliame lygyje šie žmonės prisirišę vienas prie kito. Tik jiems taip pat reikalingi panašūs į juos- pailsėti..

“Sėdi viename narvelyje varnas su papūga. Žiūri papūga pro grotas ir mato skraidančias papūgas. Ir galvoja: kodėl aš turiu sėdėti su šiuo nesuprantamu išdidžiu paukščiu? Kaip būtų smagu pačiauškėti su savo draugais! O varnas žiūri į kitas varnas ir mąsto: kaip man atsibodo šis plepys! Ir kaip įdomu būtų patupėti ir paknarksėti su saviškiais …”

Kažkas panašaus atsitinka , kai palygini Rytų ir Vakarų kultūrų žmones.

Moteris

Nuskriskime į Vakarų Europos didmiestį. Nesvarbu, į Helsinkį ar į Frankfurtą. Išvysime labai racionaliai sutvarkytas idealiai švarias patalpas . Čia viešpatauja tyla ir elektronika. Kartais nuo karto prie šiukšlių dėžių prieina tvarkingai apsirengę valytojai ir pakeičia maišelius. Kai kas mandagiai kalbasi apie darbą ir sveikatą. Apie savo pergyvenimus jie šnekėsis su psichoanalitikais. Apie savo nesutarimus - su advokatais. Čia viešpatauja protas.

O dabar nusipirkime bilietą iki Maskvos. Aerouoste jus pasitiks šurmulys - viename kampe juokas ir “Vania, greičiau čia!” kitame - klyksmai:”Tvoju mat, ty chego najezzhajesh?”. Per vidurį jūs rasite visai europietišką langelį su mandagia ir šalta mergina - bilietų pardavėja. Dalis durų atsidarinės automatiškai, dalis bus kažkodėl uždarytos. Čia protas bando susitaikyti su jausmais.

Nukeliaukime dar labiau į rytus - į Delį. Šurmulys, juokas, maldos. Dauguma išsišiepusių veidų, krūvos besipešančių vaikų, prašančių iš turistų išmaldos. Šiukšlės pilamos tiesiai ant kelkraščio, Į Gango upę šlapinamasi ir čia pat maudomasi. Nuotaika šilta, minia marga, jautiesi lyg nuolatiniame karnavale. Čia viešpatauja jausmai.

“- Kaip patekti į Deribasovoskają ? – klausia Odesoje praeivis vietinio su dviem arbūzais po pažastimis.
- Tuoj. Palaikyk arbūzus. Vietinis išskečia rankas:
- Ar aš žinau ?!!”

Moteris

Pabuvoję Rytuose, grįžkime į Lietuvą. Nueikime į Vilniaus geležinkelio stotį ir pasiklausykime kaip emocingai šnekasi Vilniaus taksistai. Kaip, patys to nesuvokdami, jie sintezuoja savo kalboje emocingus rusiškus keiksmažodžius ( a eina jis na…”), lenkų aristokratų garbės kodeksą ( “kas aš toks, kad jam į užpakalį lįsčiau?”) ir vokiškus techninius sprendimus ( “ tu pabandyk daviklį pakeisti”), visa tai įvilkdami į lietuviškas gramatines konstrukcijas .

Po to nueikime į intelektualų kavinę ir pasiklausykime gražios ir neskubios lietuvių inteligentų kalbos. Po to - į mokyklos kiemą, kur viešpatauja emocingi “Oba!” “ Krutas” ir “koroche”.

Jūs pamatysite, kad pasaulis jau seniai viską susintezavo. Kad proto ir jausmų problema yra sukurta mūsų proto. To, kuris nemėgsta prieštaravimų. Kad realybėje mes randame vietos ir jausmams ir protui, ir intuicijai, ir suvokimams. Kad galima tiesiog pasitikėti gyvenimu ir mūsų gudrumu. Ir kad pasistengus galima atrasti savyje ir čigoną, ir anglų lordą…. Mūsų jausmai ne tik kovoja, bet ir kontaktuoja. Atsargiai, su abipusiu nepasitikėjimu, bet bendrauja.

Tik verta prisiminti, kad mūsų protas nėra mes. Ir mūsų jausmai nėra mes. O mes - tai tie patys ironiški stebėtojai, kurie visą tai stebi ir stebisi. Ir niekad nesustos stebėti ir stebėtis šia nuostabia marga šalim, kuri vadinasi mūsų siela. Mūsų pasaulis.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Specialiai Vasario 16-ajai skirto filmo kol kas nespėta sukurti (3)

Nė vieno iš specialios šimtmečio programos finansuojamo filmo nebus spėta baigti ir parodyti iki...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (284)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (42)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (379)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (143)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (147)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

5 nuostabūs būdai, kaip bananų žievės gali padėti džiaugtis nepriekaištinga oda (1)

Nors bananai yra vieni maistingiausių ir sveikiausių vaisių, mes vargu ar žinome apie juos...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (647)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....