aA
Visi siekia meilės. Vos susipažinę su nuostabiu žmogumi ir pajutę jam stiprų jausmą, dažnai jį skuba vadinti meile. Apie tą žmogų pradeda suktis visas pasaulis.
Asociatyvi nuotrauka
© Shutterstock nuotr.

Emocinė būklė, nuotaika, darbingumas, įkvėpimas ir santykiai su kitais priklauso nuo to, kaip klostosi santykiai su mylimuoju, ir net nuo to, kaip tie santykiai įsivaizduojami. Išties visas gyvenimas priklauso nuo vienintelio žmogaus! Laukdami meilės, apie ją svajodami, daugelis įsivaizduoja, kad įsimylėję jausis laimingi.

Tikisi, kad kiekviena diena bus džiugi, kad meilė išgydys nuo liūdesio, ilgesio, nepasitikėjimo savimi. Kurį laiką išties taip ir būna, tačiau gana greitai prasideda nesusipratimai, kivirčai, nepasitenkinimas mylimuoju ir savimi. Kančių keliai, palyginti su ankstesniu ramiu vienatvės užutėkiu.

Priklausomybė lyg nuo... narkotikų

Priklausomybė nuo mylimojo panaši į bet kokią kitą priklausomybę, kad ir nuo narkotikų. Kol žmogus nėra vartojęs narkotikų, jis gyvena normalų gyvenimą, kuriuo yra daugmaž patenkintas. Jei susigundo paragauti, pirmą, antrą kartą patiria malonumą, tiesiog euforiją.

Tačiau tokiam pat malonumui vėl pajusti narkotikų reikia daugiau. Galų gale organizmas taip pripranta, kad net ir didžiausia dozė nebesukelia euforijos, o narkotiko reikia tam, kad žmogus išvengtų abstinencijos sukeliamų kančių.

O kaipgi dėl santykių? Iki susitikdamas savo meilę žmogus gyvena įvairiapusį gyvenimą, turi draugų ir pomėgių, yra savo gyvenimu patenkintas. Ir staiga įsimyli! Užplūsta tokia laimė, lyg skraidytų padebesiais. Nemato jokių mylimojo trūkumų. Džiaugiasi žvilgsniu, prisilietimu. Palaipsniui pirmasis svaigulys praeina. Išryškėja, kad tai, kas atrodė idealu, turi trūkumų.

Tai pradeda erzinti, o gerosios mylimojo savybės atrodo savaime suprantamas dalykas, dėl kurio neverta džiūgauti. Jokios euforijos nebelieka. Prasideda barniai, bandoma aiškintis santykius. Nebelieka džiaugsmo būti drauge, tačiau ir nutraukti santykių nesiryžtama, nes gyvenimas mylimojo žmogaus atrodo neįmanomas. O jei išsiskiriama, prasideda tikros abstinencijos kančios: apima depresija, nebedomina nei draugai, nei darbas, nebekelia susižavėjimo tai, kas anksčiau įkvėpdavo.

Meilė? Ne, tai parazitavimas!

Priklausomi žmonės taip stengiasi būti mylimi, kad jiems nebelieka jėgų patiems mylėti. Lyg jų sieloje būtų bedugnė, kurios neįmanoma užpildyti. Jie nesijaučia asmenybės patys savaime, suvokia save tik per santykį su kitais.

Dažnai jie sako: „Kai mylimojo nėra su manimi, nesijaučiu visaverte asmenybe.“ Bet kitu žmogumi neįmanoma užpildyti savo vidinės tuštumos. Jei liaujamasi tobulinti vidinį pasaulį, jei sudievinamas kitas žmogus, jei jam besąlygiškai tarnaujama, prarandama vidinė laisvė. Visą esybę užpildo kito žmogaus pasaulis, todėl nebelieka erdvės vystytis asmenybei. Sakoma: „Aš gyvenu tik dėl jo“, „Atiduodu jam viską“, bet negalvojama, kad kitam žmogui tokios aukos nereikia, kad ji netenkina mylimojo dvasinių poreikių.

Išsiskyrimo skausmo apimti žmonės dažniausiai nebemato gyvenimo prasmės ir net galvoja apie savižudybę: „Negaliu be jo gyventi, juk aš taip jį myliu...“ Amerikiečių psichologas Morganas Scottas Peckas teigia, kad tai visai ne meilė. Tai parazitavimas. Jeigu išgyvenimui reikia kito, vadinasi, žmogus gyvena parazituodamas – lyg liana, apsivijusi šakomis kito medžio kamieną, suleidusi šaknis į jį ir siurbianti iš jo gyvybinę energiją, nes savo šaknimis žemės nesiekia. Tai ne meilė, tai išgyvenimo būtinybė be pasirinkimo laisvės.

Priklausomybės pagrindas – egoizmas

Labai dažnai psichologinė priklausomybė palaikoma meile. Iš tiesų tai skirtingi dalykai.

Visų pirma meilė atneša džiaugsmą, o priklausomybė – kančias, geriausiu atveju – skaudų, kankinamą, trumpalaikį malonumą, panašų į narkomano pasitenkinimą.

Priklausomybę reikia skirti nuo poreikio būti kartu, jaustis mylimam. Net ir stipriausiai asmenybei reikia žmogaus, kuriam ji rūpėtų, kuris lauktų, priglaustų, pasirūpintų, tačiau paprastai šie jausmai nėra dominuojantys, nėra išgyvenimo sąlyga.

Priklausomybės pagrindas visuomet yra egoizmas, net jei akivaizdžiai to ir nesimato. Štai moteris, kuri, atrodytų, pasiaukojamai myli savo vyrą. Viską daro, kad jo buitis būtų patogi, dėl jo karjeros ir pasiekimų aukoja savo pačios pomėgius, atrodo, ištirpsta jo gyvenime. Koks čia egoizmas? Priklausoma moteris aukojasi savo vyrui ne šiaip sau, sąmoningai ar ne, ji tikisi gauti ką nors mainais. Gal tokio pat vyro pasiaukojimo, gal dėkingumo, o gal jo kaltės jausmo.

Visiškai atsiduodama jam, ji aukojasi ne tam, kad vyrui būtų gerai. Ji siekia, kad būtų gerai jai pačiai! Juk ji visada geriau už jį žino, ko jam reikia, ji gyvena jo gyvenimą, užuot gyvenusi savąjį, ji tiesiog užima jo sielą... Galbūt todėl, kad gyvendama savo gyvenimą jaučiasi nejaukiai.

Kai žmogus tikrai mylimas, nesistengiama „įsitaisyti“ jo sieloje, užpildyti ją. Mylimąjį siekiama pažinti. Jei aukojamasi, tai nelaukiama, kad už tai bus atsimokėta. Viskas daroma dėl mylimojo laimės.

Nuo meilės priklausomas žmogus siekia gauti, o ne duoti. Jo jausmas veda į spąstus ir galų gale sužlugdo santykius, o ne juos sustiprina. Tikra meilė yra visa kas kita. Mylintys du žmonės galėtų gyventi vienas be kito, tačiau renkasi būti kartu.

Gali pasirodyti paradoksalu, tačiau išgyvenama lengviau, kai nutrūksta santykiai su tuo, kurį žmogus myli, nei su tuo, nuo kurio yra priklausomas. Juk mylėdami linkime laimės. Tegul jam būna gerai, net jeigu ir be manęs...

Kaip išsigydyti nuo psichologinės priklausomybės

Pripažinti realybę. Reikėtų ramiai apgalvoti, kokia yra tikroji situacija, o ne kaip toje situacijoje jaučiamasi.

Įvertinti savo partnerį lyg iš šalies. Kokie jo poelgiai, kokie jų motyvai? Kokie mylimojo privalumai ir trūkumai? Iš meilės žmogus neturi tapti aklas, o matydamas partnerį turint neigiamų bruožų tikro jausmo neišsižadės.

Stengtis nepasiduoti neapykantai, jei mylimasis palieka. Priklausomiems žmonėms tai pasitaiko labai dažnai – iš aistringos meilės tiesiai į aistringą neapykantą. Tai rodo negebėjimą valdyti emocijų. Juk jei iš tiesų žmogus mylimas, nepradedama jo nekęsti, kad ir kaip tai būtų patogu. Neapykanta niekur neveda, tik graužia iš vidaus.

Rašyti dienoraštį. Suvaldyti emocijas gali padėti rašomas protingo žmogaus ir jausmingo žmogaus dialogas. Protingasis „aš“ turėtų užduoti klausimus jausmingajam. „Ar yra požymių, kad palikęs partneris sugrįš?“ – „Nėra...“ – „Tai kodėl elgiuosi taip, lyg kasdien jo laukčiau? Kodėl beveik visą laiką tik apie jį galvoju?“ Apmąstyti atsakymus į tokius klausimus labai vertinga.

Pažvelgti į situaciją lyg iš šalies. Kokių klaidų daroma? Kaip jaučiasi jis?

Atleisti. Tol, kol neatleidžiama, partnerius sieja nuoskaudos.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozas Ruolia: kodėl patys medikai gydant vėžį taiko vandenilio peroksido efektą, bet ligoniams jo vartoti nerekomenduoja (47)

Interneto platybėse netrūksta stebuklingų receptų, neva gydančių vėžį. Žmonės geria ir...

Tik dabar lentelę nagrinėsiantis Jasikevičius: variantų buvo tiek, kad galva svaigo (1)

Eurolyga šį pavasarį teoriškai dar gali grįžti į „Žalgirio“ areną, bet jei tai buvo...

Gyvai / Kova dėl bilieto į Euro 2020 prasideda: Liuksemburgas – Lietuva 1:1 (44)

Lietuvos futbolo rinktinė startuoja 2020 metų Europos futbolo čempionato atrankoje ir B grupėje...

Trakų „Trasalis“ ir vėl parduodamas: prašo triskart mažiau, nei pirmą kartą (49)

Trakuose įsikūrusio viešbučio ir pramogų bei vandens relaksacijos centro „ Trasalis “...

Lionel Laurent. Milijardierius įsigyja bilietą į Paryžiaus elitą

Mes gyvename auksiniame sutelktos valdžios, pinigų bei įtakos pasaulyje, ir nieko nėra geresnio,...

Sinoptikė: dviženkliu pliusu džiaugsimės neilgai – atkeliaus sniegas ir lietus (30)

Penktadienis Vilniuje – graži, saulėta ir gana šilta diena, tačiau koks laukia savaitgalis? Apie...

Vaizdo įraše – įspūdingas 332 metrų ilgio lėktuvnešio manevras (116)

„Nimitz“ klasės lėktuvnešis yra 332,8 metrų ilgio laivas, kuriame tarnauja daugiau nei 6...

Karbauskis: aš Landsbergio nesuprantu – niekada su juo nesipykau (455)

„Sveikinu, – taip į opozicinių Seimo frakcijų susitarimą reagavo Lietuvos valstiečių ir...

Mokslininkas iškėlė netikėtą idėją dėl nežemiškos civilizacijos kosminių laivų (29)

Norėdami aptikti svetimas civilizacijas, astronomai turi mąstyti originaliai ir daryti tam tikras...