aA
Su smurtu šeimoje kovojančios organizacijos teigia, kad prievarta prieš moteris turėtų tapti valstybės reikalu, nes smurtautojai liks nebaudžiami tol, kol nebus panaikinta privataus kaltinimo tvarka.
Pora
© Corbis

"Dabar taikoma privataus kaltinimo tvarka yra neveiksminga kovoje su smurtu. Nes smurto aukos - sutuoktinės, partnerės, gyvenimo draugės, kenčia ir dažniausiai tyli, nes žino, kad pagalbos iš teisėsaugos institucijų nesulauks.

Smurto atveju jos atsisako inicijuoti baudžiamąjį procesą ir veikiau skiriasi, norėdamos nutraukti smurto ratą. Tada smurtautojai lieka nebaudžiami", - sakė Lygių galimybių plėtros centro (LGPC) projektų vadovė Vilana Pilinkaitė-Sotirovič.

Pasak jos, Policijos departamento pateikiamais duomenimis, per metus gaunama maždaug 35 tūkst. pranešimų apie prievartos atvejus šeimoje, tačiau ikiteisminis tyrimas pradedamas tik 1 atveju iš 60.

Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovės teigimu, Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos (ES) šalis, neturinti apsaugos nuo smurto šeimoje įstatymo, o artimiausiu metu ketinamą svarstyti apsaugos nuo smurto privačioje erdvėje įstatymo projektą V. Pilinkaitė-Sotirovič vadina "kovos su problema imitacija".

"Jų (Seimo narių) nuomone, valstybė neturėtų kištis į privačius šeimos santykius. Toks valstybinių institucijų požiūris atrodo mažų mažiausiai keistas. Nes kai prieš metus buvo priimta valstybinė šeimos politikos koncepcija, kuri valstybės subjektu įvardino tik santuokos pagrindu sukurtą šeimą, toks valstybės reguliavimas nebuvo vertinamas kaip grubus kišimasis į privatų žmonių gyvenimą.

Tas pats sakytina ir apie abortų draudimo įstatymą, tačiau, kai politikų akiratyje atsiranda smurto prieš moteris problema, valstybė nemato reikalo prisiimti atsakomybės ir apginti auką bei nubausti smurtautoją", - aiškino LGPC atstovė.

"Pagal dabartinį parengtą įstatymo projektą suteikiama šiek tiek daugiau galių policijai. Policija dabar galės įsikišti ir galės priversti smurtautoją išsikelti iš namų 14 dienų. Toliau moteris turės pati spręsti problemą. Pati problema kaip ir nesprendžiama", - sakė V. Pilinkaitė-Sotirovič.

Rengiant minėtąjį įstatymo projektą LGPC projektų vadovė taip pat pasigedo valstybinių institucijų bendradarbiavimo su nevyriausybinėmis organizacijomis (NVO) bei rėmimosi kitų Europos valstybių patirtimi kovojant su smurto šeimoje problema.

Pasak V. Pilinkaitės-Sotirovič, šio problemos sprendimui valstybę turėtų motyvuoti ir tai, kad prievarta šeimoje "brangiai kainuoja".

"Užsienio šalių pavydžiai rodo, kad tai yra didžiulė ekonominė problema, nes moterys nukenčia, joms reikalingos gydymo išlaidos, jos neina į darbą, darbdavys praranda darbuotoją kažkurį laiką, kol ji gydosi žaizdas, nekalbant apie psichologines pasekmes", - teigė Lygių galimybių plėtros centro atstovė.

LGPC projektų vadovės Margaritos Jankauskaitės teigimu, nors ekonominės krizės atveju smurtavimo atvejų šeimose skaičius didėja, nedarbas ir kitos socialinės problemos nėra tiesioginė smurtavimo priežastys.

"Tiesiog lyčių stereotipai, kurie egzistuoja mūsų visuomenėje, ekonominė moters priklausomybė, įsivaizdavimas, kad ji yra subordinuota vyrui, įstatymų nebuvimas - visa tai ir sukuria kompleksines problemas, nes jei tai būtų tik bedarbystė, tai mes matytume, kad ekonominio pakilimo metu smurtas turėtų išnykti, bet jis neišnyksta", - teigė M. Jankauskaitė.

Tikri vyrai nesmurtauja

Spaudos konferencijoje dalyvavusio pajėgiausiu planetos galiūnu tituluojamo sportininko Žydrūno Savicko teigimu, "tikri vyrai nesmurtauja".

"Labai didelis akmuo į vyrų daržą. Žiūrint į tokią statistiką, kad yra tiek procentų nukentėjusių moterų, pasirodo, kad tikrų vyrų yra mažuma šią dieną. Manau, kad tikri vyrai nesmurtauja ir tikrai nerodo jėgos prieš moteris, nes tai yra ne vyriška, nesolidu, kenkia visuomenei, parodo pavyzdį kitoms kartoms, jaunimui, vaikams, ir užburtas ratas tęsiasi", - teigė Ž. Savickas.

Pasak Jungtinių Tautų vystymo programos Lietuvoje biuro vadovės Lyros Jakulevičienės, trečiadienį pradedama kampanija "16 dienų be smurto prieš moteris", skirta atkreipti visuomenės dėmesį į smurto šeimoje problemą, baigsis gruodžio 10 d., tarptautinę žmogaus teisių dieną. Įvairius renginius apjungsiančioje akcijoje dalyvaus ir "Elfų teatras".

Teatro direktoriaus direktoriaus Romo Vikšraičio teigimu, į akciją aktorius privertė įsitraukti ne statistika, tačiau konkretus atvejis.

"Prieš metus mums teko laimė ir nelaimė pagal tikrą istoriją pastatyti spektaklį "Tu šiandien dar neverkei, kale". Ta informacija, kurią išgirdom iš pirmų lūpų, mus, kaip žmones, sukrėtė. Ir privertė labai giliai susimąstyti apskritai apie teatro misiją. Pasižiūrėjom, kad Lietuvoje teatras kaip ir palieka visuomeninį gyvenimą nuošaly, užsiima meno problemom, koncepcijom, ir panašiai", - sakė R. Vikšraitis.

Spaudos konferencijoje dalyvavusios Švedijos ambasadorės Ulrikos Cronenberg-Mossberg teigimu, Švedijoje smurtas prieš moteris nėra tik privatus šeimos reikalas, nes jis paliečia ne tik moteris, tačiau ir vaikus bei kitus artimuosius.

Pasak Švedijos ambasadorės, švedėms įstatymiškai yra numatyta galimybė pasikeisti tapatybę, jei kyla grėsmė, kad bausmę atlikęs ir šeimoje smurtavęs vyras gali vėl persekioti buvusius jos narius.

U.Cronenberg-Mossberg teigimu, didelį dėmesį šalis skiria ir statistinių duomenų rinkimui, kad būtų galima adekvačiai įvertinti problemos mastą.

"2007 metais Švedijoje užregistruota 16 tūkst. kreipimųsi, kai moterys patyrė smurtą iš artimųjų", - sakė Švedijos ambasadorė.

Su smurtu prieš moteris kovojančios organizacijos teigia, kad smurtui priskiriama fizinė, psichologinė bei socialinė prievarta, taip pat grasinantis elgesys. Jų skaičiavimais, 70 proc. viso pasaulio moterų bent vieną kartą gyvenime yra patyrusios smurtą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Langas į tamsųjį internetą: atrodo kaip žaidimas, bet pasekmės gali sugriauti gyvenimus (151)

16 gramų miltelių, 10 tablečių, 0,00012 gramo sveriantis lapelis, 1,10 gramo augalinių medžiagų...

Įspėja apie darbdavį siaubūną: jie tik ieško vaikinų, kuriais galėtų pasinaudoti (165)

Vokietijoje įsikūrusi transporto ir logistikos įmonė „ Sommer Transporte “ nuolat ieško...

Rezga planus, kaip sugriauti ES: šį kartą jie kaip niekad vieningi

Jei tikėtume išskirtinai teorija, artėjantys Europos Parlamento rinkimai turėtų būti patys...

Rusai įvardijo, kodėl „Chimki“ atleido graiką ir pasirinko „spalvingą“ Kurtinaičio figūrą (24)

Pirmadienį iš Maskvos atkeliavusi žinia, kad Maskvos srities „Chimki“ klubas atleidžia graiką...

DELFI TV Gyvai: privačių pensijų kaupimo fondų nauda ir ką siūlo „Sodra”? (11)

Nuo 2019 metų Lietuvoje kiekvienas iki 40 metų gyventojas buvo priskirtas antros pakopos pensijų...

Dėl alaus pakvaišęs milijardierius pasiryžo užgrobti Britanijos prekybos karūną (9)

Milijardierius Mike Ashley, Jungtinės Karalystės sporto parduotuvių savininkas, kurio alaus...

Auginate du ir daugiau vaikų: psichologė įvardino pagrindinę klaidą, kurią daro daugelis tėvų

Tėvai, kurie augina du ir daugiau vaikų, žino, kad kasdienių konfliktų tarp brolių ir sesių...

Istorinės asmenybės, kurių plačios šypsenos slėpė siaubingus įpročius bei nepakenčiamą charakterį (76)

Nė vienas nėra tobulas, tačiau kai kurių asmenų ydos tiesiog pasibaisėtinos. Tvirtinimas, kad...

Kaip per 4-erius metus keitėsi atlyginimai Lietuvoje: vienų specialistų algos išaugo net 75 proc.

Darbo paieškų portalas „ CV Online" skelbia, kaip nuo 2015 m. keitėsi atlyginimai Lietuvoje...

Pristatytų picų vaizdas klientą išmušė iš vėžių: tai siaubinga (3)

Į DELFI kreipėsi nepatenkintas „ Wolt “ klientas, kuris užsisakė picą iš „Jurgis ir...