aA
Sakoma, kad priešingybės traukia. Esą intravertui patiks ekstravertas, o konfliktiškam vaikinui – rami ir paklusni mergina. Šis įsitikinimas toks gajus populiariojoje kultūroje, kad net ir realiame gyvenime sunku jo atsikratyti. Tačiau specialistai siūlo atsikratyti šio stereotipo, nes tyrimai pateikia kitas išvadas...
Priešingybės traukia: ar tikrai?
© Fotolia

Panašios vertybės

Sunku tiksliai nustatyti posakio „priešingybės traukia“ kilmę, tačiau amerikiečių sociologas Robert F. Winch jau 1954 m. „American Sociological Review“ pristatė šią idėją. Jo tyrimas buvo sutelktas į „papildomų poreikių atranką“ – idėją, kad žmonės ieško partneryje tų savybių, kurių jiems trūksta.

Tačiau idėjai oponuojantys mokslininkai pateikė kitokias išvadas. Mažiau nei po dešimtmečio socialinės psichologijos tyrinėtojas Donn Byrne užginčijo šią hipotezę teigdamas, kad „nepažįstamasis, kurio požiūris sutampa su žmogumi, yra labiau mėgstamas nei nepažįstamasis, kurio požiūris skiriasi.“

„Tai buvo pradžia, nuo kurios atsirado vis daugiau patvirtinimų, kad panašumai žmones traukia“, – pasakoja Wellesley koledžo psichologijos docentė Angela Bahn. Šiuos žodžius ji patvirtino ir pačios 2017 m. atliktu tyrimu. Mokslininkė pastebėjo, kad porų panašumas statistiškai reikšmingas 86 proc. kintamųjų, įskaitant požiūrį, vertybes, pramoginę veiklą ar net narkotinių medžiagų vartojimą. Tiksliau, partnerių požiūriai į tokius dalykus kaip LGBTQ+ bendruomenės santuoką, abortus, vyriausybės vaidmenį piliečių gyvenime ir religijos svarbą sutampa.

Žinoma, yra nemažai priežasčių, kodėl gali atrodyti, kad priešingybės traukia. Pavyzdžiui, paviršutiniški skirtumai, dėl kurių žmonės atrodo labiau skirtingi nei panašūs. Jiems gali atrodyti, kad viską apskaičiuojantis buhalteris ir laisvos sielos menininkas, priešingos asmenybės, tačiau dažnu atveju jų vertybės, nesvarbu, ar tai susiję su šeimos ar politine ideologija, būna panašios.

Įdomu tai, kad asmenybių tyrimai yra toji sritis, kurioje išvados nėra paprastos. Pavyzdžiui, toje pačioje A. Bahn studijoje nurodyta, kad poros gali pasižymėti „mažesniu asmenybės panašumo lygiu“, kai kalba pasisuka apie „didžiojo penketo“ asmenybės bruožus: atvirumą, sąžiningumą, ekstravertiškumą, malonumą ir neurotiškumą. Ji paaiškina, kad „dviem dominuojančioms asmenybėms yra sudėtinga sukurti normalius santykius, todėl yra išimčių taisyklėje, jog priešingybės traukia.“

Tačiau šią teoriją tais pačiais metais paneigė socialinės psichologijos dėstytoja Touyou Wu. Peržvelgdama porų bei gerų draugų socialinius tinklus ji priėjo prie išvados, kad tarp jų pagal penkis asmenybės bruožus yra daugiau panašumų nei skirtumų.

Pažinčių programėlių įtaka

Kiekvienoje taisyklėje yra išimčių. Taip ir šioje. Paryžiuje gyvenanti vienos pasimatymų programėlės pažinčių ir tendencijų ekspertė Ipek Kucuk pasakoja, kad neseniai išsiskyrė su žmogumi, su kuriuo sutarė visais klausimais ir pradėjo susitikinėti su vaikinu, kurio požiūris į tokius klausimus kaip skiepai ar religija visiškai skyrėsi.

„Prieš išsiskirdama su buvusiuoju nepastebėjau, kaip man nuobodu, – apie buvusius santykius atsiliepia ji. – Nors su dabartiniu partneriu pokalbiai buvo kaip amerikietiški kalneliai, o kai kuri jo nuomonė mane šokiravo, tokie pokalbiai praplečia mano perspektyvą. Aš tai vertinu.“ Ir nors nuomonės kai kuriais klausimais išsiskiria, mergina teigia, kad tam tikromis temomis (feminizmas ir LGBTQ+ teisių palaikymas), minčių sutapimas jai svarbus.

Šiandien dalijimasis politinėmis pažiūromis poroms ypač svarbus. 2020 m. pažinčių programėlėje „Tinder“ 55 kartus padaugėjo „Black lives matter“ minėjimas, kuris rodė, kad žmonės neis į kompromisus su tais, kurie tam nepritaria. Didelė kultūrinė socialinės žiniasklaidos įtaka ir algoritmai lemia, kad panašių įsitikinimų žmones eina į pasimatymus.

Kaip aiškina T. Wu, pažinčių programėlės dažniausiai siūlo žmones, kurie panašūs į jų draugų ratą esantį socialiniuose tinkluose arba atsižvelgia net į „Twitter“ esančius sekėjus. „Remiantis mūsų duomenimis, eiti į pasimatymus su žmonėmis, kurie panašūs į jūsų draugus – geriausia pradžia“, – nurodo dėstytoja.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.1111

Top naujienos

Landsbergis – apie jam suteiktą statusą: Lietuva galų gale susitvarkė (34)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje (2)

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Šaltasis frontas išstums tropinį orą iš Lietuvos: liūčių išvengs tik viena Lietuvos dalis

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

Pastebėję šiuos požymius tėvai turėtų nedelsti ir vežti vaiką pas gydytojus

Vasara – linksmybių ir atostogų metas, tačiau specialistai įspėja: kad vasara neapkarstų,...

Delfi PliusVytautė Merkytė

Paruoškite vietos skrandyje: dėl šio dzūkiško patiekalo pameta galvas net japonai, tačiau galite pasigaminti ir patys

„Dzūkijoje žemės prastos, smėlynai. Suvalkijoje bagotos , jie gali užsiauginti javų. O čia...

Karas Ukrainoje. Zelenskis pabrėžė, kad Odesos puolimas yra tikslingas Rusijos teroras

Savo naktinėje kalboje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Rusijos bombardavimas...

Festivalyje Lenkijoje kilo milžiniška audra: raginama nepanikuoti, evakuojami tūkstančiai žmonių, tarp jų – begalė lietuvių

Penktadienio vakarą Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ erdvę užklupo didžiulė...

Puolimo akcentais suabejojęs Maksvytis: kritiniu momentu galima pasitikėti Brazdeikiu

Ketvirtame kėlinyje dviženkliu skirtumu atsilikusi Lietuvos krepšinio rinktinė grėsmingai krypo...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Po košmariškos mirties – netikėta atomazga: dalis žmogaus suvalgyta, o kaltų nėra

Po beveik metus trukusio tyrimo dėl kraupios vyro mirties Šalčininkų rajone, Šaulių kaime,...

Karo ekspertai: užsispyrimas ginti vieną miestą ukrainiečiams gali baigtis kur kas didesniais nuostoliais

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...