aA
Meilės dieną turėtų skambėti pavojaus varpai, bylojantys, kad taurius jausmus išstumia materialinės gerovės siekis.


Vedybos, vestuvės, nuotaka
© Corbis/Scanpix
Meilė vertinama kaime

Valstybinės jaunimo reikalų tarybos užsakymu atliktas tyrimas patvirtino, kad daugėja jaunuolių, abejingų meilei. Toks jausmas kaip pagrindinė vertybė prieš penkerius metus buvo svarbiausia beveik 55 proc. apklaustųjų, o pastarajame tyrime tokių jaunuolių buvo 10 proc. mažiau.

Meilę kaip svarbiausią vertybę dažniau įvardijo moterys, vyresni nei 19 metų žmonės, turintys aukštąjį išsilavinimą, ir kaimo jaunimas. Miestiečiai dažniau minėjo prestižą ir pripažinimą.

„Tačiau daugelis žmonių asmeninės laimės neįsivaizduoja be šeimos. Sakyti, kad meilė nyksta, būtų drąsu. Tačiau jausti išties nebemokame“, - sakė psichologas, šeimos psichoterapijos specialistas Gediminas Navaitis.

Jo teigimu, nemažą įtaką žmonų šaltumui daro moderniosios technologijos - internetas ir mobilusis telefonas. „Jie palengvina bendravimą, suteikia galimybę paprasčiau bendrauti. Tačiau jausmų išraiškai trukdo“, - įsitikinęs G.Navaitis.

Kita priežastis, kodėl Meilės dieną reikia kalbėti apie jausmų nykimą, - proto nutekėjimas. „Jausmų išraiška yra susijusi su intelektu. Garsiai kalbame apie proto nutekėjimą. O mažėjant proto, mažėja ir jausmų“, - nuomonę reiškė psichologas.

Nedomina maži ir stori

Puoselėti meilę trukdo ir materializmas.

Pirmosios Lietuvoje pažinčių agentūros „Santuoka“ įkūrėjas G.Navaitis teigė, kad populiariausi tie susipažinti norinčiųjų skelbimai, kuriuose akcentuojama gera materialinė padėtis.

Psichologo teigimu, materialinė gerovė kur kas patrauklesnė nei taurūs jausmai. „Lietuvoje skaitomiausių meilės romanų analizė parodė, jog mažas, storas bedarbis niekada netaps geidžiamu jaunikiu. O ir filmuose patrauklus vyras visada bus iš aukštuomenės“, - komentavo G.Navaitis.

Jausmų nepatikrinsi

Fiktyvios santuokos ir vedybų sutartys taip pat nepadeda išmokti mylėti.

„Kalbant apie šias sutartis, jausmų temos liesti nereikia. Nedrįsčiau sakyti, kad vedybų sutarties sudarymas reiškia, kad žmonės galvoja apie skyrybas. Sutuoktiniai tiesiog siekia apsaugoti savo interesus“, - kalbėjo G.Navaitis.

Vedybų sutartys nėra populiarios. Per metus šalyje jas pasirašo tik keli šimtai porų.

Psichologo teigimu, fiktyvios santuokos - taip pat realus reiškinys. „Fiktyviai susituokti galima ne tik metrikacijos skyriuje, bet ir bažnyčioje. Gaila, kad nėra tokio testo, kuriuo būtų galima nustatyti jausmų pobūdį ir stiprumą“, - sakė G.Navaitis.

Vedė už skolas

Klaipėdos Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruotos kai kurios santuokos taip pat kelia abejonių, ar jaunavedžius tikrai sujungė meilė. Stebina ne tik metų skirtumas, bet ir santuokos motyvai.

Jaunikiu rekordininku galima įvardinti vieną 99 metų JAV pilietį. Praėjusiais metais jis vedė 58 metų klaipėdietę. Nuo šio senolio nedaug atsiliko ir kitas amerikietis. 95 metų vyras į žmonas išsirinko 64 metų klaipėdietę.

Moterys nesibaimina tekėti už vaikinų, kurie joms tiktų į sūnus. Uostamiestyje yra susituokę devyniolikametis ir 38 metų moteris. Praėjusiais metais santuoką įregistravo 22-ejų sulaukęs jaunuolis ir 44 metų moteris.

„Kartą vienas vaikinas vedė moterį, kuri buvo vyresnė net už jo mamą. Po ceremonijos paklausėme, kas lėmė jo sprendimą. Vaikinas nuoširdžiai prisipažino, jog tai moteriai buvo skolingas nemažai pinigų. Negalėdamas grąžinti skolos, jis privalėjo ją vesti“, - santuokos užkulisius praskleidė Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos.

Tačiau G.Navaitis nenorėjo pritarti teiginiui, jog taurių jausmų vietą užkariauja sandėriai. „Jei visi aplinkui sako, kad meilė nyksta, pasidžiaukime, kad esame unikalūs ir mokame mylėti“, - Šv. Valentino dienos proga siūlė G.Navaitis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Įžvalgos apie kontroversiško Algirdo Paleckio asmenybę ir ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (8)

Šnipinėjimo byla: kodėl informacija apie Paleckį iškilo būtent dabar. DELFI korespondentas...

Policija pardavė avarijoje sumaitotą automobilį, bet pamiršo reikšmingą detalę (26)

„Be defektų“ – toks užrašas pridėtas interneto skelbimų portale greta parduodamo „...

Mokytojų streiko iniciatorius Navickas: kas jis? (399)

Keturių vaikų tėvas, kūno kultūros ir fizikos mokytojas, ekonomistas, visuomenininkas,...

Viskas, ką turite žinoti apie papildomą pensijų kaupimą nuo naujų metų (4)

Nuo naujų metų pasikeitus papildomo pensijų kaupimo tvarkai gyventojai bus vėl priversti...

Gyvai / Gyvai: ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (12)

Nuo lapkričio 28 dienos ministerijoje gyvenantys mokytojai teigia pasiekę dalį savo tikslų ir...

Dėl geros figūros Vaida Genytė dėkinga tvirtai valiai: pasidalino auksine šventinio stalo taisykle (8)

Įprastai didžiosios metų šventės daugeliui žmonių asocijuojasi su kalėdiniais papuošimais,...

Rusijos ambasada aršiai sureagavo į Paleckio ir Ivanovo suėmimą (113)

Rusijos ambasada trečiadienį pareiškė, kad naujas Lietuvos teisėsaugos atliekamas tyrimas dėl...

Nuo Naujųjų keičiasi atlyginimai – ką turi padaryti darbuotojai (56)

Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja Valstybinio socialinio draudimo ( VSD ) įstatymo pakeitimai,...

Mokytojai po trijų savaičių budėjimo palieka ministeriją (98)

„Džiaugiamės, kad pagaliau mokytojus išgirdo, įsiklausė ir pradėjo spręsti problemas“, –...

Seime – dar viena Jakeliūno iniciatyva: šįkart nusitaikė į žiniasklaidą (32)

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete buvo svarstytos Azartinių lošimų įstatymo...