aA
Kartais sakoma, kad pavydas – meilės išraiška. Įprasta manyti, kad jį kursto nepasitikėjimas antrąja puse. Kaip yra iš tiesų, kaip šis jausmas atsiliepia poros santykiams, kaip elgtis, kai vienas iš sutuoktinių labai pavydus, kalbamės su psichologe Rasa Aukštinaityte.
© Shutterstock nuotr.

Kas yra pavydas, iš kur jis atsiranda?

– Pavydas – stiprus neigiamas jausmas, troškimas turėti kažką, kas priklauso kitam. Jis neatsiejamas dažnų santykių palydovas. Šiek tiek pavydo nekenksminga, bet jis negali būti meilės matavimo įrankiu. Pavydas yra baimė prarasti valdžią. Jis kyla kaip reakcija į situaciją, kai „mano“ berniukas ar „mano“ mergaitė atkreipia dėmesį į kitą.

Kodėl vieni žmonės labiau linkę pavydėti nei kiti?

– Perdėtas pavydas rodo savigarbos trūkumą ir nemokėjimą veikti savarankiškai. Pavyduoliui svarbu ne pačiam mylėti, o kad jį mylėtų, nes tik taip kompensuojamas nepasitikėjimas savimi.

Žmonės ir myli, ir pavydi skirtingai. Greitai užsiplieskiantys cholerikai įžeidinėja, grasina, seka, stebi, šantažuoja. Flegmatikai pasyviai išgyvena slegiančias mintis, kankinasi dėl savo bejėgiškumo. Jie kenčia tyliai, neafišuoja savo jausmų ir tikisi, kad ateityje santykiai vėl taps normalūs.

Melancholikai pavydą išgyvena skaudžiausiai, nes gali taip giliai panirti į savo kančią, kad tolesnis poros gyvenimas kartu tampa tiesiog nepakeliamas. Būdami nuolat prislėgti, jie ne tik įtaria savo partnerį neištikimybe, bet ir „mato“ tai, ką piešia jų vaizduotė.

Su pavydu geriausiai susidoroja sangvinikai: linksmi, lengvai bendraujantys ir matantys daugiau pozityvių nei negatyvių spalvų žmonės nesikankina dėl tų, kurie nenori būti su jais. Kita vertus, būtent dėl šių bruožų patys sangvinikai dažnai sulaukia partnerio pavydo.

Kas didesni pavyduoliai: vyrai ar moterys?

– Nebūtų teisinga vertinti kiekybiškai ir sakyti, kad vieni labiau pavydūs nei kiti. Skiriasi reakcijos, intensyvumas ir išraiška.

Vyriškas pavydas dažnai pasireiškia kaip tradicinės vyro teisės į moterį rezultatas. Į savo gyvenimo palydovę jie nesąmoningai žiūri kaip į nuosavybę. Moteriškas pavydas turi socialinį biologinį pagrindą. Vaiko išnešiojimas ir maitinimas reikalauja tėčio pagalbos, apsaugos. Gamta moteriai lėmė pasikliauti vyru, jo atsidavimu.

Manoma, kad sužadėtuvių laikotarpiu ir pirmaisiais santuokos metais moteris būna pavydžiausia. Ji kloja pagrindą šeimai, ruošiasi motinystei, todėl šalia nenori matyti nė vienos to paties trokštančios konkurentės. Moteriškas pavydas gali turėti savininkiškumo atspalvį siekiant įtvirtinti šeimos diktatoriaus vaidmenį.

Pirmasis pernelyg pavydžios žmonos ženklas – pavydas vyro tėvams, ypač mamai. Ir tai greičiau ne moters kaltė, o jos silpnumas. Gali būti, kad vyrui nepavyko užtikrinti žmonos dvasinės ramybės, ji nesijaučia saugi.

Vyriškas pavydas dramatiškesnis nei moteriškas, bet tik fizine išraiška ir tik grubių vyrų. Vyriškas pavydas greitai sukyla, bet išreikštas taip pat greitai užgęsta, o moteriškas gali rusenti ilgus mėnesius priversdamas vyrą nuolat kentėti, nesvarbu, buvo jis kaltas ar ne. Vyrą audringas pavydas gali privesti iki nusikaltimo, o moterį – iki klastingų, kartais net sunkiai įsivaizduojamų intrigų.

Kaip šis jausmas veikia poros santykius?

– Tarp dviejų vienas kitą mylinčių žmonių vienu metu rutuliojasi du siužetai: subjektyvus „Aš myliu“ ir objektyvus „Esu mylimas“. Tačiau pavyduolis visada save mato kaip meilės objektą. Jis negali pakęsti, kai kitas nusuka nuo jo žvilgsnį. Pavydūs žmonės nepasitiki savimi, kenčia nuo nevisavertiškumo komplekso, dėl to yra įtaresni ir lengviau pažeidžiami. Jie netiki, kad kitiems gali būti svarbūs.

Meilė jiems – nuolat būti kartu ir matyti tik vienas kitą be jokių išlygų. Draugų vakarėlyje pažiūrėjai į kitą – nemyli manęs. Vakare užtrukai ilgiau darbe – išduodi mane. Kita pusė pavargsta nuolat teisintis ir įrodinėti, kad myli, vertina ir panašiai. Tai tikrai nestiprina meilės.

Įdomu, kad pavydūs žmonės labai dažnai patys būna neištikimi. Taip elgiasi donžuanai: aplinkinius jie vertina pagal save ir, bijodami būti išduoti, patys apgaudinėja. Tokie žmonės nepasitiki savimi, jiems svarbi kitų nuomonė, vertinimas. Jie jaučiasi svarbūs tiek, kiek yra vertinami kitų, todėl akylai stebi, ar pasitvirtins nuogąstavimai. Kai kas taip stipriai kontroliuoja savo partnerį, kelia pavydo scenas, kad netekęs kantrybės jis iš tiesų užmezga romaną, kad priekaištai bent jau būtų pagrįsti.

Kaip elgtis, kai staiga užvaldo pavydas, kaip jį suvaldyti ir ar reikia tai daryti?

– Pavydas – nesąmoningas jausmas, todėl beprasmiška bandyti pavyduolį atvesti į protą remiantis logika. Jeigu partneris seka kiekvieną žingsnį, jo įtarimai perauga į kliedesius, kai nereikia jokių įrodymų, nes jis „žino“, reikėtų imtis atsargumo priemonių.

Pavydo apsėstas žmogus gali griebtis ne tik psichologinio, bet ir fizinio smurto. Fizine jėga pavyduoliai demonstruoja valdžią ir nuosavybės teises, praėjus pavydo priepuoliui atsiprašinėja, bet užtenka mažiausio į šalį nukreipto žvilgsnio ir situacija kartojasi. Moterys daro klaidą išeidamos iš namų, kol vyras atvės.

Saugiausia pavyduolį palikti visam laikui, nes laikinas išsiskyrimas tik įkaitins vaizduotę ir padidins įsiūtį, net jeigu žinos, kad jo mylimoji buvo pas mamą. Tiesa, kai kurioms moterims patinka taip gyventi. Todėl pirmiausia vertėtų išsiaiškinti, kas jus sieja su tuo žmogumi. Gal jums patinka, kai jūsų pavydi? Tačiau gyventi su liguistai pavydžiu žmogumi – tai lyg sėdėti ant tiksinčios bombos. Nuspėti, kada ir dėl kokių priežasčių ji sprogs, labai sunku.

Kokių emocijų patiria žmogus, kai užvaldo šis jausmas?

– Bet kokį įtarimą dėl neištikimybės pirmiausia reikia bandyti išsklaidyti abejonėmis. Net „dokumentine medžiaga“ aklai tikėti šiandien, kai egzistuoja neribotos galimybės suklastoti bet kokias nuotraukas, negalima. Todėl pirmiausia – šaltas dušas! Net užtikę savo antrąją pusę dviprasmiškoje situacijoje pirmųjų šoką sukėlusių įspūdžių įkarštyje galite pridaryti dalykų, kurių vėliau gailėsitės, bet negalėsite pakeisti.

Pagal atgyvenusias visuomenės normas išduotas vyras privalo griebtis pistoleto, o žmona – išdidžiai susirinkti daiktus ir išeiti pas mamą. Kiekvienas turi teisę elgtis taip, kaip jam atrodo teisinga, tik svarbu kliautis ne jausmais ir emocijomis, o racionaliu protu.

Ar pavydus žmogus išgyvena dėl jį užvaldžiusio pavydo?

– Taip, bet dažniau tie išgyvenimai kyla ne dėl nerimo, kaip jo pavydas veikia partnerį, o dėl baimės netekti meilės objekto. Baimindamasis vienatvės, pats gerai nesuvokdamas pavyduolis tampa priklausomas nuo partnerio, nes meilė labiau nukreipta ne į kitą žmogų, o į save. Toks elgesys būdingas tiems, kuriems vaikystėje trūko tėvų dėmesio, ir perdėtas rūpinimasis partneriu gali būti kaip žinutė: „Štai ką reiškia rūpintis mylimu žmogumi.“

Savo pavydu siekiama nuslopinti nereikalingumo jausmą,. Tai labai trapu. Vos tik objektas dingsta iš akiračio, kyla kontrolės praradimo jausmas ir iš psichikos gelmių veržiasi nevaldoma baimė: „Jis – dalis manęs, negaliu nė per žingsnį jo paleisti!“.

Toks asmuo nei savęs, nei savo antrosios pusės nemato kaip atskirų žmonių. Tokie santykiai viso labo rodo, kad partneris kitu naudojasi kaip skydu savo saugumui užtikrinti. Todėl praradęs kontrolę jaučiasi, lyg jo paties gyvenimas pradėtų griūti. Jis ne tik pats bijo, bet ir baugina mylimą žmogų: „Nebūsi mano – nebūsi niekieno.“

Štai dėl tokių dvilypių jausmų kyla vidinių konfliktų.

Kaip kovoti su šiuo jausmu, ar galima jo atsikratyti?

– Meilė ir pavydas – kaip patiekalas ir prieskoniai. Maistas skanesnis pagardintas prieskoniais, bet juk nevalgome vien tik prieskonių. Taip ir su pavydu: kai jo per daug arba kai jis tampa pagrindiniu patiekalu, santykiai meile nekvepia. Šiek tiek pavydo santykius kursto. Pora yra ne du viename, o vienas kitą papildantys žmonės. Kiekvienas privalo turėti asmeninės erdvės. Tik nedusinami santykiai turi ateitį.

Geriausias vaistas nuo pavydo – ne žeminti partnerį, bet didinti savo savivertę, tapti savarankiška asmenybe, gerbti ir mylėti save. O jeigu partnerio elgesys kelia pavydo jausmą, padės sąžiningas, atviras pokalbis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Džiaugsmą dėl popiežiaus vizito temdė nemalonūs poelgiai: vilniečiai dalinasi nuoskaudomis (26)

Nors policijos atstovas teigia, kad popiežiaus Pranciškaus vizitas buvo itin sklandus, vilniečiai...

Po nutekinto vaizdo įrašo nusprendė nebetylėti ir tragiškai žuvusio modelio mama (397)

Klaipėdoje žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tyrime – netikėtas posūkis. DELFI...

Skvernelis pakvietė 12 prekybos tinklų investuoti Lietuvoje (25)

Lietuvos premjeras kviečia 12 Europos didžiųjų prekybos tinklų investuoti Lietuvoje. Tokį...

„Maxima“ vadovės pažadas: sumažinkit PVM ir kainos iš karto sumažės (178)

Nelaukdami valdžios sprendimų, kaip bus pažabojamas kainų augimas prekybos tinkluose, jų atstovai...

Sunkų sprendimą priėmusi Ingrida Šimonytė: mane privertė apsispręsti trys svarbiausi dalykai papildyta (598)

Pirmadienį Seimo narė Ingrida Šimonytė paskelbė, kad sieks prezidento posto, jei sulauks...

Ramūnas ir Justina Rudokai jau sūpuoja judviejų vaikelį (10)

Aktoriaus, grupės „ Čilinam “ nario Ramūno Rudoko ir jo žmonos Justinos gyvenime – džiugios...

Rusija imasi „atsakomųjų priemonių“: padėtis pakito atnaujinta 13.15 (224)

Per ateinančias dvi savaites Sirijos ginkluotosioms pajėgoms bus perduotas zenitinių raketų...

Interjero paslaptys: kokių klaidų šiukštu nedaryti? (1)

Kiekvieno žmogaus kūrybiškumui įtakos gali turėti ne tik vidinė būsena, bet ir tai, kas jį...

Į augančias kainas reaguoja ir Grybauskaitė: prekybininkus nori bausti iš esmės papildyta (390)

Per konkurencijos prizmę vertinami teisės aktai, griežtesnės baudos už žmonių apgaudinėjimą...

Lietuvoje baigėsi trąšos – kaltininkai šalia Lietuvos „Agrokoncernas“: visus buvome perspėję (52)

Pernai ūkininkai nepasėjo visų žieminių kultūrų dėl ekstremalių liūčių, o šiemet...