Nėra baisu

Kiekviena mergaitė svajoja, kad jos vestuvės bus tobulos tarsi princesės: balta puošni suknelė, karieta, princas... Vėliau mergaitė auga, keičiasi jos norai. Galbūt ji jau nori kuklios šventės tik su artimiausiais žmonėmis? O gal dar išliko vaikystės svajonė atšvęsti vestuves rūmuose su dideliu būriu svečių ir daug gėlių? 

Kad ir kaip ten būtų, kiekviena svajonė anksčiau ar vėliau atsitrenkia į realybę, o ji – negailestinga: viskas šiame pasaulyje kainuoja, ir nemažai. Tačiau pasitelkus šiek tiek fantazijos, sumanumo, artimųjų ar profesionalų pagalbos ir turint laiko, galima išsiversti kukliai, tačiau labai skoningai ir gražiai. Kaip? Viską papasakosime netrukus.

Sąrašas – būtinas 

„Pirmiausia jaunavedžiai turėtų pasirinkti vestuvių datą ir kreiptis į Civilinės metrikacijos skyrių ar patinkančią bažnyčią, – sako IĮ „Evlintė“ vestuvių dekoruotoja Agnė Zotina. – Dabar prašymo sudaryti santuoką pateikimas kainuoja 80 litų. Bažnyčiose nustatytos kainos nėra, tačiau dažniausiai jaunieji prieš pat ceremoniją kunigui sumoka apie 100 litų.“

Kai data nustatyta, metas planuoti vestuves. Visų pirma, išsiaiškinkite, koks bus jūsų vestuvių biudžetas. Nuo to priklausys, kiek kam galėsite išleisti. 

Antra, apgalvokite, kokių vestuvių norite: kiek dienų švęsite, kiek svečių kviesitės, kur vyks puota.

„Dabar dažniausiai švenčiama vieną dieną, – pasakoja A. Zotina. – Taip ir pigiau, ir patogiau. Jums nereikės rūpintis nakvyne ir galvoti, kaip atrodysite antrąją dieną. Vestuvės turi būti šventė, o ne rūpestis.“
Jei vis dėlto norite švęsti dvi dienas, galbūt antrąją vertėtų praleisti gamtoje?

„Pirmoji diena paprastai būna skirta iškilmėms, giminių ir artimųjų puotai, o antrąją dieną galima susitikti su keliais draugais neoficialioje aplinkoje, sakykime, prie ežero ar namuose, – pataria pašnekovė. – Ir šventę pratęsite, ir pailsėsite nuo pirmosios vestuvių dienos įtampos.“

Patikėti profesionalui?

Jei įvertinote, kokio dydžio gali būti jūsų vestuvės, laikas pagalvoti apie pagalbininkus jas planuojant.

„Bent dalį didelių vestuvių rūpesčių paprasčiausiai būtina patikėti profesionalui, – teigia A. Zotina. – Kitaip prarasite daug laiko, susigadinsite nuotaiką, nuolat nerimausite, kad kažką pamiršote.“
Vestuvių planavimo kaina retai kada viršija 10–15 procentų visos vestuvių sąmatos. Tiesa, krizės laikais suma gali nesiekti ir tiek.

„Jūs turite susitarti su žmogumi, kokius rūpesčius jam patikėsite, o ką atliksite patys, – pataria pašnekovė. – Galbūt jis bus atsakingas už scenarijaus įgyvendinimą nuo pat vestuvių ryto pradžios iki atvykimo į salę. O galbūt jam patikėsite dovanų sąrašą, salės ir automobilių paiešką, puošybą, muzikantų, fotografo ar operatoriaus atranką.“

Vertėtų atkreipti dėmesį dar ir į tai, kad ilgai vestuvių planavimo versle dirbantys žmonės turi pažinčių, galinčių lemti dideles nuolaidas. Patiems tiek nusiderėti gali nepavykti. 

„Vestuvinis jaudulys ir nerimas daro savo: žmonės pasimeta, išlenda kokia nors nenumatyta detalė, griūva, atrodytų, kruopščiai suplanuotas scenarijus, – sako A. Zotina. – Vestuvių planuotojas ar koordinatorius greitai susitvarko su iškilusiais rūpesčiais. Tai gali vykti jums nė nežinant. Jeigu viską tvarkysite patys, būsite įsitempę, jausitės pavargę, o tai nesuderinama su gražiausia gyvenimo diena.“

Jei vis dėlto ryšitės kreiptis pagalbos, pasirinkite jums patinkantį vestuvių planuotoją, pabendraukite su juo, išsiaiškinkite, kiek jis gali įgyvendinti jūsų norus ir už kokią kainą. Tuos pačius klausimus reikėtų derinti ir su vestuvių vedėju ar koordinatoriumi.

„Jeigu žmogus vadovaus svitai nuo pat ryto iki atvykimo į salę, jo paslaugos kainuos apie 1 000 litų. Jeigu tas pats žmogus vestuves ves iki pabaigos, sumokėsite ne mažiau nei 3 tūkst. litų, – tikina pašnekovė. – Jei tokio žmogaus nepageidaujate, tačiau norite jums parašyto ir patobulinto scenarijaus, už tai sumokėsite 200–500 litų. Vis dėlto kai yra žmogus, vykdantis tą scenarijų, vestuvės vyksta sklandžiau.“

Jeigu rezultatas neatitiks sutartų sąlygų, už tai atsakys pasirinkta įmonė ar konkretus asmuo. Tad kuo smulkiau viską aptarsite iš pat pradžių, tuo mažiau nemalonių staigmenų šventės metu galėsite tikėtis.

Renkamės vietą

Jaunoji
Pirmajai vestuvių dienai dažniausiai renkamasi restoranų ar kavinių salės, už kurias papildomai mokėti netenka. Sumokėsite vidutiniškai po 100 litų vienam žmogui už maistą bei alkoholį ir galėsite linksmintis. Nebent gali tekti papildomai primokėti už aptarnavimą ar viršvalandžius. Dėl to būtina susitarti iš anksto. 

„Galite išsinuomoti patinkančią vilą ir atskirai užsisakyti maisto, – alternatyvą siūlo A. Zotina. – Už vietą sumokėsite apie 5–10 tūkst. litų. Papildomai teks mokėti už maistą, gėrimus ir aptarnavimą.“
Jeigu ketinate švęsti prie ežero ar jūros, galite išsinuomoti itin prabangią vestuvinę palapinę.

„Ji būna su grindimis, kondicionieriumi, apšiltintomis sienomis, taip pat turi ir kitų pranašumų, tad yra ne tik patogi ir kokybiška, bet ir graži, – teigia pašnekovė. – Tiesa, jos nuoma kainuoja nuo 5 tūkst. litų. Brangoka, tačiau tokia palapinė, iš išorės papuošta gyvomis gėlėmis, ugnies fakelais, atrodo išties įspūdingai.“

Jaunųjų drabužiai

Kokius drabužius rinktis ir kiek už juos mokėti, spręsite patys. Galbūt nutarsite išsinuomoti kuklią, bet dailią suknelę už 500 litų, o gal siųsitės pas žinomą dizainerį už 20 tūkst. litų?

„Pirmą kartą nuomojama suknelė jums kainuos nuo 1,5 tūkst. litų, – sako A. Zotina. – Nusipirkti galite ir už 1 000 litų.“

Vyrų drabužiai kainuoja pigiau. Kostiumo nuoma gali atsieiti ir 300 litų. Įsigyti naują galima nuo 500 litų. Svarbu, kad drabužiai derėtų tarpusavyje, o prie jų būtų skoningai parinkta avalynė ir aksesuarai.

„Prie suknelės derinkite ir puokštę, – pataria A. Zotina. – Ją galima įsigyti maždaug nuo 100 litų. Dar apie 10 litų kainuos gėlytė, segama į jaunojo švarko atlapą.“ 

Taip pat svarbu suderinti pamergių ir pabrolių drabužius.

„Suburkite juos visus drauge likus keliems mėnesiams iki vestuvių ir pasakykite, kokių drabužių pageidaujate, aptarkite detales, – siūlo pašnekovė. – Jei visa svita derės tarpusavyje, vestuvės atrodys ir gražiai, ir stilingai.“

Žiedų įvairovė 

Kad vestuviniai žiedai gražiai atrodytų ir kainuotų ne itin daug, vertėtų kreiptis į juvelyrą. Jis taip pat gali išgraviruoti jūsų vestuvių datą ir sutuoktinio vardą. 

Parduotuvėje gražūs ir solidžiai atrodantys žiedai kainuoja apie 3–4 tūkst. litų. Juvelyras panašius pagamins už 2 tūkst. litų.

„Rinktis žiedus su briliantais nepatariu, – sako A. Zotina. – Tokie žiedai sunkiai praplatinami. Pirštai su laiku storėja, tad tokia būtinybė gali kilti.“
Neinkrustuoti žiedai gali būti lengvai platinami, tad papildomų rūpesčių sutuoktiniams tikrai nekels.

Teminė puošyba

Pora
Anksčiau buvo įprasta, kad tiek salę, tiek automobilius puošdavo patys vestuvininkai. Dabar šie darbai vis dažniau patikimi profesionalams.

„Jei turi skonį ir truputį laiko, gali puoštis ir patys, – teigia A. Zotina. – Tokie jaunavedžiai į mus kreipiasi tik dekoracijų. Mes jas pagaminame ir pamokome, kaip tvirtinti ir derinti.“

Vieno automobilio dekoracijų kaina prasideda nuo 50 litų, salės – nuo 100 litų.

„Jei puošiama gyvomis gėlėmis, vieno automobilio puošyba kainuos nuo 100 litų, salės – nuo 300 litų, – tvirtina pašnekovė. – Jei puošiame mes, papildomai imame 100 litų už salę ir 50 litų už automobilius.“

Visas dekoracijas būtina derinti prie vestuvių stilistikos. Ypač gražu, kai vyrauja viena spalva arba vieno tipo puošmenos.

„Visada madinga puošti gyvomis gėlėmis, tačiau tai brangu, – sako A. Zotina. – Šiemet madas diktuoja krizė – puošiame balionais. Tik ne įprastai pripūstais, o, sakykime, didelėmis iš balionų padarytų gėlių kompozicijomis. Ir gražu, ir pigu.“ 

Svarbu būti atidiems detalėms. Štai dėl to nepagailėkite pinigų kvietimams ir vardinėms stalo kortelėms. Sudėliokite jas taip, kad šalia sėdintys žmonės pabendrautų. Pirma, tai naudinga, nes svečiai gerai jausis šalia bendraminčių, antra, jiems bus malonu, nes atrodys, kad apie kiekvieną iš jų pagalvojote.

Kitos detalės

Jaunieji nori įamžinti savo šventę, tad kviečiasi profesionalus, galinčius tai padaryti.

„Kai kuriems jaunavedžiams pakanka tik fotografo, kiti renkasi ir fotografą, ir operatorių, – sako A. Zotina. – Jeigu jie priklauso vienai įmonei, paslaugos kainuoja mažiau. Šiuo metu galima susitarti ir už 2,5 tūkst. litų.“

Svarbu prieš kviečiantis fotografą ar operatorių pamatyti jo darbus, aptarti norimą rezultatą.
Nepamirškite prieš kelis mėnesius iki vestuvių išsirinkti automobilius ir susitarti dėl jų puošybos

. „Dabar dažniausiai automobiliai ieškomi per draugus ir pažįstamus, – pasakoja A. Zotina. – Vieno automobilio nuoma prasideda nuo 50 litų už valandą. Jei norite prabangesnio automobilio arba retro stiliaus transporto, jį teks nuomotis įmonėje.“

Taip pat nuomojami ir limuzinai. Vieno limuzino kaina – apie 1 200 litų už visą kelionę nuo namų iki puotos salės. Tik būtinai pasirašykite sutartį su nuomojančia įmone, nes kitu atveju vestuvių dieną automobilis gali ir neatvažiuoti. 

„Vestuvių muzikantų kaina labai svyruoja, – teigia pašnekovė. – Vidutiniškai gali tekti pakloti apie 4 tūkst. litų už dvi vestuvių dienas. Žinoma, galima samdytis ir žinomus dainininkus ar muzikos grupes, tačiau jų tikslių kainų pasakyti neįmanoma – su kiekvienu teks tartis atskirai.“


Pateikiame jums konkrečių balandį vykusių vestuvių sąmatą
(jose dalyvavo 45 žmonės):


* Automobiliai (vienas savo ir trys nuomoti) – 1 500 Lt.
* Muzikantai (su išlydėtuvėmis iš namų ir grojimu iki 5 val. ryto) – 2 200 Lt.
* Operatorius (4 DVD diskai) – 1 100 Lt.
* Fotografas (du nuotraukų albumai: vienas su 40 didelių nuotraukų, antras su 80 mažų) – 1 300 Lt.
* Restoranas (už salę teko papildomai mokėti nakties mokestį; maistas ir gaivieji gėrimai, dalis alkoholio) – 5 000 Lt.
* Alkoholis, sultys, gira – 2 000 Lt.
* Jaunųjų drabužiai (pirkti) – 3 000 Lt.
* Šukuosena, makiažas – 400 Lt.
* Papuošalai – 400 Lt.
* Nuotakos puokštė – 140 Lt.
* Žiedai (užsakyti iš juvelyro) – 1 500 Lt.
* Bažnyčia ir Civilinės metrikacijos skyrius – 180 Lt.
* Automobilių ir salės puošyba – 600 Lt.
* Saldainiai, sausainiai, kava – 400 Lt.
* Vestuvinis tortas (4 aukštų) – 350 Lt.

Iš viso – 20 070 Lt.

Ir tai dar ne visos jaunųjų išlaidos. Kiek dar pinigų išleista iš pirmo žvilgsnio nereikšmingoms smulkmenoms!

Išvada: vestuvės nėra pigus malonumas, tačiau visuomet norisi tikėti, kad tai – laimingo gyvenimo pradžia. Tuomet gal ir mokėti negaila... Galima guostis ir tuo, kad krizės laikotarpiu viskas atpigo. O jei pagalvoji, kad vien kai kurių nuotakų suknelė tiek kainuoja, kiek šiuo atveju buvo sumokėta už visas vestuves, neatrodo brangu. 

Visgi norintiesiems sutaupyti patariame tuoktis šaltuoju metų laiku. A. Zotinos teigimu, tuo metu viskas atpinga 30–40 procentų.

Įdomu:

Nors šiuo metu sudaryti civilinę santuoką galima tik konkrečiai nustatytose – gerai žinomose – vietose, t. y. Civilinės metrikacijos skyriuose, Civilinio kodekso nuostatos nedraudžia to daryti ir kitur. Tokią išvadą gegužės pabaigoje pateikė teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus sudarytas Civilinio kodekso priežiūros komitetas, analizavęs liberalesnės santuokų tvarkos nustatymo galimybes. 

Pasak Teisingumo ministerijos, ketinama artimiausiu metu parengti Civilinės metrikacijos taisyklių ir Vyriausybės nutarimo, nustatančio rinkliavų dydį, pakeitimus. Jeigu jiems bus pritarta, jaunavedžiai jau nuo šio rudens galės pasirinkti tuoktuvių vietą patys. Kiek laisvai jaunieji galės rinktis sutuoktuvių vietą, dar galės spręsti ir savivaldybės. Kiekvienai jų bus paliekama teisė nustatyti tam tikras reprezentacines vietas, kuriose bus galima sudaryti santuoką. 

Tais atvejais, kai ribojimų nebus nustatoma, jaunieji dėl konkrečios vietos galės susitarti su civilinės metrikacijos įstaigos darbuotoju asmeniškai. Tačiau R. Šimašius pabrėžė, kad Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai neprivalės tuokti bet kur.

„Tokiais atvejais jie galės savarankiškai spręsti, ar vieta yra tinkama santuokai sudaryti, ar ji atitinka bendrus padorumo ir moralės principus“, – tvirtino teisingumo ministras. 

Norintieji susituokti originalesnėje vietoje už šią paslaugą turės sumokėti valstybės nustatytą rinkliavą. Padidintas mokestis nebus taikomas tiems, pas kuriuos civilinės metrikacijos darbuotojai privalės vykti būtinybės atveju – į namus, ligoninę ar kt. 

Šiuo metu santuokos sudarymo vietos ribojimas netaikomas tuokiant asmenis, dėl sudėtingų aplinkybių, pavyzdžiui, sunkios ligos, negalinčius atvykti į civilinės metrikacijos įstaigą.