Teiginiai, kad vyrai yra iš Marso, o moterys – iš Veneros tėra nesąmonės, sako ekspertai, kurie tvirtina, jog iš tiesų nėra jokių psichologinių skirtumų tarp abiejų lyčių.
© Shutterstock nuotr.

Įprasta teigti, kad moterys ir vyrai pasižymi skirtingomis asmeninėmis savybėmis, dėl kurių tampa tokie nepanašūs, jog galima teigti, kad jie atkeliavę iš skirtingų planetų.

Tačiau mintį, kad abiejų lyčių atstovai galvoja visiškai kitaip, paneigė tyrimas, nustatęs, jog tokios savybės, kaip užuojauta, nepriklauso tik vienos lyties monopoliui.

Nors kalbant apie kai kurias savybes, tokias kaip agresija, egzistuoja maži skirtumai tarp moterų ir vyrų, sutapimų yra tiek daug, kad nė vienos savybės negalima priskirti tik vyrams ar tik moterims, teigia tyrėjai.

Tai paaiškina, kodėl gėjų ar lesbiečių poros ginčijasi dėl tų pačių dalykų, kaip ir heteroseksualai. Anot psichologų, ne lytis, o individualūs charakterio bruožai sukelia nesutarimus santykiuose.

„Priešingai nei tvirtina populiariosios psichologijos knygų pavadinimai, tokie kaip „Vyrai yra iš Marso, moterys – iš Veneros“, netiesa, kad vyrai ir moterys apie santykius galvoja kokybiškai skirtingai“, – leidinyje „Journal of Personality and Social Psychology“ rašo tyrėjai.

Psichologai iš naujo analizavo 13 anksčiau atliktų tyrimų, kuriuose teigta, kad egzistuoja reikšmingi psichologiniai lyčių skirtumai. Tyrimai daugiausiai rėmėsi atsakymais į anketas.

Iš viso jie ištyrė 13,3 tūkst. žmonių duomenis, kur pateikta informacija apie 122 bruožus, tarp jų – intymumą, seksualumą ir taip vadinamąsias penkias pagrindines savybes, kurios, kaip teigiama, nulemia mūsų asmenybę – ekstraversiją, atvirumą, sukalbamumą, emocinį stabilumą ir sąžiningumą.

Jie nustatė, kad nors kai kuri stereotipinė veikla, pavyzdžiui, boksavimasis ir kosmetikos naudojimas, vienos lyties atstovams yra įprastesnis nei kitos, tokių skirtumų kalbant apie asmenines savybes nebuvo.

Nustatyta, kad dauguma tyrime dalyvavusių vyrų yra užjaučiantys, nors paprastai tokia savybė priskiriama moterims, o moterims dažnai gerai sekasi matematika, nors tai – labiau „vyriškas“ gebėjimas.

Tyrėjai aptiko skirtumų tarp abiejų lyčių, tačiau beveik visose srityse aptiktas ir nemažas kintamumas tarp tos pačios lyties atstovų, ir sutapimų tarp lyčių, o tai reiškia, jog negalima teigti, kad tam tikros savybės tiksliai „apibūdina“ būtent tos lyties atstovus.

Žmonės, kurie pasirodė stereotipiški vienoje srityje, nebūtinai buvo tokie kitoje, o tai reiškia, kad vyras, kuris labiau linkęs į agresiją, nebūtinai surinks daugiau taškų nei moteris matuojant kitas „vyriškas“ savybes, pavyzdžiui, matematinius gebėjimus, pridūrė tyrėjai.

„Žmonės apie lytis galvoja kaip apie atskiras kategorijas. „Berniukas ar mergaitė?“ – pirmas klausimas, kurį išgirsta naujagimio sulaukę tėvai. Lytis visą gyvenimą lieka pagrindine charakteristika, pagal kurią žmonės skirstomi“, – teigė tyrimo bendraautorius Harry Reisas iš Ročesterio universiteto.

„Mes nustatėme, kad vyrai ir moterys nėra besąlygiškai skirtingi žmonės. Gali būti savybių, kuriomis labiau pasižymi moterys ar vyrai, tačiau nėra taip, kad moterys ir vyrai šiomis psichologinėmis savybėmis skiriasi ryškiai ar esmingai“, – pridūrė jis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (428)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (11)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...