Dažnoje šeimoje anksčiau ar vėliau atsiranda keistas reiškinys. Visiškai nesiklausydami sveiko proto, sutuoktiniai ima kažkaip iracionaliai elgtis. Šis elgesys kelia vienas kito pasipiktinimą, tačiau, nepaisant prašymų, maldavimų ir grasinimų, nenyksta.
Pora, meilė, konfliktas
© Corbis/Scanpix
Koks gali būti tas iracionalus elgesys?

Pats akivaizdžiausias pavyzdys - vienas iš sutuoktinių, kai kitas jį skubina, lyg tyčia sulėtina reakcijas ir ima „krapštytis”, ir kuo labiau jį skubini, tuo lėčiau juda.

Retesnis atvejis - paprašytas iš ryto kažko nedaryti, žmogus padaro tai vakare.

Atvejai su uždelsta pabaiga - kai vienas primena kitam, kad negali pakęsti kažkokio veiksmo, kitas po savaitės pasielgia būtent taip (prisivalgo česnakų, išeina vakare vaikščioti išjungęs mobilų, čepsi valgydamas, apšlapina unitazo dangtį, prisigeria alaus, įgnybia sutuoktiniui į užpakalį, trakši pirštų sąnarius, palieka naktį neišjungtą šviesą, pereina per kambarį su nešvariais batais ir t.t. ir pan.) . Esmė ta, kad elgesys atsiranda tarsi tyčia, nors sutuoktinis eilinį kartą prašė to nedaryti!

Šis elgesys atrodo neracionalus, nes racionaliam protui aišku - informaciją duodi tam, kad informuotum. O ne tam, kad provokuotum. Sutuoktinis tikisi, kad iš pirmo karto jo antroji pusė sužinos, ko jis nemėgsta. Ir sužinojęs niekada to nedarys. Nenorėjo moteriškė kad vyras gertų - jis ir negers. Na, nepatinka jam česnakų kvapas - kam gi jai juos valgyti? Na, negali ji toleruoti išjungto mobilaus - negi jam sunku įjungti? Ir valgyti galima tyliai. Ir į unitazą pataikyti... Kodėl reikia elgtis atvirkščiai? Ar tai neprieštarauja sveikam protui?

Įdomu yra tai, kad sveikas protas labiausiai veikia... kai mes dar neužtikrinti, jog žmogus - mūsų! T.y., perspėti, ko kitas pakęsti negali, mes iš tiesų taip nesielgiame tik tuo atveju, jei:

nepaprastai bijome žmogų prarasti, nes neužtikrinti jo meile mums (pirmasis pasimatymas, desperatiški bandymai patikti; maži vaikai ir tėvai);

priklausome nuo agresyvaus žmogaus (despotiškas viršininkas, teroristas ir įkaitai) .

Tačiau jei tai - savas, mielas ir patikimas sutuoktinis - viskas! Mes lyg tyčia imame prieštarauti sveikam protui. Ir tuo stipriau, kuo labiau jis mums aukojasi.

Šis reiškinys žinomas šeimos psichoterapeutams jau seniai - apie pusę amžiaus. Ir vadinasi jis „šeimos sąmokslas”. Jo esmė tame, kad sutuoktiniai, patys to nesuvokdami, laikosi nerašytų taisyklių. Jų tikslas - elgtis taip, kad kiekvienas poroje galėtų pasijausti stiprus arba bent pabūtų tokiu, kokiu save laiko. Taigi, abu palieka vienas kitam šansą atlikti jo geriausią vaidmenį. Tik „geriausias vaidmuo“ anaiptol ne visuomet reiškia „teigiamo herojus” vaidmenį. Kažkas turi pabūti ir drakonu, kad Herojus turėtų ką nugalėti, suprantate?

Tarkime, moteris jaučiasi tvirta kai tvarko butą, kritikuoja, garsiai šaukia. Tad vyras nesąmoningai jai ir suteikia galimybę tokiai pabūti: „netyčia“ apdergia kambarį, daro kažką su savo kūnu (riaugėja, čepsi ir t.t. ). Moteris turi galimybę eilinį kartą pademonstruoti savo stipriuosius sugebėjimus, o galų gale ir sukelti sau emocinę audrą. Be vyro ji juk neturėtų:

Dėl ko aukotis;
Kam pademonstruoti savo šeimininkės ir medicinos sesers sugebėjimus;
Be kaltės jausmo ir be pagrindo parėkti, paverkti ir apskritai išreikšti savo jausmus;
Išvengti sekso, kuris jai kelia nerimą.

Šalia vyro moteriškė eilinį kartą gali pasakyti sau: ”aš esu iš tų bepročių, kuri myli per stipriai”.

Dažnai tai geras pretekstas nesimylėti su vyru: ko tu iš manęs nori, kai aš tokia nusiminusi?

Žmona, šaukdama ant vyro dėl jo „neracionalaus elgesio“, padeda jam išlikti tokiu, kokiu jis save laiko. Būtent: jis jaučiasi stiprus, kai tyli, o žmona rėkia („ak jau tos moterys, mes, vyrai, kitokie”), be to, per konfliktus žmona nereikalauja iš jo dažnai mylėtis - per jos nuolatinį tvarkymąsi jie to ir nespėja. Ir, galų gale, jam patinka jaustis galinčiu taip paveikti moterį, kad ji šauktų.

Jis kaskart įsitikina: „taip, aš esu puikus vyras, o ji ant manęs rėkia, kuomet kitos mane, be abejo, įvertintų.”

Taigi sąmokslas padeda abiem pusėms išlaikyti savo tapatybę. „Aš esu toks ir nesu anoks”. Abu ne tik vaidina savo vaidmenis, bet ir padeda juos vaidinti vienas kitam.

Žinoma, tokie sąmokslai nėra geriausias būdas gyventi kartu. Ko gero, tam ir ateina žmonės pas šeimos psichoterapeutus, kad juos demaskuotų. Tiesa, kartais jie bando įtraukti į sąmokslą ir patį psichoterapeutą...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (55)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...

Po taksi iškvietimo – tikru detektyvu virtusi kelionė po Vilnių

Po išgertuvių taksi automobiliu į namus vykęs individualia veikla užsiimantis vilnietis pateko į...

Nauja kryptis: būsto pirkėjai sau gali leisti vis daugiau – miegamieji rajonai praranda žavesį (65)

Gyventi senamiestyje svajoja daugelis – patogi lokacija, išskirtinė architektūra, išvystyta...

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (81)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Siaubo namai: 13 vaikų kalinę tėvai turėjo neįtikėtinų planų kalbėjo apie dar vieną vaiką (18)

Viena buvusi vieno iš 13 tėvų kalintų vaikų bendramokslė pasakojo, kaip jo išsekusiame ir...

Gintarė Gurevičiūtė ant raudonojo kilimo vilkėjo 30 eurų kainavusią suknelę: spindėkime pasitikėjimu savimi, išmintimi ir ramybe

Sekmadienio vakarą į pramogų pasaulio apdovanojimus „Žmonės 2018“ rinkosi daugybė šalies...

Ką reikia žinoti apie Davoso forumą: 5 dalykai (4)

Antradienį prasideda Pasaulio ekonomikos forumas . Agentūra AFP pateikia pagrindinius faktus apie...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (340)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Susitarta dėl JAV vyriausybės atidarymo (4)

JAV senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris paskelbė, kad valdančiųjų lyderiai pirmadienį...