Niekas taip nevaržo mūsų, kaip įsitikinimai apie pyktį. “Neverta pykti- nervų ląstelės neatsistato”... “Pyktis, t.y. “nervai” - visų ligų priežastis”... “O aš įpratinau save ant nieko nepykti - taip sveikiau”.... O atėję pas psichoterapeutą jūs išgirstate visiškai priešingą nuomonę...
Pyktis
© Corbis/Scanpix
Iš tiesų, nei vienas iš mūsų negimsta angelu. Netgi labai angeliško veido kūdikiai, nuolat žavintys aplinkinius savo švytinčia šypsena, esant reikalui, garsiai ir įsižeidusiu tonu rėkia, kandžiojasi, apšlapina ir apvemia neįtikusį gimdytoją. Retas vaikas nėra susistumdęs su kitu vaiku smėlio dėžėje. Nerasite mažų broliukų ar sesučių, niekad nepakėlusių rankos vienas prieš kitą. Ant pirštų suskaičiuosite paauglius, kurie nėra kritiškai ar piktai atsiliepę apie savo tėvus, klasės antipatijas ar gatvės priešus.

Tačiau jūs sutiksite milijonus suaugusiųjų, kurie, mūsų akimis žiūrint, neišvengiamai turėtų supykti, susidūrę su neteisybe, bet labai užtikrintu tonu pasako jums: ”o aš visai ir nepykstu”. Ir veido išraiška jų tuomet būna labai įtempta ir nenatūrali, ir šypsena kiek per plati, ir kumščiai nevalingai gniaužiasi, ir kraujospūdis jiems – jeigu kas pamatuotų- tuo metu šokteli... Bet jie nemeluoja. Jie iš tiesų įpratina save... ne, ne nejausti, o nesuvokti savo pykčio.

Žinoma, mums pasirodys nelabai įmanoma, kad žmogus gali įtikinti save kažko nesuvokti. Na, tarkime, jūs dabar žiūrite į monitorių. Ar galite jūs įtikinti save, kad monitoriaus prieš jūsų akis nėra? Na pabandykite mintyse pakartoti : jo nėra... jo nėra... Vis vien jis yra! Vadinasi, psichoterapeutai išsigalvoja. Jei pykčiau aš ant to savo nelabai dėmesingo vyro ir ant tos labai jau uolios savo viršininkės... Ir ant tos savo labai nelaimingos motinos... Aš gi pajusčiau! O aš tiesiog nejaučiu pykčio. Vadinasi, jo ir nėra.

Maža to, populiarioji psichologija ir liaudies išmintis moko mus ir toliau nejausti pykčio, kaip labai nemalonaus jausmo. Ne, nė vienoje knygutėje nėra tiesiai parašyta: ”nesuvokite savo jausmų!” Tačiau joje parašyta: ”kaip išmokti save valdyti”. Neparašo ten: ”kaip save įtikinti, jog esi tobulai ramus”, tačiau parašo: ”kaip mąstyti pozityviai”. Ir “sėkmė – tavo rankose”, ir “kaip įtakoti kitus” – visi šie šūkiai neakivaizdiniu būdu, “tarp eilučių”, tarsi duoda suprasti: ”būk racionalus, vadovaukis teisingo, neemocionalaus elgesio programa, galvok iš anksto, kaip elgtis ir kaip jaustis, o tokių jausmų, kaip pavydas, frustracija, neapykanta, antipatija - nejausk”.

Iš esmės mus moko ne spontaniškumo ir kūrybiškumo, o tobulos kontrolės, valdymo meno, susivaldymo, savęs bei kitų įtakojimo technikos. Sėkmingu atveju iš mūsų galėtų išeiti didelės kalbančios galvos, kurios išgirdusios “eik tu...“ greitai susikurtų savyje štai tokį tekstą:

”Šiuo metu jaučiuosi kiek įsitempęs ir esu nepatenkintas tavo elgesiu, tačiau, nepaisant to, gerbiu tave kaip asmenį, nes žinau, kad privalau atsiliepti tik į tavo netinkamą poelgį, o ne į visą tavo asmenybę, o be to, pasakęs, kas man nepatiko, turiu imtis atsakomybės už šį jausmą, nedarydamas apibendrinančių prielaidų ir nekaltindamas tavęs, bet konstruktyviai patardamas tau, koks tavo elgesys būtų prieinamesnis”.

Užsirašykite. Tik štai kas: ar jums neprimena tai kompiuterio?

Ir kas čia blogo?- paklausite jūs. Jums į galvą ateis gatvės smurtas ir kaip vaikai mokyklose užpuola ir ką nors iš klasiokų tualete muša. Ir prisiminsite, kaip jūsų vyras išgėręs kartais nevaldo įniršio ir pakelia ranką prieš vaiko. O tėvelis mamą sykį mušė. Arba štai pilnoje automobilių gatvėje jūs neseniai girdėjote, kaip įtūžęs vairuotojas rėkė ant jo mašinos šoną įbrėžusio vairuotojo. Arba prisimenate savo šeimyninius skandalus, nuo kurių pavargdavote ir tik galvodavote tik apie viena: ”kaip išmokti save valdyti?”

Ir su didele viltimi, jei jums kada nors teko eiti pas psichologą ar šeimos konsultantą, jūs sakydavote: “norėčiau, kad mes nustotumėme pyktis, norėčiau būti rami, norėčiau nebūti tokia emocinga, norėčiau šalčiau į viską reaguoti, neimti visko taip į širdį...”. Jūs taip pat prisimindavote kažkada iš draugės išmoktą taisyklę “niekad nesiaiškinti santykių”. Todėl jei psichologė kviesdavo ateiti ir jūsų konfliktuojantį partnerį, jūs atsakydavote: ”ne, aš nenoriu vėl aiškintis santykių”.

“O kaip norite, kad būtų ?”- patikslindavo psichologė.

“Na... noriu būti tokia… rami,”- pasakydavote, o viduje- “na, tarkime, tokia, kaip jūs”- pagalvodavote, nors ir nepasakydavote.

O psichologė eilinį kartą mintyse nustebdavo: ”nejaugi aš atrodau niekada neprarandanti pusiausvyros?” Ir prisimindavo, kaip vaikystėje ją mergaitės vadindavo “flegma” arba kaip jos draugės išsipasakodavo jai savo sielos skaudulius, dėl ko ji suprato, kad jai verta eiti mokytis psichologijos. Tačiau psichologė jokiu būdu nepasakys jums, kaip šiandien jai kilo noras įspirti įžūliai besielgiančiai dukrai arba kaip ji vieną kartą pagalvojo, kad norėtų nukasti nosį savo egocentriškai ir nenuoširdžiai viršininkei. Ir gerai, kad nepasakė. Juk jūs ją tuomet nustotumėte idealizuoti. O kam to reikia?

Reikia tai, matyt, tam, kad jos klientė taptų labiau nuoširdi sau pačiai. Ir kada psichologė iš tiesų dirba su savo jausmais, su savo šeimyniniais santykiais, ir su savo pykčiu, ji ne teoriškai, o praktiškai išmoksta su juo, savo pykčiu, sugyventi. Žinoma, suprasdama savo lūkesčius ir savo reikalavimus žmonėms, o iš esmės – suvokdama savo ir aplinkinių natūralų ribotumą, ji tą pyktį sumažindavo. Tačiau bent iš pradžių ji turėdavo jį suvokti. Ir suvokdama, o tuo pačiu ir sumažindama jo intensyvumą, ji susigyvendavo su neišvengiamu jo kiekiu savo sieloje. Ir, kaip bebūtų keista, tapdavo geresne psichologe, nes labiau padėdavo savo klientėms padaryti tą patį. Dėl ko klientės imdavo labiau suvokti pyktį, drąsiau jį reikšti ir... iš esmės tapdavo mažiau agresyvios, mažiau kaltos ir viduje ramesnės. Ne apgaulingai ramios, o ramios iš esmės.

Ir vėl jūs nesutinkate. Jūs sakote: jei aš atvirai pyksiu ant savo vyro, tai gausiu nuo jo “į galvą”. Jei aš atvirai pyksiu ant savo viršininkės, ji mane pašalins iš darbo”; “jei mes ir vėl aiškinsime santykius su vyru, man skaudės galvą ir niekas neišsispręs”; “jei aš atvirai pyksiu ant savo vaiko, po to mane užgrauš sąžinė”; “jei vaikai neišmoks susivaldyti, jie užmuš vienas kitą”.

Tačiau faktai rodo, kad impulsyvus žiaurumas - kaip tik didelio pykčio slopinimo išdava. Kad būtent ilgai besišypsoję ir “nesinervinę” žmonės staiga imdavo ir suduodavo kam nors iš visų jėgų. Ir faktai rodo, kad lengvai ir atvirai reiškiantys pyktį žmonės yra labiau tiesūs ir pasitikintys savimi, nors ir netenka sąžinės ramumo. Tai jiems, atvirai supykusiems, po to pasakydavo: ”o žinai, tu tuomet buvai teisus”.

Jūs nesutinkate ne dėl realių faktų. Tikriausiai jums nesinori sutikti todėl, kad jūsų psichikoje šalia “atvirai pykstu“ stovi asociacija “būsiu už tai nubausta”. Taip, kaip šalia žodžio “balta” stovi asociacija “juoda”. O šalia “šilta”- asociacija” šalta”. Kažkada jūs išmokote, kad jei atvirai reiški pyktį, būni už tai nubaustas. Iš pradžių, kol mažas, tave baudžia aplinkiniai, po to- tavo paties kaltės jausmas ir priekaištai. Netgi labiau kaltės jausmai ir priekaištai sau, nei aplinkiniai.

Ir ne pykčio jūs bijote. Pykčio metu viduje būna ne bloga. Būna netgi savotiškas laisvės jausmas. O bloga būna, kai po to ateina “atsiskaitymo valanda”. Štai jos jūs ir nenorite. Kai kurie iš jūsų jos net bijo. “Bijau savęs nesukontroliuoti”- taip skamba jūsų baimė. Kiti nebijo jaustis kaltais, tiesiog nenori, kaip nesinori eiti šaltu oru lengvai apsirengus. Nebaisu, bet nemalonu.

Vadinasi, klausimas čia štai koks: ”ar jaučiatės jūs, pasiuntęs ką nors “kuo toliau”, galintis atsakyti už tai?”

Ir “ar mokate atsakyti už savo pyktį?”

O kaip už jį atsakyti?

Reikia išmokti to paties, kaip ir mokantis pykti - mokytis atleisti. Atleisti kitam žmogui ir sau pačiam. Leisti po pykčio pajusti atsipalaidavimą: ”tu ne toks ir blogas”. Arba “aš per daug iš tavęs norėjau”. Arba “aš per daug reikalavau iš savęs”. Ar nebus tuomet “Nusidedu tam, kad po to atgailaučiau?”

Ne. Mokytis - ne nusidėti. Leisti sau. Leisti kitam. Jiems, joms. Leisti gyvenimui vykti savo vaga. Ten, kažkur, už tos gyvenimo vagos posūkio, gyvenimo upė išplauks į vietą, kuri vadinasi “meilė”. Nestabdykime savęs plaukime. Nelipkime į krantą per anksti. Ten, už posūkio bus meilė- patikėkite...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apsidžiaugėme per anksti: emigracija vėl didesnė nei imigracija (27)

Kaip sakoma, viena kregždė – dar ne pavasaris, o vienas geras mėnuo – dar ne tendencija. Taip...

Emigrantą teis už merginos vaizdo įrašo parodymą: mano, kad pirmas toks iš Lietuvos (49)

„Tapsiu pirmu pasaulio istorijoje lietuviu, nubaustu už keršto pornografiją“, – sako...

„Sodros“ įmokų padidinimas: kiek darbuotojų atleista ir kiek gavo daugiau algos (53)

Nuo šių metų pradžios už darbuotojus, kurie dirba ne visu etatu, „Sodros“ įmokas privalu...

Brandinama rimta ligoninių pertvarka: dalis gyventojų gydytojų bus priversti ieškoti kitur (718)

Sveikatos apsaugos ministerija rengia ligoninių tinklo pertvarkos planą. Nors jo detalės...

Valstybinio turizmo departamento nebeliks (1)

Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos nebeliks, o šalies turizmo rinkodaros,...

Jasikevičius išskyrė „Real“ ekipos pavojingiausius ginklus: gali išnaudoti „Žalgirio“ Achilo kulną į Madridą išskrido ir Sabonis  (1)

Nepraėjus nė pusei paros po pergalės prieš Milano „AX Armani“ Kauno „Žalgiris“ (16/11)...

Pamoka, kuri pranoko visus lūkesčius: net mokytojai suprato, kad istorijos galima mokyti kitaip (3)

Prieš savaitę net 12 tūkst. 9 – 12 klasių mokinių ir mokytojų iš visos Lietuvos į Žalgirio...

Kyla į kovą su vieša paslaptimi tapusia prekyba privilegijomis (185)

„Vieša paslaptis, kad neįgalumą jau nuo senų senovės galima buvo įsigyti ir ta sistema...

Peržiūri algas: tik 5 proc. mokytojų dirba 36 val. etatu per savaitę (53)

Nuo ateinančių mokslo metų atlyginimai mokytojams bus pradėti skaičiuoti, kaip ir daugumai...

Pranckietis prisipažino: pažadą mitinge davė tik dėl minios spaudimo (387)

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis paaiškino, kodėl kovo 15 d. prie Seimo vykusiame mitinge...