aA
Pagaliau! Baigiasi žiema, tirpsta sniegas ir iš ledo išlipa pasaulio rekordą pagerinę iliuzionistai Arvydas su Diana. Norisi, kad ir mūsų namuose viešpatautų gyvybė ir sveikata. Ar užtenka tam saulės ir laimingos šou pabaigos?
Pavasaris, gėlės, pora, vyras ir moteris
Pavasaris, gėlės, pora, vyras ir moteris
© Corbis/Scanpix
Televizija pratina mus prie minties, kad svarbiausia - gerai pasirodyti. O publiką - prie to, kad ji turi aplodismentais ir klyksmais palaikyti savo herojus. Tačiau niekas mums, paprastiems žmonėms, nepasako, ką daryti, kai mūsų gyvenimo niekas nemato, nes publikos aplinkui nėra. Tai yra, kaip iškęsti namus, kuriuose jausmai kartais ima atšalti, o kūne ima trūkti gyvybingumo. Gal imkime ir pasimokyme iš Arvydo ir Dianos. Juk jų eksperimentas - tai savotiška mūsų gyvenimo alegorija. Netikite?

Pirmiausia, mes visi esame kažkur uždaryti. Tik nesakykite, kad galite bet kur ir bet kada nuvykti. Pirmadieniais jūs vis vien vykstate pažįstamu maršrutu - į darbą. Ir būnate ten uždaryti iki tam tikros valandos. Namuose jūs turite kursuoti tarp virtuvės, vonios su tualetu, svetainės ir miegamojo. Santykiuose su vaikais - nuolat valgydinti juos, priminti, kad paruoštų pamokas, o mažiukus vedžioti į visokias pramogas. Ilsėtis mes vis tiek važiuojame vis į tas pačias vietas. Taip bėga dienos, savaitės, mėnesiai, metai... Vyras užsidengęs laikraščiu, įsigilinęs į televizijos laidą ar kompiuterį. Žmona žiovaudama lygina, žiūri serialą ir skaito romaną. Viskas vienodai, gyvenimas lyg susitingęs. Štai ir išeina, kad mūsų gyvenimas - tai savotiškas ledo kambarys. Tik su platesnėmis sienomis. Ir ką mums jame daryti? Tiesiog laukti pabaigos? Kai dangiškasis Daivos Tamošiūnaitės ekvivalentas žvaliai pasakys: metas išlipti?

Jūs turbūt pastebėjote, kaip uždarytam lede žmogui svarbu žinoti, kas vyksta aplinkui. Kas ten matosi už sienelės? Kurioje pusėje ten kas stovi?

O kodėl ir mums nepasidomėjus tuo, kas vyksta už mūsų pasaulėlio ribų? Ką - į kaimynų langus žiūrėti?

Tiesa, o juk tai idėja! Imkime ir pradėkime domėtis, kas vyksta už šio kambario sienų. Tik nežiūrėkime į kaimynus. Jie stebėtinai panašūs į mus pačius. Jūs neturite mikroskopo ar teleskopo? Vaikiškas mikroskopas kainuoja apie šešiasdešimt, o teleskopas - virš dviejų šimtų litų. Tai - ne šiaip žaisliukai, o varteliai į kitus pasaulius, kuriame viskas arba labai didinga, arba labai mikroskopiška. Pažiūrėkite su sutuoktiniu pro okuliarą - kas ten dedasi išorėje - danguje ir vandens laše? Tegul, tarkime, žmona žiūri pro mikroskopą, o vyras - pro teleskopą. Po to susikeiskite. Prieikite prie gaublio. Patyrę žmonės jums patvirtins, kad toks domėjimasis žeme, dangumi ir mikropasauliu labai suartina vyrus ir moteris. Jūs nežinote, kodėl įsimylėjėliai taip dažnai į žiūri žvaigždes? Pagalvokite.

Jūs taip pat pastebėjote, kad stovint lede būtina susikaupti. Žinoma, susikaupti vieniems lengva išoriškai – tarkime, stebėti narvelio sieneles ir stebėtis, kokios jos gražios. O taip pat galima susikaupti ir stebėti savo vidų. Ten, pasirodo, vyksta labai daug įdomių dalykų...

Bet juk tas pats labai įdomu santykiuose. Jūs niekada su savo sutuoktiniu nestebėjote kitų žmonių? Štai išeinate pasivaikščioti dviese ir einate paskui kokią nors porelę. Einate ir bandote atspėti, kas jie, kuo užsiima, kur eina. Atsiranda labai įdomus jausmas, tarsi abu būtumėt detektyvai. O detektyvus skaityti mėgsta dauguma žmonių. Juk emociniam klimatui palaikyti labai svarbu smalsumas. Jums atrodo, kad pasaulyje neliko paslapčių? O jums neateidavo į galvą mintis, kad jūsų namuose gali gyventi labai savotiškų ir keistų žmonių? Ir kad kiekvieną minutę pasaulyje įvyksta kokia nors intriguojanti istorija? Viena bėda - jūs tuo metu snūduriuojate fotelyje prie televizoriaus...

Susikaupti galima ir viduje. Magai stovėdami lede aiškiai tai darydavo. Kaip galima susikaupti savo šeimos viduje? Ar tai reiškia, kad kiekvienas turi užsimerkti ir stebėti savo pilve kylančius pojūčius? Tiesą sakant, tai labai geras užsiėmimas. Kaip ir savitaiga, kai įteigi sau sunkumą ir šilumą rankose bei kojose. Tačiau toks užsiėmimas labiau praverčia, kai negali užmigti ir esi per daug įaudrintas.

Porai stebėti save galima kokioje nors šeimos terapijoje ar seminare. Dabar populiarėja tokie grupiniai seminarai, kuriuose gali savo ir savo tėvų šeimą sukurti iš kitų grupės dalyvių ir pažiūrėti į ją iš šalies. Tai vadinasi “šeimos rekonstrukcija”. Stebint žmones, vaidinančius tavo tėvus ar senelius, patiri keistą efektą. Tarsi sugrįžti su laiko mašina į praeitį ir pakeiti tai, ko tavo istorijoje trūko. Niekad nepamiršiu, kaip viename tokiame seminare aš kalbėjausi su savo niekada negimusiomis seserimis, su savo tėvu vaikystėje, ir koks buvo jausmas po to. Savijauta- lyg sugrįžtum iš kosmoso. Tai - ne psichologija, o realus energijos atsinaujinimo kūne jausmas. Kas nepabandė - nepatikės.

Tačiau koncentruotis ir stebėti savo šeimą - dar ne viskas. Ateina šeimos nariams toks momentas, kai pasidaro labai reikalinga artimo žmogaus pagalba. Visai kaip Dianai, kuri vienu momentu pradėjo silpti ir jai prireikė brolio pagalbos. Jis ją ir masažavo, ir ramino, ir palaikė morališkai.

Argi šeimos narių gyvenime neatsitinka kažkas panašaus? Argi nebūna taip, kad jūsų vyrui ar žmonai staiga ima atrodyti, kad gyventi daugiau jėgų nėra? Kad reikia išeiti iš šio narvo, kad viskas labai baisu ir gero nieko nebus?

Štai tada ir pasirodo, kad padėti tokiam žmogui – tai tiesiog pabūti su juo, palaikyti jį, ir visai tai nereiškia “atvedinėti į protą”. Tai – tokia gudri pagalba, kada žodžių būna nedaug. Pašnibždi į ausį paslaptingą žodį, padarai kokį nors fokusą - štai tavo sutuoktinis ir atsigavo. Jūs kiekvienas žinote šį magišką žodį ir visi darote šį fokusą - jums jį reikia tik prisiminti!

Pamenate, kaip susipažinote? Kas jus juokino? Kokią pravardę jums davė jūsų mylimasis ir kaip jūs vadinote jį?

O kokį užsiėmimą labiausiai jis mėgsta? Kad glostytumėt jo galvą? Kad kasytumėt nugarą? Kad papasakotumėt kokį nors anekdotą? Gyvenimo malonumai susideda iš tokių mažų smulkmenų, kurias mes darome nesusimąstydami, o mūsų sutuoktiniams jie kaip tik labai patinka. Maža to, kažkada dėl šitokių smulkmenų, žinomų tik jums dviems, jūs ir susižavėjote vienas kitu. Tai – raktai į jūsų susižavėjimo būseną. Prisiminkite juos ir kritiniu momentu jie išgelbės jūsų santuoką.

Ir dar vienas dalykas - mūsų magams padėjo išbūti lede tikslas. Labai didelis tikslas, tik skyrium nuo mūsų, magams jis buvo pakankamai aiškus. Ir ėjo jie šį triuką sąmoningai ir apsisprendę. Mes gi gimstame ir tuokiamės dažniausiai ne “tam, kad”, o “todėl, kad”. Tai yra, dažniausiai moteris išteka neturėdama aiškaus tikslo. O vyras veda irgi neturėdamas tikslo. Nes jei jie turi tikslą, tai jau vedybos iš išskaičiavimo, o juose gyvybė greitai išsenka. Dauguma žmonių tuokiasi be tikslo, o su priežastimi- tarkime, nes pamilsta. Juk tai jau ne tikslas, o priežastis, tiesa?

Mums šeimos kasdienybėje ir toliau nėra aiškaus tikslo – juk mūsų netgi niekas neverčia su kuo nors lenktyniauti. Niekas nesako: štai kokių nors Simsonų ir Adamsų šeima išgyveno kartu penkiasdešimt metų - o kiek jūs įstengsite? Ar viršysite šį rekordą? Kai kurios šeimos, tiesa, bando lenktyniauti su kaimynais namo dydžiu, vaikų mokymo įstaigos prestižiškumu ir automobilio marke, tačiau artėjant ketvirtam gyvenimo dešimtmečiui tokie polinkiai ima atrodyti tuštybe. Todėl iškyla naujo tikslo būtinumas, o koks galėtų jis būti šeimai?

Aišku viena - skaityti apie nuolat besiskiriančias Holivudo poras - visiškai nenaudingas užsiėmimas. Žinote, man atėjo į galvą tokia idėja - paimkime knygą apie laimingose santuokose išgyvenusias poras. Ji turėtų būti knygynuose. Ir pažiūrėkime į jas taip, kaip Arvydas su Diana žiūri į magą D. Koperfildą - kaip į sektiną pavyzdį. O į ką galite lygiuotis jūs, mielos skaitytojos ir skaitytojai? Tik paskubėkime - gyvenimo ledas nors ir ilgiau užsilaiko, nei gamtinis, tačiau anksčiau ar vėliau ir jis tirpsta. Ir iki tol, ir po to labai norėtųsi pamatyti jus visus - gyvus ir sveikus!

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (388)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Lietuvoje – 437 užsikrėtimo koronavirusu atvejai per naktį 43 nauji atvejai (177)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Lietuvoje įvestas vasaros laikas (88)

Laikrodžius valandą pasukus į priekį, sekmadienį Lietuvoje įvestas vasaros laikas.

Meistro dienoraštis: kai namų sąlygomis sutaisyti bitumo stogą?

Taip, tvarkyti stogą paprasčiausiai seną dangą pakeičiant nauju. Tačiau karantino sąlygomis...

Vilniuje laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (210)

Vilniaus oro uoste sekmadienį laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, taip pat...

Koronavirusu susirgo „Knicks“ savininkas (1)

Niujorkas – pagrindinis COVID-19 židinys Jungtinėse Amerikos Valstijose. Mieste įsisiautėjęs...

Anykščiuose nužudytas vyras, įtariamasis sulaikytas iškart (2)

Peiliais konfliktus išspręsti sumanę žmonės atsidūrė areštinėse. Du peilių griebęsi...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (44)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

|Maža didelių žinių kaina