aA
Kodėl moterys nesiafišuoja, kad pirko vyrą, o vyrai giriasi, kad nusipirko moterį? Ne paslaptis, kad žmonės perka vienas kitą. Ir parduoda. Šis žmonių turgus vyksta ne tik sekso versle su merginomis Vokietijoje.
Pora restorane
© Corbis/Scanpix
Jis vyksta kasdienybėje, tik tam, kad mes jį pamatytumėm, reikia žiūrėti į pasaulį ne pro rožinius akinius, tarkime kokio nors meilės televizijos šou akimis, o pro analitinius akinius. Kiek pasenęs, bet vis dėlto dar gyvas požiūris arba “akiniai”, pro kuriuos žmonės žvelgia į pasaulį, yra marksizmas ir psichoanalizė. Bet psichoanalizę palikime. Pasinaudokime “pseudomarksizmu”, t.y. labai panašiu į marksizmą mąstymu.

Vyrui patinka moteris. Jis jos geidžia. Jis siekia su ja mylėtis. Tai ne universali, o viena tokia atskira lyčių santykių rūšis. Versle geidžiamas dalykas yra pinigai. Verslininkas aprūpina žmones prekėmis ne labdaros sumetimais, o siekdamas pinigų, t.y. pelno. Tam reikalingos investicijos. Paprasčiausiam versle - spekuliacijoje- tarp investicijos ir pelno atsiranda prekė. Tik versle piniginės investicijos ir vadinasi piniginėmis investicijomis. O vyrų ir moterų santykių variante “užkariauti ir pasimylėti” tai vadinasi “asistuoti”, “rodyti dėmesį”.

Štai vyras pasikviečia moterį į restoraną, nuperka jai gėlių, prisako komplimentų, padovanoja gražų papuošalą. Jei jis nesistengia dėl moters, tai tolygu nepakankamoms investicijoms. Jis gali nepelnyti moters palankumo arba net būti atstumtas, t.y. bankrutuoti. Tačiau, tarkime, kad jis parodo pakankamą atkaklumą ir nešykšti moteriai pastangų bei pinigų. Atsiranda pirmas pelnas. Moters širdis tirpsta. Ji labiau linkusi vyrui “atsidėkoti”, net jei vyras visų šių dėmesio ženklų nerodytų. Ji visiškai nesąmoningai jam dažniau šypsosi, leidžiasi apkabinama, šoka su juo, bučiuojasi. Atėjus momentui ji gali su mylėtis.

Mums atrodo, kad tai grynai emocinis reiškinys. Tačiau pasižiūrėjus į tai ciniškiau, t.y. pasenusiu marksistiniu žvilgsniu, galime pavadinti juos slaptu pirkimo - pardavimo sandėriu. Žiūrėkite: jei vyras padovanotų jai, tarkime, tušinuką, ar pavaišintų ją pigiu vynu ir pabandytų ją apkabinti, ji visiškai instinktyviai pasipiktintų ir garsiai ar tyliai pasakytų: “Aš ne tokia pigi, kaip tu manai! “Tame posakyje būtų išreikšta idėja, kad yra ir kitokių, “pigesnių”, moterų. Apie jas sako: parsiduoda už vyno taurę. Tačiau mūsų herojė ne tokia. Ji pasipiktina. Versle tai reikštų, kad prekė yra brangesnė, nei tikėjosi verslininkas.

Tačiau štai moteris pajunta, kad vyriškio rodomas dėmesys ir materialinė jo išraiška pagaliau atitinka jos jaučiamą vertę. Ir štai ji atiduoda vyrui už tai savo kūną. Ji nesąmoningai tai daro, jausdama tik emocinę santykių dalį. Tačiau tai, kad ji jaučiasi vyro vertinama ir netgi sugeba kažkaip pajausti, kiek ji įvertinta, įneša į santykius vertės ir kainos momentą. Ji gali pasijusti po tokio dėmesio pamaloninta, t.y. jos subjektyvi “kaina” ne tik jos, o abiejų – vyro ir moters akimis - padidėja dėl įdėtų į ją investicijų.

Versle prekės kaina irgi didėja, didėjant įdėtam darbui į jos pagaminimą, išlaidoms už jos gabenimą ir t.t. . Tiesa, laukinis (marksistinis) kapitalistas gauna pelną ne tiek dėl kainų skirtumų, kiek dėl pridėtinės vertės, kurią sukuria mažus pinigus uždirbantis išnaudojamas darbininkas. O ir patį darbininką kapitalistas nuperka, jis irgi yra ir prekė, tik ne vergas, nes turi savo laisvą valią- atsisakyti. Teoriškai.

Kur gi jam dėtis laukiniame – ne švediškame - kapitalizme? O vargšei beteisei- ne švediškai, o marksistinei moteriai - kur dėtis be vyrų? Moteris, kuri duoda vyriškiui “avansu”- rūpinasi juo, skolina pinigų, atlieka papildomus ir nenumatytus lytinius veiksmus, ir yra tas vargšas darbininkas, kuris sukelia vyrui “pridėtinę vertę”. Todėl ji dažnai jaučiasi išnaudojama. Tačiau, tarkime, kad ji nedirba pusvelčiui. Ji pati užsidirba. Ne Markso laikai vis dėlto.

Vis vien, žino ji apie tai ar ne, patinka jai tai ar ne, bet ji padaro iš savęs prekę. Tai visiškai nemaloni, tačiau reali jos paslaptis. Kai investicija aiškiai neatitinka (“aš ne tokia pigi!”) ar pakelia jos jaučiamą vertę (“tu tiek dėl manęs stengeisi, vargšeli“), ši paslaptis tampa tikrove. Kaina “išlenda į šviesą”, tarsi viešai pakabinama kaip etiketė, kuri pagaliau yra priklijuota prie prekės. Moteris, kaip ir dera prekei, atneša vyrui pelną. Jis su ja “pagauna malonumą”. Ji su juo irgi - bet gal prekės irgi mėgsta būti parduotos? O jei ji pareiškia kokių nors pretenzijų, vyras pasako du dalykus. Pirmas: ”ir ko tau dar trūksta?” Antras: “užsičiaupk ir prisimink, kiek brangių dalykų aš tau prisipirkau!”

Tiesa, moteris dažniausiai priekaištauja ne dėl smulkmenų. Ji atsipeikėja. Ji staiga prisimena, kad yra žmogus, ir su ašaromis pareiškia vyrui: ”tu manyje matai tik kūną”, t.y. moteris ne šiaip prašo būti vertinama toliau ir aukščiau - ne pagal seksualinį, o pagal žmogišką matą. Ne, ji prašo ypatingo - žmogiško, o ne prekinio santykio. Tai nereiškia “padovanok man dar vieną žiedą”. Tai reiškia – “noriu jaustis žmogumi”, o ne sekso žaisliuku, daiktu, “tai”.

O moteris šiuo atveju nori ne “tai” jausmo, o santykio “aš”- “tu”, kuris vadinasi dvasiniu ryšiu arba lygiaverčiu santykiu. Tačiau vyrui ji tokia nereikalinga, nes ji jau atnešė pelną. Jis gali ją išmesti arba netgi panaudoti ir toliau, pavyzdžiui, jis gali “perleisti” ją draugui. T.y. išnaudoti ją kitokiam pelnui gauti, tik šiuo atveju pelnas - palaikoma draugystė su kitu vyru.

Kodėl moterys nesiafišuoja, kad ”nupirko” vyrą? Todėl, kad moteris neasistuoja vyrui taip, kaip vyras moteriai. Toks moters elgesys egzistuoja, bet jis laikomas nelabai tinkančiu – “ji kabinasi jam ant kaklo” arba “ji perdaug aktyviai jo siekia” – papročiai tai smerkia. Galbūt, jei materialinę galią turėtų ne vyrai, o moterys – o kai kur ir turi - tuomet požiūris pasikeistų. Ir visa ši “pseudomarksistinė” filosofija išnyktų.

Man atrodo, kad kai kurie skaitytojai patikėjo šiuo tekstu ir netgi suburbėjo ką nors. Tiesa, tikėti šiuo atveju nebūtina. Nes autoriaus skelbiamos mintys ne visuomet atspindi jo pažiūras. Atspindi, bet ne visuomet.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis jau svarsto, kas galėtų pakeisti Skvernelį premjero poste (389)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs –...

Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 17.48 val. (300)

Trumpesnis, tik vienoje valstybėje vykstantis, tačiau toks pats sunkus ir kankinantis – toks...

Sociologas išskyrė Skvernelio bruožą, kuris jį išskiria iš kitų kandidatų (504)

Sociologas, visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys...

Vilniuje trūko vamzdis: dėl smegduobės pavojaus uždarytas eismas judrioje gatvėje sutriko viešojo transporto eismas (80)

Sausio 17 d., apie 16.23 val., Vilniuje, Žemaitės g., trūko vamzdis.

Tokia proga gėda nepasinaudoti: galite nusipirkti namą vos už vieną eurą (2)

Ieškantiems būdo, kaip pasimėgauti kuo didesniu kiekiu saulės spindulių ir gauti vitamino D,...

Jasikevičius – apie amerikietišką „Panathinaikos“, atgimusį Lekavičių ir rūbinės lyderius (10)

Drastiškos žiemos permainos Atėnų „Panathinaikos“ stovykloje atnešė naujų galvosūkių...

Kaip karjeros aukštumas mato Aurelijus Katkevičius: būkite nuogi, žmonės jaučia falšą (9)

Žurnalistas, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius ir tinklaraštininkas Aurelijus Katkevičius...

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (544)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Politikų pasirinktos vietos prezidentinėms ambicijoms paskelbti – įvaizdžio dalis (13)

Viešųjų ryšių ekspertas sako, kad politikai atidžiai renkasi vietas paskelbti apie savo...

Oponentai Skverneliui atsako dėl „paskirtų įpėdinių“: čia ne Rusija (343)

Prezidentės Dalios Grybauskaitės „paskirtais įpėdiniais“ premjero Sauliaus Skvernelio...