aA
Yra santuokų, kuriose vyras su žmona reguliariai pykstasi. Jiems nesinori, kad taip būtų. Jei netgi nuo to pavargsta . Tačiau su pavydėtinu atkaklumu „užsiveda” ....
Pora, konfliktas, blogas
© Corbis/Scanpix
Jeigu mes įdėmiau pažvelgtumėme į save, tai atrastumėme, kad kai kurie mūsų jausmai atsiranda periodiškai. Aš nekalbu tik apie moterų priešmenstruacinę įtampą. Ir vyrams ateina metas, kai jie tampa dirglesni, tarsi ieškodami priekabų. Grįžta namo iš darbo ir pradeda kažką panašaus:

O kodėl dar neparuošei pamokų?!!
Kaip suprasti šį purviną unitazą?
Tai ką, tu dar neparuošei vakarienės?!!

Dažniausiai į tai vyras išgirsta:

Aš ir be to turėjau ką veikti!
Štai pats ir išvalyk tą unitazą...
Nemanyk, kad esu tarnaitė!

Tai, kad trenkę durimis ir išėję parūkyti žmonės kiek aprimsta, o po to pasimyli ir užmiega, situaciją keičia tik tam kartui. Po kiek laiko jūs imate jausti, kad tarsi kas trauktų už liežuvio vėl prie ko nors prikibti.

Šeimyninis skandalas - tarsi mums primestas reguliarus spektaklis.

Žinoma, jei vyras turi šiems spektakliams suprantamą priežastį - yra pagiringas alkoholikas ar gavo pylos darbe, jį suprasti galima. Tačiau kodėl kartais šios rietenos užeina, sakytumėt, be aiškios priežasties? Jei tai būtų moteris, mes pagalvotumėme apie mėnesinių ciklą. O su vyrais....

Mes nežinome. Mes tik pasakome: ”ne ta koja iš lovos išlipo”; “ieško priekabių”.

Šis žodis “ieško” nuveda mus prie minties, kad tarsi tikslas būtų pasibarti. Kad lyg kažkokia jėga, veikianti už sąmonės ribų, stumtų žmogų išreikšti nepasitenkinimą. Kuo? Bet kuo. Tiesiog atkreipti dėmesį ne į pliusus, o į minusus. Tarsi ne turinys, o pats barimasis - tai reikalinga sąlyga kažkokiai pusiausvyrai atstatyti. Prisikabinti galima prie bet ko, tai vyksta nesąmoningai. Na, gerai dar, jei žmogus toks būtų metų metais.

Tuomet mes sakytumėme: „toks jo charakteris”. Arba „sunkaus, ūmaus būdo psichopatas”. Prisimintumėme Zodiako ženklą arba paveldimumą. Sakytumėme: „jo tėvas buvo lygiai toks pat - paveldimumas”.

Tačiau mes negalime tenkintis tokiu paaiškinimu. Pirmiausia todėl, kad jis atleidžia bepykstantį žmogų nuo bet kokios atsakomybės. O be to, jis nėra visiškai teisingas. Negalima aiškinti reiškinių tuo, kad jie tokie. ”Akmuo yra kietas, nes jis akmuo”. Nes taip pat apie tai, kad moteris, tarkime, padarė avariją, negalima sakyti: taip yra todėl, kad ji moteris. Ji, atseit, paveldėjo moteriškumą iš savo mamos, kuri irgi darydavo avarijas. Kaip ir visos moterys. Taip mes prisišnekėsime iki to, kad visų mūsų veiksmų priežastis - tai, kad mes žmonės.

-Ko mes vis su tavimi riejamės ir riejamės?
-Todėl, kad mes esame žmonės...

Man, tiesą sakant, patinka toks paaiškinimas. Puikus būdas sau atleisti. Tačiau siekti kažką patobulinti ir kažką pakeisti savo gyvenime - irgi žmogiška savybė. Ir įsivaizduokite, kad jūs su savo sutuoktiniu kaip tik norite nesibarti.

Pažiūrėkime į barimąsi kaip į sąlygą. Sąlygą, kurią mes susikuriame tam, kad galėtumėme pasielgti... kaip?

Vyras, linkęs į uždarumą, vengiantis reikšti jausmus, įpratęs uždirbinėti pinigus, dažniausiai išvardys tokius savo principus: elkis protingai, nepasiduok aistroms, būk praktiškas.

Tačiau ar realu ir ar sveika visuomet būti tik racionaliu, praktišku ir kryptingu? Pusiausvyrai atstatyti jam reikia gyvybės - pagyventi ir jausmais. Kas jam gali duoti tokią teisę?

Tik ne jis pats. Tokią teisę jam duoda skandalas. Todėl jam žūtbūt reikalinga netobula žmona. Netobuli vaikai. Netobulas pasaulis.

Moteriškė, linkusi vengti konfliktų, nuolaidi, dėmesinga, siekianti harmonijos, dažniausiai nusakys jums tokią savo taisyklę: palaikyk gerus santykius, atleisk skriaudas…

Tačiau ar realu ir ar sveika būti tik nuolaidžia ir palaikyti gerus santykius? Juk santykiai priklauso nuo to, ko mes norime. O kas žino, ko mes užsinorėsime kitą akimirką? Juk pati žmogaus situacija gyvenime iš tiesų yra nelabai nusakoma. Kas gali žmogui duoti teisę nenusakomame pasaulyje išreikšti save, jei šis žmogus jau sau nusakė: „niekada nesipyksiu“?

Tokią teisę jam duoda skandalas. Todėl moteriškei žūtbūt reikalingas netobulas vyras. Netobuli vaikai. Netobulas pasaulis.

Taigi, įsiveldami į skandalą mes duodame sau teisę išreikši savo jausmus ir poreikius, jei įprastinėmis sąlygoms mes tokios teisės sau neduodame. Ši galimybė atsiranda, kai mes pamatome, išgirstame ar pasakome kažką, kas mums turi nepatikti! Štai pažiūrėkite į vakarinį dangų - mes galime matyti medžių siluetus, ir dangus taps fonu. Mes galime žiūrėti į tarpą tarp medžių, ir medžiai taps fonu!

Mes akimirksniu sugebame pasirinktinai atkreipti dėmesį į:

Neparuoštas pamokas (o ne į tai, kas gero nupiešė vaikas)
Į neišplautą unitazą (o ne į išplautas grindis);
Į neparuoštą vakarienę (o ne į parašytą kursinį darbą);
Ir t.t.
Tam mes sukeičiame figūrą ir foną vietomis, kad galėtumėme rasti pretekstą išreikšti pyktį ir savo norus.

Yra santuokų, kur vyras su žmona tiesiog nemoka pykti. Ar reikia jiems pradėti tai daryti? Ne, tačiau jie gali pasikalbėti apie tai, ko kiekvienam norisi. Sveikatos labui.

Yra santuokų, kur vyras su žmona riedavosi, bet išmoko nesipykti. Dažniausiai tai šeimos, išmokusios, kad kiekvienas gali tenkinti savo norus ir jausti, ką jaučia, nepriklausomai nuo kito. Tarkime, tai dažnai atsitinka šeimoms, praėjusios šeimyninę ar sutuoktinių psichoterapiją.

Kodėl jie nesipyksta ar pykstasi mažiau? Todėl, kad jiems nebereikia specialaus preteksto, pateisinimo savo emocijoms išreikšti. Šis pretekstas - pats jų atėjimas pas psichoterapeutą. Psichoterapeutai juk nesiruošia jų kaltinti, jie tik padeda susigaudyti, kas vyksta ir kas ko nori. Todėl jiems nebereikia sakyti: „kaip aš galiu ant tavęs nepykti, jei tu toks nedėmesingas, netvarkingas.... jei tu tokia tingi, nerūpestinga... jei tu toks užsispyręs... jei tu tokia lengvabūdė... jei tu amžinai... jei tu visuomet...”

Jie gali jausti ir norėti tai, ką jaučia ir ko nori. Ir, kaip bebūtų keista, jie nebejaučia taip dažnai pykčio ir nesieja taip smarkiai su kitu žmogumi to, ko nori. O kol jūs to dar negalite apie save pasakyti...

Vienas faktas jūsų žiniai:

Rečiau susipyksta tie sutuoktiniai, kurie dažniau juokiasi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniuje evakuojami žmonės – kariai naikins didžiulę bombą (2)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (7)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Chromu užteršta Klaipėda: žmonės bijo valgyti daržoves, tarnybos ėmė jas rinktis tyrimams (90)

Klaipėdos savivaldybei paskelbus šiurpią žinią, kad chromo ir kitų sunkiųjų metalų leistina...

Arūnas Milašius. Vardan skalsesnės lenkiškos dešros ant Lietuvos pastatykime kryžių (85)

Jei važiuodami per Lietuvą mėgstate žvalgytis pro automobilio langą, galėjote pastebėti, kaip...

Pajudėjo kolektyvinių sodų reikalas Seime – aktualu 500 tūkst. lietuvių reguliuos net kelių plotį (142)

Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius...

Prezidentas Nausėda: turiu atsakymą į klausimą dėl valdančiosios daugumos būsimame Seime (447)

Dabartinė situacija bankų sektoriuje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko...

Los Andželo mokykloje – šaudynės (10)

Kalifornijos policija ieško ginkluoto asmens, ketvirtadienį įsiveržusio į vieną vidurinę...

Pamirškite atgyvenusį kepurės ir šaliko komplektą – štai, kokių žiemos aksesuarų verta dairytis (6)

Šiais laikais, kai daiktai atlieka ne tik tiesioginę paskirtį, bet svarbi ir estetiškoji pusė,...

MH17 katastrofos tyrėjai paskelbė naujų pokalbių telefonu įrašų: atvyksta Šoigu vyrai papildyta (628)

Nyderlandų vadovaujamas tyrimas dėl 2014 metais virš Rytų Ukrainos numušto oro bendrovės „...