aA
Kas labiausiai užgrūdina šeimą, du žmones kaip porą? Liaudies išmintis sako, kad reikia kartu suvalgyti pūdą druskos... Šiame posakyje yra tiesos, nes 16 kg druskos mes suvalgome, na... patys paskaičiuokite per kiek metų. Tačiau nereikia suprasti tiesiogiai - kad sutuoktinius labiausiai suartina visokie nemalonūs dalykai.
Pora, dviese, tikėjimas
Pora, dviese, tikėjimas
© Corbis/Scanpix
Nepamirškime, kad dauguma šeimų suyra būtent dėl visokių nemalonių dalykų, tokių, kaip nepasiruošimas atsakyti vienam už kitą ir save, užsidarymo, taip pat dėl alkoholizmo bei neištikimybės. Ir suyra santuokos dažniausiai ne bet kada, o per pirmuosius penkiolika vedybinio gyvenimo metų. Žinoma, tuomet vargų nemažai: reikia prisitaikyti prie vienas kito charakterių ir seksualumo, sutvarkyti buitį ir įsigyti gyvenamą plotą, pagimdyti ir ant kojų pastatyti vaikus.

Ne, ne visuomet vargai suartina, nebent sutuoktiniai nuo pat pradžių yra artimi žmonės. Tada, žinoma, dėl visų šių įvykių jie suartėja. Bet gali ir nesuartėti: juk mes neretai atsakomybę verčiame vienas ant kito arba vis dėl valdžios šeimoje kovojame. Reikia, suprantate, kažkokio priešnuodžio, nes seksualinė aistra – permainingas dalykas. O kodėl gi mes vis apie druską ir vis apie bendrus vargus kalbame?

Mano nuomone, toks pasakymas atėjo iš tų laikų, kai druskos visur trūko, tad šiais laikais šis posakis atsiduoda mazochizmu. Žinoma, kai kada tokie neskanūs dalykai, kaip druska, suteikia gyvenimui skonio, tačiau žymiai patikimiau mus veikia dovanos, t.y. malonūs dalykai.

Niekada protingi žmonės nemanė, kad išgyventi ilgai kartu su sutuoktiniu bus lengva.

Neatsitiktinai mes vis dažniau prisimename magiją. Magija- dalykas senas, patikimas ir visuomet madingas. Štai, tarkime, siūlo mums magija įvairius dalykus dovanoti sukaktuvių proga pirmuosius penkiolika metų. Ir šiuo papročiu naudojasi žmonės, visai nepropaguojantys magijos. Nežinau, ar jūs skaitėte tokį dabar nepopuliarų rusų poetą kaip Majakovskis, bet jis rašo, kaip savo mylimajai šaltą žiemos vakarą neša kelias malkas pasišildyti... Trūko tuomet malkų, bet tiek to. Taigi, jaunavedžiams kasmet vestuvių metinėms reikia vienas kitam dovanoti:

1. Medvilnę,
2. Popierių,
3. Odos dirbinius,
4. Vaisius ir gėles,
5. Medžio gaminius,
6. Cukrų ir geležį,
7. Vilną,
8. Žalvarį ir elektros prekes,
9. Varį ir keramiką,
10. Alavą,
11. Plieną,
12. Šilką,
13. Nėrinius,
14. Dramblio kaulą,
15. Krištolą.

Na, dalykai, kaip matote, nelabai brangūs ir jauniems sutuoktiniams pilnai pagal kišenę. Pilnai užtektų kokiame turguje apsilankyti arba didelėje parduotuvėje. Atkreipkite dėmesį- į pirmųjų penkiolikos metų sustiprinimo ritualą įeina ne šiaip pora gerų žodžių ir bučinys, o būtent kasmetinės dovanos, tarsi magai mums leistų suprasti: santuoka - dalykas trapus. Cementuoti ją reikia visais šiais apčiuopiamais dalykais. Labai teisingai pastebėta. Juk per šiuos metus mūsų santuokinę tvirtovę atakuoja ir iš vidaus, ir iš išorės. Iš vidaus mus puola mūsų pačių nesusivokimas, egoizmas, pretenzijos, godumas, bailumas ir gašlumas. O iš išorės - uošviai ir tėvai - jei savininkiški, gundytojai ir gundytojos - jei labai jau gundo, mokesčių inspekcijos ir komunalines paslaugas teikiančios bendrovės - jei nelabai mes turtingi. Kas šiuos metus atlaiko - toliau jau greičiausiai nesiskirs.

Ir štai nuo dvidešimtųjų bendro gyvenimo metų magija rekomenduoja mums laisvesnį dovanų grafiką:

20. Porcelianas,
25. Sidabras,
30. Perlai,
35. Koralai,
40. Rubinas,
45. Safyras,
50. Auksas,
55. Smaragdas,
60. Deimantas,
70. Platina.

Matote, dovanėles retėja, nors ir darosi brangesnės. Čia jau reikės užeidinėti į papuošalų parduotuvę. Tačiau ką daryti- visai be dovanų negalima, santuoką juk ne mes sugalvojome, o šeimomis gyvenantys gyvūnai. Ten patinas visuomet patelei kokį gabalą skanesnį atneša, kas patvirtina: “aš- patikimas patinas, kai auginsi vaikučius- nepaliksiu ir pasirūpinsiu”. O patelė dovanomis jam atsako: “išrinkau tave - stipriausią patiną ir neabejok- tu man geriausias, todėl į kitas nežiūrėk”. Štai todėl mes ir gyvename kartu –ne dėl dovanų, žinoma, o dėl to, ką šios dovanos mums sako. Nes suprantame iš jų, kad vis dar esame vienas kitam “patys geriausi”. Nesvarbu, kad vaikučiai dažniausiai jau beveik ant kojų stovi, ir jų gimdyti mes neplanuojame - kuo čia dėti tie skanūs gabalai? Ritualas yra ritualas, jis pasąmonę veikia.

O ką mums su sąmone daryti?

Mums reikia ją plėsti. Blaivinti ir giedrinti. Kitaip dėl alkoholio, aterosklerozės ir Alcheimerio ligos mūsų psichika pasidarys siaura, godi ir įtari. Reikia valgyti mažiau riebalų, gerti mažiau alkoholio, medituoti ir kinų ar kitokią gimnastiką daryti. Bet svarbiausia - ne kūną, o savo sąmoningumą tobulinti, kad mažiau būtų mumyse egoizmo, pretenzijų ir godumo.

Na, su gašlumu kaip kam - gašlieji vis tiek neaprims, o ne gašliesiems seksualumas pats susinormalizuos. O ką reiškia “kad mažiau būtų“? Perskaityti Bibliją, protingas ezoterines knygas ir išdidžiai tarti: “Dabar aš esu neegoistiškas, atleidžiantis ir tolerantiškas”?

Klausykite, gal nebūkime naivūs, ką?

Juk aišku, kaip dieną: kad sumažintumei savo egoizmą, pretenzijas ir godumą, reikia kaip tik juos savyje atrasti, patirti ir priimti. Būtent tuomet mes sau juos atleidžiame, ir tuomet tiktai šie dalykai mažėja. O jei mes tik įtikiname save, kad esame virš jų visų - tai jie dar labiau sustiprėja, ir tada mes imame kovoti su nežinia iš kur atsirandančiais demonais.

Štai- kaimynai- tai gašlumo demonas- jie- ištvirkėliai. Pas juos - prostitučių firma, pone įgaliotini. O štai - mano žmona - didžiausia egoistė. O mano suaugęs sūnus - gobšuolis. Tėvui stiklinės vandens nepaduos. Antai - po mano langais - susirinko lytiniai iškrypėliai. Visa mūsų pačių pasąmonė tuomet staiga ima mus persekioti – tik, mūsų akimis, iš aplinkinių žmonių rato. Tada mes, žinoma, ir savo sutuoktinį “apdovanojame” savo pačių nesuvokta dalimi. Tenka vėl skirtis ar į psichiatrinę slėptis, ar seifines duris savo miegamajame įsitaisinėti. Ir nepadeda mums nei porcelianas, nei auksas. Išeitis - pastebėti visa tai savyje ir atleisti.

Tai ką - dovanėlės, sąmoningumas ir atleidimas? Ką jūs - dar yra milijonas kasdienių darbų, kuriuos reikia reguliariai atlikti, kad santuoka būtų ilgametė. Žinoma, daugumos šių dalykų jūs nespėsite padaryti. Tačiau idealios santuokos mums ir nereikia. Kiek išeis, tiek ir gerai.

Tiesa, kažkiek reikia ir druskos. Pažiūrėkite - ar nesibaigė jūsų virtuvėje druska? Jei baigėsi dėl jūsų lengvabūdiškumo – patikrinkite - ar šiandien atleidote sau šią silpnybę?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ypatingas ginkluotas būrys ir slapti jo tikslai: „Vilniaus brigadai“ užteko nusiųsti vieną žinutę (20)

Prieš 30 metų, 1990-ųjų birželio 5-ąją, Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas nutarė įkurti...

Lietuvoje per parą nustatyta 11 naujų koronaviruso atvejų papildyta (201)

Šeštadienį prieš pietus Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie naujus koronaviruso Lietuvoje...

Niekur neskelbti kadrai: Karpavičius po milijono vertos vagystės aprodo savo namus (35)

Prieš kurį laiką „Delfi“ paviešinus apie verslininkui Raimondui Karpavičiui dar esant gyvam...

Gediminas Girdvainis – paskutinį kartą scenoje: artimieji ir gerbėjai teatre atsisveikina su mirusiu aktoriumi

Savaitės pradžioje Lietuvą sukrėtė skaudi netektis – mirė garsus kino ir teatro aktorius...

Skelbiamas naujas sąrašas, iš kurių šalių atvykus nereikia laikytis saviizoliacijos

Paskelbtas birželio 8-14 d. galiosiantis sąrašas valstybių, iš kurių atvykti leidžiama, ir iš...

Kaip patekti pas gydytoją? Karantinas pasibaigs, bet dabartinė tvarka liks ir toliau (182)

Panevėžyje žinomam televizijos operatoriui ir fotografui po rankos lūžio likus be reabilitacijos...

Su dviratininku susidūręs vyras, važiavęs paspirtuku, ligoninėje mirė (256)

Birželio 5 d., apie 18.40 val., Panevėžyje, Panevėžio kultūros ir poilsio parke po Nemuno...

Moteris skundžiasi darbdavio išnaudojimu: dirbo po 12 val., o mokėjo už 15 minučių (68)

Į „Delfi“ kreipėsi moteris, kuri pernai dirbo viename Telšių bare ir lošimo automatų...

Išdrįsus kalbėti vienai, apie Kėdainių priėmimo skyrių prabilo ir kiti: ten yra baisu (199)

Kėdainiuose įvyko grandininė reakcija: vienam žmogui socialiniame tinkle papasakojus nemalonią...

|Maža didelių žinių kaina