aA
Situacija tokia. Manau - daugeliui šeimų aktuali. Gyvena žmonės lyg ir suprasdami vienas kitą, daug ką bendro turėdami. Gyvena taip, kad ir džiaugiasi vienas kitu, ir pasiginčija. Visko būna. Ir sako, kad myli vienas kitą. Bet... Ateina tokios dienos, tokios minutės, kad... vyras stipriai nori mylėtis, o moteris tuo metu dar nejaučia tokio poreikio, jai dar nėra tos traukos būtent mylėjimuisi.
Pora
© Shutterstock nuotr.

Jokio pykčio, nesantaikos tarp jų nėra tuo metu. Tiesiog vyras galvoja, kad moterį labai myli, kad jam trūksta jos, norisi mylėtis. Ir jam neišeina su savimi tvarkytis. Ir tenka kęsti stiprų fizinį skausmą. Ką apie tai mano psichologai?

Atsako psichoterapeutas Olegas Lapinas

KAI TEMPAI LOVOJE NESUTAMPA

Manau, kad šią situaciją gerai atspindi „Keistuolių teatro“ spektaklis apie žiogą ir sraigę. Jie yra draugai ir žiogas eina pas sraigę į svečius. Žiogas šuoliuoja taip greitai ir taip toli, kad vis peršoka sraigės namus, ir sraigė su juo nesuspėja. O sraigė šliaužia taip lėtai, kad žiogą lėtina.

Vyrai lovoje neretai elgiasi lyg būtų žiogai: susijaudino - įkišo, pasimylėjo, o po to dar paklausė: „ar baigei?“ „ar tau patiko?“ - ir jei ji baigė, užmiega su ramia sąžine. Moterys lovoje dažniausiai mėgsta žaidimus, glamones, ir seksui „sušyla“ lėtai. Tuomet ji nesudrėksta, ir lytinis aktas pasidaro skausmingas.

Moters seksualume būna ir ciklinių svyravimų, tik ne visuotinių, o individualių: kuomet potraukis mylėtis sustiprėja tam tikromis dienomis ar periodais (pavyzdžiui, per mėnesines, per mėnesinių ciklo vidurį, paskutiniais nėštumo mėnesiais). Kartais moteris, ilgai neturėjusi lytinių santykių, siekia jų labai godžiai. Tuomet gali būti, kad ilgesnių žaidimų ir glamonių nereikia, o ima patikti audringas seksas be jokių įžangų.

Jūs rašote, kad būna situacijų, kai „moteris dar nejaučia tokio poreikio“. Šis „dar“ reiškia, kad dažniausiai jums trūksta būtent laiko. Ir jūs greičiausiai stipriam vyro norui mylėtis pasiduodate, kad jo neatstumtumėt. Juk šį jo norą suvokiate kaip meilę jums. Ir gerai, kad jūs taip suvokiate, tačiau pagalvokite štai apie ką.

Tipišką moters elgesį su vyru galima pavadinti „iš pradžių - ne, po to - taip“. Tipišką vyro elgesį - „iš pradžių - taip, po to - ne“.

Supaprastinus galima pasakyti, kad dažnam vyrui meilė yra kelias į seksą. O dažnai moteriai seksas yra kelias į meilę. Tai reiškia, jog dažnas vyras sutinka su moters reikalavimais, „pasirašo“ meilės žaidimams, skiria moteriai dėmesį, asistuoja jai, elgiasi nesavanaudiškai – bet visa tai jam yra būtina kaina už seksą.

O štai moteris pasirašo seksui be įžangos, neretai kęsdama skausmus bei nepasitenkinimą, nes tuo metu tikisi užkariauti vyrą meilei, kuri nepakenčia skubotumo. Jai seksas - kelias į meilę. Dažniausiai tarp vyro ir moters nuolat vyksta žaidimas, savotiški mainai, kuomet moteris delsia, o vyras forsuoja. Tarp jų nusistovi judri pusiausvyra, kai abu dovanoja vienas kitam vis daugiau.

Moteris kažkiek priešinasi, tačiau tuo pačiu suteikia vyrui viltį, vilioja, padrąsina. Vyras suteikia moteriai viltį, siekia, susijaudina ir moteris susijaudina matydama, kad susijaudino jis. Po to jis staiga pasitraukia, ir moteris imasi aktyvesnio vaidmens: kas atsitiko? Jei tas vyras - geidžiamas, autoritetingas jai, ji, žinodama, kad jį traukia, pakelia savigarbą. O vyras matydamas, kad ji „pasirašo“ seksui, suvokia, kad moteris jį įvertino ir dėl to irgi palaiko savigarbą.

Taigi išeina, kad abu padovanoja vienas kitam aukštesnę savigarbą. Tik vyras čia atlieka labiau „duodančio“ vaidmenį, o moteris - „imančios“. Tačiau iš tiesų duoda ir ima abi pusės. Žinoma, būna ir priešingų žaidimų, kai seksualiai aktyvesnė moteris pati skatina vyrą mylėtis, tačiau tokiais atvejais ji suvokia tai kaip savotišką išimtį iš tradicinio moters vaidmens ir baiminasi, kad „elgiasi gąsdinančiai“. Taigi, jūsų situacijoje jūs elgiatės gana tradiciškai ir tikrai galite to nebijoti.

Svarbu yra tai, kad abi pusės jaustų, jog kito elgesys yra jam dovana, o jis irgi dovanoja kažką, ko kitas tikisi mažiau. Abu nuolat duoda kiek daugiau. Taip meilė „įsiliepsnoja“. Jei viena pusė palaiko meilę, o kita - ne, išeina neteisybė, sutrinka pusiausvyra. Ir viena pusė po truputį tampa „palūkininku“, o kita - „skolininku“. Santykiai pasidaro nelygūs, po truputį bręsta konfliktas.

Jei jūs nuolat „pasirašote“ tokiems santykiams, kuriems nesijaučiate pasiruošusi, vadinasi, jūs siekiate išlaikyti savo vyrą šalia jūsų ir palaikyti meilės santykius. Taigi jūs jam dovanojate seksą. O ar jis dovanoja jums meilę? Kol kas jūs įtikinate save, kad taip, nes rašote: „Tiesiog vyras galvoja, kad moterį labai myli, kad jam trūksta jos, norisi mylėtis“. Taigi lyg šiol vyro veržlumas jums buvo meilės ženklas.

Tačiau vieną gražią dieną jūs galite atrasti, jog vyras tiesiog skuba:

Patenkinti save fiziologiškai;
Palaikyti savigarbą per seksą.

Tuomet jums atsirastų jausmas: „manimi naudojasi“. Juk jūs negalėtumėt guosti save nuolatos „jis taip mane myli“, jei jums dažnai norisi visai ko kito, o sekso metu skaudėtų. Vyras taptų jūsų skolininku. Išnyktų lygybė. Bręstų konfliktas.

Todėl manau, kad jūs turite išmokti svarbaus meilės žaidimo principo: čia negali vienas išlošti, o kitas pralošti. Čia turi išlošti abu. Todėl jūs turite teisę pasakyti „ne, aš taip nenoriu“. Pasikalbėti su vyru apie tai, ko reikia jums iš jo, kas jus jaudina, kas patinka, ir kas nepatinka. Ir paprašytumėt vyro pasakyti, ko reikia jam.

Greičiausiai jūs išgirstumėt, jog jis nenori jaustis prievartautoju ir norėtų dažnesnio sekso. Tačiau jūs neturite jam žadėti ir neturite reikalauti iš jo besąlygiško sutikimo. Tiesiog toks pokalbis pervestų jus į lygią poziciją. O iš lygios pozicijos galima ir suprasti kitą, ir kai ko paprašyti, ir kai ko atsisakyti.

Beje, jei jūs vengiate rimtų pokalbių, galite papasakoti savo vyrui istoriją apie žiogą ir sraigę. Kuri baigėsi taip: žiogas užlipo sraigei ant nugaros ir ji ramiai nutempė jį tiesiai link savo namų.

Sėkmės jums
Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Landsbergis perspėjo Karbauskį: mūsų laukia katastrofa (598)

Besibaigiant Seimo rudens sesijai ir prasidedant rinkimų maratonui laidoje „DELFI Diena“...

Nusivylę, susierzinę ir pikti: „Brexit“ įvarė JK į kampą (103)

Jungtinė Karalystė atsidūrė pavojingiausioje kryžkelėje per kelis dešimtmečius po to, kai...

Gyvai / Dakare tarp lietuvių užvirė kova sekundę į sekundę: priekyje Vanagas, iš paskos – Juknevičius atnaujinta 16.20 val. (80)

Dakaro ralyje – 9-oji diena ir finišas, rodos, ranka pasiekiamas. Tačiau lenktynių organizatoriai...

Augant nerimui dėl „Brexit“, Lietuvos emigrantams siunčiama skubi žinia papildyta (69)

Augant nerimui dėl chaotiško Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES),...

Parduoda ypatingą butą Vilniuje už beveik milijoną eurų: kodėl už jį verta tiek pakloti? (13)

Užupyje, ant Vilnelės kranto parduodamas butas, užimantis net 267 kv. metrus ir išsitenkantis...

Anglijoje gyvenanti lietuvė nusprendė neleisti vaikų į mokyklą: netenkino, kad jie privalės daryti tai, kas pasakyta (62)

Dizainerę Mildą Juškaitytę ko gero būtų galima pavadinti ne visai tipine mama – jos mažyliai...

Teismas paskelbė verdiktą dėl 9-metės įvaikinimo į Naująją Zelandiją: visuomenė jo nesužinos (730)

Vilniaus apygardos teismas paskelbė sprendimą dėl tarptautinio įvaikinimo, kuriame devynmetės...

„Linkomanija“ bus užblokuota šią savaitę, „piratai“ atsakė instrukcijomis, kaip apeiti draudimus (312)

Interneto tiekėjai, vykdydami teismo sprendimą, ruošiasi blokuoti failų dalijimosi svetainę...

Iš viešumos dingęs keistuolis Antanas Nedzinskas: aš tikrai gyvenu geriau negu Radži (43)

„Aš tikrai gyvenu geriau negu Radži. Turiu daug daugiau laisvės, daug daugiau vietos, galiu ir...

Turto banko vadovas: turime galvoti, kaip valstybės pastatus užpildyti institucijomis (27)

Naujasis valstybės nekilnojamąjį turtą centralizuojančio Turto banko vadovas Mindaugas...