aA
Išsiskyrusi moteris ir išsiskyręs vyras. Kaip išsiskyrimas keičia žmones ir būsimus santykius? Ar mes išliekame tokie pat ir be jokio skausmo viską pradedame iš naujo?
Skyrybos, pora, vyras ir moteris
© Corbis/Scanpix
Po skyrybų santykiai neišnyksta. Nesvarbu, kad žmonės nebegyvena kartu, ne tiek svarbu, kad jie matosi rečiau. Santykis - tai ne tik “miegame kartu, kasdien susitinkame virtuvėje ir esame sumainę žiedus”. Santykis - tai visų pirma tai, ką aš jaučiu šiam žmogui.

Užimta, dirbanti ir racionali išsiskyrusi moteris nenorės savo jausmais vyrui prisipažinti. Ji sakys: ”dabar jis man nebeegzistuoja”. Arba “nenoriu apie jį galvoti”. Tokiai moteriai santykiai - tai, ką aš darau, su kuo gyvenu ir apie ką galvoju šiandien. Jei šiandien jai tenka vienai auginti vaiką, užsidirbti pragyvenimui, važinėti į seminarus, lankytis šokiuose ir baseine, jai santykis - tai kasdienybė: vaiko priežiūra, važinėjimas į darbą, banko sąskaita, seminaro programa, šokių salė, žydras baseino vanduo.

Tai toks ekstravertinis santykio supratimas, kada yra tai, ką aš darau ir matau. O intravertinis, subjektyvus santykis yra jos niekinamas kartu su jausmų pasauliu apskritai: ”aš dabar iš viso niekuo nesižaviu, aš praradau sugebėjimą įsimylėti, aš dabar iš viso nepasitikiu vyrais, mums dabar gerai su tavimi ( sūnui) - ir iš viso nieko mums nebereikia ir t.t.“. Ir šiuose kasdieniniuose išoriniuose santykiuose tarsi išnyksta “aš jaučiu šiam žmogui“... ką?

O išnyksta visas vandenynas jausmų: meilė, geismas, nusivylimas, viltis, pyktis, atleidimas, kaltė, vienatvė, bendrumo jausmas. Išnyksta ne iš tikrųjų, nes žmonės žino, kas yra “pasąmoningai”, “stengiuosi negalvoti” ir “kažkur sielos gilumoje”. Kaip mano penkerių metų sūnus, kuris vaikystėje labai konkuravo ir mušdavosi su seserimi, pasakė du kartus: vieną kartą - “man ją mylėti per rūgštu”, o po savaitės “aš ją paslapčia myliu”. Manau, jūs suprantate, ką jis pasakė, nes geriau nepasakysi.

Išsiskyrimas būna sėkmingas ir būna komplikuotas. Sėkmingas išsiskyrimas, kai moteris sako: ”aš jaučiu jam draugiškus jausmus”, o pagalvoja: ”o visai jis mielas, neblogas žmogus, tik mums kartu neišėjo būti”. Tokios moterys kartais turi du tris senyvus vyrus, su kuriais netgi gali kartu susitikti ir arbatos išgerti.

Komplikuotas išsiskyrimas - kai lieka tokia didelė neapykanta, toks išdavystės ar nusivylimo skausmas, kad su tuo žmogumi ir susitikti nesinori, ir vaiką moteris nuo jo saugoja, ir kalbėti apie jį “per rūgštu”. Šiuo atveju dažnai ir vystosi tas gynybinis nusistatymas: ”nieko aš nebejaučiu”- ir dar apibendrintas – “ne tik jam, o vyrams apskritai”.

Kodėl jis gynybinis? Todėl, kad mūsų psichika sugeba gintis nuo per daug intensyvių nemalonių jausmų. Ar prisimenate, ką jausdavote, kai vaikystėje jums jėga košę į burną kišdavo? Neprisimenate? Priešiškumą? Tai- mintis, idėja. Tačiau jei jūs nejaučiate priešiškumo jausmo, galvodami apie tai - jausmo išgyvenimas sėkmingai išstumtas iš jūsų sąmonės, ir tai vadinasi psichologine gynyba.

Ar reikalinga ši gynyba? Taip, žinoma, nes tam tikromis aplinkybėmis – dabar, kai jūs būdama suaugusi skyrėtės,-jums reikėjo ne verkti, o veikti. Ir dar galvoti: kaip nuo šiol gyventi vienai, ar užteks pinigų, kas ims vaiką iš darželio, kas kitą nuveš į mokyklą, kiek ir kaip prašyti iš vyro pinigų, kas rūpinsis namo remontu ar butu ir t.t. Tuo metu psichologinė izoliacija nuo jausmų ar jų nejautimas- vertingas reiškinys.

Tačiau jei praėjus metams po skyrybų jūs nieko tokio šiam vyrui nejaučiate, o ypač jei nejaučiate nieko ir kitiems vyrams- jūsų psichologinė gynyba yra perdėta, ir jums reikia laukti... nemalonaus simptomo, kuris privers jus sugrįžti į šiuos jausmus, į intravertinius santykius, kurie, pasirodo, niekad nebuvo nutrūkę.

Tai jums bloga darosi, tai skauda nugarą, tai nerimas, tai kažkoks pavydas ištekėjusiai draugei. Psichologinė gynyba, tiesą sakant, nepraeina veltui- ji “čiulpia” energiją ir jūs dažnai pavargstate, ne taip gerai koncentruojatės, mažai kuo domitės. O štai dabar simptomai paūmėja. Ir tuo galima pasidžiaugti... Ką tai reiškia? Tai labai įdomus reiškinys: jei jūs su žmogumi sustojote ties “pykstu ant tavęs”, o po to išstūmėte išgyvenimą iš sąmonės, tai praėjus trejiems - trylikai- trisdešimčiai metų ir susitikus su šiuo žmogumi, ir pradėjus aiškintis su juo santykius, paaiškės, kad... Taip, jūs pratęsite pokalbį nuo tos vietos, kur jis kažkada nutrūko prieš trisdešimt, trylika, trejus metus...

Emociniai santykiai nepažįsta laiko, jiems viskas - amžinybė, viskas - didelis dabar. Todėl emocijas vis dėlto, gerbiama racionali išsiskyrusi skaitytoja, jums teks vis vien išgyventi dabar, jei jūs to nepadarėte tuomet.

Jūsų nemalonūs simptomai - blogumas, nerimas, pavydas - tai psichikos atsibudimas ir psichologinės gynybos susilpnėjimas. Psichika juk save reguliuojanti sistema, ir štai ji pabando atsikratyti energetiškai reiklios ir “ėdrios” gynybos “nieko nejaučiu”. Ji bando pereiti į sveiką veiklos režimą, kuris yra gana ekonomiškas: ”pagalvojau- išgyvenau- užsinorėjau – padariau- pajutau”. Tarkime:

“Matau vienišą kaimyną gretimame balkone - jaučiu, kad jis mane traukia - užsinorėjau su juo susipažinti - sėdžiu jo bute ir maloniai jaučiuosi – šiluma visame kūne”. Tai – sveikas, ekonomiškai taupus, ir natūralus psichikos funkcionavimas. Palyginkite su gynybiniu:

“Matau kaimyną balkone - ne, nematau, matau, kad tapetai mano bute atsiklijavo - jaučiu... nieko nejaučiu, tuštuma viduje -noriu... noriu, kad galvą nustotų skaudėti- darau... nagą graužiu ir televizorių jungiu - jaučiu... kažkaip galvą vis dėlto skauda, o apie ką kalba per televizorių- nesuprantu.” Toks režimas gynybinis, nes jame seksas yra išstumtas, ir tai kainuoja energijos...

Tai ką daryti? Daryti šiuo atveju reikia štai ką. Nustokite ką nors dariusi. Užsimerkite ir įsijauskite į savo kūną. Po pusės minutės pagalvokite: ”ko tu nori?” -tada leiskite kūnui daryti tai, ką jis nori. Jis žinos. Juk jūs save paslapčia mylite, tiesa? Ir, žinote -jis paslapčia taip pat myli jus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Išskirtinė DELFI medžiaga: kas vyksta gaisro pragare Alytuje ir kokias prognozes pasakoja ugniagesių vadovas Skvernelis: privalu užtikrinti visišką gyventojų informuotumą ir saugumą. Papildyta 16:38 (522)

Sekmadienį ir toliau kovojama su gaisru padangų perdirbimo gamykloje Alytuje. Alytaus...

Įspėja dėl moters, graudžia istorija tuštinančios vilniečių pinigines

Šaltą ir drėgną vakarą namo važiavusi vilnietė neliko abejinga pagalbos prašančiai moteriai,...

Nors Venckienės ekstradicijai uždegta žalia šviesa, tolesnis procesas priklauso nuo JAV (239)

Nors Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kalinamos buvusios teisėjos Neringos Venckienės advokatai...

Nelaimė Pociūnų aerodrome: netikėtai apvirto lėktuvas, pilotai išgabenti į ligoninę (37)

Sekmadienį Pociūnų aerodrome įvyko nelaimė. Policija informavo, kad apvirto lėktuvas, du jame...

ES narės atvėrė kelią „Brexitui“ atidėjimo nesvarstė (61)

Europos Sąjungos ( ES ) šalys narės sekmadienį atvėrė kelią Europos Parlamentui ratifikuoti...

Matijošaičio sprendimas pribloškė tėvus: taip atimamas paskutinis duonos kąsnis (491)

„Žinau Giraitės tėvų nuotaikas, jie visi panikoje, išsigandę. Jaunos šeimos dar tik kuriasi...

Vilniuje neblaivių vairuotojų medžioklė: girčiausias įpūtė 4,24 promilės (8)

Sekmadienį Vilniuje Lietuvos keliu policijos tarnybos (LKPT) pareigūnai nustatė 9 neblaivius...

Legendinis tenisininkas Rafaelis Nadalis vedė mylimąją

Po keturiolika metų trukusios draugystės tenisininkas Rafaelis Nadalis pagaliau žengė prie...

Patyręs prancūzų onkologas pataria, kaip užkirsti vėžiui kelią: yra 7 auksinės taisyklės (57)

Daugiau nei keturiasdešimties metų su onkologiniais pacientais dirbantis prancūzų gydytojas dr....

Šiškauskas: kauniečiai – favoritai, tačiau argumentų gali atrasti ir „Rytas“ (24)

Ramūnas Šiškauskas per šešis Vilniaus „Ryte“ praleistus metus pats ne kartą ir ne du stojo...