Mes įsižeidžiame. Maža to, mes ilgai prisimename įsižeidimus. Ir lyg tai mums to būtų per mažai, mes dar ir siekiame įgelti atgal. Prisimename garbę ir orumą. Kam ir kaip mes taip darome?
Įžeidimas, įsižeisti
© Corbis/Scanpix
Įsižeisti arba užsigauti - reiškia sureaguoti į faktą ar į žodį be gynybos. Imkime situaciją, kai mus pašiepia netyčia, nesitikint, kad užsigausime. Tarp kitko, tai ir yra draugų privilegija, prancūzų linksmai vadinama “ami cochon” - “draugiška kiaulystė”. Kasdieniame bendravime draugai nuolat apsikeičia “špilkavimu” arba šiek tiek traukia vienas kitą per dantį. Tarkime, štai susitikę draugai kalbasi vienas su kitu pabrėžtinai grubiai: “ei , tu, parše, kur trauki? –Pats tu paršas, kur-kur ... namo. -Varome pas mane pėsčiomis? – O tai savo “ tačkos” jau nebesiūlai?“

Jaučiate, tai savotiškas stilius, kai kalbame tarsi tikėdamiesi, kad tas, ką mes pašiepiame, atsakys tuo pačiu. Ir jei į eilinį draugo pokštą mes sureaguojame nuoširdžiai piktai ar rimtai, mūsų draugas nustemba: ”tu ką, įsižeidei?” Tarkime jūs įsižeidusiu balsu klausiate: “kaip tu mane pavadinai?” Jo akys pasidaro didelės ir jis nesupranta: ką aš tokio pasakiau?

Iš tikrųjų, jo akimis, jūs tiesiog atsisakote žaisti su juo žaidimą, kuriame grubumas kaip tik ir reiškia draugiškumą. Pagal šio žaidimo taisykles mandagus tonas reikštų agresiją: ”prašyčiau su manimi kalbėtis pagarbiau”. O štai jei jūs jį pasiunčiate ant kelių raidžių: ”Eik tu žinai kur, senas kriene”- tai jau draugystė ir meilė.

O ko mums reikia, kad mes galėtumėme atsakyti dirbtinu grubumu?

Mums reikia nešioti ant savo sielos nematomą šarvą. Tuomet žodinis brūkštelėjimas per šį šarvą reikš stimuliavimą, kutenimą, kvietimą padūkti, o visai ne sužeidimą. Taip kutena vaikinai merginas. Taip merginos kutena vaikinus. Taip grumiasi vaikai ir garsiai kvatoja. Taip žodžiais suaugę žmonės linksminasi draugijoje, sukeldami vienas kitam komforto ir priėmimo jausmą. O jūs įsižeidžiate. Po galais, kodėl?

Jūs darote tai tada, kai jūsų šarvai nusilpo ir suplonėjo. Jūs reaguojate asmeniškai. “Žinai, man nepatinka nei tavo tonas, nei manieros”.

Kalbantysis pajaučia mūsų užsigavimą labai greitai. Ir jam yra taip buvę. Jis tik nesupranta, kodėl jūs užsigavote būtent dabar ir būtent į jo posakį. O jei jūs dar įsiuntate: “ateik čia, parodysiu tau, kas čia kiaulė”. – jis ima trauktis: ”ei, ei- tik ramiau”. Kol koks nors trečias jūsų draugas, jūsų situaciją pažįstantis, nepaaiškina jam, kas atsitiko. Dažniausiai tai reiškia, kad jums atsitiko kažkoks jus pažeminęs ar sutrikdęs įvykis. Įvykis, apie kurį rusai sako: ”Menia dostali”. Kas lietuvių kalboje maždaug ir reikštų “užgavo”. Užkabino už suplonėjusių šarvų. Pataikė tiesiai į apnuogintą sielą.

Ir gerai, jei mes paaiškinome, kas gi atsitiko:

Šiandien sužinojau, kad ji man neištikima;
Vaikas pabėgo iš namų;
Išėjau iš viršininko kabineto;
Vėl apgavo.

Jei šis dalykas paliečia tai, kas mums labai brangu, jei smogta ten, kur mes atsakyti negalėjome, mes naudojame dar stipresnius epitetus: ”man prispjaudė į sielą”. Arba net “man į dūšią prikakojo”! Siela, siela... Kas ją čiupinėjo, kas matė? Ir prašau: štai dabar jūs matote, kad poveikis į sielą čia traktuojamas jau kaip tiesioginis, fizinis, jaučiamas taip, kaip jūs jaučiate vėją, vandenį, aštrų daiktą. O dar kai kas netiki, kad siela yra apčiuopiamas dalykas! Pasakykite jam, kad jo nosis per kreiva, ir jis iš karto pajus, kurioje vietoje pas jį siela...

Taip, retai mums būna tas pats, ką kiti kalba apie mūsų išvaizdą. Apsigynusių nuo to praktiškai nesu sutikęs. Nors vienas mano draugas, pasižymintis labai raudona skruostų spalva, visuomet ir atsako linksmai į pastabą apie tai “A, žinai, toks jau gimiau!”- bet tai retas atvejis.

Pasakykite vyrui, kuriam apie penkiasdešimt: tu atrodai penkiasdešimties - jis užsigaus, nors ir bandys tai nuslėpti. Jis nori atrodyti trisdešimties aštuonerių.

Pasakykite moteriai: jūsų pėdkelnės praplyšo- ji supanikuos. Pasakykite paauglei: na ir į ką tu tokia putlutė išaugai ?- ji gali net anoreksija susirgti.

Labai panašu, kad kiekvienas iš mūsų turi jautrią vietą, kurioje mes nesuprantame juokų. Jei ši vieta yra tiesiog visas žmogaus “aš”- tai jau liguistas egocentrizmas ir netgi lengva paranoja: ”aš jaučiu, kad visi troleibuso keleiviai žiūri į mane pašaipiai”. Taip būna ir ne tik psichikos ligoniams. Tiesiog mūsų siela kartais apsinuogina iki maksimumo. Kreivas žvilgsnis, netyčinis prisilietimas sukelia mūsų audringą reakciją ar paniką. Bėgti, bėgti tuoj pat iš to troleibuso!

Tačiau būna užsigavimų lėtinių, tradicinių, pastovių. Kai kuriose šeimose jie tampa kasdieniu laiko praleidimu. Žmona nuolat primena vyrui :

Jo ikivedybinę meilę;
Jo netaktišką elgesį per vestuves;
Jo nesirūpinimą vaikais ar ja;
Jo neatsargų žodį...

Vyras nuolat primena žmonai :

Jos ikivedybinę meilę;
Jos nedėmesingumą jam;
Jos motinos ir tėvo kišimąsi į gyvenimą;
Jos lytinį šaltumą.

Ir štai jie pakaitomis ir choru išsako vienas kitam šias nuoskaudas ir įsižeidimus. Galų gale vienas iš jų trenkia durimis ir išeina.

Tai- psichologinis žaidimas. Kam jie tai daro?

tam, kad išvengtų artumo: seksualinio ir emocinio, kurio abu bijo;
tam, kad atlaisvintų save nuo atsakomybės: tai ne aš atsakau už savo jausmus ir veiksmus, o sutuoktinis;
tam, kad apskritai įvyktų tarp jų kontaktas- geriau barnis, negu tuštuma ir tyla...

Mes ne šiaip užsigauname, o jaučiame poreikį užsigauti.

O kaip kitaip? Tarkime, viena alternatyva - reaguoti kiek kovingai ir linksmai - tai sveikos sielos ir šarmo ženklas. “Na- na, o kas gi čia toks mane kritikuoja?“

Šarmo požymis - pasiruošimas lengvai kovai juokais: “o gal susikaukime, kuris teisesnis? Siūlau dvikovą su tušinukais.”

Arba dar viena alternatyva: ”na gerai, jau gerai, aš tau kitą kartą irgi ką nors tokio pasakysiu”.

Ir tiesiog humoras: “mano lytinis šaltumas - kaip šaltas patiekalas- tik gurmanų skoniui”

Tačiau, tarkime, jūs suploninote savo šarvą. Jūs negalite reaguoti su humoru ar linksmai- kovingai. Todėl įsižeidus jums teks susiraukti, pasišalinti, ir savęs paklausti: o kodėl aš jaučiu poreikį įsižeisti? Kam man reikia įsižeisti? Kokią savo kaltę aš noriu nusiplauti, įsižeisdamas dėl kažko?

A? ką jūs manote? Apie posakį ”poreikis įsižeisti”?

Nieko jūs nemanote. Jūs iš viso nieko nesuprantate. Jūs gi aiškiai žinote: dėl bemiegės nakties kaltas vėlai grįžęs vaikas, dėl mano galvos skausmo- darbas ir nuovargis, o dėl mano nesutarimo su giminaičiais- jų godumas. Jūs jau seniai surašėte savo skriaudėjų sąrašą ir laukiate saldaus keršto akimirkos. Argi ne taip?

O jums čia kažkokius nepatogius klausimus kiša... Su savo sąžine siūlo susitikti... Ar jūs, gerbiamas psichoterapeute, pats niekad neįsižeidžiate? Ir nekaltinate kitų? Kitus tai mokote... o pats?

Žinote, ką aš jums į tai pasakysiu? Eikite jūs.. .Vos neįsižeidžiau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (108)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (138)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (13)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (347)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (33)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą (17)

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Tragiškas vakaras Prienų rajone: nukrito parasparnis, pilotas neišgyveno (38)

Trečiadienį 20.58 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Anglijos paplūdimiuose – būrys girtų kirų: paukščiai svaiginosi šiukšlėse (1)

Pietvakarių Anglijoje paplūdimiuose buvo rasta dešimtys kirų, kurie „nesiorientavo ir buvo...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (27)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Trumpo ir Putino susitikimas: nė vieno iš prognozuotų baisių dalykų neįvyko, bet yra vienas didelis „bet“ (237)

Pasaulio dėmesį prikaustęs JAV ir Rusijos prezidentų susitikimas Helsinkyje paskatino diskusijas...