aA
Gimdymas
© Corbis/Scanpix
Pirmiausia pažiūrėkime į situaciją žmonos akimis. Nėštumas- tai dviejų žmonių sueities rezultatas. Jo normalus tikėtinas tęsinys - bendras vaiko auginimas. Tai nėra kažkoks ypatingai dosnus vyro gestas - rūpintis pastojusia žmona- tai jo normali, tikėtina pareiga. Priedermė. Todėl moteriai norėtųsi, kad vyras ir elgtųsi normaliai ir natūraliai, t.y. kažkaip pasirūpintų ja ir vaiku. Darbuose padėti. Gimdymas - darbas. Ar reikia ja tuo metu pasirūpinti? Taip, jei ji to nori.

O dabar konkretesnis klausimas: ar turi jis dalyvauti gimdyme? Į tai neigiamai atsako kai kurios moterys, tarkime, japonės. Jos netgi išvyksta gimdyti į savo tėviškes, o grįžta pas vyrus su naujagimiais. Kodėl jos taip elgiasi? Jos sako, kad tiesiog yra tokia tradicija. Kodėl jūs puošiate kalėdines eglutes? Tačiau paprašytos argumentuoti jos pagalvoja ir pasako štai ką:

Vyras pamatys mane negražią: su dideliu pilvu, kruvina tarpviete; Tai susilpnins mano seksualinį patrauklumą; Jis nebenorės su manimi mylėtis; Neprofesionalus vyras neskirtas akušerijai, jis pats persigąs ir tik trukdys susikaupti; Vyras iš tiesų atliko dalį darbo - apvaisino, o vėliau atliks kitą dalį: materialiai aprūpins;

Tačiau kai kurios moterys labai nori, kad vyras būtų šalia. Į tai teigiamai atsako ne mažiau trečdalio moterų, daugiausia europiečių ir amerikiečių. Jos sako: vyras gimdymo metu turi būti šalia, nes:

Man šalia jo ramiau; Jis pasirūpins, kad medicinos personalas būtų taktiškas ir kad atliktų viską, kas priklauso; Jam naudinga būti su manimi gimdymo metu, nes taip jis labiau prisiriš prie vaiko; Jis turi atlikti savotišką atpildą - tegul pamato, kaip aš kankinuosi, ir jaučiasi kaltas; Jis turi pasimokyti, kad seksas - atsakingas dalykas.

Kaip tokios šalininkės žiūri į seksualinio nuvertinimo pavojų? Jos sako: jei jis mane myli, tai myli bet kokią. Tai reiškia, kad moteris leisdama stebėti save išsižergusią, kaip tik ir patikrina, ar vyras myli ją visą, ar tik dailų jos apvalkalą. Idėja čia tokia: jei jis gali mane mylėti tik tada, kai aš liekna ir pasidažiusi, tai rytoj jį patrauks lieknesnė ir labiau pasidažiusi. Ne, būtent per mano nėštumo laikotarpį ir per gimdymą jis ir parodo, kiek mane myli iš tikrųjų....

Apie pastabas tipo “tegul pamato, kaip tai sunku” galima pasakyti ne tik tiek, kad jos liudija apie pedagoginius gimdyvių ketinimus. Iš pirmo žvilgsnio, čia vyrų dalyvavimas - savotiška pamoka. Tačiau kartais šioje pamokoje galima įžvelgti savotiško moters keršto ir piktdžiugos elementus. Juk čia ne šiaip sakoma: “tegul mano mielasis pasimoko, kaip tai būna”. Ne, čia atspalvis kitoks: “tegul šis niekšas pažiūri, ką pridirbo”.

Senos kartos akušerės gana dažnai taip ir pasakydavo gimdyklose laukiantiems ar net dalyvaujantiems vyrams: ”na kaip, mylėtis tai smagu buvo? Ką?” Ir vyrai, kuriems iš tiesų mylėtis buvo smagu, kažkodėl rausdavo ir jausdavosi blogai. Tarsi tai, kad jiems buvo mylėtis smagu, yra kažkoks jų baisus prasižengimas. Matyt, šis argumentas: “tegul pažiūri” labiau atlieka kažkokio gilaus moteriai reikalingo atpildo vaidmenį. Atpildo, kuris kyla iš moters pozicijos: “vyrai atlieka malonų reikalą ir dingsta, o mums belieka srėbti jų užvirtą košę”.

Na, o kaip į tai žiūri patys vyrai? Jiems tai šioks toks stresas. Tik ne visai toks, kaip moterims. Atspalvis kitoks. Žiūrėkite.

Gamtoje patelės dažniausiai gimdo atskirai, nuošalioje vietoje. Kodėl? Labai paprasta: patinai - jų pačių ir svetimi, o taip pat ir svetimos patelės - gali netyčia pakenkti mažiukams ar net juos suvalgyti. Juk svetimi vaikai kitaip kvepia. Todėl patelė eina šalin nuo svetimų akių. Žinoma, pasitaiko ir priešingų pavyzdžių: zoologai patvirtins, kad kai kurių žuvų, vabzdžių ir netgi naminių gyvūnų patelės irgi gali suvalgyti savo palikuonius. Todėl gimusius juos reikia atskirti nuo mamos.

Kai kurie mažyliai daro tai patys, tarkime, kai kurie krabai: jie vos gimę iš visų jėgų slepiasi, arba bėga nuo savo mielos mamytės. Tačiau didelė dauguma, žinoma, glaudžiasi prie mamos ar eina iš paskos jai, nes naudojasi tuo, kad jų išvaizda, kvapas ir skleidžiami garsai slopina mamos agresiją. O patinai? Jie užsiima gynyba ir maisto paieškomis. Jų į patį lizdą patelė nelabai ir nori įleisti. Ar visada? Ne, kai kur patinai aktyviau ir intymiau bendrauja su palikuoniais. Kai kurie burnoje net visą mažiukų šutvę laiko ir saugo. Tačiau patinams tai vis dėlto retesni atvejai.

Matote, biologija dažniau lyg pateisina vyrų poziciją: laikykimės kiek atokiau nuo visko, kas susiję su gimdymu ir ankstyva naujagimių priežiūra.Tačiau kodėl Vakarų vyrai dažnokai dalyvauja gimdyme kartu su žmonomis?

Tai, ką sako patys vyrai, skamba panašiai į moterų žodžius:

Jai bus ramiau su manimi; Aš jai priminsiu, kaip reikia per gimdymą kvėpuoti ir neleisiu personalui jos skriausti; Tai bus mano meilės patikrinimas; Man smalsu, kaip gimsta vaikas- juk jis mūsų bendras;

Pasitaiko ir įžvalgesnių paaiškinimų:

Ji tai įvertins ir bus man dėkinga; Ji patikės, kad iš tiesų ją myliu; Man tai bus pirma tėvystės pamoka...

Taigi, matote: dalyvauti gimdyme vyrams padeda įžvalga ir meilė, smalsumas ir nujaučiama tėvystė. O atbaido? Įvairios baimės ir atbaido. Vis dėlto kiekvienu atveju konkreti pora individualiai sprendžia, ar gimdyti kartu.

Jei pažiūrėsime į tai ateities požiūriu, pamatysime, kad lemiamos reikšmės ateičiai toks ar kitoks sprendimas neturi. Ateičiai reikšmės turi ne tai, ar sutuoktiniai gimdo kartu, ar ne. Svarbiau yra tai, kokie santykiai yra tarp sutuoktinių, ar jie spręsdami pasitiki vienas kitu ir ar kalbasi nuoširdžiai. Jei jie pasitiki ir nutaria gimdyti atskirai, tai geriau, nei jei jie nepasitiki ir gimdo kartu.

Tarkime, vyras gali būti kartu todėl, kad taip nori žmona, ir jis nelabai žino, kaip atsisakyti. Jis netgi bjaurisi gimdymo vaizdu, bet dalyvauja, nes tikisi, kad žmona tai įvertins. Bet šito dalyko jis žmonai nepasako. O žmona, kuri į seksą žiūri kaip į vyrišką pramogą, nešioja viduje norą vyrą “pamokyti”. Ir šito motyvo vyrui, aišku, tiesiai neišsako. Kokia ateitis laukia poros, kurioje vienas būtinai turi būti kaltas ir kurioje apie nieką nemalonaus kalbėti negalima? Tai bus slaptų revanšų ir subtilių manipuliacijų ateitis. Tai atsilieps ir vaikams, ir santuokos trukmei. Kad ir gimdytų jie tris kartus kartu.

Tačiau jei ši pora nevengia kalbėtis atvirai, jei moteris gimdo kartu su vyru iš meilės arba iš didelio bendrumo jausmo, situacija keičiasi. Niekas čia niekam nesiaukoja ir jokios kaltės nenešioja. Jie aiškinasi atvirai netgi apie tai, ko kiekvienas vengia ir ko nenori: “bijau tau nepatikti”, “nežinau, ar padėsiu tau, bet pabandysiu”, “žinai, geriau aš ten neisiu”- nesvarbu, ar vyras nueis į gimdyklą, ar ne, šios poros laukia palankesnė ateitis.

Kodėl psichologai taip iškelia šį atvirumą, paklausite jūs. Kiek galima kalbėti apie tą patį?

Žinote, kodėl? Todėl, kad žmonės bendraudami nėra visiškai nuoširdūs. Tam tikromis akimirkomis - orgazmo ar gimdymo metu, tarkime - žmonės nemeluoja. Neišeina orgazmo metu ar gimdant meluoti. Ir jei jie nemeluoja vienas kitam kasdienybėje - nemeluos ir šių dviejų būsenų metu. Bent man taip atrodo, o kaip jums?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Savo žodį tarė ir Meilutytė: pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalį (33)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Rūta Meilutytė 50 m...

„Sodra“: penki svarbiausi dalykai apie pensijas, kuriuos būtina žinoti balsavimas (224)

Kitąmet daugelio gyventojų, tiek kaupiančių II pakopos pensijų fonduose, tiek nekaupiančių,...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (210)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Slaptą pažymą skaitęs Karbauskis: tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui papildyta  (111)

Slaptą dokumentą, pažymėtą grifu „slaptai“, skaitęs Seimo Lietuvos valstiečių ir...

Pasaulio čempionas SuperDanas iškovojo dar vieną medalį – šįkart sidabro (4)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Danas Rapšys 200 m...

Tabu sulaužytas: pirmą kartą valstybinės Rusijos TV eteryje – Putino duktė (139)

Beveik 20 metų Rusijos žiniasklaidoje galiojantis tabu dėl naujienų apie šalies prezidento...

Simonos Milinytės gimtadienis paženklintas tragedija: braukia ašaras ir dega žvakutę už brolį (14)

Nors daugeliui gimtadienis asocijuojasi tik su teigiamomis emocijomis, JAV gyvenančiai dainininkei ir...

Tiesa ir mitai apie Cezario operaciją: įvardijo priežastis, kodėl moterys jos taip nori (1)

Per pastaruosius kelis dešimtmečius Cezario pjūvio operacijų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje...

Ekspertai įvardijo rajonus, kuriuose būstai turės didžiausią vertę (26)

„Pirkdami būstą gyventojai turėtų pagalvoti apie jo vertę ir likvidumą ateityje. Ar prireikus...

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (746)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...