“Laiminga pora”, “nelaiminga pora”. Ar laimingais gali jaustis visi žmonės, ar tik išrinktieji ? Štai tarkime, JAV konstitucija teigia, kad visi. O statistika sako, kad ne - tarkime, apie dešimt- dvidešimt procentų gyventojų. Kodėl tuomet vieni laimingi, o kiti – ne?
Moteris, laiminga, laimė
© Corbis/Scanpix
Apie tai sukurti keli mitai.

1. Laimingi būna tie, kurie gyvena daugiau protu, o ne jausmais.

Šis požiūris remiasi keliais dalykais: tuo, kad protingas žmogus daugiau numato, daugiau apskaičiuoja ir rečiau daro klaidas. Sakantieji remiasi ir tuo eksperimentiniu faktu, kad kai žmogus naudojasi kairiuoju – racionaliuoju - pusrutuliu, jam būna geresnė nuotaika, nei naudojantis dešiniuoju - iracionaliuoju ir jausminguoju. Sakoma, kad protingas žmogus geriau prisitaiko prie gyvenimo, daugiau pasiekia, lengviau įgyja patirtį ir t.t. Priduria, kad aukštesnio intelekto moksleiviai dažniau tampa stambių firmų vadovais, mokslininkais, rašytojais.

Tačiau liaudies išmintis kažkodėl atkakliai teigia, kad “kvailiui sekasi“ ir pastebi, jog naujoką bet kurioje veikloje lydi nepaaiškinama sėkmė, o psichologai dažnai kviečia mus pasikliauti savo jausmais ir juos reikšti. Laimingais mes dažnai vadiname lauke krykštaujančius mažus vaikus. Tame yra nemažai tiesos.

Paaiškinti ją galima tuo, kad laimė - tai ir yra jausmas, o ne idėja ir ne pasiekimas. Žmogus, kuris vadovaujasi tik protu, dažniausiai linkęs ne išgyventi įvykius, o juos valdyti, kontroliuoti. Jam atrodo, kad pasaulis nustos egzistavęs, jei jis nustos apie šį pasaulį galvojęs. Tuomet bet kuris jausmas – pavojingas, nes yra sunkiai valdomas (ar bandėte sustabdyti save raudodami?). Perdėtai racionalų žmogų dažnai lydi nerimas – ženklas, kad jis turi save valdyti. Sunkesniais atvejais genijus nusirita į beprotybę - prisiminkite filmą “Nuostabus protas”.

Norint išgyventi laimę, reikia išmokti leisti sau patį išgyvenimą, t.y. “atrišti“ virvutes, jungiančius mus su mūsų protu. Kartais reikia leisti sau beprotystę, tuomet ji neužklups mūsų iš pasalų.

2. Laimingais tampame, kai nenuilstamai dirbame.

“Kiekvienas yra savo laimės kalvis”- tvirtina žmonės. Ir prie laimės idėjos prideda tokius žodžius kaip “ užtarnauti”, “susikurti“, “kruvinu prakaitu“ ir netgi “krauju ir ašaromis”. Laimė tampa savotišku sunkiai pasiekiamu tikslu, kapitalu arba siektina idėja.. Netgi grupė “The Beatles” dainavo: “the man must break his back to earn his day of leisure”.

Realybėje tikslai, netgi labai sunkiai pasiekti, sukelia ne tiek laimės, kiek palengvėjimo pojūtį, o kai kam - depresiją. “Pasiekimų depresija” vystosi tiems, kas iš tikrųjų norėjo visai ne to, ko visą gyvenimą siekė. Ir nenuostabu: mūsų tikslai panašūs į taikinius. O niekas taip nesugadina taikinio, kaip tikslus pataikymas, ar ne?

Greičiau laimingais jaučiasi žmonės, kažko siekiantys, esantys procese, o ne įsitempę ir laukiantys: ”kada gi tai pasibaigs?”

3. Laimė - tai nelaimių nebuvimas, tai – saldi akimirka, gaunant tai, ko neturėjai.

Šiai idėjai artimi tie, kurie sako: ”tik prisikentėjęs, pažinęs vargą žmogus gali jaustis laimingas”. Graikų filosofas Epikūras, panašiai apibūdinęs laimę, pasak gandų, kentėjo nuo akmenligės. Tik atsigulęs į karštą vonią jis jausdavo palengvėjimą. Todėl, matyt, jis ir tapatindavo laimę su tuo didžiuliu palengvėjimu, kurį jausdavo atslūgus raižančiam skausmui.

Realybėje palengvėjimas nuo didelio skausmo, kančios ar sunkaus darbo iš tiesų yra. Ir maratono bėgikai, ir kultūrizmą praktikuojantys žmonės žino tą malonumą, kuris kyla tam tikru metu padarius daugiau, nei gali. Sukelia jį į morfijų panašios medžiagos - endorfinai, išsiskiriančios smegenų ląstelėse.

Artimas pojūtis - narkomano ar alkoholiko patiriama palaima, gavus reikiamą “dozę”. Endorfinus paprastai išskiria paties žmogaus smegenys, kai reikia numalšinti skausmą - tai savotiška vidinė organizmo vaistinėlė. Tačiau jų antplūdžius žmonės išmoksta sukelti ir kitais būdais – apsipildami šaltu vandeniu, sportuodami, mylėdamiesi, įsimylėję ir prisirišę. Visur prieš patiriant šią “laimės” akimirką būtinas kančios periodas.

Gal tai ir galime pavadinti “laime”, tačiau ekstazinės būsenos čia reikalauja konkrečios medžiagos, žmogaus ar konkrečių veiksmų, todėl geriau vadinkime jas ”palaimingas palengvėjimas”, “kaifas” arba “ekstazė”, o ne laimė. Be to, visi šie dalykai turi aiškiai nemalonią pusę - abstinenciją. Taip, sunki abstinencija gali būti ir nesimylint, ir nesportuojant, ir netgi nesimatant su artimu žmogumi - priklausomybė yra priklausomybė, ir kiekviena patirta palaima šią priklausomybę didina... Štai budistai nirvanai pasiekti ir pasiūlė receptą - neprisirišk.

4. Laimė – tai likimas, kai tau sekasi.

“Gimė po laiminga žvaigžde”- sako žmonės. Prigimtis - genetika, sena karma, žvaigždžių išsidėstymas - nulemia tai, kad vieni jaučiasi laimingi, o kiti ne. Iš tiesų kai kurių žmonių ląstelės būna “sėkmingos” ta prasme, kad juose nėra įgimtų ligų genų. Vieni iš mūsų gimė traumuoti ir sunkiai, o kiti - lengvai. Vienų tėvai buvo alkoholikai ir psichopatai, o kitų – sveiki optimistai. Tačiau genai tenurodo ląstelei, kokius baltymus gaminti, vadinasi, apsprendžia tik mūsų “karkasą”, kūno sandarą, visiškai nenurodydami turinio - kas tame karkase gyvena. Gal tikėtina, kad bjauriame karkase (žmogus persirgo cerebriniu paralyžiumi) gyvens nelaiminga siela, o gražiame ( grožio konkurso nugalėtoja) - laiminga?

Gyvenimas tai paneigia. Neįtikėtina, tačiau netgi sergančių piktybiniais augliais ar neįgaliųjų tarpe, kaip rodo gausūs tyrimai, laimingai ir nelaimingai besijaučiančių ne mažiau, nei gražuolių tarpe.

Astrologai tvirtina, kad žvaigždės - tai tik įvykių tikimybė, ir mes galime rinktis, kurlink ją nukreipti. Karmos teoretikai nuolat pabrėžia - indų Vedos turėjo galvoje, kad mes patys esame savo ateities kūrėjai. Karma - ne miglotas pasiteisinimas (“praeitame gyvenime galbūt prisidirbau”), o atsakomybė (“ kaip pasiklosi, taip ir išsimiegosi”).

5. Laimė - gimti rojaus kampelyje.

Pagal paskutinio dešimtmečio apklausas dažniausiai laimingais save vadindavo Venesuelos, Airijos ir netgi... Nigerijos gyventojai. Gal pirmos dvi šalys ir panašios į Rojų, tačiau Nigerijoje jau kiek metų kariškiai gatvėse šaudo žmones. Likusieji gyvųjų tarpe jaučiasi laimingi?

Keisti tie žmonės, ką ir pasakysi!

Kiekvienas turi savo mitą apie laimę. Asmeniškai aš išpažįstu tokį mitą – laimė - tai žygiuoti per pasaulį su daina. Kartais tik reikia keisti dainą, kurią dainuoji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl susiklosčiusių ypatingų aplinkybių JAV Venckienė lieka kalėjime Specialiai DELFI iš JAV (437)

Ketvirtadienį buvusi Seimo narė Neringa Venckienė stojo prieš JAV teismą dėl ekstradicijos....

Prognozė: būsime vieniši ir be vaikų, bet pinigų turėsime daugiau (118)

Iki 2030 metų vienišų asmenų skaičius pasaulyje išaugs beveik 30 proc., o bevaikių šeimų bus...

Sukrėstas liudininkas papasakojo apie barbariškai mergaitę Kaune talžiusius jaunuolius (710)

Trečiadienio vakarą Kaune – barbariškas įvykis. Buvo sumušta maža mergaitė. Policija...

Kiek eurų padidės alga, jeigu valdantieji pakeis jos skaičiavimą (129)

Apie būsimas mokestines permainas visuomenę žadama informuoti iki balandžio 10 d. Tačiau jau...

Putinas sušaukė savo saugumo patarėjus dėl ginčo su JK (106)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį susitiko su aukščiausio rango saugumo...

Ketveri kiaulių maro metai – kada gali būti pabaiga (2)

Nors kiaulių laikymo vietose afrikinis kiaulių maras (AKM) šiemet dar nenustatytas, AKM atvejų...

Mados ekspertas iš Olandijos turi patarimų Lietuvos vyrams (1)

Įsibėgėjantis pavasaris nejučia įpučia jaunų vėjų į kiekvieno spintą – tiek vyro, tiek ir...

Velykų stalui papuošti – ir spalvingi pasaulyje išpopuliarėję įdaryti kiaušiniai išmėginkite 2 naujus receptus

Šių Velykų patiekalai turės būti ne tik skanūs, bet ir gražūs – kitaip neturėsime kuo...

Išniokotas Klaipėdoje tragiškai žuvusio modelio kapas: artimieji žalą vertina šimtais (60)

Vagys nuniokojo Vilniaus Sudervės kapinėse esantį kolumbariumą. Sugadintos net 23 amžinojo...

Pasakė, ko laukti per Velykas: artėjantis savaitgalis liks tik malonus prisiminimas (35)

Nors pastarosiomis dienomis, atrodo, į Lietuvą vėl sugrįžo vėsūs orai , artėjantis...