Atrodo, meilėje skaičiuoti nėra ką. Arba myli, arba ne. Gerai, jei tave myli. Tačiau jei iš meilės gimsta santuoka, prasideda skaičiavimai...
Pora, konfliktas
© Corbis/Scanpix
Štai, jūs laukiate savo mylimojo namie. Jis žadėjo grįžti anksčiau, tačiau užtrunka darbe. Eina valandos... Jums auga suirzimas. Jis grįžta: „Turėjau, – sako, – užtrukti, buvo daug darbo...“ Jūs šaukiate: „Aš tavęs tris valandas laukiu!“ Taigi jūs, kuri niekad nemanėte, kad meilėje skaičiuosite, suskaičiavote. Vadinasi, kantrybės ir gebėjimo atleisti, priimti, laukti ir apskritai mylėti savo vyrą jūs turite ne begalines atsargas. Ir kai kantrybė baigėsi, pasirodo, jūs suskaičiavote.

O štai, skundžiatės savo vyrui, kad jums trūksta jo meilės. Ir primenate, kad jis daugiau dėmesio skiria savo bendradarbėms, automobiliui ir kompiuteriui. Ir netekęs argumentų vyras šaukia: „O tu žinai, kiek kainuoja visa tai, kuo tu naudojiesi? Ar tu kada nors skaičiavai, kiek kainuoja rūbai, baldai, namai, lizingas?! Taigi jis suskaičiavo. Vadinasi, jo kilniaširdiškumo ir takto atsargos nepriekaištauti dėl išlaidų iš jo kišenės ne begalinės. Ir, pasirodo, kai kilniaširdiškumas baigiasi, jis skaičiuoja.

O štai kita, visai liūdna situacija. Jums tenka skirtis ir jūs dalijatės nuosavybę. Ir prasideda: „Tau nepriklauso šitie šeši metrai ploto!“ „O tie keturi tūkstančiai buvo paskolinti ne tavo, o mano tėvų!“ „O kas davė pinigų mašinai?“ „Aha, o kiek aš sėdėjau šalia tavo mirštančios mamos, pamiršai?“ Įprastas vaizdelis teisėjui, nagrinėjančiam skyrybų bylas. Tai buvo graži pora. Tačiau, pasirodo, jie skaičiavo. Mylėjo, mylėdavosi, bučiuodavosi, dovanodavo vienas kitam malonias smulkmenas, gimdė vaikus... Ir skaičiavo. Ir štai, skiriantis visu grožiu iškyla du buhalteriai, kiekvienas bandantis suvesti savo balansą – tą, kuris kažkada buvo bendras šeimos balansas.

Suaugę žmonės eidami tuoktis niekada neskaičiuoja, kiek jie turi meilės. Atrodo, svarbiausias klausimas jiems ne „kiek“, o „ar“: „Ar tu mane myli?“ Šiame klausime slypi mintis, kad jei jau myli, tuomet viskas tvarkoje. Jei nemylėtų, kitas reikalas, o jei myli, tai gausybės ragas ir amžinas variklis.

Tiesą sakant, vaikai dar žino, kad meilė turi kiekį ir kainą. Norėdami pasakyti, kas ką ir kiek šeimoje myli, vaikai dažnai pasako: „Jis myli ją labiau negu mane.“ Arba „mane myli stipriau nei jį“. Vaikai moka skaičiuoti meilę. Todėl nieko nuostabaus, kad išaugus ir ėmus priekaištauti vienas kitam dėl meilės, jūsų balsas tampa vaikiškas, savijauta – įskaudinto vaiko, o štai, ir draugės patarimas: „Nebūk naivi, nebūk mažas vaikas, ko tu dar užsinorėjai, kokios dar meilės? Ko tau trūksta? Džiaukis tuo, ką turi, kitos ir to neturi.“ Vadinasi, nors draugė jums to ir nesakė, ji stebėjo, ką jūs turite. Lygino, ką turi kitos. Ji skaičiavo. Ir ji nori, kad jūs nustotumėte būti naivi ir taip pat skaičiuotumėte.

Dabar pažiūrėkime, ką duoda šie skaičiavimai. Dažniausiai jie gimsta nusivylus, supykus, įsižeidus. Todėl atrodo, kad skaičiavimas – ne tik pinigų, bet ir jausmų – yra dalykas nemalonus, negražus ir apskritai nemandagus. Tačiau taip yra tik dėl to, kad visai šiai buhalterijai nuplėšiamas šydas tik tuomet, kai nebelieka meilės.

Kai lieka tik tas santuokos skeletas, kuris buvo sukurtas ir ramiai egzistavo dar prieš keliolika tūkstančių metų. Visus tuos tūkstantmečius žmonės tuokdavosi dėl ūkio, dėl pinigų, dėl žemės, dėl vaikų. Čia būdavo labai daug skaičiavimų, kuriais užsiimdavo tėvai. O dėl meilės? Dėl jos niekas nesituokdavo. Ir kad būtų kuo mažiau painiavos, vaikams net neleisdavo tuoktis iš meilės. Tarkime, neleisdavo jauniesiems matytis iki vestuvių. Kad meilei net nebūtų šansų atsirasti. Kodėl? Kad mažiau skaudėtų.

Na, o mes? Mes darome drąsų eksperimentą: tuokiamės iš meilės. Ir tarsi gėdingai paneigiame skaičiavimus. Tarytum jie ištirptų meilėje. Jie neištirpsta. Jie iškrenta į nuosėdas ir anksčiau ar vėliau pasirodo visu grožiu.

Ką daryti? Skaičiuoti. Vedybinė sutartis – tai tik viena, juridinė skaičiavimo forma. Jų yra daug. Skaičiuoti reikia savo jėgas, savo kantrybę, laiką, kurį nori ir gali realiai skirti sutuoktiniui, vaikams. Savo seksualinį apetitą. Savo tikėjimą, savo pasitikėjimą ir savo bendravimo sugebėjimus. Skaičiuoti ir sąžiningai sakyti apie tai savo būsimai žmonai ar būsimam vyrui. Jei seni tėvai to nedaro, darykime mes patys.

O toliau?

O štai toliau prasideda šuolis. Juk meilė – tai žymiai daugiau už skaičiavimą, kai abu susikabina rankomis ir šoka į meilės bedugnę. Ir niekam nevalia likti prie tos bedugnės krašto ir žiūrėti į krentantį sutuoktinį: „Na, ne, aš tai pasisaugosiu...“ „Na, ne, aš taip aukštai nenušoksiu...“ „Na, ne, man dar reikia susikurti materialinę bazę ir pasitaisyti sveikatą...“ Nesąžininga bijoti meilės.

Taip negalima. Jei jau jūsų nesutuokia tėvai, tai kaina už tai – drąsa padaryti šuolį ir šokti kartu susikabinus. Nebijant meilės, nes tai yra tas retas atvejis gyvenime, kai krenti ne vienas, ir tave apima džiaugsmas. Ir kol krenti, viskas einasi gerai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (427)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (430)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (11)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (402)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...