aA
Jūs nežinote, ar galima mylėti vienu metu du ar tris žmones? Aš irgi nežinau, tačiau galvoju, kad šiuo metu tokiam kaip aš - negalima. Man atrodo, kad teoriškai toks variantas įmanomas. Teoriškai viskas atrodo štai kaip. Meilė - savybė, kylanti iš pertekliaus. Kaip saulė. Ir kas jau pateks į jos spindulius, tas atseit ir mylimas. O tokių gali būti ir du, ir trys, ir trys milijonai.
© Corbis/Scanpix

Tačiau praktiškai toks meilės jausmas labiau panašus ne į meilę, o į draugiškumą. Taip maži vaikai, vos tik išmokę vaikščioti, sugeba draugiškai šypsotis kiekvienam suaugusiam, kuris tik atkreipia į juos dėmesį. Jie daug ko ir privengia, tačiau sutikę įdomų dėmesingą žmogų smalsauja ir žaidžia su jais žvilgsniais.

Kai mes paaugame ir įsigyjame tikrų draugų, mes irgi sugebame draugauti su keliais žmonėmis. Tuomet mes sakome: „Aš myliu savo draugus“. Tačiau greičiausiai tai reiškia štai ką: mes jaučiame jiems ne meilę, o simpatiją, bendrumą. Šalia draugų tampa lengva ir gali būti savimi.

Žinoma, pats draugystės objektas tampa mums išskirtiniu. Juk negali vieno draugo sumaišyti su kitu. O praeivį gali. Visus juodaodžius ar kinus gali sumaišyti. Tačiau užtenka su vienu juodaodžiu ar kinu susidraugauti - jis jau tampa išskirtinis, į kitus nepanašus. Tačiau draugystės atveju tokių nepanašių gali būti daug. Taigi, žmogus, kuriam mes pajuntame draugystę, nevienintelis. Yra keli unikalūs, vienas į kitą nepanašūs draugai.

Dabar imkime potraukį. Ar gali mus traukti keli priešingos lyties atstovai, net klausti neverta. Žinoma, kad gali! Paauglį, pavyzdžiui, traukia visos daugiau ar mažiau apsinuoginusios moterys. Svaigsta jis nuo atskirų kūno dalių, nuo kvepalų, nuo balso, nuo prisilietimo.

Tokius „svaigulius“ gali sukelti labai skirtingi žmonės, jeigu kai jūs ilgai neturėjote sekso. Tik panelė, kuri tiki meile iki mirties, niekaip negali suprasti, kaip jos vakar sutiktas vaikinas, su kuriuo ji bučiavosi, šiandien godžiai apžiūri praeinančias ilgakojes blondines.

Nes ji įsimylėjusi, o vaikino potraukis skirtas daugumai žmonių. Kaip alkis ar apetitas nukreipti į skirtingus maisto produktus. Nors ir maisto produktas, kuris tave traukia, skiriasi nuo visų kitų, nepatrauklių. Tačiau jų būna daug. O panelė potraukio nejaučia, ji jaučia įsimylėjimą.

Dabar imkime įsimylėjimą. Čia jau aiškiai matosi: žmogus išskirtinis, į kitus nepanašus, švyti visomis vaivorykštės spalvomis. Kiti jo fone - būtent fonas. Todėl vargu ar galima įsimylėti kelis žmones iš karto. Įsimylėjai vieną vienintelį ir... pradedi jį savintis. Iš pradžių nedrąsiai, po to vis drąsiau - ir štai jau sakai jam „mano“.

Po truputį tas „mano“ pasidaro toks svarbus ir toks unikalus, kad apie jį gali kalbėti ir kalbėti. Trūkumų jis neturi, nes kitaip kaip mes juo susižavėtumėme? O susižavėjimas po truputį turi sumažėti, kad mes galėtumėme su žmogumi suartėti. Nes jei jis yra labai idealus ir kelia žavesį, reiškia, mes nuo jo esame per toli. O būdami toli, jaučiamės jo neverti. Priartėdami prie jo mes jį „nuleidžiame“ ant žemės. Prisirišame. O iki tol tik įsimylime.

Prisiminkime įsimylėjimus, kurie įvyksta ne tuo pat metu. Paskaičiavę savo įsimylėjimus, jūs greičiausiai rasite jų kelis - bus kokie keturi ar penki. Vieni iš jų lieka jūsų atmintyje kaip „susižavėjimai“, kiti - kaip „rimti“. Ir vėl jei imsi klausinėti savo mylimojo apie buvusius ryšius, įmanoma pajausti pavyduliavimą.

Kai kurie žmonės ištisai pavyduliauja praeities. Dauguma žmonių - ne. „Man nesvarbu, kas pas tave buvo - sako jie,- man svarbu, kad tu myli mane dabar“. Tačiau jei šiuo metu tai – irgi tik įsimylėjimas? Tuomet ateitis lieka nenusakoma. Kai kas įsimyli reguliariai, ir ilgai nenustoja. Mums reikia saugesnio jausmo - prisirišimo. Jame mes paaukojame susižavėjimą dėl saugumo. Saugumo ne šiandieninio, momentinio. O ilgalaikio. Už tai galime sumokėti žavesio sumažėjimu.

Prisirišimas - unikalus jausmas, kadangi mes aiškiai skiriame tuos, su kuriais saugu, gera, be kurių liūdna, nuo to, kas mus tik žavi. Juk mes palaipsniui padarome savo artimą „savo sielos ir kūno dalimi“, taigi tam tikra prasme jį privatizuojame. Jis nepraranda savo unikalumo, tačiau tampa mūsų neidealaus „aš“ dalimi. Todėl supaprastėja. Mes jau sakome ne „aš ir ji“, o „mes“.

Ar gali šioje stadijoje atsirasti kitų, kuriuos mes irgi įtrauksime į šį „mes“? Ir ar gali šiuo metu atsirasti trečias - kuriam mes irgi kai ką jausime? Pasitaiko. Tarkime, jūs galite įsimylėti vaikiną, prisirišti prie jo, o kartu jausti draugiškumą jo draugams ar tėvams. Kai susižavėjimas atslūgsta, jūs susižavite jo tėčiu...

Arba galima įsimylėti merginą, prisirišti prie jos, o kartu jausti simpatiją jos šuniui. Moteris gali prisirišti prie savo draugo, tačiau intelektualiai draugystei arba „širdies draugystei“ rinktis kitą - bendradarbį, kunigą ar dvasios mokytoją.

Čia jau gali kilti aiškus pavyduliavimas, nes dar neaišku, kad jausmai nevienodi. „Ko tu vaikštai pas tą psichologą?“- pyksta vyras- „Tau ką, manęs per mažai?“ „Ką tu ten aptari su savo bendradarbe? Ji tau artimesnė už mane?“

Šiaip įsimylėjimas mus gali neraminti - tokio pat „unikalaus“ žmogaus negali sau leisti prarasti. Prisirišimas mus turi nuraminti - jis tapo „saviškis“, kaip koja ar ranka. Ir dėl to nelabai žavus, tačiau neturi nuo mūsų pabėgti ar išduoti. Todėl labai aiškiai pastebime mūsų nenorą įsileisti į prisirišimą trečią - tai skaudina, nes mes norime dar daugiau - pilnatvės.

Šis pilnatvės troškimas – kaip alkoholizmas. Noras užeina kas kelias valandas. Vis mums per maža, vis negalime iki galo susilieti su kitu ir tuo pačiu metu susilieti bijome. Sudėtinga, prieštaringa žmogaus širdis, ir jos kančioms supaprastinti ir buvo sukurta idealios meilės koncepcija.

Tokia meilė, kaip ir aistra arba draugystė, tampa nukreipta į įvairius žmones. Tai - meilė kaip priėmimas. Priimu viską - ir blogį, ir gėrį, ir savo, ir kito trūkumus, ir silpnybes, ir neištikimybę.

Toks „paleidžiantis“ , o ne pririšantis santykis - meilė , kaip ją aprašė Šv. Paulius „Laiške Korintiečiams“: „Meilė kantri, meilė maloninga, ji nepavydi; meilė nesididžiuoja ir neišpuiksta. Ji nesielgia netinkamai, neieško savo naudos, nepasiduoda piktumui, pamiršta, kad buvo bloga, nesidžiaugia neteisybe, su džiaugsmu pritaria tiesai. Ji visa pakelia, visa tiki, viskuo viliasi ir visa ištveria. Meilė niekada nepasiduoda“

Jūs tokią meilę pažįstate? Būkite sąžiningi - tik kartais, jei tai neaišku - ar tik čia ne savimeilę glostanti idėja: „Aš jau esu labai geras, kaip Šv. Paulius“. Patikrinkite save: kiek minučių pakęsite artimo žmogaus girtavimą, nešvarias kojines, neištikimybę ir kitas nuodėmes? Kiek? Ne, ne idėjoje, o praktiškai? Todėl susitarkime: tokia meile gal ir galima mylėti daug žmonių iš karto, tik ar daugelis iš mūsų tai gali?

Bet jei gali, tai sveikinu: nuo vaiko draugiškos šypsenos, adresuotos visiems, jūs grįžote į meilę, adresuotą visiems. Jūs vėl šypsotės visam pasauliui, o jis šypsosi jums!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ukrainos kariuomenės karininkas: rusai į Ukrainą važiuoja kaip į safarį – pašaudyti į „chacholus“ (1075)

Atskridus į Kijevą įtarti tai, kad šalis kariauja, galima dėl sugriežtintos patikros oro uoste...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (81)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (140)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Naminiai kukuliai: kam eiti į „Ikea“, jei gali paruošti namuose (22)

Tradicinis švedų patiekalas yra beveik tokia pat legenda, kaip cepelinai Lietuvoje, tik labiau...

Pratęsime „Žalgirį“ skandinęs Pangosas – apie Šarą, šiltus prisiminimus ir keistą jausmą Kaune (2)

Likus dešimčiai minučių iki penktadienio vakaro Eurolygos mūšio tarp Kauno „Žalgirio“ ir...

Geriausių išmaniųjų dvidešimtukas pagal kainos ir kokybės santykį (111)

Išmaniųjų gamintojai nuolat pristato naujausius savo gaminius. Technologijos vis tobulėja, auga ir...

Ekspertė pateikė gluminančių įžvalgų, kodėl reikėtų kuo skubiau atsisakyti drėkinamojo kremo (3)

Drėkinamasis kremas paprastai laikomas pačia būtiniausia odos priežiūros priemone, tad kuo gali...

Karališkosios šeimos atstovų populiarumo reitinge karalienė Elžbieta II liko antroje vietoje: viskas išsidėstė labai netikėtai (4)

Didžiosios Britanijos karalienei po šių metų apklausos teko užleisti pirmąją populiariausių...

Vairavimo egzaminuotojas apie darbo užkulisius: žmonės šalia manęs verkia (40)

Jokiame universitete šios profesijos neišmoksi, todėl įdarbinimo procesas ilgas ir sudėtingas,...

Lažybose didžiausios sumos statomos ne už prezidento reitinguose pirmaujantį Nausėdą, bet už Šimonytę (213)

Nors vykdytos visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad populiariausias tarp kandidatų laimėti 2019...