aA
Ar draugystė turi lytį? Panašu, kad taip. Todėl ar teisingai moteris supranta, kai vyras sako: „Susitikau su draugu“? Ir ar teisingai vyras supranta moterišką „paplepėjau su drauge“?
Draugystė
© Corbis/Scanpix
Vyriška draugystė paskutiniais dešimtmečiais yra aiškiai suteršta. Dėl tam tikrų priežasčių ją dažnai nudažo homoseksualumo dažais ir šaiposi. Neatsitiktinai pasirodo tokie filmai kaip „Kuprotas kalnas“. Du vyrai, važiuojantys pažvejoti, iš tikrųjų apgaudinėja žmonas ir važiuoja į pasimatymą vienas su kitu. Aha... Tai štai, ką reiškia ta vyrų draugystė...

Tačiau homoseksualumo formulė yra štai kokia: „Moteris manyje suranda vyrą tavyje“ ir atvirkščiai. Tarp moters ir vyro – net jei jie viduje ir nesutampa su kūniška bei psichologine lytimi – egzistuoja iš įtampos kylanti trauka. Būti homoseksualiu vyrui dažnai yra tarsi baubas, nes vyriška tapatybė nėra savaime duota. Tu tarsi turi nuolat įrodinėti, kad esi „tikras vyras“. Iš čia ir mįslingi vyriški posakiai: „Aš jam pirtyje užpakalio neatsukčiau.“

Tačiau vyrų draugystė iš tikrųjų egzistavo, egzistuoja ir egzistuos už bet kokio homoseksualumo ribų. Ji pagrįsta ne tokiu įtemptu kontrastu. Todėl kad vyrai visuomet siekė, siekia ir sieks sielų bendrumo. Tai reiškia „surasti save kitame“. Ir vyrui, kaip nesunku atspėti, lengviau surasti save ne moteryje, bet vyre.

Kaip vyrai tai daro, kaip jie draugauja? Vaikystėje jie tiesiog prieina vienas prie kito ir ima kartu žaisti. Vardus pasako. Labai daug juokina vienas kitą. Ir toliau ima vienas su kitu susitikinėti, laukti po langais. Vėliau artimiau pasišneka. Bet trumpokai – tiek, kiek reikia, kad suprastų vienas kitą. Toliau SMS-ais apsikeičia. Patiria kelis nuotykius, „kad būtų ką prisiminti“. Po kažkiek laiko išsiskiria ilgam. Kartais vėl susitinka. Galbūt pasėdi kur nors, vaikystę prisimena. Jei draugas „tikras“, ilgametis, tai ištikus bėdai į jį kreipiasi pagalbos – dėl mašinos, verslo, paslaugos. O jei jis artimas ir savo pažiūromis, tai su juo galima ir „pasišnekėti apie gyvenimą“. Ir vis dėlto šioje draugystėje turi būti kažkas, „dėl ko“ ar „prie ko“ susitinkama – koks nors objektas. Jei tai ne mašina, tai bent alus, degtinė ar sporto varžybos. Todėl vyrams ir kalbėti ne visuomet būtina – „gerai patylėjome kartu“.

Jei reikėtų atvaizduoti vyrišką esmę skulptūroje, tiktų tokia: keli vyrai sustingę žiūri į atidarytą automobilio variklį...

Taip yra todėl, kad vyrai dažniausiai būna koncentruoti žmonės. T. y. jie atkreipia dėmesį į objektą ir jį seka. Tuo metu labai smagu, kai jauti šalia savęs draugą, kuris, jei ką, padės. Tuo vyrai užsiimdavo tūkstantmečiais – kartu medžiodavo, žvejodavo, šokdavo ritualinius šokius. Tokia jų ir psichika, tokia jų ir draugystė. „Nori patikrinti draugą – imk jį į kalnus“, „aš su juo į žvalgybą eičiau“.

O štai moterys. Jų draugystės, nepaisant dažnų apkabinimų, bučinukų ir susikibimų už parankių, dažniausiai niekas nekaltina homoseksualumu. Galbūt dėl to, kad moterys savo lyties tapatybe yra stipresnės už vyrus, t. y. moterys dažniausiai savaime yra „tikros moterys“. Joms nereikia to įrodinėti. Tai duoda moterims svarbų pranašumą prieš vyrus – saviraiškos laisvę. Moterys dažniausiai susitinka ne kokiam nors objektui stebėti. Jų dėmesys platus, „skenuojantis“. Jos gali skirti objektui pagalbinę funkciją – gurkšnoti kavą ar vyną, klausytis muzikos, supti vežimėlį su vaiku. Tačiau draugių bendravimas – tai nuolatinis keitimasis jausmais. Draugės niekuomet nesustingsta prie atidaryto variklio dangčio – jos turi žiūrėti viena į kitą, supratingai reikšti jaustukus, kelti antakius, garsiai stebėtis, piktintis ir džiaugtis. Kartais moterys tiesiog spiegia iš džiaugsmo!

Moterų draugių skulptūra – dvi šokyje persipynusios šokėjos...

Moterų draugystė savo lengvumu keliais bruožais nusileidžia vyriškajai: Moterys patiria didesnę konkurencinę įtampą; Jos giliau žeidžia žodžiais; Moterys stipriau už vyrus linkusios save graužti už sukeltą draugei skausmą; Moterys dažniau linkusios elgtis su draugėmis motiniškai (globėjiškai) ir labai užsigauna, kai „globotinė“ atsisako globos.

Todėl jei du susipykę vyrai panašūs į ragus surėmusius briedžius, tai susipykusios draugės moterys gelia kaip gyvatės...

Pasekmės aiškios.

O kaip su posakiu „priklausykime vienas kitam“ ir pavydu? Tai priklauso jau nuo savininkiškumo laipsnio. Šiaip abi lytys nelabai mėgsta, kai reikiamu momentu išnyksta „draugo petys“ ar „emocinis veidrodis“. „Kur tu buvai, kai man tavęs labiausiai reikėjo?“, – choru klausia ir vyrai, ir moterys.

O jie kaip tik buvo kitoje vietoje. Nes kas žino, gal jų tuomet labiau reikėjo ten? Nežinomi Viešpaties keliai, net tie, kuriais mūsų geriausi draugai eina.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (25)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

Kitokios šventės: Kūčių į restoraną su visa šeima, tradiciniai patiekalai – išsinešimui (35)

Dvylikos patiekalų vakarienė – iššūkis net ir patyrusiam šeimininkui. Šio Kalėdų...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (789)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Tėvas feisbuke šaukiasi pagalbos: paviešino 5-metės dukros prisipažinimą, kad ją muša patėvis (64)

Feisbuke tėvas paviešino įrašą, kuriame jo penkiametė dukra pasakoja, kad prieš ją smurtauja...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (49)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...

Močiutės receptas: parodė, kaip pasigaminti pačius skaniausius žemaičių blynus video receptas (2)

Kas geriau moka pagaminti žemaičių blynus nei tikra žemaitė močiutė ? Jei paklausysite jos,...

Unikauskas apie vėžį: kas jį sukelia, o kas tėra mitai (37)

Užsikrėtus žmogaus papilomos virusu , padidėja rizika susirgti vėžiu, LRT TELEVIZIJOS laidoje...

JAV suimta numanoma Rusijos slaptoji agentė Butina prisipažino (51)

Rusijos pilietė Marija Butina , Jungtinių Valstijų įtariama esant Maskvos vyriausybės slaptąja...

Laukti pavargusi Laisva Kalėdų proga pasididins krūtinę – apie operaciją pasisakė ir jos vyras (51)

Kada žmogus jaučiasi blogai? Kai jam kažko trūksta. Vieniems trūksta pinigų, antriems meilės, o...