Kartais mes pastebime keistas transformacijas. Štai jūs žavitės kažkokiu žmogumi. Jūsų jausmai primena saulės šviesą. Štai jūs būnate kartu su juo ilgą laiką. Šildotės šioje linksmoje geltonoje šviesoje. Ir pagaliau jis pasidaro jums artimas. Ir, kaip bebūtų keista, jūs galite pastebėti… kad jūs jo nekenčiate. Kodėl taip atsitinka? Psichoterapeuto Olego Lapino komentaras.
Pora
Nekenčiate taip, kad kiekvienas jo judesys, nusičiaudėjimas ar ne vietoje paliktas daiktas jus siutina. Jūs tiesiog “susprogstate” iš neapykantos ir galite jį užmušti…. Jūs nekenčiate jo ir pažaliuojate iš neapykantos.

Jei jūs suprasite šią transformaciją, jei su ja sąmoningai pabūsite, neapykanta sumažės. Meilė sugrįš. Tikresnė.

Kartais tai įvyksta taip. Jūs jau pergyvenote neapykantą. Persirgote ja. Jos neslepiate. Ir tampate pakantesniu.

Pora

“ U popa byla sobaka,
On jejo liubil,
Ona sjela kusok miasa- on jejo liubil.
Ona lampochku razbyla –
On jejo liubil;
Ona syna ukusila –
On jejo liubil;
I skazal sobake grustno :”Vidish- vsio sterpliu.”
I otvetila sobaka :”Ja tebia liubliu.”

Šis reiškinys ne visada toks aiškus. Kartais jūs stengiatės mylėti savo artimą. Ir jums ima ką nors skaudėti. Sąnarius, pilvą ar galvą…Be aiškios priežasties. Ne, ne tuomet, kai jūs ko nors nemėgstate. Jūs stengiatės mylėti. Tai, kad jūs stengiatės, yra jūsų paslaptis. Jūs slepiate nuo savęs, kad stengiatės. Jūsų galvoje yra: ” aš jį myliu”. O jūsų kūne yra skausmas.

Pora

Tik štai kas. Jeigu jūs tokio skausmo metu atliekate nesudėtingą psichoterapiją ir prisiverčiate nekęsti … Skausmas gali stebuklingu būdu išnykti. Ne visuomet, žinoma. Bet kartais gali. Todėl psichosomatikos specialistai ir išvedė tokią taisyklę: ”psichosomatinis skausmas kyla iš bandymo įvaldyti agresyvų jausmą artimam žmogui”.

Šioje vietoje į galvą ateina galinga ideologija, sąžiningai propaguojanti meilę ir bandanti įvaldyti neapykantą – bažnyčia.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad ne vienas psichoterapeutas neneigia nei agresijos buvimo, nei jos svarbos. Šis nedidelis skirtumas tarp psichoterapeuto ir kunigo remiasi tuo, kad kunigas tiesiogiai nelydi žmogaus jo pasikeitimuose. Jis pamokslauja. Jis išklauso. Jis atleidžia ar pataria. Psichoterapeutas irgi išklauso. Tik jis lydi žmogų jo pasikeitimo procese. Žinoma, ne visuomet sklandžiai ir greitai. Bet šis procesas būtinai siejasi su meile per neapykantą.

Pyktis

Tiesioginis pamokslavimas yra toks: mylėk savo artimą. Jeigu jūs sutiksite gatvėje evangelikų bažnyčios atstovų, jei įsirašysite į kai kurias rytietiško tipo organizacijas, jūs išgirsite kvietimą mylėti. Tam, kad tai įvyktų sklandžiau, jūs turėsite patikėti: ”dievas myli tave”. Jis tave jau myli, ir tu gali mylėti kitus.

Tai iš tikrųjų labai galinga įtaiga, nes dievas - didelė , visaapimanti jėga. Jei ji su manimi, aš visuomet daugumoje… O tuomet aš jau esu pakankamai stiprus. Ir galiu, prisipildęs dieviškos meilės, dalintis ja su kitais...

Tačiau po kiek laiko, pabuvoję tarp tikinčiųjų, jūs galite suabejoti. Kažko šiuose žodžiuose truks. Įdėmiai pastebėję ir pasiklausę meilės propaguotojų, jūs suprasite, kas kelia jums abejones.

Tėvų konfliktas

1. Jie tapatinasi su gėrio nešėjais. Jie patiki, kad yra labai geri.

2. Jie praranda humoro jausmą savo asmeniui. Jie labai rimtai žiūri į save.

3. Jie padalina pasaulį į dvi dalis. Jie yra baltoje pusėje, o kažkur netoliese yra juodoji , bloga jėga. Ji vadinasi šėtonas ar materija ar , geriausiu atveju, iliuzija (Maja).

4. Jie su pasibjaurėjimu, peraugančiu į neapykantą, žiūri į tą blogąją pusę.

5. Jie ima nekęsti blogio.

Konfliktas

Psichosomatinis pacientas neigia savo neapykantą ir nesąmoningai stengiasi ją įvaldyti. Religijos atstovas pripažįsta blogį, bet dažniausiai kaip atskirą dalį. Kaip kažką už sienelės. Kaip kažką anapus. Ne kaip savęs, kaip vienos visumos, neatsiejamą dalį. “Šėtonas slepiasi visuuur… Visuur”- įspėjamai riaumoja jo balsas…

Ir galų gale, eidamas nuosekliu gėrio keliu, jis ateina į savo priešingybę.

Kažkada romėnų imperatoriai gynė Romos tikėjimą ir kultūrą nuo barbarų. Juos vedė gėrio idėja. Barbarų tarpe buvo ir pirmųjų krikščionių. Juos sušerdavo liūtams. Vaikus, moteris – visus - tiesiog mesdavo į areną liūtams.

Po to sustiprėję krikščionys gynė Jeruzalę nuo neteisingai tikinčiųjų. Vardan gėrio. Vardan Kristaus meilės. Per kryžiaus žygius rytiečius barbarus padurdavo su ietimi. O išsilavinęs Europos riteris įrašydavo į savo užrašų knygutę: ”dar viena saracėnas”.

Konfliktas

Po to rytiečiai vardan savo gerosios tautos puldavo Rusijos miestus. O Rusijos kunigaikščiai kentėdavo ir gėdingai atiduodavo savo vaikus auginti totorių chanams. Po to Rusijos komunistai vardan gėrio žiauriai naikino Rusijos kunigaikščius… O sužvėrėję nuo gėrio Antantos kariai kartu su Baltąja gvardija vis kardavo komunistus ant medžių…Neišėjo…

Bet vėliau liberali rinkos ekonomika patyliukais vis dėl to pribaigė komunistų santvarką… Sakykime, be didesnio kraujo… Išsilaisvinusios tautos dažniausiai susipjaudavo tarpusavyje.

Manau, kad visa mūsų istorija tilptų į vieną aforizmą.

Gėris nugalėjo blogį, parklupdė jį ir žiauriai nužudė.

Konfliktas

Galbūt psichoterapeutai labai dažnai susiduria su tokia situacija todėl, kad jų klientai - žmonės, bandantys eiti į meilę tiesiai, kaktomuša. Dažniausia problema, su kuria susiduria mūsų klientas - kodėl manęs nemyli ir argi aš nemyliu ?

Ir visiškai instinktyviai, beveik kaip medžiokliniai šunys, psichoterapeutai užuodžia atsakymą: todėl, kad jūs:

1. tapatinatės su meile;
2. neigiate savo neapykantą;

Psichoterapijos procese yra svarbi fazė - kai pacientai reiškia agresiją terapeutui ir vienas kitam. Psichoterapinis procesas be šitos fazės - nelabai vykęs.

Jūs paklausite: ”o aš ir taip nekenčiu daug ko, o meilė vis vien neateina… Ką, aš užstrigau pyktyje?”

Jūs vis dar mažai save suvokiate. Ir savęs nemylite.

Įsivaizduokime mūsų jausmus kaip nuolatinę keistą transformaciją. Kur nėra jokių žingsnių nuo meilės iki neapykantos. Kur meilė ir neapykanta jau iš karto kartu. Kaip rugsėjo mėnesio lapo atspalviai. Kur ten baigiasi žalia ir prasideda geltona?

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

JAV apsisprendė dėl naujų pajėgų steigimo: kosminėse varžybose kiti liks toli už nugaros (65)

Dar šių metų rugsėjį privati amerikiečių bendrovė „ SpaceX “ sėkmingai iškėlė į...

Dingusio baikerio Aivaro Kilkaus mylimoji paviešino jautrią žinutę (75)

„Mėnuo nežinios, nerimo, nusivylimo, beviltiškumo, bejėgiškumo, skausmo ir „n“ visko. Bet...

Darbe mato žiauriąją gyvenimo pusę: visą gyvenimą dirbę žmonės turi skaičiuoti centus, kad nusipirktų kruopų (441)

Du vaikus auginanti klaipėdietė ir savanorių bendrijai vadovaujanti Vilija Toliušienė negali...

Atmintinė, kaip paruošti automobilį žiemai (6)

Apmaudu, tačiau kitaip nei kelininkus, žiema vairuotojus iš tikrųjų užklumpa netikėtai ir,...

„Senąjį“ Kuvaldą susigrąžinęs Maslobojevas: neskraidžiau padebesiuose (6)

„Bushido Hero‘s“ turnyro pagrindinėje kovoje vienas geriausių Lietuvos kovotojų Sergejus...

Po sutuoktinio smurto prarado priekinius dantis: tokių kaip ji – ne viena (58)

Kartą moterį sutuoktinis taip primušė, jog jai išbyrėjo keli priekiniai dantys . Kaip taip...

Orai: sulauksime ir tikro sniego (17)

Kita savaitė prasidės vis žemėjančia temperatūra, kai kur ji neigiama išliks ir dienomis.

20 kg sulieknėjęs Merūnas – apie skirtingą jo ir žmonos požiūrį ne tik į dietas, bet ir vaikų auklėjimą (81)

DELFI redakcijoje viešėjęs Merūnas Vitulskis su rubrikos "Veidai" redaktore Gintare Urnikiene...

Kiguolis apie netikrą šou pasaulio blizgesį: ilgainiui pasidaro nuobodu (1)

Verslininkas iš Kauno Ugnius Kiguolis savo socialiniuose tinkluose turintis kone 70 tūkst....

Išsvajotas atostogas pakeitė košmaras: neaišku, kur nuvežė, ir liepė išlipti (375)

Kas gali būti geriau už jaukias šeimos atostogas, kai nereikia galvoti, kuo užimti vaikus, o dvi...