Turiu tokią problemą santykiuose. Istorijos pradžia tokia. Po vestuvių metus – pusantrų viskas buvo gerai, tačiau vėliau pradėjo stipriai „lįsti“ vyro minusai. Ir taip aš pati tapau pasyvi mūsų santykiuose, namuose.
© Shutterstock nuotr.

Kaip dažnai visi sako, ateina 3 metų krizė. Ir atėjo... Vyras susirado kitą. Susitikinėdavo, bet aš net neįtariau. Nemaniau, kad jis taip išvis galėtų pasielgti. Jis man buvo ne toks, kaip tie, kurie gali išduoti.

Kai aš sužinojau, jis puolė manęs atsiprašinėti. Aš jam atleidau, nors ne iš karto. Atleidau todėl, kad dar prieš vestuves ir aš jį esu palikusi dėl kito. Bet iš savo klaidos pasimokiau (susipainiojusi buvau savyje, o gal ir draugystės 5 metai atrodė niekur neveda).

Pasimokiau ir manau, kad vieną kartą gali suklupt, bet svarbu, kad tai tau būtų pamoka ir nebekartotum to daugiau. Antras dalykas, dėl ko atleidau, tai mano jausmai, kurie tarsi išsibudino po tokio emocinio sukrėtimo.

Tačiau jų bendravimą ir toliau aš vis aptikdavau. Jis man aiškino, jog tai ne kerštas už praeitį. Tiesiog jis manęs nebemyli. Nors esu jam svarbi. Ir vaikui geriau, kai mato ir gali bendrauti su abiem tėvais iš karto.

Mes vis dar gyvename kartu, bet tai nenormalu. Mes miegame atskiruose kambariuose. Nors bendraujame ir gražiai, bet tai panašiau į draugų bendravimą. Taip gyventi aš nenoriu.

Jau pusę metų jaučiuosi lyg gyvenčiau tamsoje. Su ašarom kasdien gulu į lovą, nes noras prisiglausti prie jo apkabinti (jau nekalbant apie lovą) labai stiprus. Bet kaskart jį apkabindama gaunu tik atstūmimą.

Siūlau jam išsiskirti (nors vien nuo tokios minties ašaros kaupiasi ir širdį suspaudžia), bet jis nelabai nori. Jis sako, kad jam reikalinga šeima. Aš reikalinga.

Kaip suprast tokias jo kalbas? Makaronų kabinimas ant ausų? Patogus gyvenimas su moterim, kuri aplink nieko nemato, tik savo vyrą? Ar jam psichologinės problemos? Pasimetimas savyje?

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

NORS IR NEMYLIMA, BET GYVENU KARTU

Taigi jūsų vyras susitikinėja su kita moterimi ir sako, kad jūsų nemyli. Ir nesileidžia apkabinamas lovoje. Tačiau skirtis su jumis irgi nenori, nes jam esate reikalinga jūs ir reikalinga šeima. Šis, atrodytų, keistas vyro elgesys gali būti paaiškintas. Jei mes paklaustumėme: KOKIA jūs jam reikalinga? Ir KOKIA jam reikalinga šeima?

Žinoma, kad ne ta jūs, kurią jis mylėtų ir su kuria mylėtųsi. Ir ne tokia šeima, kuri laikosi ant seksualinio artumo su žmona ir meilės. Jam reikalinga tiesiog šeima kaip visuomenės ląstelė, kurioje jis yra normalus vedęs vyras, o vaikas mato abu tėvus.

O visa kita - ne taip svarbu, tėvai, jo įsitikinimu, ir turėtų miegoti skirtingose lovose. Kaip tie tėvai jaučiasi, koks emocinis tokios šeimos klimatas - apie tai nekalbama, bet galima spėti. Ši situacija jam pakenčiama, nes skirtis jis nenori. Taigi kokia emocinė situacija jūsų vyrui yra priimtina?

Matyt, jam priimtina ta ypatinga šeimos rūšis, kurioje vienas gauna meilę, bet jos neduoda. Jis stengiasi nematyti, jog jūs su ašarom kasdien gulatės į lovą. Jam svarbiau yra tai, kad jis šioje situacijoje yra laisvas eiti į kairę, ir ši jo laisvė atsiranda dėl jūsų prisirišimo, atsakomybės, negalėjimo pasielgti taip, kaip jis.

Galbūt panašiai gyveno jo tėvai, o gal jis siekia gyventi priešingai, nesvarbu. Svarbu kitkas. Jei jis žinotų, kad jo žmona nepakęstų nė vienos neištikimybės dienos, jis tikrai taip nesielgtų, nes rizikuotų prarasti šeimą.

Jei jūs elgtumėtės kitaip, panašiai į jį patį, jis taip pat negalėtų gyventi su jumis šeimoje. Juk pasitaiko ir moterų, kurios pamilsta kitus vyrus, susitikinėja su jais ir vis vien nesiskiria su savo vyrais. Jos elgiasi laisvai.

Vyras tokiais atvejais turi būti nuo žmonos priklausomas, naminis ir kenčiantis. Jis turi bijoti jos netekti, o ji gali tuo naudotis. Ir tai būtų nelygūs santykiai. Ir tokie nelygūs santykiai jam būtų priimtini, pakenčiami, nors nemanau, kad labai patiktų.

Jei jūs žiūrite rusų kiną, patarčiau pasižiūrėti neseniai pasirodžiusį režisieriaus Kirilo Serebrenikovo filmą „Neištikimybė“.
O jums? Kokie santykiai priimtini jums?

Aš noriu atkreipti jūsų dėmesį į tai, kad tai, ką mes manome apie save ir tai, ką realiai darome, ne visuomet sutampa.

Štai, tarkime, aš jūsų paklausčiau: „Ar jums patinka būti atstumtai?“ Jūs greičiausiai atsakytumėte: „Aišku, kad ne! Man patinka būti mylimai“.

Tačiau aš jūsų paklausčiau: „Kaip jums atrodo, kur veda moterį gyvenimas įsikabinus į ją atstumiantį žmogų?“ Jūs atsakytumėte: „Tikriausiai tuomet ji jaustųsi vis labiau ir labiau nuskriausta“.

Taigi, nepaisant to, kad jūs manote, jog norite meilės, jūs atliekate veiksmus, kurie veda ne į meilę, o į skriaudos jausmą. Ir tai yra tikros, o ne deklaruojamos jūsų elgesio pasekmės.

Tuomet jums reikia aiškiai pasakyti sau: „Nesvarbu, ką aš deklaruoju, bet gyvendama tokį gyvenimą aš jausiuosi vis labiau ir labiau nuskriausta. Po dešimties - penkiolikos metų mane bus galima rodyti bažnyčiose kaip šventą kankinę“.

Kaip galima suprasti, jūs ne viena tokia moteris. Yra labai daug moterų, kurios negauna meilės iš savo vyrų, ir jausdamos nuoskaudą ir nusivylimą, gyvena su jais dešimtmečiais. Galima prisiminti, kad šitaip gyvendavo aibės moterų prieš jas. Juk santuokos nebūdavo kuriamos iš meilės, ir moterims atitekdavo vyrai, kurių gerumą buvo galima nusakyti trimis žodžiais: ne per daug geria, per daug smarkiai nesimuša, turi darbščias rankas.

Apie jokią meilę santuokoje kalbos nebuvo paskutinius dešimt tūkstančių metų prieš XX amžiaus pirmą pusę. Ir tik apie kokį šimtą metų imta kalbėti apie meilę santuokoje.

Jei jūs jaučiatės tokia tradicinė moteris, kuri tęsia savo prosenelių likimą, jūsų situacija yra pateisinama ir netgi įšventinta amžių tradicija.

Tačiau jei jūs nebenorite būti panaši į savo proseneles, o norite kitokių santykių, jums reiktų pasakyti vyrui, kad neketinate gyventi kartu be meilės ir kęsti jo santykius su kita moterimi. Jei jis turi vilčių atstatyti meilės jausmą su jumis, jei tai buvo tik jo reakcija į vaiko gimimą, jei tai tik nusivylimas per daug trumpai pažinta moterimi, judu galite pradėti šeimyninę psichoterapiją.

Jei jo santykiai už šeimos nepasibaigs iki tam tikro termino, jūs išsiskirsite. Žinoma, galima pasakyti ir kitaip: tu gali daryti tai, ką darai, bet ir aš darysiu tą patį.

Manau, kad šioje vietoje jūs jaučiate didelį vidinį pasipriešinimą. Jūs niekada taip nepadarysite! Elgtis taip pat su vyrais - tai reikštų paversti „gražią šeimą“ kažkokiu jovalu. Yra vaikas, yra jo tėvas, jūsų vyras. Jūsų pavardė baigiasi „ienė“, jūs turite būti jo ir niekieno kito žmona. O meilužiai išvis ne jums. Jūs pripažįstate tik santykius, kuriuos lydi meilė.

Svarbiausia dalis jūsų situacijoje - nešvarios sąžinės jausmas, lydėjęs jus dėl to, kad kažkada buvote jį palikusi. Dabar jis atstatė pusiausvyrą, padaręs jums tą patį. Padarė nesąmoningai, nes sako, kad tai - ne kerštas. Sąmoningai jis nenorėjo keršyti. Bet pusiausvyra atstatoma nesąmoningai. Todėl tikėtina, kad dabar tarp jūsų nebėra skolų.

Tačiau nepaisant to, kad jūs „atsiskaitę“, lieka neišspręstas klausimas apie tai, kokią šeimą kiekvienas iš jūsų įsivaizduoja.
Įsivaizduokime, kad jūs paliksite šį klausimą be atsakymo. Jūs nekalbėsite su vyru apie tai. Dėl ko nekalbėsite - nesvarbu: nėra laiko; jis į tokias kalbas neina; jūs bijote tokio pokalbio ir pan. ir t.t.

Tuomet veiks slaptieji santuokos motyvai, kurių svarbi dalis - skriaudos jausmas. Kartais moteriai reikia pragyventi gyvenimą su skriauda. Ji turi imunitetą džiaugsmui, šlykštisi laisve ir bijo jaustis laiminga. Kentėdama ji solidarizuojasi su visais šventais kankiniais, atperka padarytas nuodėmes, o be to, rodo savo mamai, močiutei ir promočiutei: „Žiūrėkite, aš einu paskui jus. Aš gyvenu panašų gyvenimą, kaip ir jūs. Jūs kentėjote su vyrais, ir aš kentėsiu – juk aš jūsų palikuonė“.

Tuomet reikia tiesiog pagarbiai nulenkti galvą prieš jus.
Tačiau jei jūs nenorite, kad veiktų slaptieji motyvai, suformuluokite atvirus motyvus. Ir jei jų tarpe bus: „Aš noriu jausti gyvenimo džiaugsmą ir gyventi meilėje“ - sveikinu jus.

Sėkmės
Olegas Lapinas

Rašykite: psichologui@delfi.lt. Psichologai neatsakinėja asmeniškai, atsakymai publikuojami DELFI rubrikoje GYVENIMAS.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Skubiai pakeista egzamino tvarka sukėlė tikrą šoką: to nėra buvę nė vienoje šalyje (134)

Naujausi ministerijos potvarkiai privertė ne juokais sunerimti specialistus – jie tikina, kad tokio...

Ruoškitės: už elektrą mokėsime naują mokestį kainodara sulaukė kritikos (679)

Trečiadienį bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ („Eso“) pranešė, kokius naujus...

Nubrėžė raudoną liniją dėl receptinių ir nereceptinių vaistų kodėl Lenkijoje receptinį vaistą gauti lengviau (52)

Trečiadienį Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ( VVKT ) posėdžių salėje surengtoje...

Ties įvažiavimu į Gariūnų turgų susidūrė sunkvežimiai, kaltininkas - girtas didžiulė spūstis (11)

Trečiadienį, 11.36 val., sostinės policijai pranešta, kad Vilniuje, Gariūnų g., ties pagrindiniu...

Vilma Danauskienė. Po to, ką padarėte vakar, – atsistatydinkite, ministre (467)

Iki antradienio popietės buvau pasirengusi stoti už ministrą Verygą visu savo nemenku stotu, ir...

Ugnikalnio išsiveržimą Balyje stebintys lietuviai: vietiniai jaudinasi ne dėl gyvybių (3)

Indonezijos kurortinėje Balio saloje šiąnakt išsiveržė Agungo ugnikalnis , rašo Australijos...

Sėkmingą tarptautinį verslą įkūręs lietuvis sustoti neketina – ieško darbščių tautiečių (1)

Vokietijoje gyvenantis kaunietis Deividas Trainavičius – sėkmingai veikiančios įmonės „Detra...

Lenkijoje susidūrė automobiliai su lietuviškais numeriais, vienas vairuotojas žuvo (13)

Antradienio vakarą tragiška avarija įvyko Lenkijoje, Ščučino apylinkėse (Palenkės vaivadija)....

Dingusio povandeninio laivo paieškos: trečiadienis – kritinė diena (8)

Dingusio Argentinos povandeninio laivo paieškose – kritinis laikas, mat oro belikę tik vienai...

Pirmoji potvynio banga buvo pragaištinga: spėjo išgelbėti tik lamą ir alpakas (62)

Vieną po kito pajūrio miestelius skandina vanduo. Iš kur viskas prasidėjo? Pirmoji stichijos banga...