aA
Namų tvarkytojų būrys yra pasakiškai įvairus. Tai mums pažįstama Freken Bok, septyni nykštukai, neatlyginamai padedantys Snieguolei bei recidyvistas Mėlynbarzdis. Na, o namų tironų taip pat yra pakankamai. Psichoterapeutai apibūdina keletą tipų. Kaip jau supratote, kalbėsime apie vyrus.
Pora, konfliktas
© Corbis/Scanpix
Nevykėlis

Nevykėlis tiesiog sutvertas prikibti su priežastimi ar be jos, o chronišką nepasitenkinimą gyvenimu išmoko išlieti ant savo gyvenimo draugės. Dažniausiai nevykėlį mes matome kaip žmogų, trokštantį iš gyvenimo labai daug, tačiau jam trūksta gebėjimų tam realizuoti. Todėl jis naudojasi savo partnere, kurios akyse galėtų pats pasijausti stipresniu. Tarp kitko, labai aiškiai šis mechanizmas matomas alkoholikų šeimose. Dauguma jų nesiskiria todėl, kad žmonoms lyg ir gaila savo nevykėlio vyro.

Psichoterapeutai tvirtina: dėl savęs nerealizavimo nusivažiavusio vyro žmona kaip asmenybė, tegul ir nesąmoningai, pakyla socialinės sėkmės laipteliu aukščiau negu jos vyras. Nevykėlis, panašiai kaip ir alkoholiko žmona, dažnai išnaudoja savo moterį, kad galėtų parodyti raumenimis savo ego moteriai. Taip duodamas suprasti, kas namuose šeimininkas, jis tiesiog pavirsta į ,,stiprų“ vyrą, galintį reguliuoti viską gyvenime.

Kodėl taip atsitiko?

Vyriškosios agresijos šaknys slypi labai giliai ir yra mažai ištirtos. Dauguma tyrėjų šiais laikais mano taip:berniukai įgauna pasąmonėje neapykantą moterims dėl to, kad būtent moteriai tenka pareiga jį mokyti nekenčiamų taisyklių. Ši auklėjamoji funkcija iššaukia 2 – 3 metų berniukui ,,motinos susidvejinimą” – būtent taip pavadino šį kompleksą amerikiečių psichoanalitikė Melani Klain. Iš vienos pusės – mama - šilumos šaltinis, iš kitos – didžioji mokytoja. Taip nesąmoningai berniukui užsifiksuoja auklėjančios motinos paveikslas, o po kurio laiko jis nori pradėti keršyti. Už tą patį naktinį puodą, ant kurio jį mama sodindavo, kai jis norėdavo pasižiūrėti patį įdomiausią mėgstamo filmuko momentą.

Kad nukreiptų strėles nuo moterų į vyrų pusę, amerikiečių psichoanalitikai propaguoja didesnį tėvelių dalyvavimą auklėjant sūnus. Tiesa, kita mokslininkų grupė yra įsitikinusi, kad sulaužyti užsifiksavusį mechanizmą vyrams, pavadintą ,,mama – echidna“, ne taip jau paprasta. Juk galų gale ji maitina krūtimi ir dažniausiai kūdikio nepasitenkinimui – maitina ne pagal jo norą. Kaip bebūtų, laiko atgal nepasuksi ir ne mūsų valioje sugrąžinti tironą į kūdikystės laikus.

Ką daryti?

Skirtingai nuo kitų namų tironų formų, ši nėra beviltiška. Todėl vertėtų kreiptis į specialistus. Tačiau ir mokslo pasiekimai nėra beribiai. Su daug kuo teks susitaikyti, nes gydytojai ne viską gali ištaisyti.

Psichologai tvirtina, kad sėkmingai sutariančių šeimų berniukams, vėliau vyrams panašaus pobūdžio nukrypimai nepasireiškia. Kažkas jų vaikystėje gal ir buvo. Greičiausiai - tarp jo ir motinos. Pilnai tikėtina, kad mamai bendraujant su savo kūdikiu ją dažnai ištikdavo pykčio protrūkiai. O sūnelis gindamasis neliko skolingas. Na, o augdamas nesąmoningai pradėjo rodyti emocinę galią, atsirandančią ginčijantis, kuri vėliau pavirto seksualine galia.

Piktasis (“piktoholikas”)

Na, čia jau atsargiau! Nesumaišykite jo su ,,paprastu tironu“. Žinoma, piktieji yra ne mažesni virtuozai, mokantys sukelti namų skandalus. Žinoma, jų demaršai yra nukreipti ne tam, kad paprasčiausiai ,,parodytų dantis“, demonstruojant savo brangųjį vyriškumą. Bėda tame, kad išskirtinai konfliktų metu ir matydami jūsų ašaras jie seksualiai susijaudina. Kitais žodžiais tariant, mes kalbame apie hiposeksualius vyrus, kitaip dar vadinamus ,,trojiečiais sekse“, kuriems lytinis susijaudinimas atsiranda tik esant atitinkamai situacijai. Mūsų atveju – vykstant audringam skandalui. Daugeliu atvejų galima pamatyti panašumą į fetišistus, meilės pasimatymų neįsivaizduojančių be keistokų aksesuarų. Specialistai ne veltui tokį reiškinį vadina ,,ypatingos atributikos libido“.

Apie pyktį yra rašęs dar Froidas, tai - susidvejinimo fenomenas tarp vyro susidomėjimo moterimi dvasiškai – meilei ir kūniškai – seksualiniam pradui.

Kartas nuo karto žmona – motina ir namų židinio saugotoja pradeda nusibosti mylimajam, net ir pačiam taikiausiam. Tai visiškai nereiškia jo staigaus persikūnijimo į “piktoholiką”. Dėl šios priežasties galima išvengti vyro pykčio, pvz.: paprasčiausiai persirengus patrauklia ,,puolusia moterimi“. “Piktoholikai” susijaudina tik oratoriškai piktai kalbėdami, tai yra egoistiškai ir žiauriai įstūmę partnerę į ,,blogos merginos“ vaidmenį.

“Piktoholikų” anamnezėje sakoma, kad jiems pavojinga būtent seksualinė potekstė. Jeigu kiekvienas jų pradėtas skandalas pasibaigia nenuobodžiu seksu, o jūs niekaip negalite savyje surasti mazochistinio nusižeminimo - yra rimta priežastis. Be to, gyvenimas su tokiu žmogumi kenkia jo aukos sveikatai. Moterims, turinčioms jėgų palikti tokį vyrą, išoriniai depresijos požymiai praeina tik po metų. Moterims seksualinis intymus artumas po tokių grubių vyriškų poelgių asocijuojasi su prievarta. Net su švelniu ir mylinčiu partneriu moterys kartais išlieka frigidiškos. Ar jūs vis dar norite su kuo nors pyktis ir kovoti?

Yra pagrindo įtarti, kad ir šiuo atveju atsakymą gauname iš ypatingų tarpusavio santykių tarp namų tirono ir jo mamos. Viskas prasidėjo tais senais ir tolimais laikais, kai jis buvo niekuo neišsiskiriantis savo mamos sūnelis, tačiau kurio mama išsiskyrė piktumu. Todėl mažas berniukas bandė susidraugauti su kita, geresne moterimi: teta, kaimyne ar darželio auklėtoja. Tokiu prisirišimu jis nesąmoningai keršijo savo gimdytojai. Vėliau tokioje dirvoje ,,sužydėjo“ galingas seksualus vaikinas, kuris gali susijaudinti tik pažeminęs artimą moterį savo ryšiu su kita moterimi.

Neištikimasis

Tiksliau ,,piktybiškai neištikimas“. Pažvelkime į šiuos dalykus atidžiau: pagal statistiką 75% visų vedusių vyrų vieną kartą patiria meilės romaną arba nors mažą nuotykį. Tačiau jeigu jūs jam tikrai esate brangi, jis pagaili jūsų jausmų ir atsitiktinį meilės nuotykį tiesiog nuo jūsų slepia. Antra, jeigu tai jam tapo ne paprastu vienos nakties nuotykiu, o truputėlį užsitęsusia istorija, tai pasekmė pagal psichologų tvirtinimus jam 90 atvejų iš 100 bus neišvengiama praėjusios meilės astenija: mylimoji nustumiama nuo pjedestalo, o savo žmoną ima vaizduotis priešingai – tiesiog angelą.

Visiškai priešinga istorija vyksta jeigu neištikimasis tai daro iš pykčio. Laimei, jų vyriškoje populiacijoje ne tiek jau daug – apie 3 - 5%. Pikta linkintis neištikimas vyras būna neištikimas pastoviai, o tai reiškia, kad anksčiau arba vėliau tai sužino žmona. Gana dažnai tokie vyrai visai neslepia savo poelgių. Moters kančios tokiam tironui – tai jo paties svarbos įrodymas. Bėda, kad dauguma neištikimų vyrų, tikriausiai dėl savo nenugalimo noro dominuoti, paprasčiausiai dėl savo fiziologijos negali ,,būti vyru“ tik su viena moterimi. Galimas dalykas, kad neištikimieji džiaugiasi dėl galimybės būti monogaminėje daugumoje, bet tik su viena vienintele, net ir mylima moterimi ateityje jo laukia visiškas seksualinis fiasko. Kas tai: psichologinė problema ar fiziologinė priklausomybė nuo gaunamų moteriškų hormonų – mokslas to dar neįrodė.

Ką daryti?

Pirmiausia nepainiokite tų, kurie leido sau nedidelį nuklydimą iš savo lizdo su tais, kurie jau seniai priprato gyventi ,,dviejuose lizduose“. Pirmuoju atveju užteks truputėlio sveiko proto, humoro jausmo, blogiausiu atveju – apsilankymo pas šeimos psichologą. Antrasis atvejus yra daug sudėtingesnis. Seksologai perspėja: kovoti su vyriškais kompleksais, turinčiais ,,seksualinę“ potekstę, yra žymiai sunkiau. Juk kartu sprendžiant psichologinę problemą, tironui svarbu surasti seksualinę alternatyvą. Viskas, kuo šiais laikais jam gali padėti seksologija, tai stimuliavimas preparatais, stiprinančiais vyrišką lytinę sferą. Tokiu atveju naujos partnerės kaip seksualumo poreikio paieška praeis. Tačiau ar tai praeis visam laikui, gaila, bet nepasakys nei vienas gydytojas.

Pavyduolis

Iš visų namų tironų – pavyduolis yra pats paslaptingiausias. “Piktoholiko” pretenzijas dar galima suprasti: jo šlepetės padėtos ne vietoje, o kepsnys perkepęs, nors jis pageidavo su krauju. Su neištikimuoju irgi nesaldu, bet daugiau ar mažiau pakenčiama. Na, o pavyduolio pretenzijos yra tokios absurdiškos, kad jeigu ne baigtas aukštasis mokslas ir sėkminga karjera, tai tokį tironą galima būtų pavadinti silpnapročiu. Pakliuvusi į piko valandą jūs užstrigote automobilių kamštyje. To pakanka, kad jus apkaltintų seksu su naujuoju darbuotoju. Na, o tai, kad jūs nepasiėmėte jo į svečius, žinoma rodo, kad jūs turite naują gerbėją. Jis net žino su kuo... Anksčiau arba vėliau bet kuri moteris slapčia pagalvos: ,,gyvenu su šizofreniku“.

Kai kurie psichiatrai mano, kad pavydas – tai šizofrenijos forma, kuri nebūtinai įtakoja mąstymo sutrikimą kitose gyvenimo sferose. Be to, statistikos duomenimis, pavyduoliai gyvena trumpai. Kad pavydas - tai paprasčiausiai ūmus charakteris, rodo tas faktas, kad kai kurie pavyduoliai sugalvojo būdą kaip patys save išgydyti. Laikui bėgant jie supranta, kad sąjunga su žavia, pasitikinčia savimi gyvenimo palydove jiems paprasčiausiai netinkama ir jie išsiskiria, kad padarytų laimingą kitą, ne tokią išvaizdžią moterį. Jie mano, kad tokiu ,,lobiu“ nesusižavės niekas daugiau. Nors dažnai jie klysta, bet tokiai žmonai daugiau nepavyduliauja.

Jums patartume susimąstyti, pastebėjus pirmuosius liguistus jūsų mielojo draugo domėjimosi požymius. Neištirpkite iš laimės, kad esate labai mylima, o labai rimtai susimąstykite.

Kaip elgtis po pavydo priepuolių? Susidoroti su seksualiniais kompleksais visam laikui praktiškai neįmanoma. Geriausia vietoje apkabinimų tokiam tironui panaudoti tokį patį būdą, kaip ir jis elgiasi su jumis. Detaliai pademonstruokite neištikimybės sceną. Susigyvenęs su išgalvotu dalyku, vyras kaip nekeista – susitaiko su situacija ir nusiramina. Iš pasąmonės jam pašalinamas pats baisiausias dalykas – pastovi nežinia ir naujo smūgio laukimas. Šalin, pavyde, amžiams! Kitiems pakanka tik 4-5 mėnesių šeimyninės laimės be kirbančios ,,ragų“ idėjos. Tačiau tuo laiku gyvenimo palydovė gauna galimybę pailsėti ir pamąstyti: kaip ir su kuo jai gyventi toliau.

Mūsų liaudies išmintis sako:,,bijai vilko – neik į mišką“. Šiuolaikinės psichologijos žinojimas tai patvirtina. Atpažinti tironą galima tik apsigyvenus su juo po vienu stogu ir niekaip kitaip. Ką darysi, reikia rizikuoti. Psichologų teigimu, jeigu norite suartėti su vyru - nieko nebijokite ir pasiruoškite nuotykiams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Planai nurėžti privačių mokyklų finansavimą patuštins tėvų kišenes: kainos kiltų dvigubai (310)

Kainos pakiltų daugiau nei dvigubai – tai vienintelė išeitis, kurią įvardija privačių...

Po 10 metų prabilo tuo metu liudyti pabijojusi Venckienės kaimynė: mergaitė skundėsi (547)

Vilniaus apygardos teismui nusprendus paleisti buvusią teisėją Neringą Venckienę į laisvę, ši...

Jungtinėje Karalystėje rastas mirtinai sušalęs lietuvis (7)

Jungtinėje Karalystėje naktį oro temperatūrai nukritus žemiau dešimties laipsnių šalčio,...

Putinas: Rytų Europos šalių Europos Sąjungoje gali nelikti pasisakė ir apie Zelenskį (274)

Valstybės narės iš rytinio ES flango po keleto metų gali panorėti išstoti iš Bendrijos,...

Kaune girtutėlė vairuotoja rėžėsi į policijos tarnybinį automobilį: pranešama apie spūstis (8)

Trečiadienį policija informavo, kad Kaune neblaivi vairuotoja sukėlė avariją. Pranešama, kad...

Skaudi netektis Kaune: mirė medicinos studentė bendrakursiams teikiama informacija dėl psichologinės pagalbos (104)

Skaudi netektis Kaune – pirmadienį mirė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU ) Medicinos...

Trumpo nesėkmės tęsiasi – artimas sąjungininkas atskleidė prezidento paslaptį

JAV ambasadorius prie Europos Sąjungos trečiadienį paliudijo per apkaltos proceso posėdį...

Prieš mūšį su „Rytu“ Parachovskis paliko „Partizan“ klubą (1)

Praėjusiame sezone Vilniaus „Ryto“ klubo garbę gynęs vidurio puolėjas Artiomas Parachovskis...

Putinas pagyrė Zelenskį (19)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pagyrė Ukrainos prezidentą Volodymyrą...

Nepavyko pernai, bando šiemet: dirbantys savarankiškai „Sodrai“ mokėtų didesnius mokesčius (26)

Didesnei daliai savarankiškai ir individualiai dirbančių žmonių „Sodros“ įmokas siūloma...