Daugelis žmonių gyvena susikurtų prielaidų pasaulyje. Mes dažnai darome prielaidas ir nepasitikriname jų – neklausiame ką kitas žmogus iš tiesų galvoja.
© Shutterstock nuotr.

Krikščioniškas pažinčių klubas „Susitikimai.lt“ ir Gražina Mongirdienė siūlo įsitikinti daromų prielaidų teisingumu, nes to nepadarius mes dažnai imamės neteisingų veiksmų taip griaudami ne tik asmeninį bet ir profesinį gyvenimą.

Vyras išsigando, kad jo pablogėjo jo žmonos klausa ir kad jai gali prireikti klausos aparato. Nežinodamas, kaip visa tai jai pasakyti, jis apsilankė pas gydytoją, kad aptartų šią problemą. Gydytojas paaiškino, kaip galima atlikti paprastą testą, įvertinantį klausos praradimo mastą.

Sugrįžęs namo vyras rado žmoną ruošiančią vakarienę. Jis pamanė: „Atsistosiu už 10 metrų nuo jos ir atliksiu klausos testą, kaip patarė gydytojas“. Tada paklausė: „Mieloji, kas vakarienei?“.

Atsakymo nebuvo.

Vyras priėjo į arčiau ir pakartojo klausimą: „Brangioji, kas vakarienei?‘‘

Vėl jokio atsakymo.

Tada jis priėjo prie virtuvės durų: „Brangioji, kas vakarienei?“

Vėl jokios reakcijos.

Atlikdamas paskutinį bandymą, jis priėjo prie jos ir paklausė: „Brangioji, kas vakarienei?“

Dabar jau žmona atsakė: „Jonai, ketvirtą kartą tau sakau – kepsnys!“

Ko galima pasimokyti iš šio humoristinio pasakojimo? Pasakojimas nusako vieną ir ko gero svarbiausią efektyvios komunikacijos taisyklę: visada pasitikrinkite prielaidas tiesiogiai su žmogumi su kuriuo jos susijusios vietoj to, kad darytumėte toli siekiančias išvadas. Nepatikrinus prielaidų, galite imtis neteisingų veiksmų.

Užuot stengiantis sužinoti kito žmogaus nuomonę atvirai klausiant, mes dažnai bandome atspėti, ką kitas žmogus galvoja, darome toli siekiančias išvadas ir net nebandome šių spėlionių patikrinti. Lietuvoje žmonės įsivaizduoja, jog gali skaityti kitų žmonių mintis.

Nepatikrintos ir dažnai net nepagrįstos prielaidos sukelia stresą ir net dramą. Taip dažnai sugriaunami esami santykiai arba skausmingai baigiamos naujos, ką tik prasidėjusios pažintys.

Kas yra prielaida?

Prielaida – samprotavimas be įrodymų priimamas už tiesą. Mes nuolatos darome prielaidas. Tarkime jums skambina pažįstamas ir sako: „Aš su reikalu. Gal gali...“ Jūs čia pat pasidarote išvadas, jog esate šiam žmogui tik įrankis ir jis naudojasi jumis. Jūs jam visai nerūpite. Juk jis net nepaklausė kaip gyvenate. Bet kiek šioje prielaidoje yra tiesos? Rimtai pasvėrus gali pasirodyti juokinga, nes tai visiškai nesusiję su realybe.

Kartais elgiamės dar keisčiau. Darome prielaidas remdamiesi įvykiais, su kuriais patys net nesusidūrėme, o tik išgirdome „faktus“ iš kito šaltinio. Tai informaciją iš „antrų rankų“. Informacija iš „antrų rankų“ retai būna patikima, nes ji paveikta kito žmogaus išgyvenimų. Kiekvienas žmogus įvykius suvokia remdamasis sava patirtimi.

Mes girdime, išsirenkame ir dalinamės informacija, kuri mūsų nuomone yra svarbi ir kuri yra tiesiogiai susijusi su mūsų pačių emociniais poreikiais. Tai leidžia teikti, kad ir kitų žmonių nuomonė yra subjektyvi.

Kokias prielaidas daro susitikinėjančios poros ar norintys užmegzti santykius?

Susitikinėjantys ar ieškantys draugystės dažnai vadovaujasi šiomis prielaidomis:

*Mano, kad santykiai gali greitai nutrūkti

*Tikisi, kad gali visiškai pakeisti savo porą – paversti jį visai kitu žmogumi

*Mano, kad santykiai gerai nesiklostys, nes buvę santykiai klostėsi blogai

Galvoja jog galės užmegzti sėkmingus santykius, kai numes svorį, pakeis darbą, nusipirks butą ir kt.

Mes darome daugybę prielaidų ir vadovaujamės jomis. Kodėl? Todėl, kad bijome užduoti klausimus, kad patikrintumėme savo prielaidas. Arba darome prielaidą, jog kitas žmogus yra toks silpnas, jog neatlaikys mūsų klausimų ir toks žingsnis sugriaus santykius.

Tarkime, jūsų draugas daug laiko praleidžia vienas. Jūs manote ir jūsų draugės jums atitaria, jog nerūpite jam, jis jūsų nemyli, jam neįdomu su jumis. Tai gali būti tik neturinčios jokio realaus pagrindo prielaidos. Tiesa yra ta, jog tai gali reikšti, daugybę dalykų. Ir beje, tai gali neturėti visiškai nieko bendro su jumis.

Kita situacija. Jus erzina draugo/ės elgesys jums atrodo, kad kitas turėtų žinoti, ką jis daro ne taip, jūs tikitės, kad jis perskaitys jūsų mintis? Ar dar labiau susierzinate, kai taip ir liekate nesuprasta/s?

Jei atsakymas į šiuos abu klausimus yra „taip“, tai jums derėtų vietoj to, kad daryti prielaidas, mintyse teisti ir galvoti blogiausia – daugiau tarpusavyje kalbėtis tuo pačiu mokantis kaip reikia patikrinti savo prielaidas.

Įsiminė vieno vyriškio skambutis į psichologinę radijo laidą „Pašnekesiai apie tave į kitus“. Jo patirtis buvo tokia: „Mano buvusi mergina galėdavo tylėti ištisomis dienomis ir klausiama neatsakydavo dėl ko. Prisigalvodavau visko, nesuprasdamas, kuo prasikaltau. Galų gale pavargau nuo viso to ir palikau ją. Dabar draugauju su visiškai priešingo charakterio žmogumi – atviru ir nuoširdžiu.“

Tikrai daug porų įvairiuose santykių etapuose pykstasi dėl padarytų ir nepatikrintų prielaidų.

Tikrinkite savo prielaidas. Jūsų prielaidos tai tarsi jūsų langai į pasaulį. Išvalykite juos, nes kitaip nepakaks šviesos pamatyti realų gyvenimą.

Štai keletas pasiūlymų kaip reikėtų tikrinti prielaidas:

1. Atpažinkite momentus, kai jūs darote prielaidas. Pagalvokite, kokie realūs faktai verčia daryti būtent tokias prielaidas?

Net patartina ant sienos užsiklijuoti lipduką: „Niekada netikėk viskuo, ką mąstai.“

Atminkime, kad niekaip kitaip negalime sužinoti ką kitas žmogus galvoja, nebent tik paklaustume jo paties.

Taigi, jei nepamatote ar neišgirstate akivaizdaus atsakymo į jūsų samprotavimus – jūs darote prielaidą. Būkite atsargūs, nes net ir tai, ką pamatėte ar išgirdote gali priversti jus sukurti likusią istorijos dalį, kad pateisintumėte savo ankstesnes prielaidas.

2. Kaip jau ir buvo paminėta, skeptiškai vertinkite informaciją, gautą iš „antrų rankų“. Netikėkite viskuo, ką sako kiti, nebent yra pateikti nenuginčijami įrodymai. Neleiskite, kad kitų prielaidos taptų jūsų prielaidomis. Kiekvienas išsako nuomonę remdamasis savo patirtimi bei judviejų santykiais ir tai gali „padėti“ išgirsti tai, ką „norime“ išgirsti. Ir būtent tai yra pavojingiausia.

Ar kartais jums nenutinka taip, jog susidūrę su problema skambinate draugams, kurie, iš anksto žinote, palaikys jūsų nuomonę. O reikėtų elgtis priešingai. Kreiptis į tuos, kurie padėtų pamatyti kitokią perspektyvą.

Prielaidų tikrinimas tikrai gali pakeisti jūsų santykius į gerąją pusę. O ieškant antrosios pusės padės surasti ir išlaikyti tą, kuris bus jums tinkamiausias.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Real“ dešimtame danguje: žvilgsniai į Kijevą, pagarba Kaunui ir linkėjimai Mačiuliui specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado (12)

Madrido „Real“ krepšininkai užgaišo ketveriais metais ilgiau nei futbolininkai, kol...

Visiems teks apsispręsti: didesnė alga dabar ar didesnė pensija ateityje skaičiuoklė (412)

Jeigu Seimas priimtų Vyriausybės teikiamas mokesčių ir pensijų permainas, visų dirbančiųjų...

Ačiū tau, „Žalgiri“: sukurtas šiurpulį keliantis vaizdo klipas apie kauniečių žygį Eurolygoje (3)

Vaizdo klipais apie krepšinį pagarsėjusio Giedriaus Šiškovo, pseudonimu „Gidranity“, sukurtas...

Naujausi reitingai: vieno iš kandidatų sprendimas gali situaciją pakeisti iš esmės (587)

Naujausių prezidentinių reitingų favoritų trejetuke ekonomistas Gitanas Nausėda vis dar tvirtai...

Besiveržiančio ugnikalnio lava pasiekė vandenyną: gyventojams gresia naujas pavojus (1)

Apgadinusi keliasdešimt namų, lava iš Kilauėjos ugnikalnio pasiekė vandenyną. Dabar Havajų...

Kita, ne tokia blizgi, princo Harry ir Meghan Markle tuoktuvių pusė: kas liko už kadro (3)

Tuo metu, kai ekranuose visas pasaulis užgniaužęs kvapą stebėjo princo Harry ir Meghan Markle...

Švedų eksperimentas: tvirtina, kad rado būdą atpiginti elektromobilius (7)

Elektrifikuotas kelias Švedijoje – pirmasis toks visame pasaulyje, galintis įkrauti juo...

Siekiama į Lietuvą privilioti daugiau turistų iš Rusijos (36)

Sankt Peterburge bus pristatytos Lietuvos turizmo galimybės, siekiant sustiprinti Lietuvos kaip...

Ką pradėti daryti jau dabar, kad po 5 metų būtumėte laimingas ir sėkmingas (16)

Į šį klausimą yra daugiau nei šimtas atsakymų, mes atrinkome pačius populiariausius.