aA
Pirmoji idėja yra ta, kad prieš meilę yra nusistatęs sveikas protas.

Štai jums kariškas vaizdelis. Mergina išlydi vaikiną į kariuomenę. Jie stovi perone susiglaudę ir vienas iš jų verkia. Kodėl? Nes išsiskiria, o tai daryti skaudu. Dar ilgai pajudėjus traukiniui prieš jo akis stovės maža mylimosios figūra, o ji prisimins jo kvėpavimą ir balsą. Bet kodėl jiems taip skaudu ? Todėl, kad labai stipriai įsimylėję jie vienas kitą.

Jis ir ji

Štai jums kitas vaizdelis. Šeima palydi vyra į komandiruotę. Šeimyninis bučinys į skruostą - ir "rašyk laiškus, tėveli". Po to važiuojantis vyras tuščiu žvilgsniu žiūrės pro langą, nusižiovaus, išsitrauks laikrašti, o žmona susirūpinusi eis namo galvodama, ką čia vaikams nupirkus. Skaudulys dvasinis čia minimalus, jei nepasakysime, kad jo išvis nėra. Nes tarp vyro ir žmonos nėra stipraus įsimylėjimo.

Tad palyginę šias dvi situacijas pasakykime: kurioje yra daugiau meilės? Toje, kur daugiau ir skausmo. O ar sveika norėti sau skausmo? Ne. Ypač mums nesinori skausmo savo vaikams. Todėl jei jūsų paauglė dukra ar sūnus pasakys jums, kad yra įsimylėjęs, jums pasidarys neramu. Greičiausiai kils minčių apie galimus nėštumus, prievartavimus, palikimus su vaiku, venerines ligas, apie tai , "kur jūs gyvensite" , apie "apsukimus aplink pirštą", "bandymus išvilioti pinigus ir butą" ir t.t. ir pan.

Kodėl? Todėl, kad jūs vadovausitės sveiku protu. O sveikas protas jums sako, kad žmones valdo vis tos pačios primityvios aistros - seksas, valdžia, pinigai. Ir nesvarbu, ką tu jauti, brangioji dukryte. Gali čia nesaukti ir neraudoti: "Jūs nieko nesuprantate meilėje". Tai tu nieko nesupranti. Kaip tu ten sakai? Kad jūsų jausmai yra nežemiški, ne tokie, kaip pas kitus žmones? Cha - cha.

Antroji idėja yra ta, kad žemiškus įsimylėjimus nelabai palaiko religija.

Meilė

Vadinasi, sveikiau mylėti mažai, arba iš vis nemylėti? Būti, anot stoikų "ataraksijoje", arba , kaip sako Indijoje, "satvos " būsenoje? Išvertus reiškia "ramybę, pusiausvyrą, neprisirišimą". Kažkas tame yra. Kitaip kodėl mūsuose taip išpopuliarėjo Rytų filosofija? Ir matyt ne be reikalo vienuoliai - toliausiai pažengusieji dvasinio tobulėjimo kelyje - iki šiol mėgsta kur nors už mūrinių sienų pasislėpti nuo kitos lyties.

Vadinasi, toliau pažengti dvasine prasme reiškia viena: toliau, toliau nuo šių aistrų. Taip, dalis jų - modernieji krikščionys, modernieji budistai – bodhisatvos - sugrįžta iš savo vienuolynų pas žmones. Bet kam? Kad imtų įsimylėti, pamilti, vesti, kaip visi normalūs žmonės? Neatspėjote. Jie grįžta su meile, bet su kokia? - su gailestingumu ir tikėjimu. Grįžta vedami noro nuvesti mus paskui save.

Ir tik laki režisieriaus vaizduotė priverčia filmo "Paskutinis Kristaus gundymas" herojų nulipti nuo kryžiaus ir vesti normalią moterį. Realybėje jo ten, į žemę, į šeimą, į ūkį varu nenuvarysi. Kam jam tie širdies draskymai su meilės norinčia žmona, klykiančiais vaikais ir kudakuojančiomis vištomis? Geriau jis ant kryžiaus eis. Ne, jo kelias kitur - į dangų. Čia, žemėje, jam ne vieta. "Kas nepaliks savo tėvo, motinos, brolio ar seserų,- tas manęs nevertas".

Ir, natūralu, kad eiliniams bažnyčių lankytojams dvasininkai neakcentuoja įsimylėjimo, vietoj šio jausmo taktiškai siūlydami meilę dievui ir tikėjimą. Jie nesako "nustok mylėti", o sako: "mylėk, bet ne žemėje, o danguje". O kaip jums dera tarpusavyje žodžiai "kunigas" ir "įsimylėjimas"? Čia kvepia jei ne tragedijomis, tai dramomis.

Trečioji idėja yra tai, kad mums rūpi ne meilė, o sveikata.

Meilė

Medikai apskritai žiūri į meilę su įtarimu, o kartais su neslepiama ironija. Jūs galite sau įsivaizduoti kardiologą ar, dar geriau, venerologinio dispanserio gydytoją? Ir štai jūs paminite jam žodį "meilė". Kokias asociacijas jums kelia šis derinys: "meilė" ir "kardiologija"? Taip, "mažiau jaudintis reikia, brangusis. Širdelė jau šlubuoja". O "meilė" ir "venerologija"? Teisingai, "kada paskutinį kartą turėjote intymius santykius?"

Apie sielos gydymą - psichiatriją taip pat negalima pasakyti nieko paguodžiančio. Psichiniam ligoniui psichiatrai apskritai rekomenduoja kelis metus gerti vaistus ir vengti jaudinančiu situacijų. Kuomet ligonis vadovausis sveiku protu, būdamas sukaustytas ir ramus, tai vadinsis "remisija".

Ir netgi psichoanalitikai į meilę žiūri be didelio pasitikėjimo. Dažniausiai ji traktuojama kaip "perkėlimas", t.y. aklas vaikiškos meilės tėvams priskyrimas visai tam netinkančioms figūroms. Ir netgi toks žinomas modernus psichoanalizes teoretikas, kaip Otto Kernbergas savo išsamioje meilės studijoje linksta į tai, kad meilė - mums iš prigimties būdingos agresijos atsvara. Su kuo be abejo sutinka žymusis gyvūnų elgesio tyrinėtojas Konradas Lorencas.

Jei ne šis švelnus jausmas, mes jau seniai būtumėme perkandę gerkles ne tik sau, bet ir savo artimiesiems. Kurie dėl to ir tapo mums artimaisiais, kad siunčia savo kūno kalba "paklusnumo ir atsidavimo" signalus. Ir t.t. Visa tai, ką mes žinome šiuo metu iš mokslininkų apie įsimylėjimą ir meilę, susiveda į pripažinimą: "tai iš dalies biocheminė, iš dalies psichologinė, iš dalies elgesio nulemta būsena, reikalinga tam, kad mes išskirtumėme vieni iš kitų ir sudarytumėme su juo daugiau ar mažiau patvarią sąjunga".

Ketvirtoji idėja yra egzistencinė - mums baisu meilėje atsižadėti savo individualumo.

Meilė

Niekam ne paslaptis, kad mylėti - reiškia atverti kitam savo širdį ir savotiškai "ištirpti" kitame. Tačiau kas sakė, kad mes labai to trokštame? Taip, jei mes esame labai priklausomi nuo kitų, jei bijome būti savarankiškais, mums tiesiog būtina atsiremti į kieno nors nugarą ar išsiverkti į kieno nors petį. Mus traukia kažkas didelis ir stiprus, su kuo galėtumėme susilieti. Tačiau mūsų tarpe nemažai žmonių, kurie yra vos - vos išsikovoję savo laisvę ir nepriklausomybę. Jiems baisu atsižadėti savęs ir atsiduoti kam nors kitam. “Tai ką, dabar vietoj to, kad eičiau kur noriu, aš turėčiau klausytis jo istorijų ar šluostyti jos ašaras? Taigi tuomet aš prarasiu save kaip asmenybę. Užkasiu talentą į žemę. Na ne, užteko man savo laiku tėvų su jų problemomis.”

Kaip sykį norisi ne susilieti su kuo nors, bet atsiriboti. Sukurti kažką iš savęs, tapti kažkuo. Atsistoti ant savo kojų. Kad pragyvenus gyvenimą nebūtų kankinamai skaudu dėl beprasmiškai praleistų metų… Bet tai, atrodo, kažkas jau sakė. Vienu žodžiu, ačiū jums už dėmesį, bet mylėti aš negaliu. Permiegoti - taip. Tai ir sveikatai naudinga, ir tonusą pakelia. O mylėti? Juo labiau - vesti? Nepasiekiau dar šito finansinio savarankiškumo. Iki. Tačiau kai kitas nutolsta, mes kaip tik prisimename, kad vienam likti irgi nelabai smagu. Ir išsigąstame.

Štai čia prasideda tokie santykiai, kuriuos geriausiai atspindi žaidimas "gaudynės". Aš einu prie tavęs – tu traukiesi. Tu eini link manęs - aš traukiuosi. Taigi, pagal nerašytas santykių taisykles, vienas turi būtinai bijoti meilės.

Penktoji idėja yra visai ir ne idėja, o gyvenimo faktas.

Meilė

Faktas tas, kad nepasydami baimės, žmonės įsimyli ir myli vienas kitą, prarasdami ir sveikatą, ir tikėjimą, ir sveiką protą. Patys rimčiausi teoretikai ir labiausiai atsidavę religiniai fanatikai. Sveikai mastantys miesčioniai ir vaidinantys cinikus gydytojai. Susirūpinę seniai ir pašaipus kiemo vaikai. Jūs gi žinote… Visi jie kartais nukrypsta nuo savo įsitikinimų ir įsimyli. Nes nori ir gali. Prisiminę tai, nekreipkime dėmesio į jų atsikalbinėjimus ir padovanokime jiems raudonas širdutes. Jiems patiks.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Globos namuose augančių vaikų seserys šaukiasi pagalbos: juos nori atskirti ir išvežti į užsienį (144)

„Jie nenori būti įvaikinti į užsienį ir išskaidyti po vieną, po du“, – teigė su DELFI...

Pasiūlymas uždirbti 2 tūkst. eurų atsirūgo: darbdavys nemoka pinigų, grasina susidoroti (49)

Į DELFI redakciją kreipėsi darbuotojas Marius (vardas pakeistas – DELFI), kuriam darbdavys neva...

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas (16)

Trečiadienį šalies jaunuoliai jau galėjo sužinoti, ar šiemet yra pašaukti atlikti privalomąją...

Dakare – iškilmingai apdovanoti pasiekę finišą, o lietuviai prieš šventę spėjo nuveikti gerą darbą papildyta 04.38 (11)

Dakaras nėra užbaigtas, kol jo dalyvis nepravažiuoja pro finišo arką. Tokia procedūra...

Žvejų laukia svarbus draudimas: vienas nusižengimas gali gerokai paploninti piniginę (18)

Besilaikanti neigiama oro temperatūra ir užsalę vandens telkiniai – tikra laimė ir pramoga...

Algis Kriščiūnas: išsirinkę pirmąjį būstą Kanaruose padarėme brangiausią klaidą (4)

„Atsibudę ryte išėjome į gatvę ir supratome, kad padarėme turbūt brangiausią klaidą...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1402)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Įspūdingą Sabonio seriją nutraukę „76ers“ iškovojo triuškinamą pergalę Indianapolyje (4)

NBA pirmenybėse vieną skaudžiausių sezono pralaimėjimų patyrė Indianos „Pacers“ (29-15)...

Abi rankas Dakare susilaužęs Bardauskas: pavažiavau 200 metrų ir daugiau nebegalėjau (12)

Tai, kad Dakaras gali būti labai nenuspėjamas ir neretai smūgiuoti žemiau juostos, įrodė Balio...

Septyni požymiai, bylojantys, kad jums būtinai reikia atostogų

Jei jaučiatės priėję liepto galą, gal jums tikrai reikia pagaliau eiti atostogų. Tad jei jūsų...