Kai paprašę negauname ko norime, ir reikalavimai neduoda rezultatų, mūsų instinktai ir įpročiai dažnai paskatina imtis kitos kvailos taktikos – įžeidinėjimų. Be abejonės, reikalavimai yra žeidžiantys ir daro nemalonų spaudimą, bet, palyginus su nepagarbos reiškimu, jie yra ganėtinai švelnūs.
Iš esmės nepagarbi nuomonė yra pastangos priversti sutuoktinį duoti mums ko norime, bet dažnai jos yra gudriai užmaskuotos. Vietoj atviro reikalavimo mes pateikiame savo problemą tarsi sutuoktinio asmeninį trūkumą. Mes bandome “pataisyti” sutuoktinį pagal savo norus. Mes pateisiname savo nepagarbą, įtikindami save, kad darome sutuoktiniui didelę paslaugą.

Nepagarbi nuomonė susiformuoja tada, kai vienas iš sutuoktinių bando primesti savo vertybių ir įsitikinimų sistemą kitam. Kai vyras bando įpiršti savo požiūrį žmonai, jis tiesiog prašosi bėdos. Kai žmona pradeda manyti, kad jos nuomonė yra teisinga, o jos vyras apgailėtinai klysta, ir jam tai pasako, ji įžengia į minų lauką.

"Tu esi paskutinis kvailys!" "Niekada nemaniau, kad vedžiau tokią ožką!". Tokios frazės dažnai būna tik karo pradžios žiedeliai.

Daugumoje atvejų, nepagarbi nuomonė yra tiesiog įmantrus būdas gauti tai, ko nori iš sutuoktinio. Bet netgi jei motyvai būtų patys geriausi, vis tiek tai yra kvaila ir žeidžianti taktika. Ji kvaila, nes neduoda norimų rezultatų, ir žeidžianti, nes sukelia nepasitenkinimą.

Jei manome, kad turime teisę, ar netgi pareigą primesti savo požiūrius sutuoktiniui, mūsų pastangos neabejotinai bus suprastos kaip grasinimai, arogancija, storžieviškumas ir absoliuti nepagarba.

Jis ir ji

Jei jūsų partneriui atrodo, kad jūs su juo elgiatės nepagarbiai, jums gali kilti pagunda tai padaryti vėl – paskelbti, kad jis/ji labai klysta. Bet kokia kaina atsispirkite šiai pagundai, nes kiekvienu užgauliojimo atveju tik auka supranta savo būseną, o ne skriaudėjas. Patikėkite jo/jos žodžiu ir imkitės priemonių pašalinti tai, ką jūsų sutuoktinis vertina kaip nepagarbą.

Kai bandome įpiršti savo nuomonę sutuoktiniui, tarsi teigiame, kad jo/jos nuomonė yra netinkama. Tai yra nepagarba. Galbūt mes to nepasakome žodžiais, bet būtent taip mus supranta sutuoktinis. Jei daugiau vertintume kito nuomonę, gal suabejotume dėl savosios. O kas jei jie teisūs, o mes klystame?

Beje, kas yra tiesa? Tai be galo reliatyvi sąvoka. Prisiminkime Saliamoną, kuris sprendė kelių aklųjų, ieškančių tiesos, ginčą. Jis liepė tarnams atvesti dramblį, o akliesiems - jį apčiupinėti ir pasakyti, kaip jis atrodo.

Susiginčijusieji niekaip negalėjo sutarti dėl to, kaip tikrovėje atrodo dramblys, nes kiekvienas iš jų galėjo apčiuopti tik vieną jo dalį. Vienas aklasis palietė dramblio koją ir pasakė, kad dramblys panašus į koloną. Antrasis, palietęs straublį, tvirtino, kad jis yra kaip gyvatė. O trečiasis, palietęs ausį, ginčijo, kad labiausiai jis panašus į palmės lapą.

Tada Saliamonas pasakė: Jūs visi esate ir teisūs, ir neteisūs. Jūs sugebėjote pamatyti tik dalį tiesos, paliesdami atskiras dramblio kūno vietas. Žmogus negali aprėpti viso pasaulio ir pamatyti reiškinius iš visų pusių. Todėl ta taip ieškoma ir trokštama tiesa dažnai susideda iš daugelio nuomonių, daugelio požiūrių.

Labai dažnai žmonės reiškinius vertina iš savo požiūrio taško, net nepagalvodami, kad pažiūrėjus iš kitos pusės, jie gali atrodyti visiškai priešingai. Ir dramblys, ir kalnas ar medis, bet koks daiktas atrodo kitoks, apėjus jį iš visų pusių. Kodėl negalime taip suvokti skirtingos savo partnerio nuomonės?

Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad negalima prieštarauti sutuoktiniui. Bet prieštaraukite garbingai. Bandykite suprasti sutuoktinio argumentus. Paaiškinkite, kas lėmė jūsų nuomonės susidarymą, išklausykite sutuoktinio paaiškinimą. Neatmeskite galimybės pakeisti savo nuomonę, vietoj to, kad apkaltintumėte sutuoktinį suklydus.

Štai taip veikia pagarbus įtikinimas. Kiekvienas iš jūsų į santuoką atsineša daug dalykų – tame tarpe išmintį ir kvailumą. Jūsų santuoka bus sėkminga, kai suderinsite savo vertybių sistemas, kai vieno išmintis nugalės kito kvailumą.

Dalindamiesi mintimis, apsvarstydami visus už ir prieš, jūs galite sukurti bendrą įsitikinimų sistemą, geresnę, nei kiekvienas turėjote anksčiau. Bet jei nežiūrėsite į šį reikalą su abipuse pagarba, procesas neįvyks ir galiausiai jūs sužlugdysite meilę vienas kitam.

Daugumoje atvejų nepagarbi nuomonė yra ne daugiau, nei kvailos ir žeidžiančios pastangos gauti tai, ko nori santuokoje. Kaip ir reikalavimai, nepagarba neduoda norimų rezultatų – tai tik žodinio užgauliojimo formos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pentagono Kalėdų dovanos Baltijos šalims: kam ir kodėl atiteks 100 mln. dolerių? (90)

Po to, kai JAV Kongrese sutarta dėl rekordinio, beveik 700 mlrd. dolerių gynybos biudžeto,...

Už pažangios įmonės fasado – purvinų pinigų šleifas (18)

Prieš 7 metus mokslinės gamybinės akcinės bendrovės „ Precizika “ valdybos pirmininką...

Orai: šalį užlies šiluma, bet džiaugsmo neatneš (14)

Po žiemiškesnės savaitės pradžios, antroje savaitės pusėje temperatūra šoktels aukštyn, tad...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (431)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (141)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

Legendinio Benny Hillo gyvenimas už kadro buvo lyg tragikomedija: vaidino ištvirkėlį, mirė vienas prieš televizorių (5)

Alfredas Hawthorne‘as „Benny“ Hillas (1924 m. sausio 21–1992 balandžio 20) buvo britų...

Eismo sąlygas sunkina plikledis

Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ketvirtadienio rytą ant valstybinės reikšmės kelių dangų...

Geriausią kėlinį klubo istorijoje sužaidę „Knicks“ nutraukė Toronto pergalių seriją (3)

Pirmąją nesėkmę po keturių pergalių iš eilės NBA pirmenybėse patyrė Toronto „Raptors“...

Kraujagyslių raizginiai ant blauzdų gali ir pražudyti

Dailios kojos yra kaip moters vizitinė kortelė. Bet ką daryti, jei po plonyte kapronine kojine...

Pasakiško grožio Kinijos miestas atrodo tarsi iš atviruko

Lyg atsidurtum paveiksliuke – taip kartais sakoma apie Kinijos Sužou miesto senamiestį. Ir ne...