aA
Pasaulis apsėstas minčių, kaip dažnai, kada ir kur žmonės užsiiminėja seksu, tačiau retai kam rūpi, kaip mes jaučiamės po jo. Žmonėms, kuriuos po sekso užvaldo nepaaiškinamas liūdnumas, tai gali tapti bauginančia ir vieniša patirtimi, rašo independent.co.uk.
Nemalonios sekso pasekmės: kas normalu, o kada jau verta susirūpinti
© Shutterstock nuotr.

Disforija po lytinio akto (dar vadinama postkoitaline disforija) yra terminas, naudojamas liūdnumo, nerimo, graudumo, agresyvumo ir bendro melancholiškumo jausmui po lytinės sueities apibūdinti. Įdomiausia šiuo atveju yra tai, kad taip nutinka po abiejų partnerių sutikimu vykusio suartėjimo.

„Net kai buvau vieniša, po sekso apninkanti depresija transformuodavosi į kitokį tuštumos atspalvį. Visada tai priskirdavau baimei būti palikta, – pasakoja 27 metų Jerilyn apie ją ištinkančius postkoitalinės disforijos epizodus. – Ėmiau svarstyti, ar kaskart, kai užsiimdavau seksu, iš manęs buvo kažkas atimama, nors aš pati tuo seksu mėgaudavausi“.

Sekso terapeutė ir santykių konsultantė Denise Knowles iš organizacijos „Relate“ leidiniui „The Independent“ sakė: „Nėra neįprasta po sekso jausti liūdnumą. Tai nebūtinai reiškia traumą ar apgailestavimą. Tai neprivalo reikšti ką nors bloga“.

Pasak specialistės, tai lemia po sekso organizme vykstantis hormonų, tarp kurių yra endorfinas, oksitocinas ir prolaktinas, sprogimas.

„Lytiniai santykiai yra labai intymus aktas, o orgazmas išlaisvina daugybę gerą savijautą lemiančių hormonų. Kai orgazmas pasiekia piką, tie hormonai staiga krenta ir netekus to artumo, kuris padėjo tai pasiekti, gali apimti liūdnumas, – aiškina D. Knowles. – Nuo absoliutaus džiaugsmo pereinate prie atskirumo. Tai savaip gali paskatinti moteris ir kai kuriuos vyrus jausti šiokį tokį liūdesį. Tačiau tai organiška biologinė funkcija, kuri daugiau ar mažiau pasireiškia daugumai žmonių. Paprastai tai reiškia, kad esate labai padidėjusio emocinio susijaudinimo būsenoje ir išėjote iš jos, kas natūraliai ir įvyksta“.

Neseniai buvo atliktas šio mažai dar pažinto fenomeno tyrimas. Jo metu paaiškėjo, kad 46 procentai iš 230 tyrime dalyvavusių moterų per pastarąjį mėnesį „keletą kartų“ patyrė disforiją po lytinių santykių. Mokslininkai nustatė, kad santykių intymumas tam įtakos neturi.

Gauti rezultatai sutapo su tais, kurie buvo gauti kitame, 2011 metais atliktame, tyrime. Tada buvo nustatyta, kad trečdalis moterų po sekso jaučiasi prislėgtos, nors pats seksas jas patenkino. Mokslininkai mano, kad tai gali turėti evoliucinę funkciją.

Tačiau D. Knowles atkreipia dėmesį, kad reguliari prasta savijauta po sekso nėra normalu.

„Jeigu jaučiatės nusiminę ir tai nėra vien tik dėl natūralaus atsiskyrimo po sekso, reikėtų į tai pasigilinti. Tai galėtų byloti apie rimtesnę problemą. Jeigu taip jaučiatės, jums gali padėti sekso terapija ar konsultacijos. Tai gali būti santykių, o ne sekso problema“, – tikina sekso terapeutė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Tyrimas parodė, ką Rusija iš tiesų planavo Ukrainoje: svarbiausias vaidmuo buvo numatytas ne kariuomenei sadizmas – ne atsitiktinis (5)

Planuodama užpulti Ukrainą Rusija tikėjosi, kad didįjį darbą nudirbs platus šnipų tinklas, o...

Ekonomistas: antrą pusmetį galime sulaukti palūkanų mažinimo

Europos Centrinis Bankas ( ECB ) gali nebedidinti bazinių palūkanų normų, sako ekonomistas...

Kremliaus eteryje – netikėtos kalbos apie rusų sutriuškinimą: suklusti privertė karininkas, kurio prognozės jau pasitvirtino (8)

Ukrainai iš Vakarų perduota šarvuotoji technika jau riaumoja poligonuose ir laukia savo valandos,...

Į Lukašenkos pasiūlymą iškart sureagavo Kremlius

Penktadienį Kremlius atmetė paliaubų galimybę Ukrainoje , kai Maskvos sąjungininkę Baltarusiją...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Svarbi informacija investuojantiems ne tik Lietuvoje: kada ir kokius mokesčius mokėti

Nors dažnai Lietuva kritikuojama, kad gyventojų finansinis raštingumas gana prastas, visgi šalyje...

Į Garbačiauskaitės-Budrienės ir Mažylės konfliktą įsikišo etikos sargai: dalyvaudama laidoje dėstytoja pažeidimo nepadarė (2)

Žurnalistikos bakalauro studijų programos komitete svarstant Vilniaus universiteto dėstytojos doc....

Pasiūlymą pateikęs Lukašenka grasina „pačiu baisiausiu ginklu“ papildyta (7)

Karą Ukrainoje būtina sustabdyti, kovo 31 dieną savo kalboje Baltarusijos parlamentui ir tautai...

Malinauskas stebisi Šimonytės pasirinkimais (25)

Neseniai daug triukšmo sukėlė Ingridos Šimonytės ir Agnės Širinskienės viešas...

Polina Šilina, Danilas Fedkevičius, rus.delfi.lv

Akmuo į Lietuvos daržą: kartu su kitomis penkiomis ES šalimis kaltinama, kad reikalauja išpūstų kompensacijų už Ukrainai perduotus ginklus KAM komentaras (1)

Kovo 28 dieną „Politico“, remdamasis šaltiniais iš Europos Sąjungos diplomatinių sluoksnių...

Karas Ukrainoje. JAV: dėl Rusijos užmojų turime naujos informacijos Kyjivas: kilo dar viena grėsmė (1)

Vėlų ketvirtadienio vakarą Rusija apšaudė Charkivą. Pirminiais duomenimis, sužeistųjų ar...