aA
Žurnale „New York“ išspausdintame straipsnyje „Naujoji monogamija“ teigiama, kad santuokos tampa vis labiau ir labiau atviros. Manoma, kad susitartas „apgaudinėjimas“ apsaugos porą nuo atitolimo vienam nuo kito. Šiuo požiūriu, jei vienas iš poros nuklysta į šalį tose ribose, kurios priimtinos abiem partneriams (taisyklės kinta – nuo bučinių iki visiškų orgijų), jis iš tikro neapgaudinėja partnerio.
Pora, aistra, seksas
© Corbis/Scanpix
Žinoma, skamba ganėtinai keistai. Tačiau nesvarstykime dabar to, kaip turėtų jaustis tos poros, kurios išlaiko įsipareigojimus vienas kitam – geriau pagalvokime, ar tai bent kiek pagrįstas požiūris?

Visų pirma – kodėl tie žmonės yra kartu?

Vis dėlto žmonės, kurie nori iš naujo nubrėžti savo santykių linijas ir ribas, yra savotiškai įdomūs. Šie žmonės kvestionuoja dalykus, kuriuos laikome savaime suprantamais – kad dauguma santuokų baigiasi skyrybomis, kad apgaudinėti tą, kurį myli, yra negerai.

Tačiau tame straipsnyje buvo aprašyta moteris, kuri, grįžusi namo, aptinka savo vyrą vonioje su kita – ir ničnieko nedaro. Tai priverčia pagalvoti, kodėl gi visų pirma tie žmonės yra kartu. Rami šios moters reakcija į tai, kas kitus priverstų daužyti lėkštes, verčia klausti, kokios emocijos slypi po tuo. O jei moteriai buvo bloga diena, jei ji buvo nusiminusi? „Mieloji, tuoj išeisiu – tik patrinsiu nugarą pupytei, kurią parsivedžiau iš koncerto.“ Neįtikėtina.

Žinoma, senoji monogamija turi savų problemų. Bet vis tik gal ji geresnė nei naujoji, jei tik kažkiek pasistengi.

Ar šis susitarimas pagrįstas?

Monogaminė santuoka toli gražu nėra tokia sėkminga, kokia turėtų būti. Jei kai kurios poros nori šiek tiek atsiriboti nuo įsipareigojimų ir susikurti savas taisykles, lai bando.Reikėtų vertinti jų drąsą, galvojimą apie santuoką, kūrybingumą ir pastangas susikurti tai, kas atitiktų jų poreikius.

Blogiausia yra tai, kad toks požiūris sumenkina vieną pagrindinių priežasčių, dėl kurių žmonės tuokiasi – saugumo poreikį. Ir nors saugumas nesuteikia pagrindo aistrai, vis dėlto tai viena didžiausių priežasčių, kodėl žmonės lieka kartu, „kol mirtis išskirs“. Dalis įsipareigojimo kitam žmogui yra žinojimas, kad tas žmogus bus su tavimi laimėje ir nelaimėje, skurde ir varge – o jei partneris suka į kairę būtent tada, kai jautiesi silpnas, sunku nepasijusti įskaudintam ar išduotam.

Visi žmonės daugiau ar mažiau pavydūs, tačiau tai emocija, kurią gali kontroliuoti – ne ignoruoti ar slėpti – jei nori, kad tavo santuoka būtų atvira.

Šis sumanymas – bauginantis

Turint savo dvasinių vertybių sistemą, fenomenas, vadinamas „naująja monogamija“, prieštarauja toms vertybėms, kurios yra ilgalaikių santykių sėkmės pagrindas – įsipareigojimas, dvasinė pagarba ir du žmonės, kuriantys savo gyvenimą kartu. Ši naujoji monogamijos versija skamba kaip pateisinimas savanaudiškam, neatsakingam elgesiui.

Taigi jei vadinamoji naujoji monogamija skamba kaip protingas būdas turėti pyragaitį ir kartu jį suvalgyti, galbūt taip ir yra. Monogamija yra pasirinkimas. Ji neateina natūraliai ir kartais reikalauja susitarimo tarp abiejų partnerių. Tačiau tiesa tokia, kad galiausiai gali arba turėti pyragaitį, arba jį suvalgyti, tačiau abiejų dalykų negali padaryti vienu metu.

Valdoma monogamija? Oksimoronas

Vienos ilgametės santuokos terapeutės teigimu, per trisdešimt savo darbo metų ji nėra susidūrusi nė su vienu sėkmingu atviros santuokos atveju. Jau nekalbant apie moralę ar lytiškai plintančias ligas – net jei pora turi gerų ketinimų ir tiki, kad sutaria dėl taisyklių, anksčiau ar vėliau jie atvers Pandoros skrynią. Malonaus, neįprasto sekso vilionės keistu būdu priverčia žmones elgtis taip – ypač su sutuoktiniais – kaip jie paprastai nesielgia. O kai taip atsitinka, atsėlina pavydas. Vienas iš poros nori grįžti prie senosios tvarkos, kitas jo nebegirdi. Taigi nors senoji monogamija nėra pats geriausias sprendimas daugeliui porų, geresnio, deja, kol kas neturime.

Priimtinos rizikos dalies nėra

Reikia pripažinti, kad poros, kurios mylisi su kitais žmonėmis, net jei prieš tai dėl to tarpusavyje susitarė – tikrai turi problemų. Du laimingai susituokę žmonės gali galvoti, kad jų santykiai gyvuos, nors į juos įsimaišys kiti žmonės. Tačiau kai vienam partneriui sukyla pavydas, tuomet santykiams padaryta žala dažnai būna nepataisoma.

Ar yra porų, kurios praktikuoja tokį elgesį ir nepatiria jokios žalos santykiams? Galbūt. Todėl klausimas būtų toks: kokia tikimybė, kad santykiai dėl tokio elgesio nesugrius? Jei vertinate savo santykius, negali būti priimtinos rizikos dalies.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Turistus viliojantis miestas pasitinka griežtomis taisyklėmis ir „sausuoju“ įstatymu (18)

Prakalbus apie Jungtinius Arabų Emyratus dažniausiai iš karto pagalvojama apie Dubajų. Tačiau...

Psichozė, neįgalumas ar net mirtis: populiarėjančių naujų narkotikų poveikis gąsdina patyrusius Lietuvos medikus (55)

Kai kalbame apie naująsias psichoaktyviasias medžiagas, galime pasakyti, kad tai yra terra...

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva (215)

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Julijai anytos išmokytas užsiėmimas virto sėkmingu verslu: klientai nepagaili atvažiuoti ir keliasdešimt kilometrų (31)

Prieš keletą metų per motinystės atostogas iš savo anytos išmokusi gaminti sūrius, Julija...

Arūnas Valinskas turi genialų klausimą tėčiams, kurie mano, kad vaikų auginimo atsakomybė skirta tik moterims

Seime dirbantis Arūnas Valinskas jaunesnysis ir jo mylimoji, burnos higienistė Viktorija...

Smurtą arenoje pasmerkęs Adomaitis: tai blogiausios sezono rungtynės (75)

LKL lyderių akistatoje intriga laikėsi tik pirmą ketvirtį: Vilniaus „Rytas“ (5/1) namuose...

Deimantė Kazėnaitė: savo neturėjimas yra blogiausia, kas gali nutikti žmogui (15)

Žinoma vizažistė ir populiari nuomonės formuotoja Deimantė Kazėnaitė nuolat žavi tobulais...

Panevėžys prieš 400 metų: legendos apie vilku paverstą seniūno sūnų ir krikščionybei besipriešinantys vietiniai (13)

Tarpukaryje rytų Lietuvos sostine tituluoto miesto gyvenimas tekėjo vėžio žingsniu. Manoma, kad...

Okinavos ilgaamžių paslaptis – kitokia mityba (3)

Įvairių šalių gyventojai nuo seno ieško jaunystės eliksyro, o neseniai buvo susidomėta...