aA
„Esu senokai ištekėjusi, tačiau kalbėtis su vyru apie jausmus negaliu. Jaučiu, kad to reikia tik man, bet ne jam, nors jis geras žmogus, rūpestingas tėvas. Mūsų pokalbiai – tik apie buitį. Dėl to tolstame vienas nuo kito, baiminuosi, kad sugrius šeima. Ką daryti, kad vyras atsivertų?“
„Jis niekada manęs neatjaučia. Kai ketinu išlieti širdį, įninka į televizorių – krepšinis mat svarbiau. Mano išgyvenimai jo nedomina, o savų tarsi ir neturi. Kankinuosi su juo, nes myliu. Bet kiek šitaip tversiu?“
Pora
© Shutterstock nuotr.

Pataria psichologė Rūta Klišytė

Atrodo, kad abi moterys susidūrė su panašia problema, ištekėjusios už bejausmių, arba nejautrių, vyrų. Nemažai moterų kamuojasi su tokiais „kietakakčiais“, sielojasi dėl jų nesupratingumo, šeimoje jaučiasi vienišos, atstumtos. „Mano išgyvenimai jo nedomina, o savų tarsi ir neturi“, – tvirtina Viktorija, „Jam nereikia jausmų“, – dūsauja Janina. Tačiau ar iš tikrųjų?

Dauguma tokių „stuobrių“ turi širdį, tačiau kenčia dėl keisto sutrikimo – negebėjimo suvokti ir įvardyti savo bei kitų žmonių jausmų. To priežastis gali būti psichologinė gynyba, kultūros ar šeimos suformuota savybė arba paveldėtas, stipriajai lyčiai būdingas asmenybės bruožas. Dažniausiai visi šie trys veiksniai yra susiję. Berniukai sunkiau nei mergaitės reiškia jausmus, įvardija juos ir atpažįsta.

Yra šeimų, kuriose vaikai mokomi padoriai elgtis, tačiau jų sielos reikalai lieka apleisti. Kartais motina neskatina vaiko jausmų raiškos todėl, kad pati su jais turi bėdų. Tokios sūnus užauga vyru, kuris išoriškai atrodo bejausmis, o iš tikrųjų – tik jausmiškai neišprusęs. Jei motina neišugdė sūnaus jausmų, jei šis pats jų nelavino (čia gali padėti grožinė literatūra, teatras, kinas), vėliau šio darbo tenka imtis jį pamilusiai moteriai. Taip, vyrams išreikšti jausmus turėtų padėti moterys, nes prigimtis apdovanojo jas jausmingumu ir atjauta.

Kita vertus, gyvename laikais, kai lengviau nusimesti drabužius nei nuoširdžiai pasišnekėti. Net šeimyniniame gyvenime nerandame laiko atvirumui, o jis nemėgsta skubos. Jausmai gali sprogdinti vyrą iš vidaus, tačiau jo veidas lieka akmeninis. Neigiamos emocijos tarsi „įstringa“ kūne, trikdydamos organų darbą ir ardydamos sveikatą. Dėl to vyrams būdingas stipresnis potraukis alkoholiui (juk šis atpalaiduoja), kamuoja rimtos širdies ligos ir užklumpa ankstyva staigi mirtis – dėl tos pačios „uždaros širdies“.

Kad galėtum ką nors pasakyti apie savo jausmus, šiuos reikia pažinti, o kalbėti apie tai, ko nepažįsta, nemėgsta nė vienas save gerbiantis vyras. Tačiau tai, ką jauti, galima išreikšti ne tik žodžiais, o kai kurie tik taip temoka! Tokiam tyleniui lengviau priskaldyti krūvą malkų, nei sušildyti savo moterį trimis žodžiais „Tu man brangi.“ Bet juk malkų krūva tai ir reiškia! Supratusios, ką reiškia jūsų sutuoktinio poelgiai ir veiksmai, galbūt nebereikalausite iš jo kitokių meilės įrodymų ar pokalbių apie jausmus.

Taigi, gerbiamos moterys, nenusiminkite: jūsų vyrai veikiausiai nėra bejausmiai padarai ir myli jus, tiktai savaip. Ar virtuvės čiaupas varva? Šaldytuvas stovi nesutaisytas? Ar senos vonios plytelės nepakeistos naujomis? Jei visu tuo pasirūpino jūsų sutuoktinis, tai – meilės ženklai. Jo meilė nebyli, tačiau darbšti ir veikli.

• Paklauskite savęs: Už ką aš jį pamilau? Kodėl už tokio ištekėjau? Moterys intuityviai junta paslėptą gerumą.

• Priimkite savo vyrą tokį, koks jis yra, nesistenkite jo pakeisti. Leidimas būti savimi, o ne priekaištai ar tobulumo pamokos padės jam atsiverti, tapti tikresniu.

• Mainykitės su juo talentais. Jūs jam – jausmingumą ir atjautą, jis jums – loginį mąstymą ir nagingumą. Tokie jums abiem naudingi mainai sutvirtins jūsų ryšį.

• Neverskite jo bendrauti su vaikais taip, kaip tai darote jūs. Ir nejautrūs vyrai gali būti puikūs tėvai!

• Neminkite vyrui ant Achilo kulno – net ir pusdieviai turi silpnų vietų. Vyras jums bus už tai dėkingas, tiktai išmokite pastebėti jo dėkingumo ženklus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Slaptą pažymą skaitęs Karbauskis: tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui papildyta  (129)

Slaptą dokumentą, pažymėtą grifu „slaptai“, skaitęs Seimo Lietuvos valstiečių ir...

Savo žodį tarė ir Meilutytė: pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalį (36)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Rūta Meilutytė 50 m...

Pasaulio čempionas SuperDanas iškovojo dar vieną medalį – šįkart sidabro (6)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Danas Rapšys 200 m...

„Sodra“: penki svarbiausi dalykai apie pensijas, kuriuos būtina žinoti balsavimas (229)

Kitąmet daugelio gyventojų, tiek kaupiančių II pakopos pensijų fonduose, tiek nekaupiančių,...

Tabu sulaužytas: pirmą kartą valstybinės Rusijos TV eteryje – Putino duktė (142)

Beveik 20 metų Rusijos žiniasklaidoje galiojantis tabu dėl naujienų apie šalies prezidento...

Puteikis apie dalyvavimą prezidento ir sostinės mero rinkimuose: noriu sukrėsti Lietuvą (1)

Prezidento ir Vilniaus mero rinkimuose dalyvauti apsisprendęs Seimo narys Naglis Puteikis sako,...

Simonos Milinytės gimtadienis paženklintas tragedija: braukia ašaras ir dega žvakutę už brolį (15)

Nors daugeliui gimtadienis asocijuojasi tik su teigiamomis emocijomis, JAV gyvenančiai dainininkei ir...

Tiesa ir mitai apie Cezario operaciją: įvardijo priežastis, kodėl moterys jos taip nori (1)

Per pastaruosius kelis dešimtmečius Cezario pjūvio operacijų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje...

Ekspertai įvardijo rajonus, kuriuose būstai turės didžiausią vertę (27)

„Pirkdami būstą gyventojai turėtų pagalvoti apie jo vertę ir likvidumą ateityje. Ar prireikus...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (213)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...