„Esu senokai ištekėjusi, tačiau kalbėtis su vyru apie jausmus negaliu. Jaučiu, kad to reikia tik man, bet ne jam, nors jis geras žmogus, rūpestingas tėvas. Mūsų pokalbiai – tik apie buitį. Dėl to tolstame vienas nuo kito, baiminuosi, kad sugrius šeima. Ką daryti, kad vyras atsivertų?“
„Jis niekada manęs neatjaučia. Kai ketinu išlieti širdį, įninka į televizorių – krepšinis mat svarbiau. Mano išgyvenimai jo nedomina, o savų tarsi ir neturi. Kankinuosi su juo, nes myliu. Bet kiek šitaip tversiu?“
Pora
© Shutterstock nuotr.

Pataria psichologė Rūta Klišytė

Atrodo, kad abi moterys susidūrė su panašia problema, ištekėjusios už bejausmių, arba nejautrių, vyrų. Nemažai moterų kamuojasi su tokiais „kietakakčiais“, sielojasi dėl jų nesupratingumo, šeimoje jaučiasi vienišos, atstumtos. „Mano išgyvenimai jo nedomina, o savų tarsi ir neturi“, – tvirtina Viktorija, „Jam nereikia jausmų“, – dūsauja Janina. Tačiau ar iš tikrųjų?

Dauguma tokių „stuobrių“ turi širdį, tačiau kenčia dėl keisto sutrikimo – negebėjimo suvokti ir įvardyti savo bei kitų žmonių jausmų. To priežastis gali būti psichologinė gynyba, kultūros ar šeimos suformuota savybė arba paveldėtas, stipriajai lyčiai būdingas asmenybės bruožas. Dažniausiai visi šie trys veiksniai yra susiję. Berniukai sunkiau nei mergaitės reiškia jausmus, įvardija juos ir atpažįsta.

Yra šeimų, kuriose vaikai mokomi padoriai elgtis, tačiau jų sielos reikalai lieka apleisti. Kartais motina neskatina vaiko jausmų raiškos todėl, kad pati su jais turi bėdų. Tokios sūnus užauga vyru, kuris išoriškai atrodo bejausmis, o iš tikrųjų – tik jausmiškai neišprusęs. Jei motina neišugdė sūnaus jausmų, jei šis pats jų nelavino (čia gali padėti grožinė literatūra, teatras, kinas), vėliau šio darbo tenka imtis jį pamilusiai moteriai. Taip, vyrams išreikšti jausmus turėtų padėti moterys, nes prigimtis apdovanojo jas jausmingumu ir atjauta.

Kita vertus, gyvename laikais, kai lengviau nusimesti drabužius nei nuoširdžiai pasišnekėti. Net šeimyniniame gyvenime nerandame laiko atvirumui, o jis nemėgsta skubos. Jausmai gali sprogdinti vyrą iš vidaus, tačiau jo veidas lieka akmeninis. Neigiamos emocijos tarsi „įstringa“ kūne, trikdydamos organų darbą ir ardydamos sveikatą. Dėl to vyrams būdingas stipresnis potraukis alkoholiui (juk šis atpalaiduoja), kamuoja rimtos širdies ligos ir užklumpa ankstyva staigi mirtis – dėl tos pačios „uždaros širdies“.

Kad galėtum ką nors pasakyti apie savo jausmus, šiuos reikia pažinti, o kalbėti apie tai, ko nepažįsta, nemėgsta nė vienas save gerbiantis vyras. Tačiau tai, ką jauti, galima išreikšti ne tik žodžiais, o kai kurie tik taip temoka! Tokiam tyleniui lengviau priskaldyti krūvą malkų, nei sušildyti savo moterį trimis žodžiais „Tu man brangi.“ Bet juk malkų krūva tai ir reiškia! Supratusios, ką reiškia jūsų sutuoktinio poelgiai ir veiksmai, galbūt nebereikalausite iš jo kitokių meilės įrodymų ar pokalbių apie jausmus.

Taigi, gerbiamos moterys, nenusiminkite: jūsų vyrai veikiausiai nėra bejausmiai padarai ir myli jus, tiktai savaip. Ar virtuvės čiaupas varva? Šaldytuvas stovi nesutaisytas? Ar senos vonios plytelės nepakeistos naujomis? Jei visu tuo pasirūpino jūsų sutuoktinis, tai – meilės ženklai. Jo meilė nebyli, tačiau darbšti ir veikli.

• Paklauskite savęs: Už ką aš jį pamilau? Kodėl už tokio ištekėjau? Moterys intuityviai junta paslėptą gerumą.

• Priimkite savo vyrą tokį, koks jis yra, nesistenkite jo pakeisti. Leidimas būti savimi, o ne priekaištai ar tobulumo pamokos padės jam atsiverti, tapti tikresniu.

• Mainykitės su juo talentais. Jūs jam – jausmingumą ir atjautą, jis jums – loginį mąstymą ir nagingumą. Tokie jums abiem naudingi mainai sutvirtins jūsų ryšį.

• Neverskite jo bendrauti su vaikais taip, kaip tai darote jūs. Ir nejautrūs vyrai gali būti puikūs tėvai!

• Neminkite vyrui ant Achilo kulno – net ir pusdieviai turi silpnų vietų. Vyras jums bus už tai dėkingas, tiktai išmokite pastebėti jo dėkingumo ženklus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tarp „valstiečių“ – maišto nuotaikos: prakalbo apie premjero atsistatydinimą (183)

Pagrindinius socialinius ir ekonominius klausimus sprendžiantiems Seimo komitetams, vadovaujamiems...

Tikroji situacija kalėjimuose: vyksta prekyba, blokavimo sistema neveikia (42)

Dviejų Kybartų pataisos namuose kalinčių vaikinų lėbavimas iš pamatų supurtė Lietuvos...

Vilniaus centre sprogus troleibuso padangai, sužaloti trys žmonės, vienam nutrauktas pirštas patikslinta (29)

Pirmadienį sostinėje sprogus troleibuso padangai, nukentėjo trys žmonės.

Kodėl bankų padaliniuose kartais reikia laukti kelias valandas? (40)

Statistika rodo, kad bankų padaliniuose žmonės paslaugų laukia kur kas trumpiau – virš 10...

Rusijos opozicionierius: permainos vyksta staiga, turime būti pasiruošę (172)

„Kada Rusijoje prasidės rimtos politinės permainos, mes nežinome, tačiau turime būti joms...

„Panathinaikos“ fanams dėkojusio Lekavičiaus ateitis Graikijoje priklauso nuo trenerio Pascualio

Praėjusią vasarą su trenksmu iš Kauno „Žalgirio“ į Atėnų „Panathinaikos“ persikėlęs...

Savaitgalis Skubios pagalbos skyriuje: pacientai plūsta kas 4 minutes (1)

Per praėjusį savaitgalį į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės ( RVUL ) Skubios...

Svajonių darbas: Seimo nariai turi 103 dienas, per kurias gali atostogauti (98)

Dabartinė situacija, kai Seimo nario atostogos nėra reglamentuotos, prieštarauja Konstitucijai ,...

Keblus slaptažodžių pasaulis: kaip susikurti tobulą ir kiek kainuoja mūsų užmaršumas (2)

Ne vienas aktyviai internetu besinaudojantis žmogus žino, ką reiškia galvoje talpinti krūvą...

Vievyje sučiuptas sadistas, negyvai sutrypęs bejėgį gyvūną (101)

Pirmadienio rytą, apie 9.45 val., pilietis Kęstutis (gim. 1978 m.) Vilniaus apskrities policijai...