47–50 metai: prasmės paieškos

Nors laikas ir bėga, šis laikotarpis gali būti puikus ateities impulsas. Jis skatina pažvelgti į save, išanalizuoti praeitį ir patirtį. Psichologai skiria tris tokių išvadų darymo etapus.

Pirmiausia kyla noras vėl išgyventi tas emocijas, kurios buvo praeityje: moteris nori atsiremti į sukauptą patirtį, kad vėl galėtų judėti į priekį. Kitas etapas – šeimos klausimas: tie, kurie sukūrė šeimas, tikėjosi (tik ne visada gavo) būti laimingi ir patenkinti. Šio periodo moterys stengiasi arba dar labiau sutvirtinti ryšius su vyru, arba juos visiškai nutraukia.

Ir galų gale stovėdama ant penkiasdešimtmečio slenksčio moteris vėl imasi žavesio ir jo santykio su seksualumu paieškų – tai savęs pažinimo kelias.

Tamsioji pusė: niūrių ir egzaltuotų būsenų kaita

Kamuoja senėjimo baimė. Kai kurios moterys dėl to mano, kad jų kūnas yra ne tik, kad nepatrauklus, bet jau ir bjaurus. To pasekmė – sumažėjęs libido, kurį iš dalies pakeičia socialinių ryšių plėtimas. Moterys tampa aktyviomis asociacijų, sąjungų, partijų narėmis, leidžia atsiskleisti meniniams gebėjimams. Pasak seksologų, toks seksualumo ignoravimas neretai užsitęsia labai ilgai.

Šviesioji pusė: seksualumo skrydis

Išgyvenusi praėjusios jaunystės nostalgiją, 47-50 metų dailiosios lyties atstovė gali pajausti neapsakomą norą gyventi ir patirti sekso teikiamą malonumą. Tokie jausmų protrūkiai neretai moters partnerį priverčia į ją žiūrėti naujomis akimis.

50-55: permainos

Jeigu reikėtų apibūdinti šio periodo moters seksualumą vienu žodžiu, jis būtų „iš naujo“. Tiesa, norėdama išgyventi ir pajusti tą „iš naujo“, moteris turi įsisąmoninti kai kuriuos šio periodo ypatumus. Jeigu pirmieji menopauzės požymiai pasireiškia apie 45-uosius gyvenimo metus, perkopus per 50-imt moterį ir fiziologine, ir fizine prasme užgriūna viesulas.

Keičiasi kūnas, mažėja libido, baigiasi menstruacijos, kamuoja nerimas, karščio pylimai, nervingumas. Neretai moterims atrodo, kad tai reiškia seksualumo pabaigą. Tačiau vis daugiau dailiosios lyties atstovių – ypač šiais laikais – jau žino, kad prasidėjus menopauzei seksualumas niekur nedingsta.

Moterys, atsilaikiusios kovoje už seksualinius troškimus, visuomet laimi: jos vėl pajunta gyvenimo džiaugsmą. Ir net jei menopauzę lydi senatvės baimė, jos mėgaujasi sekso teikiamai malonumais, kurie tampa ryškesni dar ir dėl to, kad jai nebereikia niekam nieko įrodinėti – nei sau, nei partneriui.

Tamsioji pusė: baimė, vienatvė, depresija

Kai kurios moterys trokšta jausmingų malonumų, tačiau nebetiki, kad gali tai patirti. Jas apima kartėlis, kuris paskui save atsiveda baimės ir vienatvės jausmus. Apsigyvenę moters sieloje jie gali sukelti depresiją. Toji savo ruožtu slopina kūniškųjų malonumų geismą. Įveikti šią būseną nėra paprasta, kartais prireikia ir specialistų pagalbos.

Šviesioji pusė: gyvenimo pilnatvė, laisvumas

Jeigu prie štai buvęs periodas moteriai buvo sėkmingas, šie metai bus kupini gyvenimo pilnatvės, aiškumo ir laisvumo.

Kai moteris be didelių išgyvenimų priima kūno pokyčius, šis jai „atsako“ pojūčiais... paprastais, natūraliais, bet labai stipriais. Jeigu moteris nebebijo savo amžiaus, ji gali išgyventi atgimimą, pajusti pasitikėjimą savimi ir gyvenimo jėgą.

55+: išsipildymas

Kvaila būtų tvirtinti, kad 65-erių metų moteriai kūnas nesuteikia jokių problemų. Tačiau seksualiniai troškimai jai suteikia gyvybingumo. Ir jeigu moteris gyvena aktyvų seksualinį gyvenimą, kūnas jai gali padovanoti netikėtą dovaną – pomenopauzinius orgazmus. Seksualinė energija tokiais momentais sukoncentruota į malonumus. Seksualumas šiuo periodu jau neturi santykių užmezgimo ar sudėtingų psichologinių žaidimų su partneriu tikslo.

Tamsioji pusė: depresija, abejingumas

Jeigu gyvenimas ant kūno ir sieloje palieka randų, tamsi depresijos antklodė gali užkloti moterį. Seksualumas uždaromas į archyvą, o mintis, kad žydėjimas dar įmanomas, atrodo absurdiška. Depresija serganti moteris mato tik tai, kaip į blogąją pusę pasikeitė jos kūnas. To rezultatas – visiškas abejingumas, atsiribojimas nuo gyvenimo...

Šviesioji pusė: dvasingumas, laisvės pojūtis

Rūpintis savo kūnu, būti atvirai seksualumui, leisti sau šį malonumą – gyventi... Visa tai gali moteriai suteikti pasitikėjimo gyvenimu, kuriame visada yra vietos troškimams. Jie padeda geriau suvokti save ir tai, kokią vietą moteris užima gyvenime. Jausdamasi laisva vyresnė nei 60-ies metų senjorė gali mėgautis sekso teikimais malonumais ir jausti pilnatvę.