aA
Sumažėjęs moterų libido, seksualinis potraukis ir kiti daugiau mažiau panašiai apibūdinami dalykai neretai tampa temomis, apie kurias, deja, drovimasi ir baiminamasi su kuo nors šnekėti. Su draugėmis, su gydytoju, kartais net su tuo, kurį ši problema irgi paliečia – su savo partneriu. Ši tema taip pat apipinta įvairiausiais mitais, nuogirdomis, įsitikinimais, kurie nėra visiškai teisingi, o kai kada net ir klaidingi ar net traumuojantys. Tad kuo vadovautis ir į ką dėmesio nekreipti?
© Shutterstock nuotr.

Štai, pavyzdžiui, gana gajus mitas, kad pačiu maloniausiu seksu mėgaujamasi paauglystėje ar jaunystėje, o po to viskas blanksta, buitiškėja, paprastėja. Kaip yra iš tiesų?

Indianos universiteto (JAV) mokslininkai, atlikę didelės apimties nacionalinę seksualinės sveikatos ir elgsenos apklausą, nustatė, jog tai – visiškai netiesa. Nors seksu jauname amžiuje mėgaujamasi dažniau, vyresniame amžiuje sekso kokybė ne tik kad gali nenukentėti, bet dar ir pagerėti.

Ypač tai aktualu moterims, kurios savo seksualinio gyvenimo piką pasiekia apie trisdešimtuosius gyvenimo metus bei vėliau ir didžiausią malonumą patiria būtent sulaukusios vyresnio amžiaus. Ir tai, kad seksas geriausias jaunystėje – tik vienas iš nevisiškai teisingų įsitikinimų. Apie kitus populiariausius jų mes taip pat pakalbėsime plačiau. Bet pirma – kas slepiasi po sumažėjusiu moters lytiniu potraukiu ir į ką svarbu atkreipti dėmesį.

Sumažėjęs moterų libido – ne retenybė

Sumažėjęs moterų libido nėra jau toks retas reiškinys – jį patiria mažiausiai viena iš trijų moterų kuriame nors savo gyvenimo tarpsnyje. Kartais tam apibūdinti tiesiog nėra žodžių, kartais pasakoma: „Neturiu nuotaikos“, “skauda galvą” ar pan.

Simptomai apima sumažėjusį seksualinį potraukį, nuslopusį norą mylėtis, dingusias seksualines fantazijas ir mintis apie seksą. Deja, viskas tuo neapsiriboja ir dažnai pereina į savigraužą, kaltės jausmą, depresiją (arba jos pagilėjimą, jei būtent depresija sukėlė sumažėjusį libido), pašlijusius santykius su antra puse ir pan.

Anot Amerikos seksualinės sveikatos asociacijos, pagrindinės sumažėjusio moters lytinio potraukio priežastys yra depresija, įvairios medicininės būklės, šalutiniai tam tikrų vaistų poveikiai, stresas darbe ar šeimoje, maža savivertė ir sutrikusi hormonų pusiausvyra.

Kai kurioms moterims seksualinę disfunkciją sukelia ir cheminiai pokyčiai smegenyse. Tai vadinama hipoaktyviu seksualinio potraukio sutrikimu. Ši būklė išsivysto tada, kai centrinėje nervų sistemoje sutrinka neurotransmiterių dopamino, noradrenalino, serotonino pusiausvyra ir koncentracija. Tokį seksualinį sutrikimą nors kartą gyvenime gali patirti net iki 42 proc. moterų ir 31 proc. vyrų.

2011 metais atlikto tyrimo, susijusio su moterų seksualiniu potraukiu, metu paaiškėjo, kad tik itin maža dalis moterų nesidrovi ir nesibaimina kalbėti apie šį sutrikimą su savo gydytoju ar psichoterapeutu. Ir tai, ko gero, gali būti didelė klaida, vedanti į dar sudėtingesnius šio sutrikimo užkaborius.

Kita vertus, ne kiekvienas sveikatos apsaugos specialistas įgalus padėti pacientei spręsti jos seksualines problemas, ypač jei tai yra ne psichoterapeutas, o šeimos gydytojas. Tad tokiu atveju turėtų būti sukurta lanksti ir optimali sistema, kaip seksualiniais sutrikimais besiskundžiančią pacientę nusiųsti ten, kur ji gautų reikiamą pagalbą, o ne numoti ranka į problemą ir nenuvertinti jos.

O kokia reikalinga pagalba? Taikomos įvairios psichoterapijos metodikos, tačiau labai svarbu palaikyti ne tik fizinį, bet ir emocinį intymumą su partneriu, pasitikėti vienas kitu, kalbėti apie susidariusias problemas, dviese arba su specialisto pagalba susidaryti planą ir dirbti ties juo.

Atsijokite mitus

Prieš tęsiant apie pačius populiariausius moterų sumažėjusio seksualinio potraukio mitus, svarbu pasakyti kai ką kita – nustokite save kaltinusios. Nevyksta nieko nenormalaus, tuolab kad kai kada seksualinio potraukio sumažėjimas priklauso nuo organizme vykstančių reakcijų, kurių tiesiog negalite kontroliuoti. Ką galite kontroliuoti? Nustoti tikėti netikusiais įsitikinimais.

Pavyzdžiui, kad seksualinį potraukį galima susikurti maistu. Braškė su šokoladu skamba viliojančiai ir galbūt kam nors atrodo gundančiai, tačiau juodasis šokoladas, austrės, raudonasis vynas, avokadai ir kiti dažnai linksniuojami afrodiziakai neišsprendžia rimtų problemų ir gali atnešti daugiau nusivylimo nei naudos.

Nors šių afrodiziakų istorija siekia neatmenamus laikus, kai kuriuose jų esančios medžiagos, užuot sukėlusios geismą, priešingai, gali jį nuslopinti. Tad nesutelkite viso dėmesio į maistą ir geriau koncentruokitės ties savimi ir savo partneriu.

Antras gajus mitas apima svarų moters gyvenimo tarpsnį – menopauzę ir skamba daugiau mažiau taip: „Menopauzei atėjus, lovos reikalus ištinka krachas”. Čia grįžkime prie to, kad seksualinio gyvenimo amžius taip stipriai neriboja. Priešingai, moterų seksualiniu gyvenimu besidominti ir knygą apie tai parašiusi Iris Krasnow teigia, jog ne viena šešiasdešimtmetė ar net septyniasdešimtmetė gali jaustis lovoje pilna jėgų ir kupina vidinio žydėjimo.

Kai kurios tokio amžiaus moterys netgi panyra į tantrinio sekso užsiėmimus ir savo seksualiosios pusės ieškojimą kartu su sutuoktiniu. Kai kas apskritai tvirtina, kad žmonėms seksualiniai santykiai rūpi tol, kol jie yra gyvi. Tačiau patys save įtalpiname į tariamas normas ir įsiteigiame, kad vėlesniame amžiuje šie dalykai turi būti nesvarbūs. Įsiteigiame, kad vyresniame amžiuje gėdinga tuo užsiimti.

Šį klaidingą įsitikinimą paneigia ir Šiaurės Amerikos menopauzės bendruomenės tyrimai. Menopauzės metu hormonai persitvarko taip, kad seksualinis potraukis gali net padidėti. O jei menopauzės metu atsirado makšties sausumas, kuris lytinius santykius šiek tiek apsunkina, galima pasidaryti lubrikantų rinkoje.

Trečias gajus bei ne mažiau svarbus mitas yra tas, kad visi aplink seksu užsiima dažniau nei tu pati ar pats. Ką kitką gali pagalvoti, jei filmai, reklamos, žurnalai, laikraščiai ir internetas pilni seksualių užuominų apie tai, kiek kartų per savaitę reikėtų mylėtis, koks turėtų būti poros seksualinis pajėgumas.

Gana. Nustokite lyginti save su kitais, nes jūs negalite įlįsti į kitų porų lovas. Kartais net negalite pasitikėti draugų komentarais, nes visuotinai peršama nuomonė, kad normalus žmogus turi seksu užsiiminėti kuo dažniau. O jei ne, tai tada kažkas negerai. Tad geriau sutirštinti spalvas nei būti neva nenormaliam.

I. Krasnow teigia, jog mylėtis reikia taip dažnai, kaip nori abu partneriai. O tą poreikį gali lemti įvairios gyvenimiškos situacijos – vaikai, nuovargis darbe ir kt. Tad nustokite save lyginti su kitais ir geriau pasikalbėkite apie tai su savo partneriu.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ušackas pranešė, kad pralaimėjęs Šimonytei partinius rinkimus, Prezidento posto nesiektų (137)

Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Ingrida Šimonytė . Ką pasirinks TS–LKD: ją ar...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (521)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Lietuviai nukeliavo į turistų aplenkiamą Iraną: šiurpių mirties bausmių vieta stebino svetingumu (38)

Keliauti į Iraną sugalvojau tada, kai perskaičiau daug informacijos apie tenykščius žmones, jų...

Broliai Ballai autobusu grįžo į Lietuvą (5)

Sausio mėnesį krepšininkai Lamelo ir LiAngelo Ballai atvyko į Lietuvą. Tuo metu Vilniaus oro...

Nekaltas pirkinys oro uosto užkandinėje baigėsi tragedija (15)

Viena mergina mirė nuo stiprios alergijos sezamams, kai oro uosto kavinėje „Pret a Manger“,...

Putinas pateikė savo versiją dėl lėktuvo numušimo Sirijoje Kremlius išplatino viešą pareiškimą (254)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu pareiškė...

Per žiniasklaidos dieną Valančiūnas driokstelėjo: galime išspardyti kitų užpakalius (3)

Toronto „Raptors“ žiniasklaidos diena neaplenkė ir komandos vidurio puolėjo 26 metų Jono...

Lengviausias būdas iššveisti pridegusį puodą: jokio mirkymo – prireiks tik vienos priemonės (20)

Kam gi nepasitaiko, kad ruošiant maistą pora minučių, kurioms žūtbūt prireikia pasitraukti nuo...

Didelė audra: kur laivams saugiau – uoste ar atvirame vandenyje? (3)

Laivai audrų vengia. Jų krovinys yra brangus, įgula – neišmatuojamai vertinga, o laikas –...

Karšta kaip liepsna: Australijos ugniagesiai kalendoriui fotografavosi su gyvūnėliais (18)

Nuo 1993-ųjų Australija kiekvienais metais džiugina viso pasaulio moteris – šių metų leidinys...