aA
Visi yra buvę keblioje padėtyje, kai staiga išmuša karštis, veidas parausta, kūnas bando susiriesti į kamuolėlį ir tapti nepastebimas, protas nieko nebesako, o liežuvis veblena kažkokius niekus. Atsidūrusio tokioje būsenoje nepaguos ir Ch. Darwin įžvalga, kad sugebėjimas rausti yra išskirtinai žmogiška, gal net pati pati žmogiškiausia savybė.
© Shutterstock nuotr.

Žmogiškiausios savybės susilaukia psichologų dėmesio. Vienas iš jų - P. Zimbardo, apklausęs aštuonis šimtus tiriamųjų, nustatė, kad tik šeši iš jų niekada nėra išgyvenę gėdos jausmo. Aiškindamasis, ką išgyveno susigėdusieji, jis pastebėjo, kad tuo metu sąmonę tarsi užpildo pas susigėdęs žmogus, kuris suvokia save, savo poelgius bei savybes, kaip pasaulio centrą, į kurį nukreiptas aplinkinių kritiškas dėmesys.

Kitas psichologas, tyrinėjęs gėdos jausmą ir jo apraiškas, C. Izard rašo, kad gėdą patiriantys dažniausiai jaučia nusivylimą savimi, todėl pasijunta vertais didžiausio pasmerkimo nevykėliais ir bando užglaistyti savo poelgį, pasišalinti, nubausti save.

Kas perdaug, tas…

Kadangi gėdos išgyvenimai yra tiksliai aprašyti, juos galima įvertinti psichologiniais testais. Šie testai liudija, kad gėdijimasis ir intymumas susiję, kad vien įsivaizduodamos lytinį aktą, moterys labiau drovisi nei vyrai. Antra vertus, gėdijimasis užsimezgant artimesniems santykiams sustiprina potraukį ir susidomėjimą vienas kitu bei pasitenkinimą intymumu.

Gėda, drovumas, kaip ir kiti jausmai, yra reikalingi žmogui. Seksologas R. Lewinsohn apklausęs patenkintas savo šeimyniniu gyvenimu sutuoktinių poras, nustatė, kad virš 90 proc. jų, prisimindamos laiką, kai jie dar nebuvo pora, kalbėjo apie abejones savimi, gėdijimąsi savo jausmų ir poelgių.

Lyg ir būtų galima padaryti išvadą, kad toks nelabai smagus išgyvenimas kaip gėda sujungia porą ilgalaikiams darniems santykiams. Tačiau to pačio R. Lewinsohn tyrimai parodė, kad arti penktadalio porų nesugebėjo įveikti jų santykius varžiusių gėdos jausmų. Vyrai bei moterys iš šių porų net po intymaus artumo netapo atviresni, artimesni ir jų santykiai galiausiai nutrūko.

Kaip išsisukti

Gėda naudinga, tačiau gėda varžo. Kad ji nevaržytų perdaug, R. Kavet siūlo keletą rekomendacijų, ką veikti, pakliuvus į keblią padėtį intymių santykių metu.

Ką daryti, pavadinus partnerį kitu vardu. Nėra nusikaltimas lytinių santykių metu įsivaizduoti seksą su žinomu aktoriumi. Kiek blogiau yra įsivaizduoti buvusį draugą. Labai blogai į teisėtą vyrą kreiptis kitu vardu. Dar blogiau būtų atsiprašinėti.

Tokiu atveju galima apsimesti, kad buvo ištartas ne vardas, o jaustukas. Gundantis ir pakankamai originalus būtų paaiškinimas, kad taip buvo įvardintas partnerio lytinis organas.

Kaip atmesti partnerio fantazijas. Artimi žmonės dalinasi savo fantazijomis. Su kai kuriomis iš jų sutikus, nukenčia savigarba ir patiriama gėda, jas atmetus – nuviliama, o nuviltasis nuolat primena, kad yra nepatenkintas ar gal net pabando rasti supratingesnę partnerę. Geriau būtų apsimesti, kad fantazija patinka, bet apie ją smagiau kalbėtis, negu įgyvendinti: nes skauda, nes tiesiog neįmanoma fiziškai (pavyzdžiui, per trumpos rankos).

Taip pat neblogas sprendimas - nepriimtinai seksualiai fantazuojantį partnerį palyginti su kokiu bjauriu tipu, kuris tikrai nepatinka partneriui, bet turi tą patį seksualinį pomėgį. (Kas patikrins, kokius pomėgius turi koks nors žinomas politikas ar banditas?)

Veiksminga būtų pakalbėti apie paveldimumą, priminti partneriui, kad jo tėvai, broliai turėtų mėgti tuos pat seksualinius žaidimus, kaip ir jis. Pasiūlius įsivaizduoti savo tėvus kai kuriose pozose, dalis žmonių dienai ar dviem praranda susidomėjimą seksu.

Ką daryti, jei nesinori visko prisipažinti.. Įsimylėjusius turi sieti ne vien seksas. Tol, kol tobulins savo intymius santykius, jie turi domėtis vienas kito asmenybėmis. Domėdamiesi, aišku, pasiteiraus apie anksčiau buvusius įsimylėjimus. Juos droviai nutylėti nebūtų gerai, nes paslaptys patvirtina, jog nėra tikro artumo. Apie visas jų detales begėdiškai pasakoti irgi ne ką geriau, nes niekam nepatiks būti lyginamu su kitu žmogumi.

Seksologas C. Hiebsch atrado elegantišką šios prisipažinimų problemos sprendimą. Vakarų Europoje, JAV bei Kanadoje vyrams labiausiai patinka moterys, kurios, jų nuomone, turėjo mažiau seksualinių partnerių, nei kitos. Šis “mažiau” gali būti labai įvairus: ir 1, ir 50 gali būti mažiau už kažkokį įsivaizduotą dydį. Taigi, trisdešimtmetei moteriai bereikia pasiteirauti partnerio, kiek, šio nuomone, vidutinė jos amžiaus moteris galėjo turėti meilužių ir išgirdus, kad jų gali būti, pavyzdžiui, šeši, drąsiai prisipažinti, jog mylėjosi su trimis vyriškiais.

Suprantama, tokie patarimai skatina saikingą pamelavimą. Saikingą, nes juo siekiama išvengti gėdos ir palengvinti partnerio gyvenimą. Gal būtų geriau iš viso nemeluoti, bet nedera pamiršti ir to, kad baisiau už visišką tiesą yra tik neįtikimas melas.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Teisėjavimu nusistebėjęs Adomaitis po pergalės laukia žinių iš ligoninės specialiai Krepšinis.lt iš Seulo (22)

Lietuvos rinktinės treneris Dainius Adomaitis su visu komandos trenerių štabu po pergalės prieš...

„Brexit“ gali privesti prie Jungtinės Karalystės subyrėjimo (54)

Vienas iš pirmųjų darbų, kuriuos tapęs ministru pirmininku nuveikė Borisas Johnsonas , buvo...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Už Lietuvą internete kaunasi ne valstybės institucijos, o „elfai“

Baltijos kelio sukakties išvakarėse Kremliaus propagandos kanalai suaktyvino prieš mūsų...

Priminė vairuotojams, kada ir kur reikia „žaliosios kortelės“

Sėdant prie automobilio vairo užsienio šalyje ar savarankiškai keliaujant po Europą būtina...

Pirmas Azijos skonis: miego stygius, publikos aikčiojimai ir užtarnautos Seibučio minutės specialiai Krepšinis.lt iš Seulo (2)

Lietuvos rinktinė snūduriavo ne vien perkeltine prasme. Pustrečio kėlinio turėję vargo su kuklia...

Kaliningrade apsilankęs lietuvis norėjo sprukti: daugiau niekada ten nevažiuosiu (1193)

„Daugiau tikrai niekada ten nevažiuosiu“, – tikino savaitgalį Kaliningrade praleidęs...

Gyvai / „Laisvės piknikas 2019“. Tiesioginė transliacija iš Kauno Nemuno salos (19)

„Mūsų valstybė DELFI | Laisvės Piknikas 2019 | Diskusijos 10:30 Valstybė 2020: naujos...

Prieš 30 metų Baltijos šalys ryžosi prabilti: tai buvo viena didžiųjų SSRS paslapčių (122)

Lietuva ir kitos Baltijos šalys iškilmingai mini Baltijos kelio 30-metį, tačiau dažnai į...

Po pertraukos įsibėgėjusi rinktinė sutriuškino nervus patampiusią Pietų Korėją (249)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė šeštadienį pergale pradėjo pasirodymą draugiškame keturių...

Į G7 susitikimą vykstantis Trumpas pažėrė grasinimų Prancūzijai (77)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pagrasino apmuitinti prancūziškus vynus, vykdamas...