aA
Visi yra buvę keblioje padėtyje, kai staiga išmuša karštis, veidas parausta, kūnas bando susiriesti į kamuolėlį ir tapti nepastebimas, protas nieko nebesako, o liežuvis veblena kažkokius niekus. Atsidūrusio tokioje būsenoje nepaguos ir Ch. Darwin įžvalga, kad sugebėjimas rausti yra išskirtinai žmogiška, gal net pati pati žmogiškiausia savybė.
© Shutterstock nuotr.

Žmogiškiausios savybės susilaukia psichologų dėmesio. Vienas iš jų - P. Zimbardo, apklausęs aštuonis šimtus tiriamųjų, nustatė, kad tik šeši iš jų niekada nėra išgyvenę gėdos jausmo. Aiškindamasis, ką išgyveno susigėdusieji, jis pastebėjo, kad tuo metu sąmonę tarsi užpildo pas susigėdęs žmogus, kuris suvokia save, savo poelgius bei savybes, kaip pasaulio centrą, į kurį nukreiptas aplinkinių kritiškas dėmesys.

Kitas psichologas, tyrinėjęs gėdos jausmą ir jo apraiškas, C. Izard rašo, kad gėdą patiriantys dažniausiai jaučia nusivylimą savimi, todėl pasijunta vertais didžiausio pasmerkimo nevykėliais ir bando užglaistyti savo poelgį, pasišalinti, nubausti save.

Kas perdaug, tas…

Kadangi gėdos išgyvenimai yra tiksliai aprašyti, juos galima įvertinti psichologiniais testais. Šie testai liudija, kad gėdijimasis ir intymumas susiję, kad vien įsivaizduodamos lytinį aktą, moterys labiau drovisi nei vyrai. Antra vertus, gėdijimasis užsimezgant artimesniems santykiams sustiprina potraukį ir susidomėjimą vienas kitu bei pasitenkinimą intymumu.

Gėda, drovumas, kaip ir kiti jausmai, yra reikalingi žmogui. Seksologas R. Lewinsohn apklausęs patenkintas savo šeimyniniu gyvenimu sutuoktinių poras, nustatė, kad virš 90 proc. jų, prisimindamos laiką, kai jie dar nebuvo pora, kalbėjo apie abejones savimi, gėdijimąsi savo jausmų ir poelgių.

Lyg ir būtų galima padaryti išvadą, kad toks nelabai smagus išgyvenimas kaip gėda sujungia porą ilgalaikiams darniems santykiams. Tačiau to pačio R. Lewinsohn tyrimai parodė, kad arti penktadalio porų nesugebėjo įveikti jų santykius varžiusių gėdos jausmų. Vyrai bei moterys iš šių porų net po intymaus artumo netapo atviresni, artimesni ir jų santykiai galiausiai nutrūko.

Kaip išsisukti

Gėda naudinga, tačiau gėda varžo. Kad ji nevaržytų perdaug, R. Kavet siūlo keletą rekomendacijų, ką veikti, pakliuvus į keblią padėtį intymių santykių metu.

Ką daryti, pavadinus partnerį kitu vardu. Nėra nusikaltimas lytinių santykių metu įsivaizduoti seksą su žinomu aktoriumi. Kiek blogiau yra įsivaizduoti buvusį draugą. Labai blogai į teisėtą vyrą kreiptis kitu vardu. Dar blogiau būtų atsiprašinėti.

Tokiu atveju galima apsimesti, kad buvo ištartas ne vardas, o jaustukas. Gundantis ir pakankamai originalus būtų paaiškinimas, kad taip buvo įvardintas partnerio lytinis organas.

Kaip atmesti partnerio fantazijas. Artimi žmonės dalinasi savo fantazijomis. Su kai kuriomis iš jų sutikus, nukenčia savigarba ir patiriama gėda, jas atmetus – nuviliama, o nuviltasis nuolat primena, kad yra nepatenkintas ar gal net pabando rasti supratingesnę partnerę. Geriau būtų apsimesti, kad fantazija patinka, bet apie ją smagiau kalbėtis, negu įgyvendinti: nes skauda, nes tiesiog neįmanoma fiziškai (pavyzdžiui, per trumpos rankos).

Taip pat neblogas sprendimas - nepriimtinai seksualiai fantazuojantį partnerį palyginti su kokiu bjauriu tipu, kuris tikrai nepatinka partneriui, bet turi tą patį seksualinį pomėgį. (Kas patikrins, kokius pomėgius turi koks nors žinomas politikas ar banditas?)

Veiksminga būtų pakalbėti apie paveldimumą, priminti partneriui, kad jo tėvai, broliai turėtų mėgti tuos pat seksualinius žaidimus, kaip ir jis. Pasiūlius įsivaizduoti savo tėvus kai kuriose pozose, dalis žmonių dienai ar dviem praranda susidomėjimą seksu.

Ką daryti, jei nesinori visko prisipažinti.. Įsimylėjusius turi sieti ne vien seksas. Tol, kol tobulins savo intymius santykius, jie turi domėtis vienas kito asmenybėmis. Domėdamiesi, aišku, pasiteiraus apie anksčiau buvusius įsimylėjimus. Juos droviai nutylėti nebūtų gerai, nes paslaptys patvirtina, jog nėra tikro artumo. Apie visas jų detales begėdiškai pasakoti irgi ne ką geriau, nes niekam nepatiks būti lyginamu su kitu žmogumi.

Seksologas C. Hiebsch atrado elegantišką šios prisipažinimų problemos sprendimą. Vakarų Europoje, JAV bei Kanadoje vyrams labiausiai patinka moterys, kurios, jų nuomone, turėjo mažiau seksualinių partnerių, nei kitos. Šis “mažiau” gali būti labai įvairus: ir 1, ir 50 gali būti mažiau už kažkokį įsivaizduotą dydį. Taigi, trisdešimtmetei moteriai bereikia pasiteirauti partnerio, kiek, šio nuomone, vidutinė jos amžiaus moteris galėjo turėti meilužių ir išgirdus, kad jų gali būti, pavyzdžiui, šeši, drąsiai prisipažinti, jog mylėjosi su trimis vyriškiais.

Suprantama, tokie patarimai skatina saikingą pamelavimą. Saikingą, nes juo siekiama išvengti gėdos ir palengvinti partnerio gyvenimą. Gal būtų geriau iš viso nemeluoti, bet nedera pamiršti ir to, kad baisiau už visišką tiesą yra tik neįtikimas melas.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (48)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...

Kokių paltų galima įsigyti Gariūnų turguje: vilioja įvairove, bet gali tekti pakloti net 400 eurų balsavimas (35)

Paltas – vienas būtiniausių šaltojo sezono atributų, tad jo paieškomis reikėtų pradėti...

Aktualu tūkstančiams: imigrantai iš ES po „Brexit“ gali prarasti visas privilegijas

Jei Didžioji Britanija laisva valia sprendžia migracijos klausimus, ji neturėtų teikti...

Kuo baigėsi Jakeliūno „pažintis“ su Žalimu: sako, tokių precedentų nėra buvę (98)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas teigė tik...

Ušackas prašo TS-LKD Prezidiumą įvertinti Pavilionio pasisakymus (4)

Buvęs diplimatas Vygaudas Ušackas prašo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų...

Adatų skandalas: po pranešimo apie adatas braškėse – nerimas dėl bananų ir obuolių (11)

Australijos policija teigia aptikusi adatų obuolyje ir banane. Paaiškėjus, kad braškėse kažkas...

Sunku tuo ir patikėti: Seimas vienu klausimu sutaria bene vieningai atnaujinta 16.56 (162)

Antradienį teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Seime pateikė Notariato įstatymo ir...

Sudarytas geriausias visų laikų „Žalgirio“ penketas su Saboniu, Jasikevičius pateko į „Maccabi“ sudėtį (14)

Eurolygos parnteris Eurohoops.net portalas sudarė visų turnyro klubų starto penketus, kuriuose –...

Grįžusi emigrantė medikės išpuoliui nebuvo pasiruošusi – pasijuto kvailelės vietoje (59)

Ar jums pažįstamas jausmas, kada gydytojas ima nei iš šio, nei iš to rėkti, o jūs pasijaučiate...

Olandai atėjo gelbėti Klaipėdos: „įdarbino“ celiuliozę ir krakmolą (14)

Vasarą kilus pasipiktinimo bangai dėl pajuodusios Klaipėdos, jūrų krovinių kompanijai „ Klasco...