Skirtingai nei įprastinė santuoka, įregistruota kompetentingų organų, gyvenimas kartu nesusituokus praktiškai neturi nei pradžios, nei pabaigos. Ir iš tikrųjų, ar didelis skirtumas – pasisvečiuos pas jus jis vieną-dvi naktis, vieną-du mėnesius ar vienerius-dvejus metus… O jo išsikraustymas, kas tai: santykių pabaiga ar laikinas išsiskyrimas, ar abipusiai priimtinas įspūdžių pasikeitimo būdas?
Žinoma, žiūrint įstatymiškai (kai faktinius vedybinius santykius tenka įrodyti teisme), tam egzistuoja pakankamai objektyvūs kriterijai. Tačiau žymiai svarbiau, kaip patys partneriai supranta savo sąjungą. O nuomonės šiuo klausimu ne visuomet sutampa.

Jausmų degustacija

Gali būti, kad kažkam gyvenimas kartu nesusituokus – tai savotiškas išbandymas. Lyg pagyvensim kartu, o tuomet bus matyti…

Vedybos

Gyvenimas kartu nesusituokus gali iškelti į paviršių daugybę kitų požeminių akmenų: diena iš dienos neįmanoma vaidinti teigiamo personažo. Mamytės sūneliai ir tinginiai, despotai ir isterikai, mergišiai ir palaidūnai, gobšūs riteriai ir savanaudžiai pasirodys prieš savo partneres visame gražume ir tuomet ateis laikas “dėti į kojas”. O jeigu bendras gyvenimas kas dieną vis labiau jus įtikina, kad būtent su šiuo žmogumi jūs norite toliau gyventi ir eiti per gyvenimą susiėmę už rankų, - pereikite prie kito etapo.

Svarbu neleisti santykiams “perrūgti” – kaip taisyklė, laiko tarpas nuo kelių mėnesių iki metų (tegul tai būna gyvenimas kartu ar kasdieniniai susitikimai) yra pakankamas rodiklis. Jeigu po metų partneriai dar neišsiaiškino savo ketinimų, kita fazė gali taip ir neateiti. Todėl, jeigu jūs žiūrite į gyvenimą drauge kaip į bandomąjį periodą savo santykiuose, iš anksto aptarkite, kokiam laiko tarpui jūs abu turėsite nusiteikti.

Būna, kad neregistruota santuoka yra principinė pozicija. Vienas arba abu partneriai nusprendžia, kad tikrai nenori deklaruoti savo santykių. Kodėl?

Vedybos

Kartais tai būna pakankamai infantilus priešinimasis visuomenės nuomonei, valstybei, bet kokiems formalumams. Kai kam paprasčiausiai šiurpas per nugarą nueina vien pagalvojus, kad reikės su savo išrinktąja puoštis, keliauti į oficialią įstaigą ir ten išklausyti Mendelsono maršą.

Taip pat būna, kad žmonės nudegę karštu pienu nebegeria ir vandens. “Aš jau buvau ištekėjusi, - pasakoja 30-metė Alina, - ir prisimenu kaip baisiausią košmarą mūsų santykių aiškinimąsi, kankinančias skyrybas, ilgą procedūrą norint susigrąžinti mergautinę pavardę… Mūsų santuoka truko apie metus, o kai kurios jos pasekmės trunka jau apie 5 metus. Gerai nors tai, kad mes beveik neįsigijome bendro turto! Nuo to laiko aš nusprendžiau – daugiau niekuomet nežengsiu neapgalvotų žingsnių.

Vedybos

Kam gi iš tikrųjų apsunkinti savo santykius biurokratiniais formalumais? Dabar aš susitikinėju su vienu žmogumi, gali būti, kad netgi persikraustysiu pas jį gyventi. Tačiau jeigu staiga mūsų tarpusavio santykiai pradės byrėti ar paprasčiausiai mums nusibos, mes išsiskirsime be jokių pretenzijų vienas kitam. Tą pačią dieną.”

Tačiau yra ir dar viena priežastis, dėl kurios vienas iš partnerių nenori registruoti santuokos – tai siekimas nuolat laikyti savo antrąją pusę “už trumpo pavadžio”. Ir, galiausiai, dar vienas gyvenimo susimetus variantas, kuriam taip pat nelemta peraugti į tradicinę santuoką.

Būna taip, kad partneriai nepuoselėja iliuzijų dėl savo tarpusavio santykių. “Jis, žinoma, geras lovoje, tačiau toks kvailas… Kol kas aš neturiu laiko ieškoti ko nors daugiau – štai, parašysiu disertaciją ir tuomet iš esmės užsiimsiu asmeniniu gyvenimu.” Arba: “Ji su tokiu dideliu pasišventimu pradėjo skalbti mano marškinius, kad aš pasiūliau jai pasilikti. Tačiau vesti skalbėjos tikrai nebūtina.”

Vietoj Mendelsono

Vedybos

Kodėl gyvenimas nesusituokus šiandien toks populiarus? Pirmiausia, todėl, kad jo pradžiai nereikia praktiškai nieko – susirink lagaminus, užvesk mašiną ir pradėk naują gyvenimą. Mes neturime kada terliotis su ilgomis ceremonijomis. O jeigu nepatiko, išsiskirti taip pat nesunku – veiksmai lygiai tokie patys.

Gyvenimas nesusituokus (lygiai taip pat kaip ir gyvenimas santuokoje) suteikia partneriams nemažai teigiamų momentų – namų jaukumą, prieinamą ir saugų seksą, bendravimą ir palaikymą. Tuo pačiu atrodytų, kad jis apsaugo nuo įprastinės šeimos trūkumų – įsipareigojimų, rutinos, abipusių pretenzijų. Tačiau kodėl “atrodo”?

Todėl, kad su laiku visa tai, deja, atsiranda bet kokiame gyvenime kartu – nesvarbu, ar santuoka registruota, ar ne. Jeigu žmonės gyvena kartu penkerius metus, mažai tikėtina, kad jie vis dar elgsis vienas su kitu taip pat švelniai, atsargiai ir neprieraišiai kaip ir iš pradžių, kad tik jokiu būdu neapsunkintų dviejų laisvų širdžių sąjungos…

Vedybos

Bet kokie ilgalaikiai santykiai anksčiau ar vėliau susiduria su tam tikromis problemomis. Daugelis po to išsiskiria, tame tarpe neoficialios santuokos – dažniau, nes sulaikančių faktorių jose žymiai mažiau. Kai kuriems eilė neoficialių santuokų tampa gyvenimo būdu. Nuvalgyti nuo santykių paviršiaus grietinėlę – variantas, turintis teisę į egzistavimą. Juk pereiti problemines fazes, išlaikant susidomėjimą vienas kitu – nelengva užduotis. Beje, tai jau visai kita tema.

Taigi gyvenimas kartu nesusituokus, deja, tikrai ne panacėja ir ne “šventė kiekvieną dieną”. Todėl imkite iš jo tik tai, ką jis gali duoti. Pavyzdžiui, jeigu jūs ne visiškai įsitikinę, ko norite iš gyvenimo ir iš savo partnerio, verta pasidalinti šiuo nerimu su savo partneriu. O tuomet įsiklausykite į savo pojūčius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pentagono Kalėdų dovanos Baltijos šalims: kam ir kodėl atiteks 100 mln. dolerių? (115)

Po to, kai JAV Kongrese sutarta dėl rekordinio, beveik 700 mlrd. dolerių gynybos biudžeto,...

Už pažangios įmonės fasado – purvinų pinigų šleifas (26)

Prieš 7 metus mokslinės gamybinės akcinės bendrovės „ Precizika “ valdybos pirmininką...

Orai: šalį užlies šiluma, bet džiaugsmo neatneš (14)

Po žiemiškesnės savaitės pradžios, antroje savaitės pusėje temperatūra šoktels aukštyn, tad...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (436)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (142)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

Legendinio Benny Hillo gyvenimas už kadro buvo lyg tragikomedija: vaidino ištvirkėlį, mirė vienas prieš televizorių (6)

Alfredas Hawthorne‘as „Benny“ Hillas (1924 m. sausio 21–1992 balandžio 20) buvo britų...

Eismo sąlygas sunkina plikledis

Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ketvirtadienio rytą ant valstybinės reikšmės kelių dangų...

Geriausią kėlinį klubo istorijoje sužaidę „Knicks“ nutraukė Toronto pergalių seriją (3)

Pirmąją nesėkmę po keturių pergalių iš eilės NBA pirmenybėse patyrė Toronto „Raptors“...

Kraujagyslių raizginiai ant blauzdų gali ir pražudyti

Dailios kojos yra kaip moters vizitinė kortelė. Bet ką daryti, jei po plonyte kapronine kojine...

Pasakiško grožio Kinijos miestas atrodo tarsi iš atviruko

Lyg atsidurtum paveiksliuke – taip kartais sakoma apie Kinijos Sužou miesto senamiestį. Ir ne...