"Kodėl bijome nagrinėti tokią temą - kodėl po kelerių metų vis tik keičiasi santykiai? Kodėl atsibostama? - gal tame yra objektyvių priežasčių, kurias ne visuomet galime įtakoti? Gal tiesiog lengviau viską suversti ant žmogaus, nei išanalizuoti priežastis, dėl kurių žmonės nori įvairovės ir objektyviai kratosi atsibodusių dalykų." (Citata iš skaitytojo komentaro, padiktavusi šią temą.)
Meilės briaunos ir tėkmė

Kuo skiriasi asfaltuotas kelias nuo upės?

Man jau seniai atrodo, kad posakis “mūsų meilė amžina” yra kažkoks plokščias. Mūsų pasaulyje nėra pastovių ir dvimačių dalykų. Juo labiau jų negali būti gyvose būtybėse. Ir, žinoma, tokioje sudėtingoje būtybėje, kaip žmogus, tokie sudėtingi dalykai, kaip, pavyzdžiui, meilės jausmas, irgi yra daugiamačiai ir keičiasi.

Viena meilės briauna yra seksualinė. Tai aistra. Graikai ją vadino “eros”. Jos įtakoje mes prarandame galvą ir kuriam laikui kitą žmogų matome nepaprastai seksualiai patraukliu. Mes jo geidžiame, norime jį turėti. Ir mums nesmagu galvoti apie neįdomią šio jausmą anatomiją.

Jis ir ji

Gamtai reikia palikuonių. Galima daugintis vegetaciniu būdu - kaip braškės. Tačiau palikuonys sveikesni ir įvairesni atsiranda iš dviejų būtybių sueities. Tam, kad jos sueitų, jos turi iš kailio nertis, kad vienas kitą apžavėtų. Kad tai būtų išskirtinės gyvos būtybės, nebūtina. Svarbu kad vienai iš jų kita pasirodytų ypatingesnė, geresnė, nei kitos. Tuomet jos laikysis šalia viena kitos laiką, kurio užtenka apvaisinimui.

Taip vaikinas per diskoteką išgėręs alaus staiga pamato, kad jo klasiokė yra nepaprastai patraukli. Iš ryto ji jam tokia nebeatrodo. Jo aistra ir seksas tęsiasi 18 minučių. Ir viskas pasibaigia orgazmu. Merginos jausmai po to gali užsižiebti 18 metų (kol ji pastos, išnešios, pagimdys, išaugins savo vaiką).

Kai kada aistra išlieka tarp sutuoktinių. Kai kada ji užsižiebia kitų žmonių atžvilgiu. Tačiau aistra negali būti ilgalaikė, jei jos nepalaiko kitos briaunos.

Kita meilės briauna- globojimas, rūpinimasis, pasiaukojimas. Graikai ją vadino “agape”.

Jis ir ji

Ši meilė atsirado tuomet, kai gyvoms būtybėms prireikė ilgą laiką rūpintis vienas kitu - kol paaugs jauni palikuonys. Pamiršti save ir pulti ginti: ne save, o ir širdies draugą, ir savo lizdą, ir savo vaikus. Pasidarė reikalinga ne tik apsivaisinti, bet ir sukurti šeimą. Ir gyventi šeimoje - kol ji bus reikalinga.

O kas laikys šalia vienas kito dvi seksualiai jaudrias būtybes? Kad nenueitų kitur? Kas vers pamiršti egoizmą ir savisaugą? Niekas, išskyrus jausmą. Šis jausmas iš pradžių jungia vyrą ir moterį. Tai vienpusis ( dažniau) arba abipusis (rečiau) pasiaukojimas ir rūpinimasis. Šis jausmas verčia vyrą po darbo skubėti namo. O motiną - atsisakyti savo interesų ir ruošti vyrui valgyti.

Tačiau jis gali išblėsti, jei rūpintis pasidaro nebesvarbu. Pavyzdžiui, kai vaikai jau paaugo ir atsiskyrė. Bet tuomet gelbsti trečia briauna.

Trečia meilės briauna - švelnumas, draugystė, prieraišumas. Čia graikai skyrė “filiją”- draugystę, ir meilę tarp giminaičių- “stroge”. Čia nėra tokio didelio pasiaukojimo. Nėra aistros ir noro turėti. Tiesiog žmonės jaučia abipusį ryšį.

Draugystėje – tai dažniausiai vienos lyties žmonių pažiūrų, interesų bendrumas arba skirtingumas, papildymas. Dėl šių jausmų jūs skambinate draugei pasidalinti savo bėdomis. Ir atgaivinate “stroge”, jei draugė pateko į bėdą.

Jis ir ji

Giminaičių meilėje yra bendrumo, panašumo, bendrų šaknų, prieraišumo, atsakomybės jausmų. Su šiuo jausmu pagalvojame “štai turiu brolį”. Šios meilės briaunos gali būti ir tarp vyro ir žmonos, ypač jei jie gyvena kartu seniai. Jie draugai. Ilgainiui jie tampa lyg giminaičiai.

Meilė turi ir kitokių briaunų ( seksualinis potraukis, intriga, kančia, flirtas, seksualinis pasitenkinimas, žaidimas, humoras, juokas, džiaugsmas, pakantumas, kantrybė, priėmimas, interesas, susižavėjimas, nuobodulys, nusivylimai, viltys, tikėjimas, pasitikėjimas ir kitos). Tiksliau, žmonės, kurie neabejingi vienas kitam, jaučia įvairiaspalvį ir daugiabriaunį ryšį. Jis negali būti pastovus ir dažnai padaro vingių. Tad pažiūrėkime į meilę ne statiškai, o dinamiškai.

Iš pradžių tradiciškai sukyla interesas ir dėmesys. Kažkokie bruožai kitą žmogų išskiria iš kitų. Praeina kiek laiko ( nuo sekundžių iki mėnesių), kol mes jam skiriame išskirtinį dėmesį. Aktyvų - kai prieiname, pakalbiname. Pasyvų - kai šaudome akimis, taisomės plaukus ir garsiai juokiamės. Jis atsiliepia…. Ar ne? Tuomet mus ima prie jo traukti. Mes imame ieškoti jo, ilgimės susitikimų su juo ir pavyduliaujame, kai jis būna su kitais.

Jis ir ji

Šiuo metu mes jį idealizuojame. Jis kitoks, nepanašus į kitus. Vadinasi, jis yra potencialiai kažko paslaptingo šaltinis. Tai magiškas jausmas.

Iki šiol meilės ir draugystės keliai panašūs. Jei tai ta pati lytis, greičiausiai nusistovės draugystė - filija. Jei tai priešinga lytis, greičiausiai ( bet nebūtinai) viskas pasisuks erotiniu keliu.

Berniukas, tarkime, šiame etape idealizuoja mergaitę, stato ją ant pjedestalo, bet bijo prisiliesti. Tačiau po truputį išmoksta ir priartėti. Nes nori turėti šio žmogaus dalelytę sau. Nori prisiglausti, pašokti. Apsikabinti, pasibučiuoti. Tuomet nuima mergaitę nuo pjedestalo, pasisavina ją ir niekam nelinkęs jos atiduoti.

O tuomet - pagal situaciją , sugebėjimus ir santykių vystymosi stilių. Galbūt “aš tavo”. Galbūt - “ne, ne dabar”.

Galbūt platoniški jausmai. Galbūt romantiški nuotykiai. Galbūt ilga aistra. Galbūt pasiaukojantis įsimylėjimas. Galbūt su draugystės atspalviu.

Čia viskas - dovana. “Aš nesitikėjau tokių gražių gėlių”.

Jis ir ji

Visa tai būtų puiku, kaip gražus sapnas. Tačiau mes turime vieną sugebėjimą, kuris mums ir padeda ir ne.

Mes tikimės kažko iš žmonių. Iš mylimųjų tikimės, kad jie bus nuostabi dovana, siurprizų šaltinis, priklausys tik mums ir priims mūsų pasiaukojimą, dėmesį ir švelnumą. Norisi vis naujų ir įdomesnių siurprizų. Šventės.

O kur tikėjimasis, ne už kalnų ir reikalavimai. Psichologai sako švelniau- “laukimai”.

“O kur gi gėlės?”

Ir štai nuostabūs jausmai ima keisti atspalvį. Šalia eroso, agape ir filijos atsiranda nusivylimų. Dažniausiai dėl neskiriamo viso dėmesio man . “Aš taip tikėjausi gėlių. O tu….” Ir auga pykčio bangos, ir kyla nedidelės audros. “Pasiimk velniop tas savo gėles !”

Štai čia reikalingos kitos meilės briaunos. Labai gerai, jei tai:

Sugebėjimas skirtumuose įžvelgti grožį;
Humoro jausmas;
Lankstumas sekse ( o jei aš nusiskusiu gaktos plaukus?)

Jis ir ji

Lankstumas santykiuose ( o jei aš nustosiu vaidinti auką?)
Savigarba;
Savistaba;
Mokėjimas kai ko atsisakyti;
Mokėjimas kai ko pareikalauti;
Sugebėjimas pakęsti save pati ir kitą;
Sugebėjimas sau ir kitam atleisti;
Tikėjimas, kad gyvenimas - tai upė….

Tuomet jausmai sugrįžta į pradžią. Galima iš naujo tuo pat žmogumi susižavėti, vėl prisirišti, susidraugauti, imti geisti.

Kadangi mes gyvename du - tris kartus ilgiau, nei buvo tūkstantmečiais iki šiol, mums kartais viskas pasibaigia aistra ( ypač jauniems vyrams) ir pasiaukojimu šeimai ( ypač moterims). Nes giminei pratęsti ir šeima pasirūpinti mūsų protėviams pilnai užtekdavo kelių - keliolikos metų. Nauji vingiai meilėje atsirado kartu su sugebėjimu gyventi ilgiau ir lanksčiai taikytis.

Jis ir ji

Mūsų meilės upė ne tik daro naujus vingius, bet pasipildo naujomis briaunomis. Kyla naujų klausimų. Tarkime, mes daugiau žinome, nei mokame. Seksas nusikelia iš dubens į galvą. Mes daug kalbame apie seksą, daug matome sekso ir mažai juo užsiimame.

Arba mes susižavime dalykais, kurie vyksta su kitais. Kartais mes pavirstame stebėtojais, sėdinčiais prie svetimos meilės upės ir spoksančiais į svetimą meilę. Pvz, per TV serialus..

Mums atrodo, kad gatvės pilnos asfaltu pėsčiomis ir su automobiliais keliaujančių žmonių.

Keli milijardai Žemės žmonių šiuo metu plaukia kitomis - savo meilės upėmis. Jos visos gražios ir skirtingos – patikėkite manimi.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (420)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (7)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Rengia naujoves pacientams: prie pigiausių vaistų pratins prievartiniu būdu (10)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) imasi strategijos, kuri turėtų ilgainiui pacientus įpratinti...

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie du Tenerifėje nuskendusius lietuvius papildyta 15.24 (45)

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie Tenerifėje nuskendusius du lietuvius.

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių (20)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (117)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (65)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Jauna mama pademonstravo geležinę valią ir 27 kilogramų atsikratė ne sporto salėje ko teko atsisakyti (24)

Jauna moteris pademonstravo geležinę valią – ji sulieknėjo 27 kg, norėdama tapti geresne,...

Kraupaus švedų žurnalistės nužudymo atomazga: byla yra labai neįprasta ir ypač bjauri (3)

Danų išradėjui Peteriui Madsenui antradienį buvo pateikti oficialūs kaltinimai dėl švedų...

Prašoma skelbti kredito unijos Centro taupomosios kasos bankrotą (11)

Lietuvos banko valdyba pripažino kredito uniją Centro taupomąją kasą nemokia ir visam laikui...