aA
Galvoje rūkas, mintyse chaosas, širdis nebesilaiko krūtinėje, balsas lūžta, rankos dreba, NEBEĮMANOMA susikaupti. Sukrėtimas – štai kaip būtų galima pavadinti netikėtai lyg iš niekur smogusį susižavėjimą. Ar kada jautėte tai?
© Shutterstock

Tą nenumaldomą norą būti šalia TO žmogaus, tą jausmą, kai, atrodo, eitum visą gyvenimą į pasaulio kraštą šalia TO žmogaus, tą troškimą – paliesk, paimk, atsiliepk į mano jausmą? Ir visa tai – vos kartą žvilgtelėjus?

Meilė yra nuostabus jausmas, ypač kai ji „užklumpa“ netikėtai. „Drugelių“ plazdenimas pilve, pagerėjusi nuotaika, padažnėjęs pulsas ir padidėjęs energijos kiekis – meilė gali sušildyti ir įnešti į gyvenimą gyvybės. Kai kurie žmonės yra labiau linkę įsimylėti palaipsniui – ilgą laiką susitikinėdami ar tiesiog bendraudami su patinkančiu žmogumi. O kai kurie žmonės įsimyli iš pirmo žvilgsnio: giliai, stipriai ir kartais net ir visam gyvenimui.

Nors į meilę iš pirmo žvilgsnio labiau linkę jaunesni žmonės, tai nereiškia, kad perkopus dvidešimt, trisdešimt ar dar daugiau metų ribą nebepatirsite šio jausmo. Jei jaučiate, kaip žvelgiant į žmogų tarsi „susitraukia“ jūsų skrandis, jei susijaudinate, jei jaučiate nenumaldomą norą su žmogumi kalbėtis, dalintis mintimis ir klausytis, jei trokštate žmogų paliesti, jei žiūrint tam žmogui į akis jaučiatės tarsi jį ar ją pažinotumėte pusę gyvenimo ir matote bendrą ateitį kartu, tikėtina, kad įsimylėjote iš pirmo žvilgsnio. Meilė iš pirmo žvilgsnio gali būti nuostabi patirtis, ypač kai ji abipusė.

Tiesa, skeptikai gali sakyti, kad meilė iš pirmo žvilgsnio neegzistuoja. Tačiau faktas, kad staigus, netikėtas ir intensyvus fizinis potraukis iš tiesų gali kaip reikiant supurtyti kasdienybę. Mokslininkai teigia, kad mažiau nei per sekundę galime įvertinti potencialaus partnerio veido bruožų patrauklumą.

Tyrėjo J. A. Grant-Jacob teigimu, pirmo kontakto metu vertinant fizinį patrauklumą automatiškai atsižvelgiama į daugelį veiksnių, pavyzdžiui, paprastai patrauklesniais laikomi žmonės, kurie yra panašios fizinės išvaizdos, panašaus socialinio statuso, kultūros ir socialumo, be to, kaip patrauklesni vertinami tie, kurie pasižymiu panašiu pozityvumo lygiu ir kurie atrodo patikimai.

Tyrėjas svarsto, kad jei vien iš išvaizdos galima pastebėti tiek dalykų, visai tikėtina, kad ir asmenybės įvertinimas prasideda vos žvilgtelėjus į žmogų. O tai reiškia, kad jau iš pirmo žvilgsnio (ar pirmųjų kelių sekundžių, kai matome žmogų) įmanoma patirti ne tik lytinį potraukį, bet ir romantinį susižavėjimą, kuris gali peraugti į ilgalaikį potraukį ir santykius.

Ar gali meilė iš pirmo žvilgsnio būti liguista?

Yra žmonių, kurie niekad stačia galva neneria į santykius ir net jausdami susižavėjimą „iš pirmo žvilgsnio“ elgiasi neskubėdami ir apgalvodami. Tačiau yra ir tokių, kurie, regis, nieko daugiau gyvenime neveikia tik įsimyli ir įsimyli vis iš naujo. Ir kiekvieną sykį tas jausmas užklumpa netikėtai lyg perkūnas iš giedro dangaus. Vieną akimirką geri kavą su drauge mieste, kitą akimirką jau alpsti dėl prie gretimo staliuko sėdinčio patrauklaus dievaičio; vieną akimirką žiūri futbolą su draugais, kitą akimirką kone alpsti dėl į barą įžengusio angelo. Blogiausia, kad tie „dievaičiai“ ir „angelai“ keičia vienas kitą ir įsisukama į ciklą: „pamačiau – įsimylėjau – mąsčiau ir elgiausi lyg apsėstas – išsimylėjau (arba likau sudaužyta širdimi) – pamačiau kitą – vėl įsimylėjau….“ ir taip be galo.

Taigi taip – polinkis įsimylėti iš pirmo žvilgsnio gali būti liguistas. Dažniau į „įsimylėjimo-nebemylėjimo“ ciklą papuola tie, kurie pernelyg romantizuoja meilę (t.y., perdėtai svajoja apie santykius ir romantiką): meilei per daug reikšmės gyvenime neteikiantiems žmonėms nuolat besikartojanti meilė iš pirmo žvilgsnio paprastai nėra būdinga. Blogiausia, kad neretai įsimylimas net ne žmogus, o idėja apie žmogų ar santykius.

Pavyzdžiui, įsivaizduojama rami bendra ateitis su namu prie ežero kranto ir keturiais vaikais, tuo tarpu „mylimasis“ realybėje gali būti laisvos sielos menininkas, labiau norintis gyventi lofte miesto centre nei kaime. Arba tikimasi, kad mylimoji bus švelni ir atjaučianti lyg mama, kai ši tuo tarpu yra „velnių priėdusi“ ir vietoje nenustygstanti karjeristė. Galiausiai, kartais tiesiog įsivaizduojama „kaip gražiai mes žiūrėsimės kartu iš šono“. Nereikia nė sakyti, kad iš pirmo žvilgsnio nesimato, ar žmogus patenkins turimus lūkesčius ir norus, juo labiau iš vieno žvilgsnio į akis nesimato žmogaus asmenybė, praeitis ir ateities tikslai. Taigi perdėtas meilės romantizavimas gali kaip reikiant iškraipyti realybę.

Liguista meilė iš pirmo žvilgsnio taip pat daugiau būdingas žmonėms, kurie pasaulį mato „viskas arba nieko“ kategorijomis: perdėtai iš pirmo žvilgsnio įsimylėti linkę žmonės arba nieko nejaučia, arba jaučia pačią intensyviausią ir didžiausią įmanomą meilę. Laipsniškas įsimylėjimas tokiems žmonėms neegzistuoja. Be to, tokie žmonės dažniausiai nebūna patyrę, ką reiškia įsimylėti artimą draugą(-ę). Maža to, iš pirmo žvilgsnio perdėtai įsimylėti linkę žmonės nekenčia įprastų pasimatymų – nes jų meilė yra pernelyg didelė, pernelyg ypatinga, kad jie eitų į paprastą pasimatymą, skirtą geriau pažinti kitą.

Galiausiai, „patologinį įsimylėtoją“ galima atpažinti iš to, kad jis/ji, regis, neturi konkrečių atrankos partneriui kriterijų. Lyg ir natūralu, kad žmones traukia tam tikro tipažo žmonės – „blogiukai“ ar „angelai“, „menininkai“ ar „sportininkai“, tamsiaplaukiai ar šviesiaplaukiai, pozityvūs ir „atsipūtę“ ekstravertai ar kaip tik laiką sekundžių tikslumų skaičiuojantys ir „pasitempę“ verslo žmonės.

Tuo tarpu tie, kurie linkę vis iš naujo įsimylėti iš pirmo žvilgsnio vieną mėnesį myli penkiais metais jaunesnį apsispuogavusį studenčioką, kitą – dešimt metų vyresnį horoskopų sudarinėtoją, trečią – baikerį, kuris turi žmoną, ketvirtą – naują bendradarbį, kurio gražūs marškiniai ir tiesi pečių linija. Gal ir nieko patyrinėti savo skonį ir savo galimybes kurį laiką. Bet ar normalu, jei tai vyksta vis iš naujo ir iš naujo, nesukuriami stabilūs ilgalaikiai santykiai ir nuolat kenčiama dėl savo partnerių pasirinkimų? Juk kiek stipriai ir giliai įsimylima, tiek pat skausmingai reaguojama ir santykiams nutrūkus. Tik pagalvokite, kiek emocijų „persisuka“ žmogaus gyvenime su kiekviena nauja meile iš pirmo žvilgsnio.

Meilės iš pirmo žvilgsnio prognozės

Nors būtų galima svarstyti, ar meilė iš pirmo žvilgsnio gali būti sėkminga, tyrimai rodo, kad sutuoktiniai, kurių meilė prasidėjo iš pirmo žvilgsnio, nesiskiria laimės jausmu nuo tų, kurių meilė išsivystė pamažu. Tiesa, nors vienų ir kitų porų santykių kokybė tyrimų duomenimis nesiskiria, įdomu tai, kad partneriai, pamilę vienas kitą iš pirmo žvilgsnio, labiau skiriasi tarpusavyje asmenybės bruožais nei tie, kurių meilė vystėsi pamažu, iš draugystės.

Kaip bebūtų, nesiūlau stačia galva pulti į santykius, kai tik pasirodo, kad įsimylėjote. Pažinkite žmogų, patyrinėkite, pastebėkite. Ar panašios jūsų vertybės? Ar turite bendrų pomėgių? Ar gerbiate vienas kitą ir ar jaučiate, kad galima vienas kitu pasitikėti? Koks nuostabus jausmas bebūtų meilė (o ji gali būti tikrai nuostabi ir graži!), nevertėtų visiškai prarasti proto. Nepamirškite, kad pirmas žvilgsnis, deja, gali būti ir apgaulingas.

http://psichika.eu
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms (335)

Nei Registrų centro istorijos, nei istorijos dėl vaiko teisių, nei prasidėję mokytojų streikai...

Gydytojai draudžia keisti vaistus dėl galimų pasekmių, o valstybė skatina: beveik 30 tūkstančių ant liepto krašto prie Seimo surengtas piketas (8)

Pernai liepą pasikeitus kompensuojamųjų vaistų kainynui, beveik 30 000 epilepsija sergančiųjų...

Arūnas Milašius. Vardan pigių malkų prašvilpėme progą sukurti orią valstybę (7)

Kaip tikina valdžia, kitais metais mes negyvensime chaose, nes priėmėme biudžetą. Klestinčios...

Nauja NATO kova su Rusija: įspėja, kad įtampa gali tapti nebesuvaldoma (28)

NATO jau kartą šiais metais išstūmė Rusiją kovoje dėl įtakos buvusiuose komunistiniuose...

Mauricas: Lietuva negaus 500 mln. eurų paramos, nes yra per „pigi“ 0_0 (339)

Ne paslaptis buvo tai, kad nuo 2020 metų Lietuvai mažės Europos Sąjungos (ES) finansinė parama....

Paskelbė turtingiausius šou pasaulio atstovus: turtą uždirbo ir patys, ir pelnė iš santykių (122)

Neseniai pasirodžiusiame žurnale „Top" buvo paskelbti 500 turtingiausių Lietuvos žmonių. Tarp...

„MG Baltic“ byloje Landsbergis pasakojo apie susitikimus su Kurlianskiu atnaujinta 14.28 val. (553)

Teisėjai konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui taiko išskirtines sąlygas, nors šis to...

Kručinskai paviešino tarnyboms įteiktą pareiškimą: toks mokymas mums yra amoralus (840)

Gintaras Kručinskas savo socialinio tinklo paskyroje paviešino pareiškimą, kurį vakar įteikė...

Iki galo kovojęs Bilis finišavo greta medalio pirmas lietuvis, 50 m nuplaukęs greičiau nei per 21 sek. (1)

Simonui Biliui nepavyko papildyti Lietuvos rinktinės medalių taupyklės Hangdžou (Kinija)...

Tradicinė silkė pataluose: lietuviška ir labai skanu (3)

Šis patiekalas visada labai dailiai papuošia stalą, tai kartu ir užkandis , ir salotos. Silkę...