aA
Ar jus paliko gyvenimo draugas, prieš nosį durimis trenkė meilužis, išdavė artimas ar atstūmė tiesiog pažįstamas, visuomet būna skaudu. Kai nesame įvertinami už tai, kokie iš tiesų esame, kai neįvertinamos visos gerosios mūsų savybės, gelia širdį. Ir net labai.
Moteris
© Corbis

Tai, ar skauda labai, ar tik truputį, priklauso nuo to, kiek daug jausmų esame investavę į atstūmusįjį asmenį. Kai atstumia mylimasis, skausmas gali būti triuškinantis, jis gali visiškai sumenkinti pasitikėjimą savimi. Kai kurie žmonės gali būti pritrenkti ir netgi abejoti savo pasirinkimu, mąstysenos teisingumu bei savo asmenybės verte.

Kai kuriems tai yra natūrali reakcija ir tai yra normalu, jei laikina, jei sugebama po tokio smūgio atsitiesti, grįžti prie savo veiklios, sveikos asmenybės. Tačiau jei reakcija nėra laikina, jei jaučiatės pasimetę, padėtis gali būti pavojinga ir galbūt dera prašyti išorinės pagalbos bei padėties įvertinimo.

Jei žmogus yra atstumiamas nelabai pažįstamo asmens, į kurį nebuvo investuota daug emocijų ar laiko, tuomet atstūmimo skausmas būna aštrus, trumpalaikis ir greitai virsta pykčiu.

Kai kurie ekspertai atstūmimo skausmo fazes nusako panašiai kaip gedėjimo fazes, nes tai yra savotiškas praradimas. Tam tikrais atvejais naudinga atstūmimą vertinti būtent taip.

Neigimo fazė

Daugelis žmonių šioje fazėje būna šiek tiek priblokšti, netiki, kad jie iš tiesų buvo atstumti. Tai yra natūrali gynybinė reakcija.

Pripažinkite, kad taip, deja, santykiai baigėsi (arba neprasidės). Pasistenkite neįklimpti neigiamų minčių liūne. Šiame etape tiesiog pasistenkite įsisąmoninti faktą, kad viskas baigta.

Derėjimosi fazė

Mintimis „o jeigu“ galite išvaryti save iš proto, bet jos vis vien bus bevaisės (dažniausiai). Negalite pakeisti kito žmogaus, jo minčių, kas buvo, tas buvo. Paprastai atstūmimo priežastis yra ne koks nors vienas dalykas, o jų suma. Jokios derybos negali išgydyti santykių.

Atsikratykite šios fazės kaip įmanoma greičiau. „O jeigu“ klausimai gali labai greitai įgyti nevaldomą pagreitį. O jeigu per pasimatymą būčiau elgęsis kitaip? O jeigu būčiau apsimetęs šaunesniu? O jeigu būčiau dažniau su juo mylėjęsis? O jeigu nebūčiau su ja taip dažnai baręsis? Apsvarstykite visas žinias, kurias įgijote iš santykių baigties (ar nevykusio pasimatymo) ir jas pritaikykite ateičiai, o ne praeičiai.

Vienatvės fazė

Kai atstumia kitas žmogus, gali išsivystyti nuolatinis atstumtojo jausmas, kuris sumažina savo vertės pojūtį, sustiprėjusį atskirtumo jausmą.

Būkite aplinkoje tokių žmonių, kurie jumis rūpinasi ir atvirai tai parodo. Pasirūpinkite, kad jūsų paramos komanda – draugai, šeima – su jumis praleistų daugiau laiko ir padėtų ištrūkti iš pavojingo atstumtojo tako.

Širdgėlos fazė

Šios fazės intensyvumas dažnai būna susijęs su tuo, kokie gilūs santykiai buvo su jus atstūmusiu žmogumi, o simptomai gali svyruoti nuo sumažėjimo gebėjimo susikaupti ir nemigos iki pykinimo ir virškinimo sutrikimų.

Jei dažnai pravirkstate arba jaučiatės siaubingai, arba jus užplūsta liūdnos mintys, pabandykite timptelėti guminę riešo apyrankę ir ją paleisti; arba papliaukšėti pirštais ir pereiti prie teigiamų minčių apie ką nors, kas jums teikia laimę. Jei tai neveikia, kreipkitės į ką nors prašydami paramos ir prablaškymo (tik jokiu būdu ne į atstūmusį žmogų).

Depresijos fazė

Jaučiatės liūdni, beverčiai ir galbūt kvaili. Širdgėlos fazė gali suintensyvėti ir pereiti į depresiją.

Leiskite sau jausti skausmą, bet neskęskite skausme. Kuo nors užsiimkite, sportuokite, pradėkite rūpintis savo išvaizda, o jei jums sunku įveikti depresiją, nedvejodami kreipkitės pagalbos į psichologus ar savo gydytoją.

Kaltinimo fazė

Paprastai, kai nuslopsta kai kurie intensyvūs jausmai, smegenys pradeda ieškoti kaltųjų. Galbūt pradėsite nuo savęs ar nuo to, kuris jus atstūmė, tačiau bet kokiu atveju labai svarbu išbristi iš šios destruktyvios fazės.

Įsisąmoninkite, kad visuomet būna dvi pusės, du žaidėjai, o santykiuose tarp žmonių kaltė yra kažkur per vidurį tarp jų. Pagalvokite apie tai, ką jūs gavote iš šių santykių ir ko dėl atstūmimo neteko antroji pusė. Atsisakykite kaltinimų ir geriau pasistenkite iš to pasimokyti.

Pykčio fazė

Ak, įniršis! Kaip jis drįso jus atstumti! Gal jam/jai protas pasimaišė?! Leiskite sau pasimėgauti šia faze, tačiau tik labai trumpai. Gali būti malonu jausti pyktį, nes tai jus išlaisvins nuo blogų minčių. Suteikite sau laiko limitą kiek galite pykti. Jei šio limito nebus, galite tapti piktybišku, o tai nėra sveika.

Susitaikymo fazė

Na štai, ramybė, nes aiškiai suvokiate, kad tai, kas buvo, nebuvo gerai. Ateityje viskas bus gerai. Netgi geriau.

Sveikimo fazė

Judėjimas į priekį atvira širdimi, pasiruošus sutelkti dėmesį į naujas galimybes. Nuostabu. Dabar imkitės naudotis tomis galimybėmis!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nė karto už Lietuvos ribų nebuvusi ryžosi kelti sparnus į Airiją: kartais nė žodelio nesuprasdavo (85)

Vos prieš kelis mėnesius be darbo likusi ir nė karto už Lietuvos ribų nebuvusi moteris laimės...

KT pirmininkas apie vienmandačių naikinimą: Seimo nariai tikrai negali atstovauti jokioms apygardoms (153)

Valdantiesiems nepavyko atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto dėl rinkimų kartelės nuleidimo iki...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ką Prezidentūroje rūkė Ramūnas Karbauskis? (17)

Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis ne tik Maskvoje turi brolį teatro režisierių,...

Naktį Vilniaus centre vaikai surengė tokio masto išgertuves, kokių dar nematė nei policija, nei Vaiko teisės (188)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus centre įvyko dar neregėtas nepilnamečių...

Baltijos šalys Putinui užkliudė jautrią stygą: dabar sustoti jis neketina (551)

75-osios Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinės – vienintelis būsimas renginys, kurį Rusijos...

Užkalnis JAV gyvena nelegaliai, dirba neteisėtai, kvėpinasi nelegaliais kvepalais (53)

Henry for Men Sveiki, laba diena iš Kalifornijos. Kaip jums Lietuvoje sekasi vargą vargti? Mes...

Į Lietuvą sugrįžęs Vanagas prisipažino: į Dakarą dar kartą važiuos su viena sąlyga (155)

Rodos, Saudo Arabijos dykumose dar nespėjo dulkės nusėsti, o lietuviai jau grįžta atgal į namus....

Mindaugas Nastaravičius: galbūt mes šiame gyvenime neturime jokios išeities, bet dėl to nereikia liūdėti

Poetas, dramaturgas Mindaugas Nastaravičius nei knygų rašytojų, nei jų skaitytojų nėra...

Rapšys paaiškino, kodėl Pekine likęs antras laimingesnis, nei po pergalės Šendžene prieš Yangą (4)

Pajėgiausiam Lietuvos plaukikui Danui Rapšiui šeštadienį Kinijos sostinėje Pekine nepavyko...