Pastaraisiais metais į mūsų šalį atvyksta vis daugiau svetimšalių: mokytis, dirbti, prašytis prieglobsčio, kaip turistai. Nemažai ir mūsų jaunų žmonių išvyksta svetur. Pamažu pamirštami seni draugai, pažadai, buvę jausmai. Naujas gyvenimas suveda naujas poras. Mišrių šeimų dar padaugės, kai įsiliesime į daugiatautę naująją Sąjungą.

Santuoka
Pažymėta prievartos ženklu

Ne paslaptis, kad kur kas dažniau nei vyrai mišrias šeimas linkusios sukurti mūsų merginos. Ne tik užsieniečių akimis žiūrint, lietuvaitės dailiai nuaugusios, darbščios, nes dar neišlepintos prabangos, kuklios, skoningai rengiasi. Tai puikus masalas iš kur kas turtingesnių valstybių atvykusiems vyrams. Tačiau kartais iš esmės skirtingas kultūras turintys sutuoktiniai ne visada sugyvena, ne visada viena kultūra papildo kitą, todėl kur kas dažniau imama konfliktuoti.

Vaiko galvoje - sumaištis

Mišriose šeimose nepavydėtinoje padėtyje atsiduria vaikai. Ypač tada, kai kiekvienas iš tėvų kuo atkakliausiai pradeda brukti savo nacionalines vertybes. Paprastai mažas vaikas myli abu tėvus ir nežino, kurio labiau klausyti. Ypač skaudūs nesutarimai būna dėl religijos išpažinimo. Mažiau problemų, jeigu sutuoktiniai būna vienos arba giminingos religijos atstovai, tačiau jeigu skirtingų, tada nesusipratimų neišvengsi. O jeigu dar įsikiša abiejų pusių tėvai, giminaičiai, tada jau iškyla šeimos karas: kuris - kurį?

Psichologai pataria nuo pat bendro gyvenimo pradžios jauniems žmonėms suprasti ir susitarti, kad jų atžalos bus jau dviejų kultūrų atstovai. Antraip vieno iš sutuoktinių (dažniausiai motinos) situacija psichologiniu požiūriu bus beviltiška. Jeigu nepavyksta pasibelsti į gyvenimo partnerio jausmus, tai lieka bene vienintelė išeitis - kreiptis pagalbos į valstybę ir įstatymus. Deja, kaip rodo gyvenimo praktika, mūsų šalies atstovybės didelėse valstybėse gana kukliai elgiasi ir savo piliečių teisių ginti neskuba...

Niekas nenori teigti, kad visos mišrios šeimos būna tik su neigiamu ženklu. Medikai tvirtina, kad sujungti labai skirtingų rasių genai padeda išaugti labai gyvybingiems palikuonims. Bent kraujomaiša čia tikrai negresia. Jeigu pavyksta sutuoktiniams susitarti, kad vaikai paimtų iš kiekvienos tėvų kultūros tik tai, kas gera, tokiu atveju galima tikėtis ir genijų.

Turime puikių teigiamų pavyzdžių. Štai lietuvės ir musulmono meilės vaisius - specifinio balso mūsų dainininkas Alanas. Algirdas Kudzys, mūsų ambasadorius Japonijoje, labai giliai įleido šioje šalyje šaknis: vedė japonę, išmoko jos gimtąją kalbą. Būsimieji sutuoktiniai - Algirdas ir Masako - susitiko Hokaido universitete.

Jonavoje neretai pamatysi blondinę lietuvaitę už parankės su juodaodžiu. Abu stumia vaiko vežimėlį... Visi žino, kad šis žentas - Ruklos pabėgėlių centro gyventojas. Tiesa, šelmiai genai kartais iškrečia pokštą: net senos kartos palikuonims staiga primena protėvių kontaktus, ir nei iš šio, nei iš to šeimoje staiga gimsta juodukas...

Vedybų sandėriai

Pastaruoju metu šeimos institucija ir katalikiškoje Lietuvoje gerokai susvyravo. Jau beveik oficialiai įteisintas sugyventinių statusas, mažai ką stebina bendrabučiuose kartu gyvenantys nesusituokę studentai. Vis daugėja santuokų iš išskaičiavimo. Tiesa, tokių pasitaikydavo ir tarybiniais laikais. Pavyzdžiui, kai mergina ar vaikinas baigę mokslus žūtbūt norėjo likti gyventi didmiestyje. Štai tada ir kurdavo dirbtines šeimas. Arba kiti tokiu būdu stengėsi praplėsti butą.

Pastaruoju metu ir pas mus prireikė oficialiai sudaryti vedybų sandorius. Net smulkmeniškai aptariama, kaip skyrybų atveju pasidalys užgyventą turtą ir net vaikus. Kauno miesto metrikacijos biuro santuokų registracijos padalinio vyriausioji inspektorė Zita Baranova tvirtino, kad mieste per metus susituokia jau šimtai mišrių porų.

Patys aktyviausi jaunikiai - čia studijuojantys Pakistano, Libano jaunuoliai. Tačiau lietuvaitės noriau išteka už Airijos, Didžiosios Britanijos piliečių. Pati madingiausia dabar mišrių vedybų “priežastis” - gauti sutuoktinio šalies pilietybę. Anot Z.Baranovos, taip dažniausiai pasitaiko dėl Amerikos pilietybės. Aišku, tokios šeimos, įvykdžiusios sandorio sąlygas, kuo skubiausiai išsilaksto.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Moters pagalbos šauksmas: kur dėtis po skyrybų su vaikais? (10)

Su vyru besiskirianti moteris atsidūrė akligatvyje – turi išsikraustyti iš namų, socialinio...

Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė: jis atsiprašė visos Lietuvos, tik ne manęs ir dukrelės (477)

Skandalingojo politiko Petro Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė Birutė Navickaitė neslepia,...

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (318)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (449)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Nerašyta lietuvių sandora su valdžia: svarbiausia, kad nebūtų permainų (3)

Nesakykit man, kad po Šv. Jono dienos jau trumpėja, o sausros iškamuota gamta pradeda ruoštis...

Nakvynė pajūryje už 5 eurus: poilsiautojai iškenčia vos 2-3 dienas (160)

„Šalta, žmonių nėra, vasara – š*****“, – piktai rėžia namelius poilsiautojams...

Lietuvą palikdama Eurika Masytė sunkiai tramdė ašaras: ir šiandien dar jaučiuosi nepritapusi (134)

Minint valstybines šventes vis dar skamba legendinė daina „Laisvė“ ir turbūt nėra žmogaus...

Gentvilas: žemi liberalų reitingai – sunkiausio partijos laikotarpio atspindys (72)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas sako, kad rekordiškai žemi jo vadovaujamos...

Atsakymas Užkalniui: Vilnius – nuostabus miestas (46)

Esu vilnietis, gyvenu čia jau apie dešimt metų, dirbu, kuriu šeimą ir didžiuojuosi savo miestu.

Bendrauti su Adomaičiu vengęs Brazys nesitiki stebuklų iš sugrįžtančių rinktinės veteranų (26)

Pirmąjį sezoną Vilniaus „Lietuvos ryto“ trenerių štabe pabaigęs Mindaugas Brazys poilsio...