Dosniausi vyrai – iš Azijos. Drąsiausi vyrai – iš Lenkijos. Geriausi meistrai – iš Čekijos. Karščiausi meilužiai – iš Italijos, blaiviausi – iš Portugalijos. Lengvabūdiškiausi vyrai gyvena Ispanijoje, geriausi kulinarai – Prancūzijoje. O ar turime už ką mylėti lietuvius?
© Shutterstock nuotr.

Kodėl bėga pas užsieniečius?

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvos moterys su užsieniečiais tuokiasi du kartus dažniau nei vyrai. Lietuvoje įregistruotų etniškai mišrių santuokų skaičius siekia daugiau nei 16 proc. Kalbėdami apie skirtybių trauką, psichoterapeutai vadovaujasi evoliuciniu aiškinimu – įrodyta, kad mišriose šeimose gimsta stipresni ir gabesni vaikai.

Tačiau panašu, kad labiau nei genetiniai išskaičiavimai lietuves į užjūrio mačo glėbius stumia ir stereotipai. Esą lietuviai šalti, nemokantys atjausti, tingūs ir neprincipingi. Savaitgaliais mieliausiai kepantys šašlykus ir geriantys alų, o namų ruošoje pavargstantys vien todėl, kad sugeba pakelti kojas, kai jų moterys plauna grindis.

Ieškoti atsakymo į filosofinį klausimą „už ką mylėti lietuvius“ paskatino praeitą savaitę N40 vyrų autoklubo kolektyvą pasiekęs žmonos palikto vilniečio laiškas. Gavęs korespondento sutikimą ir išlaikydamas jo anonimiškumą, klubas su portalo skaitytojais dalinasi laiško ištrauka [kalba netaisyta]:

<...>pas mane ne viduramžio, o pabėgusios žmonos krizė. O gal visai ne krizė, nes vaikų neturėjom. Va daugiau laiko atsirado visokioms veikloms, ir pinigo kažkiek yra, tai mąstau apie mėgėjo-lektynininko pašaukimą. Nes nuo moterų pailsėt noriu. Penkis metus dieną naktį ariau, kad namą žmonai pastatyčiau, pasaulį aprodyčiau. Bet turbūt kažko kito žmogui reikėjo, niekada nemokėjau saldžių žodelių murkti, o namams tvarkyti irgi nei laiko, nei jėgų nelikdavo <...>

Kuo mažiau tvarkosi, tuo geresnis lovoje?

Sociologiniai tyrimai atskleidžia, kad būtent darbą nemenka dalis lietuvių sieja su vyriškumu ir vyriška pareiga. Darbštumą mūsų tautos atstovai sutartinai įvardina kaip bene pagrindinį savo išskirtinumą. Tai liudija ir istorinė tautos patirtis. Nuo senų senovės lietuvis – žemdirbys, kurio devizas: „turėsi tiek, kiek dirbsi“.

„Prisiminkime kultūros tyrinėtojo Deano Fosterio įžvalgas. Vertindamas lietuvių charakterį, jis, visų pirma, išskiria darbštumą, praktiškumą ir prisirišimą prie agrarinio gyvenimo būdo“, - teigia klubo įkūrėjas Algirdas Kazlauskas.

Nepaisant sparčiai nykstančios ribos tarp vyriškų ir moteriškų pareigų, darbo nebijantys lietuviai moteriškos kritikos vis dar susilaukia dėl pasyvumo namų ruošoje. Tačiau Vašingtono universitete atlikti tyrimai praneša, kad neveiklumą buities darbuose vyrai sėkmingai kompensuoja kurstydami aistras šeimyniniame guolyje. Įrodyta, jog poros, kuriose moteriškus darbus tradiciškai atlieka žmona, mylisi maždaug 1,6 karto dažniau.

Leiskite lietuviui pavydėti

Lietuvio vyriškumą liudija ir polinkis pavydėti. „Kas nežino lietuvių liaudies posakio, kad lietuvis džiaugiasi tada, kai kaimyno karvė nugaišta. O kas paprieštaraus, kad kolegos ar draugo sėkmė – stipriausiais variklis, užvedantis siekti didesnių pergalių savo gyvenime?“, - klausia vyrų klubo narys, teisininkas Andrius Petruškevičius.

Liverpulio universiteto mokslininkai atskleidė, kad vyriškas pavydas ir konkurencija yra puikiausi vyriškų galimybių indikatoriai. Eksperimento metu buvo išsiaiškinta, kad gyvūnų rūšių, kurioms būdingi monogaminiai santykiai, patinai lytinio akto metu yra pajėgesni ir ištvermingesni būtent tuomet, kai jaučia tiesioginę kito patino konkurenciją. Mokslininkų nuomone, analogiškas modelis veikia ir vyrų gyvenime: pavydūs ir konkurenciją jaučiantys vyrai vyriškas pareigas atlieka žymiai ištvermingiau.

Lyčių lygybė – lietuvių kraujyje?

Vyrų judėjimo atstovai solidarizuojasi su laiško autoriumi, kuriam sunkiai sekėsi „saldžius žodelius murkti“: tai niekada nebuvo ir nebus lietuvio vyro braižas puoselėjant santykius su antrąja puse. Genetiniu požiūriu, net 37 proc. vyrams būdingos DNR sekos sutampa su šiauriečių, ypač suomių, DNR. Tai reiškia, kad mūsų vyrai iš prigimties nedaugžodžiauja ir yra kuklūs, tačiau dėl tos pačios priežasties moteris instinktyviai (ir be jokių ideologijų pagalbos) vertina kaip absoliučiai lygiavertes partneres.

„Vakaruose moterys turėjo žiauriai kovoti dėl savo teisių ir galimybės dalyvauti valstybės gyvenime, o mes balsavimo teisę moterims suteikėme vos paskelbę nepriklausomybę 1918 m. ir užtvirtinom ją dar laikinojoje Konstitucijoje. Be jokių kovų, nes supratimas, kad vyras ir moteris yra lygiavertės būtybės, ateina kartu su lietuviška prigimtimi, o ne iš knygų“, - mintimis dalinasi vyriausiasis autoklubo pilotas A. Kazlauskas.

Ir primena, kad patikėjus pagrindinius vaidmenis moterims, pergalės į vyrų gyvenimus ateina pačios: „Gyvenime kaip ir už sportinio automobilio vairo: rugpjūtį „300 ežerų ralyje“ į šturmanės vietą užteko pasisodinti autosporto meistrę Tatjaną Tsyrfą, ir pasiekėme tokį rezultatą, kokio mūsų vyrų klubo istorijoje dar nėra buvę“.

Šįkart klausiam Jūsų, gerbiamos skaitytojos ir skaitytojai, kokiais bruožais, Jūsų nuomone, pasižymi lietuviški mačo? Pasidalinkite mintimis ir gyvenimiškomis patirtimis. Sekite mūsų rubriką „Gyvenimas prasideda nuo 40” ir prisidėkite prie socialinio projekto savo klausimais, istorijomis bei patarimais – laukiame Jūsų laiškų el. paštu info@n40.lt. Aktyviausių Delfi skaitytojų laukia firminiai klubo marškinėliai!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Nacionalinio vėžio instituto direktorius pataria, kas padės išvengti onkologinių ligų: 12 paprastų žingsnių (137)

Likdamas ištikimas bendrai Europos Sąjungos dvasiai norėčiau pasiūlyti savo idėją Lietuvai...

Laisvadienių kuriozai: jei pasiimsite 3, turėsite 10, ir tai ne vienintelė gera žinia (57)

Šių metų pabaiga pradžiugins netikėta galimybe – jei pasiimsite tris laisvadienius, ilsėtis...

Naktį eismo sąlygas sunkins plikledis (4)

Pirmadienio pavakarę šalyje oro temperatūra nuo 1 iki 4 laipsnių šilumos.

Šalia Danės upės gyvenančius žmones pasiekė baugus perspėjimas: nevaldomai kyla vanduo (11)

Klaipėdai naktį iš sekmadienio į pirmadienį išvengus potvynio, vis dar gresia kur rimti...

Pradėtas tyrimas dėl leidinio „Naisių žemė“ (78)

Nuo 2013 m. leidžiame laikraštyje „ Naisių žemė “ pilna politinės reklamos, tačiau jame...

Seibutis – apie sprendimą, padėjusį atgaivinti karjerą: širdis tabalavo (6)

Epizodinių vaidmenų atlikėjas, reikalingas tik ginantis – toks Renaldas Seibutis buvo...

Skandalingasis gydytojas pranešė, kad jam pavyko persodinti galvą negyvėliui (40)

Garsusis italų chirurgas Sergio Canavero paskelbė apie sėkmingai atliktą žmogaus galvos...

Gwen Stefani prakalbo apie negyjančias širdies žaizdas: ilgą laiką negalėjau to suprasti (1)

„Aš negalėjau niekada suprasti, kodėl man gyvenime taip daug kartų dužo širdis“, –...

Ilgam išnuomotas Palangos kempingas

Palangos (Nemirsetos) kempingas įgavo koncesininką – buvo pasirašyta trišalė sutartis tarp...

Seksualiausias mados šou: „Victoria's Secret“ apatiniu trikotažu pasipuošusios manekenės gniaužė kvapą (6)

Pirmadienį Šanchajuje nugriaudėjo jau 22-ejus metus rengiamas „Victoria's Secret“ kolekcijos...