UNICEF skaičiuoja, kad kas minutę pasaulį išvysta 255 naujagimiai, tačiau nepakankamas gimstamumas – viena skaudžiausių problemų, kuriai ilgalaikio sprendimo niekaip neranda nemažai pasaulio šalių.
© Shutterstock nuotr.

„Statista“ duomenimis, 2016 m. mažiausio gimstamumo TOP 20 sąraše esančios šalys nesiekia nė 1,5 vaiko vienai moteriai, tačiau vilčių vis dar yra – į kovą su nepakankamu gimstamumu jau kurį laiką kovoja ne tik viso pasaulio valstybinės institucijos, bet ir įvairūs verslo atstovai. Ne išimtis – ir Lietuva, skatinanti vasario mėnesį šiek tiek daugiau pagalvoti apie duoklę tėvynei, sakoma pranešime spaudai.

Kaip su gimstamumo problema bando kovoti įvairios pasaulio šalys?

Singapūras. Mažiausią gimstamumą pasaulyje turintis Singapūras vienai savo moteriai skaičiuoja vos 0,82 vaiko. Statistiniais duomenimis, 44,2 proc. šios šalies vyrų ir 31 proc. moterų, patenkančių į 30–34 m. amžiaus grupę, vis dar yra vieniši, tad supratusi šios problemos mastą, iniciatyvos ėmėsi saldainius „Mentos“ gaminanti bendrovė, kuri surengė kampaniją „Nacionalinė naktis“.

Šios iniciatyvos esmė – šalies Nepriklausomybės dienos proga paskatinti Singapūro gyventojus atlikti savo piliečio pareigą ir susilaukti daugiau atžalų. Bendrovė nusprendė, kad geriausias paskatinimas bus repo stiliumi sukurta daina, grojama po Nepriklausomybės dienos paradų. Šios dainos žodžiai – tiesiogiai susieti su vykstančiu paradu ir skatinimu vietoje fejerverkų žiūrėjimo geriau pasirūpinti šalies populiacijos didinimu.

Danija. Nepaisant to, kad šiai šaliai priklauso laimingiausios pasaulio šalies titulas, danai taip pat turi gimstamumo problemų. Šioje šalyje problemą ryžosi spręsti vienas kelionių organizatorius, kuris nustatė, kad net 10 proc. danų vaikų buvo pradėti atostogų metu.

Remdamasi tokiomis išvadomis, bendrovė pradėjo kampaniją pavadinimu „Padaryk tai dėl Danijos!“ ir kvietė danus kuo daugiau keliauti. Bendrovė taip pat siūlė papildomas dovanas – pavykus įrodyti, kad atžala pradėta būtent jų organizuotos kelionės metu, žadėtas nepertraukiamas kūdikio reikmenų tiekimas 3 metus ir, žinoma, keliauti su vaikais pritaikyta atostogų kelionė.

Lietuva. Gandrai mūsų šalį taip pat aplanko rečiau nei norėtume, tad kūrybiškos, gimstamumą skatinančios iniciatyvos yra labai reikalingos. Praėjusiais metais parduotuvių tinklas „Technorama“ organizavo akciją „Didinam Lietuvą!“ ir kvietė įsimylėjėlius siųsti savo bučinių nuotraukas. Antroji akcijos dalis vyko lygiai po 9 mėn. – jeigu savo bučinio nuotrauką atsiuntusi pora tuo metu susilauktų vaikelio, būtų laimėjusi solidų piniginį prizą.

Sunku patikėti, tačiau dėl pagrindinio prizo kovojo net 3 jaunos šeimos. Bendrovei šiemet akciją pakartojus (pirmasis etapas tęsiasi iki vasario 28 d.), panašu, kad po 9 mėnesių vėl turėsime gausesnį būrį lietuvaičių, mat nuotraukas siunčiančių – apstu.

Rusija. Drastiškai mažėjant gimstamumui, Uljanovsko meras ėmėsi šmaikščios iniciatyvos – rugsėjo 12 d. visiems savo miestiečiams jis davė laisvadienį, kad šie turėtų laiko užsiimti šalies populiacijos didinimu. Tokia data pasirinkta neatsitiktinai – lygiai po 9 mėnesių, Rusijos dieną (savotiška šalies nepriklausomybės diena), norėta švęsti gausesniame Rusijos piliečių būryje. O šią dieną gimdžiusios poros turėjo galimybę laimėti įvairių prizų – šaldytuvų, piniginių čekių ar net automobilį.

Rumunija. 1966 m., kai šalies procentinis populiacijos augimas priartėjo kone prie nulio, vyriausybė ėmėsi drastiškų priemonių: griežtai apribojo abortų skaičių, apsunkino skyrybų procesus ir net skyrė papildomus mokesčius nesusituokusiems piliečiams. Nors per pirmuosius trejus metus buvo pasiekti puikūs rezultatai ir gimstamumo rodikliai nuo 230 tūkst. pakilo iki 520 tūkst., tokios priemonės pasirodė nelabai efektyvios ir ilgainiui gimstamumas vėl sumažėjo.

Suomija. Nuo 1949-ųjų Suomijoje veikia motinystės priežiūros programa, o visos mamos gauna kūdikio kraitelį. Teigiama, kad šie kraiteliai prisidėjo netgi prie kūdikių mirtingumo mažinimo ir populiacijos didinimo, kadangi norėdamos gauti tokį kraitelį, būsimos mamos privalo lankytis nėščiųjų klinikose. Ir kuri gi mama nenorėtų savo vaikui kraitelio, pilno įvairių priemonių, drabužėlių ir kitų naudingų dalykų?

Anot Lietuvoje savotišką gimstamumą skatinančią socialinę akciją organizavusios „Technoramos“ direktoriaus V. Lekavičiaus, šiuo metu įmonės ypač daug kalba apie savo socialinę atsakomybę, aplinkosaugą ir prisideda prie įvairių globalių projektų įgyvendinimo, tačiau nereikėtų pamiršti apsižvalgyti ir savo bei kaimyno kieme – suvienijus jėgas ir pasirėmus kitų šalių patirtimi, būtų galima užtikrinti, kad į mažiausią gimstamumą turinčių šalių sąrašą Lietuva galimybės pakliūti neturėtų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

V. Putino Rusija. Naujas Rusijos planas Ukrainoje - tik dūmų uždanga virš tikrųjų tikslų (11)

Rugsėjo pradžioje spaudos konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė ,...

Įvardijo jautriausias Gedimino kalno vietas: taip palikti per žiemą negalima

Lankytojams užvertas Gedimino kalnas virto viena didele statybų aikštele. Ant jo zuja darbininkai...

Gyvai / FIBA pasaulio čempionato atranka: Kosovas – Lietuva (89)

Lietuvos krepšinio rinktinė 2019-ų metų FIBA pasaulio čempionato atranką pradeda nuo...

Gydytoja paaiškino, kodėl net ir norėdama negali pacientui skirti tai, ko jis vertas (77)

Gydytojai norėtų nuolatos atsinaujinti savo žinias ir kelti kvalifikaciją, tačiau iš savo...

Netikėti istoriniai faktai, kurių nerasite istorijos vadovėliuose (3)

Ne viskas, ką išsiaiškino istorikai, atsispindi istorijos vadovėliuose.

Prasidėję išpardavimai įkvėpė: atskleidė gudrybę, kaip išleisti mažiau (112)

Penktadienį prasidėjus nuolaidų akcijai „ Jamam “, pirkėjai suplūdo į parduotuves, norėdami...

Monique surengė koncertą netradicinėje erdvėje: gerbėjai šėlo muziejuje (3)

Penktadienio vakarą atlikėja Monika Pundziūtė-Monique surengė debiutinio albumo „Sun&Moon”...

Šventojo su vaiku statula sukėlė įvairių minčių: nusprendė uždengti (10)

Viena katalikiška mokykla Australijoje priėmė sprendimą uždengti statulą, vaizduojančią...

Radiniai pabėgusio Šiaurės Korėjos kario kūne atskleidė siaubingą šios šalies padėtį (74)

Neseniai paskelbti iš Šiaurės Korėjos pabėgusio kario medicininės patikros rezultatai perša...

„Juodasis penktadienis“ visu gražumu – pirkėjai laužėsi į parduotuvę (25)

„Juodasis penktadienis“, dar geriau žinomas kaip išpardavimų penktadienis, kuomet visos...